Virgil Popescu: Consumurile estimate pe factura de energie reprezintă o practică înșelătoare / Iau niște bani în avans

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2021, 10:06 Economie | Energie


Virgil Popescu
Foto: Guvern
​Modul în care furnizorii de energie electrică încarcă facturile românilor la curent prin consumuri estimate este o practică înșelătoare, a declarat Virgil Popescu, ministrul Energiei, miercuri seara, la B1. Ministrul spune că a primit multe sesizări de la oameni în legătură cu această practică.

"Am primit mai multe sesizări de la oameni. Vreau să trag un semnal de alarmă pe care l-am pățit eu, pe care l-am văzut și pe alte facturi. Există anumiți furnizori care au și distribuție, care am văzut ca trec consumuri estimate foarte mari. Punând consumuri estimate foarte mari, factura va veni mai mare, practic iau niște bani în avans pentru un consum care nu există, se folosesc de bani oamenilor. Îi rog pe cei de la ANRE și pe cei de la ANPC să se verifice aceste lucruri. Nu se poate să se încarce facturile românilor pe consumuri estimate care nu au nicio legătură cu consumurile făcute în anii precedenți, care ar trebui să aprecieze ce a consumat clientul într-o perioadă asemănătoare. Este o formă de escrocherie, există amenzi pentru așa ceva. Mi se pare că este o înșelătorie pe care distribuitorii cu furnizorii o practică" a declarat Virgil Popescu, potrivit B1.

Întrebat cum ar putea fi corectată această practică, ministrul a explicat că Autoritatea pentru protectia consumatorilor și Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei pot aplica amenzi, iar legea poate fi schimbată, astfel încât să interzică estimările abuzive de consum de energie electrică.

"Poate fi și o chestiune de intervenție a ministerului mai brutală în legislație, în așa fel încât să-i obligăm să nu mai factureze estimaturi. Să trecem în lege cuvânt cu cuvânt acest lucru, să nu mai treacă estimaturi care sunt mai mari decât consumurile din perioadele precedente similare. Este o practică înșelătoare, ANPC-ul poate să intervină, dar și ANRE-ul poate să intervină și să dea amendă la nivelul cifrei de afaceri pentru că încalcă reglementarea", a spus ministrul Energiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5991 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Autoritatea? (Joi, 4 februarie 2021, 10:10)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Aia care si-a batut joc de cetateni cand a fost vorba de liberalizare?
  • +7 (9 voturi)    
    bineinteles... (Joi, 4 februarie 2021, 10:29)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... adica bani fara dobanda.
    alta practica este sa imi bage penalizari daca nu platesc estimarea lor aberanta, iar cand se face citirea si defapt ei au sa-mi dea mie bani, nu-mi returneaza si penalitatile puse aiurea.
  • +7 (9 voturi)    
    Săracul (Joi, 4 februarie 2021, 10:31)

    mopsu [utilizator]

    om bogat, noi știm asta din anii 2000 , nu-i o noutate , cine să aiba curajul să se pună cu șmecherii ca să nu spun altfel, care au cumpărat pe nimic electricitatea din Romania ?
  • +6 (8 voturi)    
    asta e ministru sau observator (Joi, 4 februarie 2021, 10:36)

    Kivek [utilizator]

    vad ca el afla niste lucruri care exista de ani de zile

    pare ca sta pe margine la o bere si face niste observatii,
  • +6 (8 voturi)    
    acu au descoperit (Joi, 4 februarie 2021, 10:47)

    costelo999 [utilizator]

    toti furnizorii, daca nu dai tu indicele, te trec pe estimare, care este aiuritoare, cam dublu fata de consumul normal, cind se face regularizarea, cam de 2 ori pe an, ramii ori pe plus ori pe minus, eu de exemplu creditez furnizorul ca ma trece cu estimare mare.
    • -1 (3 voturi)    
      eu ramaneam mereu pe plus fata de Enel, (Joi, 4 februarie 2021, 11:58)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      dar nu imi dadeau niciun ban, imi faceau regularizarea cu urmatoarea factura cu cosnum ,,estimat''. Practic nu locuiesc la respectiva adresa, am consum de 1kw/luna, dar ei il estimeaza la 50.
      Asa ca am trecut la Hidroelectrica, by by Enel.
  • +3 (5 voturi)    
    :)))))))) (Joi, 4 februarie 2021, 12:14)

    Nevermind [utilizator]

    Vaaaiii... ce descoperire. Asta se intampla de ANI, inclusiv la gaze.
    Trimiteau "estimat" pretiparit si daca nu-l trimiteai inapoi, ramanea asa. Scan, modificat pdf cu 0 sau 1 unitati la estimat, depus cu numar de inregistrare. Insa se bazeaza ca lumea nu e atenta sau e comoda si ramanea asa pentru multi. Platesc 3 lei tramvai pe luna si ma rupe un pic la regularizari.

    Aceeasi practica si la cei noi de pe piata. Incercati sa faceti un contract online la cei din TM si din CJ. Incearca aceeasi prosteala tip engie si enel, chiar mai lame, ca cica asa e sistemul informatic. Adica platforma facuta fix acum de ei. Am niste chat uri dragute salvate cu ambii :D
    Din decembrie am trimis acte pe mail pentru contract "personalizat" cu zero estimat la aia din TM. Inca astept :)))

    PS: TM si CJ sunt cei doi cu preturi mai ok de pe concurentiala. Nu dau nume, ca la rata de aprobare de 25% la comentarii, e pacat de cat am scris acum si poate mai deschide lumea ochii :D
  • 0 (4 voturi)    
    Virgil Popescu (Joi, 4 februarie 2021, 12:28)

    Mihai973 [utilizator]

    de ce nu completati anexa in care se declara estimatul? daca stiti ca de regula aveti un consum lunar de 100 kwh puneti mai putin sau egal cu acest consum. la regularizare platiti diferenta. ce este asa greu? Probabil ministrul habar nu are ce vorbeste.
  • +1 (3 voturi)    
    Alta hotie: facturi pe 3 luni in avans ! (Joi, 4 februarie 2021, 12:39)

    gv [utilizator]

    O alta hotie, care continua de ani buni, cel putin la CEZ, este emiterea de facturi estimate pe 3 luni in avans, pe care majoritatea clientilor le platesc integral, si astfel crediteaza fara dobanda acesti noi "baieti destepti", plus ca aceeste "estimari" sunt mult supraevaluate, deci te usureaza de bani la greu.
  • +2 (4 voturi)    
    Contoarele la ce mai folosesc atunci? (Joi, 4 februarie 2021, 14:14)

    bigbrother [utilizator]

    Partea asta cu estimatul e chiar magarie. Cred ca sunt singurii care au ramas cu asa ceva, estimari de consum. E ca si cum as estima cat voi vorbi la telefonul mobil sau cata apa voi consuma luna asta, nimeni nu face astfel de estimari pentru ca sunt ilogice.

    Am un contor care indica clar cat am consumat in luna respectiva, deci nu este nevoie de estimari. Desigur, asta inseamna ca acele contoare sa fie citite periodic, la fel cum fac si cei care vin sa citeasca apometrele si draciile alea de caldura puse pe calorifere, de la distanta, fara sa intre in casa, fara sa astepte dupa proprietar. Daca contoarele actuale nu pot face asta sa gaseasca alte solutii de citire de la distanta, dar sa se renunte la estimari.
  • +2 (2 voturi)    
    Discuții inutile. (Joi, 4 februarie 2021, 16:21)

    asavreau [utilizator]

    Poți citi indexul și să-l transmiți telefonic și îți facturează conform citirii făcute de tine. Văd că se dau exemple numai despre estimări mai mari decât consumul real, dar sunt foarte multe situații când estimarea este mai mică decât consumul real. Virgil Popescu a intrat într-o discuție prostească, atras de vreo-un gazetar rău intenționat. Nu fac acum teoria estimării și emiterea unei facturi trimestriale este minciună, aceiași factură poate fi plătită lunar, sau trimestrial. Eu, ca exemplu, îmi convine să plătesc trimestrial.
    • -1 (1 vot)    
      estimara (Joi, 4 februarie 2021, 21:51)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Gresit ,nemernicii,adica hotii estimeaza cum vor ,indiferent de citirea facuta de noi !