Capcanele contractelor de gaze pentru populație

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2020, 13:31 Economie | Energie


Facturi gaze
Foto: Stirile ProTV
Asociația Energia Inteligentă a analizat condițiile din ofertele de furnizare gaze naturale și câteva din contractele propuse spre a fi semnate după data de 1 iulie 2020 de către consumatorii casnici. Asociația a constatat că doar 5 din cei 68 de furnizori care oferă gaze populației (au prezentat oferte pe comparatorul de preț al ANRE) au publicat și contractele în baza cărora se va face livrarea gazelor naturale.

În aceste contracte, Asociația Energia Inteligentă a identificat clauze care pot să constituie adevărate capcane pentru derularea contractului de furnizare gaze pentru casnici.

  • Se stabilește plata unui abonament zilnic, care în fapt ridică prețul plătit de consumator cu 3-5% peste valoarea prețului prezentat în ofertă (oferta de pe site-ul ANRE), astfel consumatorul se va trezi pe factură cu un preț mai mare decât cel la care se așteaptă;
  • Există furnizori care solicită plata unor tarife de dezechilibre sau de tranzacționare pe bursă, care în fapt ridică prețul plătit de consumator cu alte 5% peste valoarea prețului prezentat în ofertă (oferta de pe site-ul ANRE);
  • Există furnizori care prezintă un preț de furnizare a gazelor naturale fix, doar pentru o perioadă de câteva luni (de obicei aceste luni coincid cu lunile de vară când consumul este foarte mic sau inexistent, adică aceste prețuri mici nu aduc nici un beneficiu consumatorului), după această perioadă existând un alt preț în contract sau urmând ca furnizorul să stabilească un alt preț, fără a se preciza în baza căror criterii se va stabili acest preț;
  • Am identificat în contracte termene de plată foarte scurte (10-15 zile) de la data emiterii facturii, coroborate cu penalități ridicate de întârziere, care vor forța consumatorul să scoată bani mai mulți din buzunar pentru penalități;
  • Există oferte unde plata gazelor trebuie să se facă în avans, înaintea lunii de livrare;
  • Există clauze neclare care pot obliga consumatorii la diverse plăți după semnarea contractului: ”În funcţie de riscurile identificate, se poate solicitata clientului, o garanţie a plăţii consumului de gaze naturale”
  • Există clauze clare care pot obliga consumatorii la diverse plăți după semnarea contractului ”Pentru factura în format tipărit, prețul de furnizare a gazelor naturale crește cu 0,0005 lei/kW”
  • Există contracte în care ”furnizorul își rezervă dreptul de a ajusta prețul contractual în urma modificării costului mediu de achiziție al gazelor naturale”. Astfel, că există posibilitatea teoretică ca oricând și cu oricât, să se modifice prețul gazelor naturale pe parcursul derulării contractului de furnizare gaze.
  • Există clauze care pun presiune exclusiv pe cumpărător: ”În cazul în care Contractul încetează din culpa Cumpărătorului, care îl denunță unilateral înainte de expirarea contractului, Cumpărătorul se obligă să achite Vânzătorului contravaloarea ….”
  • Există contracte care obligă consumatorul să rezerve capacitate orară în sistemul de transport (deși această obligație revine furnizorului), iar ulterior această rezervare să devină motiv de blocare a consumatorului către un alt furnizor cu o ofertă mai bună;

Există clauze contractuale care constituie bariere financiare indirecte ale schimbării furnizorului:
  • ”În situaţia încetării Contractului, indiferent de motivele acesteia, clientul va prelua integral prin transfer în nume propriu capacitatea de transport rezervată” (Fără a se preciza în contract care este această capacitate, adică furnizorul putând să îl oblige pe consumator să preia o capacitate mult mai mare decât a rezervat-o el pentru client, blocând astfel plecarea lui)
  • ”În caz de încetare a contractului Clientul va plăti Furnizorului despăgubiri egale cu costul capacităţii rezervate până la încheierea perioadei pentru care a fost rezervată, respectiv anul gazier.”
  • ”În caz de încetare a contractului Clientul va achita contravaloarea serviciilor de transport şi distribuţie, pe care furnizorul le-a angajat pentru el, precum şi eventualele penalităţi pentru nerespectarea nominalizărilor transmise Furnizorului, vor fi refacturate Clientului pe baza tarifelor reglementate, conform prevederilor Codului Reţelei.”

Alte clauze identificate arată că:
  • ”Prețul se poate actualiza și modifica odată cu modificarea referinței pentru prețul gazelor din producția internă sau aplicarea unei noi cerințe legale referitoare la achiziția, transportul, distribuția sau înmagazinarea gazelor naturale”.
  • ”Prețul se poate modifica în cazul apariţiei unor modificări de elemente, survenite la achiziția, accesul, exploatarea sistemelor de distribuție și/sau transport ale furnizorului”.
  • Mai mult pentru a fi sigur că acel consumator care a semnat un contract cu o astfel de clauză să nu se poată razgândi se impun și următoarele clauze: ”Cumpărătorul înțelege și acceptă posibilitatea ca, în cazul survenirii unor modificări/schimbări excepționale ale împrejurărilor care au stat la baza încheierii acestui contract, independent de voința Vânzătorului, executarea obligațiilor sale să devină mai oneroasă. Cumpărătorul este de acord să își asume riscul cu privire la apariția unor astfel de împrejurăriși renunță la dreptul de a solicita în instanță modificarea/adaptarea prețului din acest contract.”
O altă clauză care permite furnizorului modificarea prețului gazelor pe parcursul derulării contractului ” Furnizorul își rezervă dreptul de a modifica Condițiile comerciale, pentru corelarea cu condiţiile de piaţă, la începutul unei perioade contractuale succesive sau oricând pe parcursul derulării Contractului.”

Alte clauze care transferă orice risc al furnizorului consumatorului casnic, dar îl și blochează să plece la un alt furnizor pe acest motiv: ”Orice impozite, taxe sau contribuții impuse sau modificate de Guvern sau de alte instituții ale statului, se suportă de către client, Contractul fiind considerat modificat de drept în aceste situații, niciuna dintre părți neavând dreptul de a-l denunța pentru acest motiv”.

Există și clauze care arată abordări echilibrate, dar de care probabil va beneficia doar furnizorul (având posibilitatea să crească prețul la gaze), consumatorul probabil neconștientizând existența ei pentru a cere reduceri de preț atunci când piața o permite: ”Dacă, în urma apariției unor evenimente sau circumstanțe excepționale (care includ, fără a se limita la modificări survenite pe piaţa gazelor naturale, la evenimente de natură economică, tehnică, de reglementare sau juridică) cu efecte economice sau juridice asupra acestui Contract, părțile vor negocia şi agrea adaptarea prezentului”.

Unele clauze odată acceptate de consumatorul casnic dau adreptul furnizorului să modifice direct prețul din factură fără o informare prealabilă: ”În cazul apariției unor modificări de costuri (n.a. atenție nu se specifică ce tip de cost) sau comisioane, apărute ulterior datei încheierii prezentului Contract și care au aplicabilitate în perioada Contractului, aceste modificări legislative vor fi aplicabile automat contractului (fără a fi necesară încheierea unui act adițional)”

Există și oferte care stabilesc că prețul se poate modifica în funcție de ”evolutia pretului pe piața externă și internă a gazelor naturale”.

O altă situație care poate determina modificarea prețului plătit de consumator este introducerea unor clauze contractuale prin care consumatorul să plătească dezechilibre: ”Diferenta între valoarea nominalizată și cea consumată efectiv reprezintă dezechilibrul zilnic, iar consecințele financiare ale acestor dezechilibre și modul de decontare sunt cele reglementate prin intermediul Codului Rețelei”

În Comparatorul de Preț al ANRE deși apar oferte avantajoase ele sunt limitate doar la anumite județe sau localități sau sunt valabile doar pentru clienți unde există și servicii de distribuție care aparțin de operatori care fac parte din același grup de firme în care este și furnizorul care a făcut oferta. Astfel, există posibilitatea ca să pierdem timp prețios așteptând oferte de la un astfel de furnizor.

Doresc să fac precizarea că am întâlnit contracte scrise pe 18 pagini cu litere mici, cu multiple anexe, cu trimiteri continue de la contract la Anexe și de la Anexe la Contract, care se parcurg dificil și care pot face greoaie înțelegerea contractului.

În același timp se impune să facem precizarea că este impetuos necesară parcurgerea contractului, acesta fiind cel care va stabili drepturile și obligațile consumatorului și odată semnat produce obligații care pot să afecteze bugetul familiei.


Vezi și










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32571 vizualizari

  • +40 (42 voturi)    
    mda (Joi, 25 iunie 2020, 13:43)

    Nevermind [utilizator]

    In sfarsit un articol ok pe tema, si nu vrajeala PR companii sau pozitiile jenante ale institutiilor de stat. Pacat ca nu se dau si exemple concrete si nu se nominalizeaza firmele in functie de clauze si conditionari :D
    • +11 (17 voturi)    
      spaga (Joi, 25 iunie 2020, 16:24)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      In alte tari guvernele nu lasa companiile de utilitati sa aiba mai mult de 7% profit din cifra de afaceri. La ei se sesizeaza automat, la noi spaga nu se incaseaza de la clienti ci de la furnizori, deci e explicabil :)
  • +41 (43 voturi)    
    alarma (Joi, 25 iunie 2020, 13:44)

    Ademordna [utilizator]

    Aceste clauze nu sunt doar abuzive, sunt clauze de escrocherie. E clar ca acesti furnizori sunt pusi pe capatuiala si pe jaful gospodariilor. Protectia consumatorului si ministerul de resort trebuie sa intervina urgent.
    Bravo asociației Energia Inteligentă care a tras acest semnal de alarma.
    • +20 (24 voturi)    
      /// (Joi, 25 iunie 2020, 14:51)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Suntem in perioada in care erau VodafoneConex si DialogOrange in anii 2000. Acum sunt engie si eon. Contracte supernesimtite facute le rupere jupuire totala a clientului captiv. Pe undeva e bine ca fac asa si scandalizeaza opinia publica si este si an electoral .
      • -2 (4 voturi)    
        praf in ochi (Vineri, 26 iunie 2020, 9:34)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        superoferte cu o tigaie, un ceainic, o tombola, etc
        pretul e compus dn vreo 5 parti: productie, transport, distributie, accize, tva, profit si majoritatea sint tarife reglementate, nu prea au de unde sa lase, numai din profit si la consumuri foarte mari.
        pt acasa n-are rost sa-ti bati capul pt citiva bani, ca la benzina de exemplu
    • +9 (11 voturi)    
      Oare (Joi, 25 iunie 2020, 20:33)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      tentativa de inselatorie, inselatoria, minciuna, santajul nu sunt infractiuni si nu sunt pedepsite in Rromania?
  • +39 (41 voturi)    
    De ce nu poate exista un contract STANDARD? (Joi, 25 iunie 2020, 14:15)

    MG [utilizator]

    De ce nu poate exista un contract STANDARD pentru toti furnizorii, unde să varieze doar prețurile și volumele, fără să ne transforme în avocați pe noi utilizatorii?

    Că deja suntem mecanici - ca să nu ne prăjească la reparațiile auto, profesori - pentru temele copiilor, finanțiști - pentru orice credit/imprumut, expert în textile pentru orice chinezărie pe care scrie "bumbac 100%", experți în imobiliare, 4G etc etc
    • -7 (17 voturi)    
      Intr-un fel este bine (Joi, 25 iunie 2020, 18:51)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Pai si nu e asta un lucru bun? Te obliga sa te informezi si educi pentru a lua o decizie informata. Asta daca VREI sa gandesti. Daca nu, nu. Vrei sa gandeasca Monta pentru tine, nu?

      Pe mine ma deranjeaza limbajul de lemn de pe site-urile statului si din FORMULARE (ANAF). Nu m-am prins inca daca:

      1. Lasa developerii aia de 280 de ani care inca mai mananca o paine pe la ICI sa scrie textele,

      2. Au o cerinta de angajare la departamentul de comunicare - sa fi terminat la spiru haret in generatia "abramburica".

      3. Sa faci parte din sub-specia 'homo sapiens retardus'

      Sau toate.
    • -4 (6 voturi)    
      inapoi in comunism (Vineri, 26 iunie 2020, 9:35)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui MG

      am vrut UE si piata libera
      • 0 (2 voturi)    
        Diferenta este (Vineri, 26 iunie 2020, 13:50)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui spy

        ca in comunism nu se putea imbunatatii nimic daca nu venea de sus. Iar de sus veneau numai tampenii.
  • +17 (21 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 25 iunie 2020, 14:46)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    din experienta traitorului in tara romaneasca, furnizorii astia de servicii gen renel/apa/gaze/caldura s-au considerat si actionat mereu ca stapani ai locuitorilor. din partea mea sa-si rupa gatu' toti. chiar si de mai multe ori.
  • +23 (23 voturi)    
    Varstnicii sunt victime (Joi, 25 iunie 2020, 15:38)

    Alfabetix [utilizator]

    si nu numai! Cum spunea mai sus, trebuie sa ne transformam in avocati ca sa nu ne jumuleasca aceste companii si nici atunci nu e sigur ca reusim sa avem un contract corect!
    Protectia consumatorului doarme.
  • +14 (16 voturi)    
    si la banci era la fel (Joi, 25 iunie 2020, 16:22)

    jescu [utilizator]

    Acum cativa ani si in sectorul bancar erau aceleasi clauze prin contracte. Dobanda stabilita cat vrea banca. Pe la pagina 20 din 40 aparea o clauza ca nu poti vinde masina sau alte lucruri din casa fara incuviintarea bancii, cat dureaza contractul. Binenteles ca toti isi vindeau masinile si alte lucruri, fara sa fi stiut vreodata ca au aceasta clauza :) La banca intrebasem ce e clauza de genul ala, si a spus sa nu ma obosesc, o s-o foloseasca banca impotriva mea doar daca nu platesc, desi textul nu era deloc asa :) Ar trebui sa orice contract de utilitati sau bancar sa fie aprobat de ANRE, orice neclaritate sau clauza abuziva sa nu fie aprobata.
    • +4 (6 voturi)    
      Sa (Joi, 25 iunie 2020, 20:34)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      traiasca Daniel Zamfir!!!
      • -1 (1 vot)    
        in puscarie! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 7:31)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui unins

        .
  • +3 (15 voturi)    
    Concluzie (Joi, 25 iunie 2020, 16:36)

    ttattaie [utilizator]

    Asa si EU CU CINE VOTEZ (SEMNEZ CONTRACTUL)? Ar fi mai simplu daca se spune clar pe cine recomanda si pe cine nu recomanda. Asta este bai tata privatul. Cu ce ne-a avantajat pe noi consumatorii privatizarea companiilor de energie? Hai cu nationalizarea. Acu stai si te gandesti daca nu aveau dreptate cei care au adoptat ordonanta 114. Cat s-a mai plans pe umerii companiilor. Saracele de ele.
    • -4 (6 voturi)    
      corect (Vineri, 26 iunie 2020, 0:22)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui ttattaie

      300% pentru nationalizare.sa nu uitam ca cele mai multe investitii in ce mulg astia straini acum sunt de pe vremea lui ceasca si n-au contribuit cu 1 leu la ele dar dupa ce ca sunt megarestanti la investitii strainii astia isi si bat joc de noi pe banii nostri! in reglementat daca nu-ti placea tariful votai pe altcineva si rezolvai problema, la liber te plangi pe internet si tariful creste aleator dupa cum au chef monopolistii!
  • -4 (16 voturi)    
    Nu va faceti griji (Joi, 25 iunie 2020, 16:45)

    robyzs [utilizator]

    Nu va faceți griji, cu siguranța PNL si miniștrii lui Ludovic Orban lucrează in acest moment pentru a gasi cea mai buna soluție pentru popor, mai așteptați pana la alegeri si apoi sigur vor avea grija de noi.
    • +1 (7 voturi)    
      eh (Joi, 25 iunie 2020, 22:32)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      fix alegerile ce s-ar putea sa ne mai salveze momentan, ca e an electoral. Sa vezi jale dupa alegeri ;):D
  • -1 (9 voturi)    
    hehe (Vineri, 26 iunie 2020, 0:15)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    nu uitati principalul VINOVAT: bugetarii de lux de la Bruxelles care au luat comisionul lobbystilor din companiile lor multicorporate precum si lacheii lor din Romania!
  • +1 (3 voturi)    
    Așa, și ? (Vineri, 26 iunie 2020, 9:31)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Concluzii după citirea articolului: Furnizorii vor să ne fenteze prin contracte pline de șmecherii. Ar fi mai bine, deci, să rămânem la furnizorul actual, nu ?. Cam asta rezultă. Normal era să ni se dea nume, fără sugestii și recomandări, ci doar nume: cine anume umflă prețul cu 5%, cine are termene de plată foarte scurte etc. Așa, articolul servește doar celor mai mari furnizori, pentru că induce neîncrederea în toți ceilalți.
  • +2 (2 voturi)    
    agentii platite degeaba (Vineri, 26 iunie 2020, 16:38)

    Dedalus [utilizator]

    "prețul se poate modifica în funcție de ”evolutia pretului pe piața externă și internă a gazelor naturale”.

    Inseamna ca romanii platesc ANRE, Protectia Consumatorilor si alte asemenea institutii degeaba.

    Banii din impozite se duc pe seminarii si rapoarte tembele.

    Ce ar fi sa reducem personalul ANRE si al Protectiei Consumatorilor la 1/2 si salariile lor tot asa?

    Macar facem economie, daca tot sunt platiti degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    CONCLUZIE cineva ??? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 4:13)

    cio_2020 [utilizator]

    Cer si eu macar o concluzie
    (eventual celor care au facut acest articol)
    Sau oricui este mai informat

    1. Unde putem gasi si noi contractele (goale)
    alte tuturor ofertantilor ?
    Dvs. de unde le-ati consultat ?
    (pt ca si daca am contacta fiecare firma,
    nu cred ca ne-ar da un contract gol, acasa sa il studiem)

    2. Sau (precum alti concetateni de mai sus) :