Ce au descoperit cei care investighează cauzele incidentului care a lăsat nord-vestul României fără curent / Frecvența din nord-vestul Europei a scăzut, în timp ce în sud-est a crescut

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:19 Economie | Energie


Cum a fost impartita Europa
Foto: ENTSO-E
Europa a fost separată în două, pe 8 ianuarie 2021, din cauza întreruperilor de pe rețeaua de transport produse într-un timp foarte scurt, transmite Asociația Operatorilor de Transport și Sistem din Europa –ENTSO-E, care în acest moment investighează cauzele care au lasat fără curent mai multe țări, iar în România județele din nord-vest. Încă nu au fost depistate cauzele, însă s-a descoperit că la ora 15.05 (ora României), frecvența în nord-vestul Europei continentale a scăzut inițial la o valoare de 49,74 Hz, timp de 15 secunde.

Ulterior, frecvența a atins o valoare de echilibru de aproximativ 49,84 Hz. În același timp, frecvența în zona de sud-est a crescut inițial la 50,6 Hz, înainte de a se stabili la valori între 50,2 Hz și 50,3 Hz.

Pe fondul scăderii din zona de nord-vest, unii consumatori intreruptibili din Franța și Italia au fost deconectați. Aceștia sunt consumatori mari care pot fi deconectați dacă frecvența scade sub un anumit prag. În schimb, în zona de sud-est, pe fondul creșterii frecvenței, s-au activat măsuri de reducere a alimentării de către producători.

Acțiunile au fost coordonate de operatorii sistemului de transport, pentru a putea fi reconectate cele două zone cât mai rapid. Astfel, la ora 15.08 (ora României) ambele zone au fost reconectate.


Click pentru a deschide



Potrivit ENTSO-E, rețelele țărilor europene sunt legate pentru a funcționa sincron la o frecvență de aproximativ 50 Hz. Un astfel de eveniment se poate întâmpla în orice sistem de eenrgie electrică. O separare a zonei sincrone cu o perturbație mult mai mare și cu impact mai putermnic asupra consumatorilor a mai avut loc în Europa pe 4 noiembrie 2006.

Cauzele care au dus asupra producerii incidentului încă sunt analizate.

O problemă de sistem a provocat, vineri după-masă, în jurul orei 15.00, mari probleme de alimentare cu energie în județele din nord-vestul țării. Au fost afectate cel puțin șase județe, fiind o problemă de alimentare cu energie fără precedent în ultimii 30 de ani în România.

Transelectrica a spus că s-a produs un incident la nivelul rețelei electrice de transport europene interconectate, care a condus la declanșarea mai multor echipamente din rețelele electrice de transport atât din România, cât și din alte țări.

Întreruperile de curent au afectat industria, dar și populația.

Lucrările pentru sincronizarea sistemelor au durat aproape o oră, iar realimentarea populației aproape două ore.

România se interconectează cu Europa prin Ungaria.

Potrivit datelor Transelectrica, în momentul producerii incidentului, România exporta energie. După producerea incidentului, România a început să importe, fiind reluate exporturile după ce sistemul a fost adus la condiții normale de funcționare.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20317 vizualizari

  • -12 (18 voturi)    
    zxzxzxz (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:27)

    solar [utilizator]

    Misterul misterelor ! Disparitia a 1000 de MGW ? Unde ? Cum ? S-au scurs în pământ ? I-a absorbit planeta Marte ? I-a ...păpat SATANA ? CERT ESTE CĂ UNDEVA S-AU DUS !
  • -7 (15 voturi)    
    Cam acolo unde e linia se și termină civilizația.. (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:57)

    Nyk1 [utilizator]

    ...europeană.
  • -7 (7 voturi)    
    Ce sa vezi... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:57)

    Casargoz [utilizator]

    Hidroelectrica turbina, ies bani frumoși din asta. Și harta arată ca România este in mijlocul problemei. Hai sa așteptăm rezultatul anchetei.Articolul spune ce s-a întâmplat nu de ce.
  • -3 (17 voturi)    
    Tot nu pot sa inteleg (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Noi depindem de alte tari si daca pica curentul la tari vecine, pica si i zone ale tarii... desi avem centrale proprii. E absurd.
    • +4 (6 voturi)    
      Ca idee (Vineri, 15 ianuarie 2021, 23:05)

      pixel9 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Daca pica curentul in tari vecine, probabil noi vom exporta.
      Dar retelele de transport sunt unite.
      Productia, inseamna ca toate centralele fac acelasi lucru in acelasi moment, fiecare cat poate.
      Dar, daca A produce la 50Hz, iar B la 49Hz, de la prima sinusoida, deja 1/50 din puterea produsa, se pierde in reteaua de transport.
      Cei 2 producatori deja concureaza unul cu altul.
    • +7 (9 voturi)    
      In plus... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 0:54)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Ce investitii s-au facut in ultima vreme? Reactoarele 3 si 4 pauza, centrale noi hidro/carbune/gaz nici atat... s-a investit in regenerabila dar in nici un caz suficient pt a acoperi cererea. In plus, nu tot ce e pe hartie e adevarat, se produce mult mai putin decat se declara. Acum cativa ani am inceput sa importam mai mult decat exportam, si de atunci nu ne-am oprit.

      Google it pt detalii, multe articole interesante despre subiect dar nimic pozitiv din pacate.
  • +2 (14 voturi)    
    A Fost Atac Cibernetic? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:12)

    Adi_rus [utilizator]

    Mie imi miroase a atac cibernetic asupra retelei electrice la nivel de UE. Intrebarea e din partea cui? Cu chinezii UE tocmai a semnat tratat de liber schimb deci as presupune ca ei nu aveau motive. Iranienii nu sunt atat de avansati tehnologic. Rusia? Ok, dar de ce acum? Sau poate mai degraba Coreea de Nord? Sper ca pana la urma inginerii vor putea detecta sursa atacului.
    • +1 (9 voturi)    
      Cu siguranta nu am dovezi (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:47)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      Dar mapati cu interesele si pohta ce a pohtit un anume imperiu partea in care suntem noi.
    • 0 (6 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 8:30)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      stii bancul ala cu arma antitanc chinezeasca? era vorba de 100 de chinezi cu surubeltnie...
      cat costa un m1a1? vreo 20 de milioane de dolari; de banii astia [ma rog, vreo zece tancuri] iti faci un ditai centru de atac informatic, dotat cu vreo cateva zeci de baeti dibaci, indieni si chinezi, care sa-ti rezolve tara tinta...
    • 0 (0 voturi)    
      Posibil orice in razboiul cyber (Duminică, 17 ianuarie 2021, 23:47)

      Brezan [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      Problema este de ce nu e CSAT bagat pe felie, vorbim totusi de importanta strategica.
      Putin ma intereseaza ca esti enel cez etc, pui mana si securizezi cum trebe, eventual platesti baietii de la cyber sa te invete sau poate ar fi mai bine sa fie obligati sa respecte anunite stansarde de securizare NATO.
      Nu te joci cu asa ceva!
  • -1 (13 voturi)    
    :D (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:58)

    Scarface1000 [utilizator]

    Russian electronic warfare weapon.

    Cautati incidentul din Marea Neagra cand un SU-24 a trecut de mai multe ori peste distrugatorul american USS Donald Cook neinarmat cu arme conventionale dar inarmat cu asa numitul electronic warfare weapon!

    Toate aparaturile si sistemele electonice ale navei au cazut da parca taiase cineva toate cablurile de curent din nava in doua cu foarfeca!

    Incidentul a fost clasat secret de americani ca sa nu se faca de Rusine, iar unii marinari americani si-au dat demisia cand au ajuns in SUA din cauza neputintei in fata Rusiei

    https://www.voanews.com/europe/russian-mystery-weapon-claim-seen-sign-military-weakness
    • +8 (16 voturi)    
      Da, (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 1:00)

      heisenberg [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Ala e un sistem pe care rusii s-au vazut fortati sa-l dezvolte ca raspuns la laserul nostru care le taia tancurile in doua.

      https://defensesystems.com/articles/2017/05/12/fakeew.aspx
      • 0 (4 voturi)    
        Pardon mon cheri (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 10:43)

        Papalote [utilizator] i-a raspuns lui heisenberg

        Le-au topit, adica s-au evaporat. Si sa nu uitam si de evenimentul coborat din filmul ,,Piratii din Caraibe", cand niste mioare din spatiul carpatodanubienopontic au devastat un vas de lupta rusesc in stramtoarea Bosfor.
      • -1 (3 voturi)    
        am inteles :)))) (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 11:07)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui heisenberg

        diferenta e ca ei chiar au acest sistem

        https://www.youtube.com/watch?v=8s4sKAMgYsU
        • +1 (7 voturi)    
          Povești rusești. (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 12:08)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          ”Arma electronica” rusească e doar un sistem de bruiaj mai puternic. Normal că afectează pe moment semnalele radio, dar nu se întîmplă nimic deosebit. Cind avionul părăște zona totul revine la normal. Dacă nu era doar cu ”bîzîitul” il dădeau jos americanii cu mult înainte să ajungă acolo.
          Nu mai puneti botul la vrăjeli de Sputnik.
  • 0 (4 voturi)    
    supragenerare versus supraconsum (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 13:47)

    _tudor_ [utilizator]

    Sectiunea din nord-vest si-a stabilizat vrecvetna la 49.85 iar cea din est la 50.2. Frecventa sistemlui are legatura cu gradul de incarcare al retelei electice fix ca lantul de transimie al unie motorete: trage greu, la deal inseamna ca are turatie ( adica frecventa) mai mica
    ENTSO-E minte prin omisiune: Sistemul european de eelctircitate balansat: prea mutli consumatori in Vestul Europei si prea multa energie generata in Sud-Est.
    Spune doar ca 1.7GW consumatori au fost deconectati in Franta si Italia iar in Sud Est a fost redusa cantitatea generata.
    E oare intamplator faptul ca in Sud-Est se generaza si in Vest se produce?
  • +1 (1 vot)    
    Explicatia fenomenului e simpla. (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 21:46)

    rsumy_ [utilizator]

    In cazul curentului electric alternativ, frecventa scade cand consumul de energie creste.

    In N-V Europei, pe fondul valului de frig, consumul a crescut.

    In acelasi timp, in S-E Europei, cu o vreme mai calda (la acea perioada), s-a produs mai multa energie decat se comsuma.

    Astfel, frecventele din cele 2 zone s-au desincronizat si... rezultatul il stim cu totii.
  • +1 (1 vot)    
    si ce au descoperit ? (Duminică, 17 ianuarie 2021, 8:07)

    sareta [utilizator]

    Au descoperit daca si Ungaria a ramas fara energie electrica ? Da sau Nu .....