Orașul Deva rămâne fără apă caldă timp de cel puțin patru zile / Lider sindicat: Termocentrala Mintia se va opri la noapte din lipsă de cărbune

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iunie 2020, 20:56 Economie | Energie


Termocentrala Mintia
Foto: AGERPRES
Termocentrala Midia se va opri din lipsă de cărbune, iar orașul Deva va rămâne fără apă caldă, avertizează liderul Sindicatului Solidaritatea Hunedoara, Cristian Iștoc, potrivit Mediafax.

„Termocentrala Mintia se va opri în noaptea de sâmbătă spre duminică din lipsă de cărbune. Asta înseamnă că orașul Deva va rămâne de duminică fără apă caldă, până miercuri. Noi am cerut să se realizeze un stoc de cărbune de la rezerva de stat, dar nu vor nicicum”, a declarat Iștoc.

El acuză Guvernul pentru această situație. „Hunedoara va fi astfel ștearsă de pe harta energetică a României, la fel cum România va fi ștearsă de pe harta energetică a Europei. Rușine guvernanților”, a mai spus liderul de sindicat.

Cristian Iștoc a precizat că la Termocentrala Mintia este nevoie de o cantitate de 1700 de tone de cărbune pe zi, din care se asigură doar 600 de tone.


Apa caldă în orașul Deva, sistată până pe 1 iulie



Municipiul Deva rămâne fără apă caldă timp de patru zile, informează ziarul local Servus Hunedoara, conform căruia conducerea sucursalei Electrocentrale Deva a comunicat că, din cauza inundațiilor care au afectat zona Văii Jiului, a devenit imposibilă extracția și transportul cărbunelui spre Termocentrala Mintia.

„Urmare a acestui fapt, se va sista furnizarea agentului termic primar și implicit a apei calde de consum în municipiul Deva începând cu dată de 28.06.2020, ora 7, până în dată de 01.07.2020, ora 7”, potrivit anunțului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5398 vizualizari

  • -1 (25 voturi)    
    Guvernul asta e incapabil in general (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 21:20)

    emil bobu [utilizator]

    La fel era si cel de dinainte.
    • +17 (23 voturi)    
      Guvernele astea (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 22:21)

      stiuca [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      reprezinta oglinda poporului. Au fost votati si astia si ceilalti. Doar nu s-au ales singuri?
      Se plang ca nu au mai vazut in viata lor Jiul iesit in halul asta. Dar nu spun ca defrisarile masive au dus la asta. Asta e rolul padurilor. Sa absoarba apa repede si sa o elibereze treptat....
      Totul se leaga in natura...inclusiv guvernele astea....
  • +4 (20 voturi)    
    si eu dau vina pe guvern (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 23:19)

    mihaio [utilizator]

    cand raman fara benzina in rezervor si el nu vrea sa-mi dea din rezerva de stat.
  • +12 (18 voturi)    
    Ca in Bucuresti (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 23:24)

    robyzs [utilizator]

    In Bucuresti sunt zone unde este oprita apa calda de saptamani bune, dar presa nu are curaj sa scrie lucruri urate despre o Capitala Europeana si doamna Gabriela Vranceanu Firea Pandele.
    • +2 (4 voturi)    
      Subscriu (Duminică, 28 iunie 2020, 2:34)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      .
  • +1 (19 voturi)    
    Deva... (Duminică, 28 iunie 2020, 0:11)

    Criogenia [utilizator]

    Ii doare in dos pe betivanii din guvern de Deva...un sat uitat prin Romania...sa ne mai lase in pace cu doleantele astea burgheze gen apa calda...
  • +3 (13 voturi)    
    Centrala pe carbune... (Duminică, 28 iunie 2020, 0:40)

    bgd [utilizator]

    Cand Muresul e fix acolo... sper sa ramaneti fara carbune forever. La o hidrocentrala moderna nici ca s-ar gandi cineva...
    • +2 (2 voturi)    
      Geografia.... (Duminică, 28 iunie 2020, 19:43)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Așa, e Mureșul acolo. Ce propuneți Dvs? Un baraj cu un lac de acumulare până la Teiuș (RIP Alba Iulia) sau ce?
  • +8 (8 voturi)    
    Mintia este in insolventa (Duminică, 28 iunie 2020, 5:15)

    radu222 [utilizator]

    In articol se spune "Municipiul Deva rămâne fără apă caldă timp de patru zile, informează ziarul local Servus Hunedoara, conform căruia conducerea sucursalei Electrocentrale Deva a comunicat că, din cauza inundațiilor care au afectat zona Văii Jiului, a devenit imposibilă extracția și transportul cărbunelui spre Termocentrala Mintia".
    Deci liderul de sindicat dezinformeaza si politizeaza fara scrupule.
    Termocentrala Mintia este in insolventa de mult timp, stare in care a fost adusa de numirile politice ale directorilor. Teromcentrala a mai functionat si alta data pe gaz metan cand nu a fost carbune, deci cine minte?
  • -1 (5 voturi)    
    bre nu avem carbune dar acem ciasuri (Duminică, 28 iunie 2020, 5:34)

    Coco Whistle [utilizator]

    cu astfel de 'premianti' tare se duce de ripa. voi cei care vagabondati prin viata, uniti-va.
  • +1 (1 vot)    
    Lumea are centrale de apartament (Duminică, 28 iunie 2020, 15:36)

    Alui [utilizator]

    Nu cred ca mai are cineva incalzire centrala.
    • +2 (2 voturi)    
      Au (Duminică, 28 iunie 2020, 19:45)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Au, cum să nu! Au toți votatorii pesede, ba mai mult, căldura lor e subvenționată nu ca a fraierilor care și-au cumpărat centrală și plătesc gazul