Virgil Popescu a criticat din nou E.ON și ENGIE, din cauză că refuză să reducă prețurile: Nu putem să rămânem așa!

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2020, 18:12 Economie | Energie


Virgil Popescu
Foto: Guvern
Ministrul Energiei Virgil Popescu a lansat miercuri noi critici la adresa marilor furnizori de gaze, ENGIE și E.ON, pe motiv că nu vor să reducă facturile către consumatori, de la 1 iulie când se liberalizează piața, în condițiile în care prețul la producători este foarte scăzut, anunțându-se prețuri mici chiar și în iarnă. De câteva săptămâni încoace, ministrul face constant declarații dure la adresa acestor furnizori, însă aceștia insistă să mențină prețurile ridicate.

Precizăm că ENGIE și E.ON controlează în acest moment circa 90% din piața de furnizare a gazelor.

"Anumiţi furnizori abuzează de o poziţie dominantă şi nu îşi reduc preţurile la consumatorul final în momentul în care pe piaţă cumpără gazul de la producători la un preţ mult mai mic. Aici aş vrea să atrag atenţia că în momentul de faţă se tranzacţionează gazul prin acel program de gas release undeva la 30 - 30 şi ceva de lei pe MWh pentru vară şi undeva la 48-50 lei pentru perioada de iarnă până la sfârşitul anului. În comparaţie cu 68 de lei, cât este acum, este o diferenţă foarte mare şi nu văd nicio reacţie a celor doi mari furnizori de gaze, ba din contră, nişte declaraţii de presă uşor arogante ale unui furnizor de gaze, ceea ce îmi lasă, trebuie să recunosc, un gust amar, o dezamăgire", a declarat ministrul, citat de Agerpres.

Acesta spune că există pârghiile necesare ca situația să nu rămână așa. "Preţurile la populaţie ar trebui să scadă cu cel puţin 10-15% faţă de nivelul actual. Că nu va fi cu 1 iulie, că va fi cu 15, că va fi cu 1 august, dar va trebui să fie (o ieftinire - n. r.), pentru că nu putem să rămânem aşa. Vă asigur şi îi asigur pe toţi românii că avem pârghiile necesare la nivelul Guvernului să facem acest lucru dacă observăm că în continuare se abuzează de poziţie dominantă în piaţă. Consiliul Concurenţei este pregătit, ANPC-ul este pregătit, ANRE-ul este pregătit, noi, ministerul, suntem pregătiţi şi o să intervenim dacă va fi cazul", a precizat Popescu.

Acesta a mai spus că trebuie făcută o campanie de informare cu privire la drepturile consumatorilor, că îşi pot schimba oricând furnizorul, că sunt preţuri competitive în piaţă.

Potrivit sondajului din cadrul "Barometrului Securităţii Energetice" doar 50,2% dintre români nu au aflat că piaţa gazelor naturale va fi liberalizată începând cu 1 iulie 2020. Trebuie precizat că sondajul a fost realizat în perioada 25 mai - 5 iunie 2020, practic cu o lună înainte de liberalizare. De asemenea, 77,6% au afirmat că nu au informaţii suficiente despre liberalizare.

Pentru mai multe amănunte despre acest sondaj, citește Peste trei sferturi dintre români sunt de acord cu explotarea gazelor din Marea Neagră


Vezi și






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5544 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    /// (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:15)

    GemstonePig [utilizator]

    Nu faci noul contract- engie si eon iti baga pe gat preturile mari. faci contract pe 12 luni- scade pretul mai mult intra consiliul concurentei peste ei etc ramai cu pretul mare pe 12 luni. cum o dai tot nu e bine.
    • +8 (10 voturi)    
      solutie temporara (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:55)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Nesemnat contract si asteptat sa se manance intre ei dupa 01 si sa sara la cap cu oferte mai ok. Nu e mare diferenta la factura pentru 1-3 luni, mai ales ca vara consumul este redus.
      Daca nu semneaza nimeni noile contracte "avantajoase" si super-"ofertele" de retentie, s-ar cam putea sa se repozitioneze si astia mari. Momentan joaca la prosteala si se bazeaza ca romanii semneaza ce li se trimite si le e lene sa se intereseze sau sa schimbe ceva.

      Mai exista si varianta interventiei statului pentru ca este vorba de consumatori captivi si pozitii dominante, dar nu m-as baza pe ce spun astia de la putere, la ce interese sunt.
  • +5 (9 voturi)    
    Stiti o solutie la statul roman in disolutie? (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:42)

    bubalacap [utilizator]

    De gargara politicianista suntem satui. Vrem fapte pana la sfarsitul saptamanii (trebuia mai devreme!), nu vorbe.
    Credeam ca astia sunt mai destepti ca cei de la psd, dar vad ca sunt prosti si hoti!
    • +4 (8 voturi)    
      nimeni nu voteaza psd ca sa scape de corupti (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:34)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui bubalacap

      prosti ca dancila si hoti ca dragnea mai rar.
      in plus psd da legi care apera hotii.
      si tot psd cheama mineri cu bate sau jandarmi cu gaze.
      crezi ca ne scapa psd de hoti si prosti ?! miram-as.
      eu cred ca este imposibil sa scapi de prosti si hoti cata vreme psd este in parlament.
      iar psd este in parlament pentru ca majoritatea hotilor si coruptilor voteaza psd.
      NIMENI NU VOTEAZA PSD CA SA SCAPE DE CORUPTI.
    • +5 (9 voturi)    
      Să scăpăm de PSD. (Miercuri, 24 iunie 2020, 20:18)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bubalacap

      ANRE care poate legal să rezolve,este căpușat de PSD.
  • +10 (12 voturi)    
    smecherie (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:09)

    andimi [utilizator]

    ma suna unul de la EON sa imi faca o oferta. Incepe bine, zice ca uneste facturile la gaz si curent si voi avea 10% reducere la pret! Bun zic, batem palma, insa completeaza ca daca am centrala (si am) atunci tre sa platesc un abonament de 28 lei/luna pe 2 ani care ofera servicii de 400 lei. Ii zic nu, merci, nu am nevoie de reviziile voastre, ma ocup singur si mai ieftin. Imi spune ca nu se poate altfel, oferta e la pachet! Deci pe de o parte imi da 10% reducere, care conteaza doar 5 luni din an, cat e rece si e consum mai mare, pe de alta imi ia gratuit cam 600 lei in plus in 2 ani! Am refuzat, e hotie la drumul mare!
  • -3 (11 voturi)    
    hehehe (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:18)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    ba uite ca putem :)) se poate orice atunci cand cedezi monopolurile naturale precum si creditarea strict strainilor...pacat ca nu avem alegeri in martie dupa primele facturi liberalizate la ordinul lobbistilor de la bruxelles!
  • 0 (12 voturi)    
    Ioi, pai nu era piata libera mai buna? (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:46)

    Fides [utilizator]

    Comunisti aia ce tineau pretul jos! Iata ca acum, cand piata e libera, pretul poate creste. Cat? Cat sa ne fie bine, nu plebei, sa avem rezon!
  • +2 (8 voturi)    
    Abureala politicianista... (Miercuri, 24 iunie 2020, 21:42)

    Mihai Vls [anonim]

    cu comisioane grase!
    Furaciune, ca-n "Romanica", Bronx-ul Europei!
    Asazisul Consiliu al Concurentei, trebuia sa fie deja calare pe ei!
    Dar, suntem in "Romanica"!
    Din vagauna asta, trebuie sa fugi, fara sa mai privesti inapoi!
    • +4 (4 voturi)    
      si inca ceva (Joi, 25 iunie 2020, 8:20)

      paparas [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Vls

      Corect, dar cu o completare : de data asta totul se face cu complicitatea guvernului. Degeaba critici stinga/dreapta, tu ministru , cind voi ati dat liber la hotie. Iar smecherii profita!
    • -2 (4 voturi)    
      Ți-am dat minus,pentru-că scrii greșit. (Joi, 25 iunie 2020, 8:43)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Vls

      România,nu Românica!De ce îți bați joc de propria țară și ai pretenții ca alții să te respecte?
    • +1 (5 voturi)    
      vezi unde fugi (Joi, 25 iunie 2020, 9:20)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Vls

      Numai sa nu fugi in Germania, Olanda sau Danemarca, pentru ca acolo platesti mult mai mult ca aici pentru gaz. Eventual in Rusia...
  • +3 (3 voturi)    
    un papagal (Joi, 25 iunie 2020, 13:40)

    martel55 [utilizator]

    normal ar fi fost ca dupa una-doua atnetionari, sa vina cu modificari d eordin legislativ prin care sa oblige respectivii frunizori sa se ia masuri d enevoie , ca de voie e evident ca nu o vor face....dar ca de obicei politrucii romani s elupta cu monopolurile mutinationale doar la tv si prin presa, in timp ce acolo unde chiar pot face ceva, respectiv la modificarea legislatiei, acolo nu fac nimic
  • +1 (3 voturi)    
    Deci , ca la greci !!! (Joi, 25 iunie 2020, 18:08)

    mopsu [utilizator]

    vom fi obligati sa votam cu pezedeaua, macar astia de ochii lumii vor actiona cat de cat.... Nu stiu ce e mai bine , cu nicoliceacirdasserbanosofervolgutabarcagiultractoristu sau cu hotiile multinationalelor unde voi fi nevoit sa le achit luna de luna sejururile in Fiji sau aiurea ????