Ministrul Energiei, Virgil Popescu, la RFI: Eu nu am primit până acum nicio notificare de la furnizorul de energie electrică / Termenul de optare pentru alt tip de contract poate fi eventual prelungit

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 31 decembrie 2020, 11:04 Economie | Energie


Virgil Popescu
Foto: Ministerul Economiei
Ministerul Energiei ar putea decide după 15 ianuarie dacă va interveni prin OUG, pentru a prelungi perioada în care populația poate alege un contract de energie electrică pe piața concurențială. Anunțul a fost făcut la RFI de ministrul Energiei, Virgil Popescu, în condițiile în care piața se liberalizează de vineri, 1 ianuarie, iar multă lume nu a fost informată din timp și prin urmare nu știe ce are de făcut.

Virgil Popescu spune ce poate face Ministerul Energiei în problema legată de liberalizarea pieței de energie electrică: ”Noi ca minister vom mai aștepta până în jurul datei de 15 ianuarie să vedem exact cum funcționează, după care, dacă este cazul, chiar vom interveni legislativ, în așa fel încât să ajutăm oamenii să găsească cele mai ieftine și cele mai bune soluții pentru prețul energiei electrice și nu să fie trecuți automat într-o piață scumpă a serviciului universal, lăsați acolo până vor alege, ci din contră, aș prefera ca oamenii să fie trecuți direct în piața concurențială, care este mai ieftină și ulterior dacă nu se înțeleg cu furnizorii, dacă nu se întâmplă anumite lucruri, să fie în piața serviciului universal”.

Citește și:
Ministrul Energiei consideră că o eventuală amânare a liberalizării pieței de energie nu este o soluție: „Nu cred că este o soluție amânarea cu șase luni a liberalizării, pentru că după șase luni va fi exact același lucru. Mai degrabă, putem eventual prelungi termenul de optare (…). Să nu fie doar până la 31 ianuarie (…), vorbesc de prelungirea acestei perioade, eventual, poate să fie până la 31 martie, de căutare a unui furnizor pe piața concurențială”.

El precizează că ANRE este cea care poate decide o eventuală prelungire a termenului de optare pentru alt tip de contract de energie electrică, dar nu exclude intervenția Guvernului: ”În mod normal, ține de ANRE această decizie, ei au stabilit această dată de 31 ianuarie. De aia am zis că noi așteptăm până în jurul datei de 15 ianuarie, să vedem exact câte contracte au fost făcute în piața concurențială, să avem o imagine de ansamblu. Sunt convins că nu o să fie foarte multe contracte, este un lucru evident, dar vreau să vedem exact cum a funcționat și dacă ANRE nu o va face, evident că o putem face și prin OUG”.

”Nu am primit nicio notificare de la furnizorul de energie electrică”

Virgil Popescu spune că el nu a primit până acum (joi dimineață, ora 9.15-n.r.) nicio notificare din partea furnizorului de energie electrică, legată de liberalizarea pieței: ”Eu vă mărturisesc că eu nu am primit până acum nicio notificare de la furnizorul de energie electrică. Și eu sunt abonat în București la un furnizor în piața reglementată. Eu până astăzi, nu am primit absolut nimic”.

Ministrul Energiei precizează că un client care are deja un contract pe piața concurențială nu va fi afectat de liberalizarea pieței: ”Nu, dacă îl aveți în piața concurențială, rămâne în piața concurențială pentru toată perioada de valabilitate a contractului, să nu expire, că atunci trebuie să încheiați altul”.

Virgil Popescu declară că un contract pentru energie electrică poate fi schimbat ”în mod normal” online: ”În funcție de fiecare furnizor. În mod normal, poate fi schimbat online. Dacă îmi aduc aminte și eu am încheiat online un contract, dar până la urmă, a trebuit să-l downloadez acasă, să-l semnez și să-l încarc în aplicația informatică a furnizorului de energie electrică”.

Comentează pe rfi.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17235 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Anul asta ce făcuși bre ? (Joi, 31 decembrie 2020, 11:10)

    Koczka [utilizator]

    Ești la fel de vinovat că și ștabii din ANREb!
  • +13 (13 voturi)    
    In oferte -azi- la pretul de distributie scrie : (Joi, 31 decembrie 2020, 11:11)

    deval [utilizator]

    de completat ! Ce dracu sa compari ? Pana unde simulam piata asta ''libera'' ? Pana la balamuc-se pare. Furnizorul cel mai mare -cu 50% dintre clienti- are cele mai mari preturi din tara ! La telefoane suna continuu de cateva zile ocupat .....
    Nemernicii de la ANRE ar trebui sa dea socoteala pentru nepregatirea acestui moment si pentru protejarea intereselor furnizorilor si nu pe cele ale clientilor !! Cred ca sunt multe genti negre la mijloc.........
  • -5 (17 voturi)    
    PNL=PSD=USR (Joi, 31 decembrie 2020, 11:40)

    Ion_2 [utilizator]

    PSD a facut toate acestea indirect prin prestatia seful ANRE si a subalternilor directi

    PNL a validat prin neimplicare tot ce a facut PSD deoarece minsterul energiei a fost si este fief PNL.
    Dupa acest interviu eu personal l-as demite,daca ar fi in puterea mea, datorita felului in care gindeste si faptului ca nu se simte deloc responsabil pentru situatia curenta.

    USR PLUS chiar daca este in guvern de citeva zile tace in papusoi desi a fost foarte vocal la impartirea functiilor.Unde este Ciolos acuma si de ce tace ?

    In mod normal intr-o tara civilizata acel sef de ANRE impreuna cu acest ministru al energiei erau demisi intr-o sedinta de urgenta a Guvernului .
    Parerea mea este ca toate aceste 3 partide PSD/PNL/USR vor mai pierde ceva procente electorale peste 4 ani desi nu cred ca le mai pasa de asta in acest moment.
  • +8 (10 voturi)    
    Nasoala perioada (Joi, 31 decembrie 2020, 12:04)

    Mihai_P1 [utilizator]

    Sarbatori+epidemie+termen scurt... Foarte aiurea se grabeste refacerea contractului.
    • 0 (4 voturi)    
      Ce îți impune? (Joi, 31 decembrie 2020, 13:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

      Nimeni.Este timp și nu recomand nimănui să se grăbească.
  • +9 (9 voturi)    
    O gaselnita” (Joi, 31 decembrie 2020, 12:48)

    sipu [utilizator]

    sa semnezi contractul , sa stie furnizorul cati tantalai” au picat in plasa .................. ANRE o gasca de PLOSNITE” care mananca bani (mii/zeci” de mii euro) statului degeaba .
  • +10 (10 voturi)    
    teapa (Joi, 31 decembrie 2020, 13:22)

    comentacu [utilizator]

    de ce nu pot fi trecuti consumatorii casnici, care indeplinesc anumite conditii, din prima,in cea mai avantajoasa oferta a furnizorului, urmand ca daca omul vrea altceva, sa poata schimba?
    in alta ordine de idei, banditii de la ANRE isi vor gasi de lucru fix la Enel si Electrica daca vor fi dati afara.
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru Electrica și ENEL este tărăboiul. (Joi, 31 decembrie 2020, 16:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Începe noul an și au portofoliul c-am gol.
  • +5 (7 voturi)    
    Care 31 ianuarie domnul ministru? (Joi, 31 decembrie 2020, 16:18)

    Relaxat [utilizator]

    "Este important să vă anunțăm că piața energiei electrice se va liberaliza de la data de 1 ianuarie 2021 şi,
    prin urmare, prețurile pentru furnizarea energiei electrice la clienții casnici, categorie în care vă regăsiți și
    dumneavoastră, nu vor mai fi reglementate de către Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul
    Energiei (ANRE).
    Astfel, conform prevederilor art. 22 alin (11) din Legea energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012,
    cu modificările și completările ulterioare, tarifele reglementate vor fi eliminate începând cu data de 1
    ianuarie 2021. Î"
  • -5 (9 voturi)    
    eu zic... (Joi, 31 decembrie 2020, 17:36)

    muscha mbanana [utilizator]

    sa le dam cu "sictir " de la mic la mare , de la anre la presedintele ficusz ! Psd e de vina , in 2020 n-a facut nici o motiune de cenzura , dimpotriva , a votat guvernul orban ! las' ca vine AUR ,si-i pune la colt pe coji de nuci pe toti !
  • +1 (5 voturi)    
    Acum toti isi dau cu parerea, toti cauta (Vineri, 1 ianuarie 2021, 9:58)

    xrogo [utilizator]

    sa se scuze, dar unde mama naibii au fost un an de zile, cum de au permis ANRE sa dea voie furnizorilor de energie sa mareasca preturile inainte de liberalizare si inca cu asa mare procent, de fapt erau ocupati in primavara cu anticipate, apoi cu alegeri, acum cu ciolanul, sa traiasca dreapta unita care a inghetat salariile si pensiile dar a permis atatea scumpiri!