Exclusiv Racordarea la gaze și energie NU va mai fi gratuită pentru toată lumea / Facilitatea a creat mai multe probleme decât avantaje, la scurt timp după aplicare

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2021, 13:54 Economie | Energie


Energie
Foto: HotNews / C.P.
Racordarea la rețelele electrice și la sistemul de gaze a intrat într-un blocaj total, motiv pentru care autoritățile plănuiesc modificări legislative care să ducă la rezolvarea acestei situații. Mai exact, se gândesc să elimine, pentru o parte dintre consumatori, "gratuitatea" la racordare, chiar dacă abia a intrat în vigoare. Contactat de HotNews.ro, ministrul energiei Virgil Popescu a spus că modificările vor fi făcute în Parlament și vizează renunțarea la așa-zisa gratuitate pentru consumatorii industriali. Pentru cei casnici ar urma să rămână gratuitatea, însă doar într-o limită de consum. Tot ce este peste acea limită va fi taxată. Vezi amănunte.

De ce s-a ajuns la acest blocaj? Imediat după ce a intrat în vigoare noua legislație care prevede gratuitatea racordării pentru orice consumator, indiferent că este casnic sau industrial, distribuitorii de energie electrică și gaze s-au trezit asaltați de cereri pe care nu le pot onora, mai ales că lucrările ar urma să fie suportate, într-o primă fază, de aceștia.

Potrivit noii legislații, aplicată de la începutul acestui an, finanțarea lucrărilor de racordare este asigurată de către distribuitori, ulterior fiind recunoscute costurile în facturile plătite de toți consumatorii. Altfel spus, pentru racordarea unui client la rețeaua de gaze, în vârf de munte, vom plăti toți. La fel plătim și pentru o firmă care dorește să-și racordeze clădirile la energie electrică sau gaze naturale. În plus, o astfel de măsură creează și discriminare față de cel care a plătit, până anul trecut, pentru propria racordare. Pe lângă faptul că a suportat singur costurile cu racordarea proprie, acesta ar urma să plătească și pentru racordarea celorlalți.

Însă, până să ajungem să resimțim aceste costuri în facturi, cei care finanțează, într-o primă fază lucrările, sunt companiile de distribuție. Acestea se plâng că nu fac față cererilor și că nu au suficienți bani pentru a le finanța și așa s-a ajuns la blocaje.

Nu este exclus ca aceste blocaje să fi fost provocate intenționat pentru a pune presiune mai mare pe autorități, în vederea modificării legislației. De aceea, solicită insistent Ministerului Energiei și Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei să elimine total aceste "gratuități", chiar și pentru consumatorii casnici. Distribuitorii fac presiuni să fie lasate aceste facilități doar pentru consumatorii vulnerabili, însă acest lucru ar duce la alte complicații. Încă este dificil de dibuit cine este consumator vulnerabil și cine nu.

Pe de altă parte, Ministerul Energiei și ANRE nu pot să ia înapoi, atât de ușor, un drept abia acordat. Însă ar putea propune o soluție de mijloc. Să elimine gratuitatea pentru firme și să o păstreze pentru consumatorii casnici, însă doar într-o limită de consum. Potrivit ministrului energiei, racordarea gratuită s-ar putea face pentru o limită de consum de 20 MW, iar pentru ce este în plus să stabilească ANRE o taxă.

Ar mai putea fi eliminat și termenul limită de 5 ani pentru recuperarea costurilor de racordare. Potrivit Legii 290/2020, promulgată de Parlament în decembrie anul trecut, operatorul de distribuție are obligația racordării în termen de maximum 90 de zile de la data obţinerii autorizaţiei de construire. Proiectul privind racordarea poate fi realizat și de către clienții casnici/beneficiari. Recuperarea costurilor de racordare, inclusiv proiectare, se realizează cu amortizare accelerată într-o perioadă de 5 ani, prin tarifele de distribuţie în conformitate cu reglementările ANRE.

Ideea gratuității a aparținut lui Iulian Iancu, fostul șef al Comsiei pentru Industrii din Camera Deputaților, cel care a avut, din această funcție, timp de 14 ani o influență foarte puternică în sectorul energetic. Ulterior, ideea a fost susținută masiv la nivel politic. De exemplu, Legea 290/2020 a primit 199 pentru din partea deputaților și doar un vot împotrivă, în noiembrie 2020, în condițiile în care urmau alegerile parlamentare.

Legislația primară a fost întărită și de legislația secundară a ANRE. Autoritatea a emis mai multe ordine care reglementează racordarea gratuită a consumatorilor la rețelele de gaze și energie electrică.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















59065 vizualizari

  • -10 (34 voturi)    
    Doamne fereste sa fie mai putini bani de furat (Marţi, 11 mai 2021, 14:15)

    sorin3 [utilizator]

    Aici ce invirte totul in PNL... sa fie cit mai multi bani de furat.
    E o iluzie ca ceva ar fi fost gratuit, se plateste oricum totul de catre contribuabili.
    PNL=PSD
    • -3 (9 voturi)    
      bravo PENELEU! (Marţi, 11 mai 2021, 17:20)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      'tu'va de nesimtiti!!!! PNL si PSD aceeasi mizerie! altii in afara de ei nu exista! de aia nu avem nici o sansa in viitorul apropiat!
  • +6 (24 voturi)    
    miza (Marţi, 11 mai 2021, 14:18)

    sorin3 [utilizator]

    Oare miza e valoare de piata terenurilor cu si fara utilitati?
    Adica cine controleaza unde si cind se "trag" utilitatile controleaza dezvoltarea si cisitgurile din imobiliare.
    Daca doamne fereste mafia nu mai poate contrla asta, te pomenesti ca si oamenii cinstiti vor putea face afaceri imobiliare in tara asta, sau macar sa isi construiasca singuri o casa intr-o zona decenta si cu utilitati.
  • +10 (28 voturi)    
    Penelistii sunt peste tot cu remanierea (Marţi, 11 mai 2021, 14:33)

    Maspp [utilizator]

    ministrilor USR. Dar de agariciul asta de la Energie, de Turcan, de Bode nu scot un cuvant. Toti astia sun buuuunii, atat de buni incat fie nu fac nimic, fie mai mult incurca.
    • +4 (6 voturi)    
      Vă rog nu-l deranjaţi pe Bode (Marţi, 11 mai 2021, 18:24)

      elder [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Trebuie să mai dea nişte declaraţii propriilor subordonaţi privind neşte dosare în care e implicat.
      Apropo ăsta mai are măcar simţul ridicolului?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 12 mai 2021, 7:45)

        ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui elder

        Nu
  • -2 (26 voturi)    
    idee cu gratis (Marţi, 11 mai 2021, 14:43)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    pentru toata lumea sa isi racordeze casele si afacerile (oricunde afla si cat costa) pe banii celorlalti nu avea cum sa fie vreodata viabila. Se poate usor presupune ca si-au rezolvat treburile "cine trebuie" Catu si Orban friends iar acum pentru muritori se inchide robinetul. Suna cunoscut....
  • +10 (34 voturi)    
    a fost o porcarie populista de la inceput.. (Marţi, 11 mai 2021, 14:46)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... trebuia sa plateasca toti utilizatorii costul racordarii alora din coclauri. la strung, la shaiba.. trantorilor.
    • +1 (11 voturi)    
      hm.. (Marţi, 11 mai 2021, 18:01)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      eu zic ca cel mai bine si corect ar fi sa plateasca distribuitorul, ca el fac e profit de pe urma racordarii zeci de ani dupa. Asa..tot sa ai companie..tot sa fii ..'distrbuitor . investitii 0 ,profit 100 % .
      • -2 (4 voturi)    
        stii cit primeste distribuitorul din toata factu? (Miercuri, 12 mai 2021, 8:08)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        si ce cheltuieli sint? lucrari de intretinere, defecte remediate gratuit, call center, contor schimbat periodic gratis, etc
        • 0 (0 voturi)    
          da? (Miercuri, 19 mai 2021, 15:05)

          Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui spy

          Stii ca mie in Cluj-Napoca pentru construirea unei case intr-o zona incare peste drum este bloc cu 200+ apartamente, stanga mea si dreapta mea case, practic o zona urbanizata, am primit solutie de racordare de la 280 m distanta pe sub drum public asfaltat? Asta in coditiile in care firele de inalta tensiune care intra in oras sunt cam la 70 m de mine. In primul rand e ciudat ca se coboara cu firele de inalta tensiune dar acolo unde ele coboara nu exista niciun transformator?
          Eu ce sa fac, sa platesc 30.000 RON (adica vreo 6000 EUR) pentru racordare, iar apoi electrica sa foloseasca acele cabluri pe care eu le-am instalat pe banii mei, pentru a-si extinde reteaua lor. Asta cum ti se pare? Nu e hotie la adresa oamenilor?
    • 0 (0 voturi)    
      Normal (Joi, 13 mai 2021, 12:26)

      George21 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      La noi tot ce fac incompetentii astia fac pentru voturi
  • +7 (21 voturi)    
    Au trecut alegerile (Marţi, 11 mai 2021, 15:30)

    vlad.pe [utilizator]

    Au trecut alegerile, PNL se intoarce la smecherii apoi ni-l flutura pe Iohannis si Citu sa ne arate ce buni si corecti sunt liberalii si sa uitam de Costel Alexe si Mihai Chirica de la Iasi, urmariti penal pentru mita.
  • +7 (21 voturi)    
    Tampenie marca PNL (Marţi, 11 mai 2021, 16:19)

    mihai53 [utilizator]

    Ce idee cretina au putut avea . Eu m-am bransat pe banii mei , am cautat cele mai convenabile oferte , am cantarir necesitatea bransarii . Daca vor face bransarile ENEL sau DISTRICTGAZ , costurile pot fi oricat de mari si lucrarile se vor da firmelor favorite . Si nu inteleg de ce trebuie sa platesc pentru bransarea noilor consumatori , dupa ce eu mi-am platit propria bransare . Daca vreti sa cresteti numarul de consumatori , acordati niste credite avantajoase solicitantilor .
    Cat ne mai stresati cu aceste anomalii domnilor PNL- isti ?
    • -2 (2 voturi)    
      bre (Miercuri, 12 mai 2021, 9:10)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

      povesti.o tara este cu atat mai locuibila cu cat este mai unita, nu cu cat eu am rezolvat, de restul nu ma intereseaza. oricum si faptul ca tie ti se pare normal sa platesti bransarea pana la ultima piulita este o idiotenie, cat de spalati pe creier ati ajuns sa fiti. privatizarea monopolurilor naturale a fost, este si va fi o greseala monumentala profund antiromaneasca.
  • +2 (8 voturi)    
    Prima Casa - Start-Up Nation etc. (Marţi, 11 mai 2021, 16:20)

    MDK [utilizator]

    Astea nu sunt discriminari eu daca mi am luat casa pe munca mea de ce nu pot beneficia de prima casa , eu daca am un business care l am facut cu banii parintilor de ce statul da banii moca tinerilor sa isi faca acelasi business?! Asta nu e discriminare? Cred ca e pusa gresit problema.
  • -3 (11 voturi)    
    daca pana acum eram cu WC-ul in curte (Marţi, 11 mai 2021, 16:38)

    jackalphonse [utilizator]

    Acum va fi si un numar impresionant de bordeie care nu vor avea lumina de la lampa si felinar.
    Superb!
    • +3 (5 voturi)    
      energie (Marţi, 11 mai 2021, 19:57)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ... ar putea arde biogazul din funul curtii.
  • +5 (9 voturi)    
    Lol (Marţi, 11 mai 2021, 17:06)

    HP [utilizator]

    E cu dus si intors.

    Pe de o parte, majoritatea abonatilor nu ar trebui sa aiba facturi marite care sa acopere bransamentele altora, pentru ca asa vor creste tot timpul nejustificat.

    Pe de alta parte, nu e cinstit ca omul care are nevoie de utilitati sa le plateasca din buzunar, asta e treaba distribuitorului, e investitia lui.

    Cand imi trag fibra de la RDS pe strada, RDS nu imi umfla factura cu costul stalpilor, al fibrei, al switchurilor, etc.

    E investitie in infrastructura, vor avea mai multi consumatori, e treaba lor, sa se descurce.

    O solutie de mijloc ar fi ca autoritatile locale sa suporte costurile bransamentelor impreuna cu distribuitorii de utilitati.

    O alta conditie ar fi sa nu se acorde autorizatii de constructie pentru locatiile neracordate la utilitati, ca sa nu mai existe debandada de azi de la porumb, cu drumuri de camp, fose septice, etc.

    Apoi, ce mai e cu Casa Verde, care deconta o mare parte dintr-un pachet cu panouri electrovoltaice ? Ar fi intrat frumos pe PNRR.

    Ca de obicei, PNL/USR de dreapta tin cu marile interese si nu cu oamenii.
  • +1 (5 voturi)    
    nu are gaze de 18 ani (Marţi, 11 mai 2021, 17:08)

    CartierANLHenriCoanda [utilizator]

    ..asa de bine a reglementat ANRE piata,
    Furnizorul de gaze s-a schimbat de 3 ori. Acum este Premier Energy si este evident ca nu prea este interesat, Nu am vazut notificari pentru racordarea la gaze in cartier , iar pe site nu exista nicio planificare pentru fiecare strada.
    A avut si ANRE-ul o idee buna, si acum da inapoi.
    In continuare oamenii sa nu aiba gaze, iar furnizorii sa faca ce vor....
  • +4 (4 voturi)    
    o singură soluție! (Marţi, 11 mai 2021, 20:34)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    mămăliga trebuie să „explodeze” mai des!
    este evident că autoritățile nu știu decât de frică!!nu le pasă de lege sau justiție!
    prin lege. ar trebui ca oamenii să intre peste autorități și să le ia la întrebări!!
    un fel de tribunal ad-hoc!
  • 0 (2 voturi)    
    PSD partid populist (nu social democrat) (Miercuri, 12 mai 2021, 0:54)

    TrueBlue [utilizator]

    Nimic nu e gratis, totul se plateste, in acest caz de catre toti.
  • +1 (3 voturi)    
    Legea era f . buna (Miercuri, 12 mai 2021, 2:11)

    Darth_Sith [utilizator]

    Dar mai trebuiau ajustari . Trebuia in primul rannd calculat cat au castigat escrocii de la gaze si curent din lucrarile facute persoanele fizice sau juridice pe banii lor , care cf .legii intrau in proprietatea distribuitorului ulterior. Am facut asa ceva in 2005 pentru 200 m de magistrala de gaze . Apoi marile investitii facute de escrocii astia in ce constau. Cati km de extinderi au facut ei din banii lor mai exact. Din ce am vazut 99 % din lucrari sunt facute de primarii , consilii judetene nicidecum de firmele de distrbutie. Asa ca smechereala asta cu introducerea costurilor in pretul utilitatilor nu e dacat o alta hotie acceptata. Daca un lant de magazine se extinde creste pretuirle ca sa isi acopere costurile noilor locatii ? Stupid
  • -1 (1 vot)    
    Gandire mioritica (Miercuri, 12 mai 2021, 9:36)

    mihai53 [utilizator]

    Sa mi se faca mie gratis si sa plateasca toti , inclusiv cei care si-au platit propria bransare . Imi cumpar un teren ieftin , fara utilitati si apoi solicit bransarea . Daca s-ar onora toate solicitarile , pretul gazelor probabil s-ar dubla . Si exemplul cu magazinele nu este corect . Un magazin nu se deschide la solicitarea cumparatorilor ci pe baza unui studiu de rentabilitate . Cei cu asemenea pretentii , incercati sa vedeti problema in ansamblu , nu doar privind la buzunarul propriu .
    • -1 (1 vot)    
      Corect (Miercuri, 12 mai 2021, 18:23)

      George21 [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

      Aveti dreptate dar noi romanii in loc sa ne preocupam sa iesim in strada pentru problemele reale ne arde de pomeni.Daca ramai fara loc de munca nu mai ai nici cu ce plati facturile.
  • +1 (3 voturi)    
    O prostie (Miercuri, 12 mai 2021, 18:22)

    George21 [utilizator]

    Cea mai buna varianta este plata in rate pe mai multe luni a taxelor de racordare si anumite reduceri acordate strict persoanelor defavorizate.
    Nu pomana la prima vedere dar tot noi care am mai platit si propria racordare sa le platim lor.