Ministru saudit, despre avertismentul Agenției Internaționale pentru Energie: Este o continuare a filmului ”La La Land”. De ce să o iau în serios? / Reacția Rusiei

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 iunie 2021, 8:32 Economie | Energie


Printul Abdulaziz bin Salman
Foto: Vladimir Astapkovich / Sputnik / Profimedia
Rusia şi Arabia Saudită, două dintre cele mai mari state producătoare de petrol din lume, intenţionează să sfideze recomandări Agenţiei Internaţionale pentru Energie (AIE) şi să continue investiţiile în petrol şi gaze, respingând apelurile de a reduse semnificativ utilizarea combustibililor fosili, în pofida agravării crizei climatice, transmite CNBC, preluată de News.ro.

Factorii de decizie politică sunt supuşi unei presiuni imense pentru a îndeplini promisiunile făcute în cadrul Acordului de la Paris, un acord de referinţă recunoscut pe scară largă ca fiind extrem de important pentru a evita cel mai devastator impact al schimbărilor climatice.

Aproape 200 de ţări, inclusiv Rusia şi Arabia Saudită, au ratificat acordul climatic de la Paris în 2015, fiind de acord să continue eforturile pentru a limita creşterea temperaturii planetei la 1,5 grade Celsius peste nivelurile preindustriale.

Acordul prevede reducerea la zero a emisiilor nete de gaze cu efect de seră până în 2050.

În mod remarcabil, AIE a lansat luna trecută cel mai puternic avertisment cu privire la utilizarea la nivel global a combustibililor fosili, spunând că exploatarea şi dezvoltarea de noi zăcăminte de petrol şi gaze trebuie să se oprească anul acesta, dacă lumea doreşte să ajungă la emisii nete zero până la mijlocul secolului.

Vicepremierul rus Alexandr Novak a declarat în această săptămână, la Forumul Economic Internaţional din Sankt Petersburg, că AIE a ajuns la concluziile sale ”prin utilizarea unor calcule inverse” cu privire la modul de realizare a emisiilor nete zero până în 2050.

AIE nu a fost disponibilă imediat pentru comentarii.

Potrivit AIE, oprirea exploatării petrolului, gazelor şi cărbunelui este fundamentală pentru atingerea obiectivului convenit la nivel internaţional pentru emisii nete zero.

”În opinia mea, aceasta este o abordare simplistă. De asemenea, este nerealist. Nu există nicio îndoială că trebuie să ne îndreptăm către energia verde şi către agenda verde, deoarece există cerere pentru aceasta în societate, dar trebuie să fim clari cu ce resurse se poate face acest lucru, cine va plăti pentru aceasta, ce tehnologii şi oportunităţi avem la dispoziţie, inclusiv pentru a rezolva problemele restante care încă aşteaptă soluţiile lor ”, a declarat Novak pentru CNBC.

Comentariile sale vin la scurt timp după ce ministrul Energiei din Arabia Saudită, prinţul Abdulaziz bin Salman, a glumit despre raportul AIE, la o conferinţă de presă online, la începutul acestei săptămâni.

”Este o continuare a filmului‘ La La Land ’. De ce ar trebui să o iau în serios? ” a spus Abdulaziz, potrivit Reuters.

Reacţia sa la raport a venit la scurt timp după ce OPEC şi partenerii non-OPEC, o alianţă energetică cunoscută sub numele de OPEC +, au convenit să relaxeze treptat restricţoile aplicate producţiei, în cursul lunilor următoare, pe fondul unei reveniri a preţurilor petrolului.

Arabia Saudită ”produce petrol şi gaze la un cost redus şi produce energie regenerabilă. Îndemn lumea să accepte acest lucru ca pe o realitate: că vom fi câştigători ai tuturor acestor activităţi ", a adăugat el.

Vorbind joi la CNBC, Novak a declarat că Abdulaziz a reafirmat încă o dată angajamentul Riadului de a investi în petrol, la un grup de lucru din cadrul Forumului.

Novak a spus că intenţia Moscovei este să facă acelaşi lucru.

”Vă pot asigura că Federaţia Rusă, planurile sale, strategia sa sunt să continue să investească atât în ​​petrol şi gaze, cât şi în cărbune. Dar, de asemenea, investim şi în surse regenerabile, în hidrogen, în maşini electrice şi staţii de încărcare electrice, aşa că vedem deceniul următor ca pe o combinaţie de regenerabile şi combustibili fosili ”, a spus Novak.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10174 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    well... (Duminică, 6 iunie 2021, 9:04)

    ..13 [utilizator]

    fiecare este liber sa faca tot ce isi doreste.

    Numai unii sunt mai finutzi si anunta public ceea ce urmeaza sa se intample.. Ailalti, cam opaci la minte, dar cu muschii incordati, se fac ca nu pricep... Don t worry, be happy but for a limited period of time! Enjoy!

    Asa cum isi astern, asa vor dormi!
  • +9 (19 voturi)    
    AIE vorbeste degeaba (Duminică, 6 iunie 2021, 9:18)

    Costi888 [utilizator]

    Marile tari producatoare se vor panica atunci cand marile industrii vor dori la modul serios sa treaca pe energia verde. Atat timp cat va exista cerere pt petrol si gaze, e tardiv.
  • +3 (29 voturi)    
    acordul de la PARIS e o gluma pt Globalisti (Duminică, 6 iunie 2021, 9:58)

    Gryphus [utilizator]

    De stanga astazi inseamna: Ecologie, feminism si diversitate culturala.

    toate facute cu forta si fara sa se tina cont de vreo circumstanta. vrei nu vrei ei te imping sa faci ce vor ei

    doar ca tarile mari ca SUA, Rusia, China si altii NU vor face nimic in directia asta
    • +5 (11 voturi)    
      feminism? (Duminică, 6 iunie 2021, 12:29)

      disraeli [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      pai tocmai s-a calificat la JO primul barbat care s-a declarat femeie. si este doar inceputul. femeile vor fi scoase din sportul de performanta. ce spune stanga despre asta?
  • -13 (21 voturi)    
    Priviti cum petrolistii omoara planeta (Duminică, 6 iunie 2021, 10:21)

    emil bobu [utilizator]

    Cand isi vor da seama de ce fac, va fi prea tarziu.
    • +6 (12 voturi)    
      Bullshit (Duminică, 6 iunie 2021, 12:11)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Nimeni nu stie ce-o sa fie maine. Astea-s povesti.
    • +1 (3 voturi)    
      ha (Luni, 7 iunie 2021, 7:40)

      gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ce bine ca prostia n-a omorat inca pe nimeni
  • +3 (21 voturi)    
    Poate AIE traieste pe alta lume ! (Duminică, 6 iunie 2021, 10:28)

    Idealistu [utilizator]

    Unde exista capacitati de productie a energiei "verzi" echivalente cu actualele capacitati de productie actuale ? Cine plateste pentru realizarea acestei utopii ? Masinile electrice actuale sunt o gluma in raport cu cele clasice, iar infrastructura de alimentare este la fel. Deci acestea sunt propuneri propagandistice, care nu tin cont de realitate, de faptul ca sunt sute de milione de oameni angajati in actualele industrii energetice si auto. Ca sa nu mai spun de industria apararii. Credeti ca veti vedea tancuri electrice ?
    • -5 (19 voturi)    
      tu traiesti pe alta planeta (Duminică, 6 iunie 2021, 12:14)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      masinile electrice actuale, chiar asa incepatoare, ca performante incep sa bata la cur orice masina clasica, indiferent ca se numeste Porsche sau Ferrari. Iar ca autonomie, chiar si viitoarea Dacie electrica face 300 de km lejer, si asta cu doar 30 de lei. Si e doar inceputul.
      Iar de tancuri n-o sa mai fie nevoie in curand, cu ajutorul unei retele de sateliti de genul Stralink o sa poti lovi orice punct de pe pamant la nivel de centimetru, stand in fata unui ecran. Ar fi cazul sa mai iesi prin lume.
      • +4 (8 voturi)    
        ia ti (Duminică, 6 iunie 2021, 16:51)

        andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

        una electrica,si mie imi plac,am o singura problema.cum o incalzesti iarna si cum o racesti vara cu bateriile . cati km mai faci?
      • +9 (13 voturi)    
        Bai tataie, nu e vorba doar de masini (Duminică, 6 iunie 2021, 17:08)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

        E vorba de camioanele mari, de utilaje industriale, de avioane, de incalzit casele, etc....Plus ca am scris mai jos, ai nevoie de fossil fuel sa le produci, si daca ajungi sa le produci in masa, inseamna sa distrugi Pamantul pt resurse!!!! Distrugi Mediul ca sa salvezi Climatul!!!! Hahahahaha, Incalzirea Globala de acum 11700 de ani te-a adus unde esti astza si tu ii dai cu shutu".
    • 0 (0 voturi)    
      Cine plateste? (Luni, 7 iunie 2021, 10:57)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Daca vrei sa stii cine plateste uita-te pe factura ta de curent. Este o rubrica cu energie regenerabila. Baietii au platforme maritime si alte exploatari de petrol, iar pe banii tai isi fac ferme solare si eoliene.
  • +4 (14 voturi)    
    Europenii se cam chinuie singuri (Duminică, 6 iunie 2021, 10:47)

    consumator2 [utilizator]

    Restul rad de noi! Interesul financiar e prea mare. Dupa noi potopul!!!
    • -6 (10 voturi)    
      hehe (Duminică, 6 iunie 2021, 12:16)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      Voi nu sunteti ieuropeni, oleg, voi sunteti asiatici.
      • +3 (7 voturi)    
        transpenibilule (Duminică, 6 iunie 2021, 19:54)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Tu esti ala care spunea acum cateva zile ca gazoductul NS2 n-o sa fie gata niciodata ?

        Sper ca ai aflat intre timp ca prima linie e deja gata iar a doua mai are putin si e gata si ea.

        Incearca ,daca poti, sa fii mai putin penibil si mai mult trans incetand sa tot arunci epitete celor care nu sunt de acord cu tine.

        Comportamentul tau arata cat de mare dictator ai fi tu daca ai ajunge mare " mahar " !

        Te-ai gandit vreodata la asta ?...daca nu, ar fi timpul sa o faci atat tu cat si toti ceilalti care ,atunci cand n-au argumente pentru a-si sustine ideile recurg la categorisiri suburbane ,
        "Europeanule " !
  • +4 (14 voturi)    
    . (Duminică, 6 iunie 2021, 11:24)

    Adr1@n [utilizator]

    cand esti arabia saudita si poti produce petrol profitabil cu 7-9 dolari pe barili, iti permiti sa ignori astfel de recomandari.

    cat despre rusi care au nevoie de un pret de 35$ ce lputin.... lipsa lor de inspiratie nu poate decat sa ma bucure.
  • +6 (24 voturi)    
    jalnic (Duminică, 6 iunie 2021, 11:38)

    gelu antigelu [utilizator]

    cat de tembel sa fii, sau hai sa nu fim rai sa zicem orbit ideologic sa consideri ca in ciuda obstacolelor tehnice insurmontabile care fac ca energiile verzi sa fie scumpe, proaste si pana la un punct inutile sa continui cu aceasta sarada la nesfarsit?
    Ma repet pentru toti spalatii pe creier la acest moment nu exista nici o solutie tehnica de a inlocui energiile conventionale cu cele verzi. Poti s afolosesti energie verde cand este disponibila dar in permanenta ai nevoie de energii convetionale care sa functioneze in paralel si sa preia sarcina cand se opreste vantul sau intra soarele in nori. Sau poate vreti curent doar atunci cand se poate nu permanent?
    Rusia si Arabia Saudita se bazeaza preponderent pe petrol pentru veniturile lor. Cat de idiot sa fii sa-ti imaginezi ca vor renunta la sursa lor principala de venit pentru niste povesti.
    Eu n-am vazut nicaieri pe cineva care a flosit preponderent energii alternative si si-a redus emisiile de CO2. GErmania a investit sume inimaginabile in energii alternative si si-a redus emisiile de CO2 cu 0,5%. Deci ce rost are?
    • -1 (13 voturi)    
      Nu stiu (Duminică, 6 iunie 2021, 12:13)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Nu stiu daca exista o limita a prostiei. Un oras din China produce mai mult CO2 "cremenal" decat toata Suedia :)))
      Nimic din ce fac astia in ultima vreme nu pare sa aiba o noima anume, chiar nimic.
    • +4 (8 voturi)    
      Pai sa produci regenerabilele ai nevoie de (Duminică, 6 iunie 2021, 17:05)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      fossil fuel. Inseamna minerit crunt si topitoriile duduind. Plus ca nu e fezabil, nu poti sa inlocuiesti toate masinile actuale su electrice si randamentele Verdeturilor is net inferioare. Cine nu stie cum e, ii recomand sa mearga in California o perioada, o sa ajunga homeless in mai putin de o luna!!!
      • -1 (1 vot)    
        limitati (Luni, 7 iunie 2021, 9:46)

        Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Noroc ca nu toti oamenii de pe Pamant gandesc atat de limitat ca si voi...
        Defapt totul se rezuma la bani si practic la eficienta. Acum 100 de ani cati oameni isi permiteau sa-si cumpere un automobil? Acum 100 ani cati oameni isi permiteau sa aiba curent in casa?
        Vorbiti aici de niste aberatii cum ca panourile fotovoltaice si eolienele nu produc curent atunci cand vrei, ceea ce e adevarat, dar problema nu se pune asa sa lucrezi doar pe "instant", problema se pune astfel:
        1. Producerea energiei
        2. Transportul ei
        3. Stocarea

        Pentru
        1. Producere: panouri fotovoltaice, hidrocentrale, eoliene, geotermale, fuziune nucleara (sa speram pana la final de secol)
        2. Transport - superconductori, sau hidrogen produs prin electroliza apei (orice transport are pierderi deci nu veniti aici cu randamente de electroliza)
        3. Stocarea - o metoda foarte simpla de stocare este prin atractia gravitationala: pompezi apa intr-un bazin aflat in amonte si ii dai drumul prin turbina cand ai nevoie. Apoi mai este iar hidrogenul.
        Solutii sunt doar ca daca nu exista cerere, fabricarea componentelor din punct de vedere tehnologic este mai scumpa pentru ca nu si-au frecat creierii mai multi oameni cum sa produca o anumita componenta mai ieftin fata de cea a competitorului. Un simplu exemplu il vedem la bateriile de masini. Cand a inceput Tesla, pretul bateriei pentru 1 KWh era pe la 1000 USD. Acum e pe la 100 USD. Oare de ce? Pentru ca adat cineva ceva lege sa se interzica fosilul? NU, s-a dat o lege pentru producatorii de masini sa isi scada media de poluare per masina produsa. Astfel tu ca producator de masini, daca produci masini cu motoare de 5 litri trebuie sa mai produci inca o gramada de masini electrice ca sa ai media de poluare mai mica. Asa ca producatorii au inceput sa investeasca in cercetare pentru masini electrice combinat cu ajutoare de la guverne pentru oamenii care isi cumpara masina electrica + beneficii de la primariile locale pentru masini electrice.
  • +6 (6 voturi)    
    Occidentul (Duminică, 6 iunie 2021, 17:33)

    yol [utilizator]

    marxist, iar rusia, iran, arabia saudita exmplu de capitalism....:)))
  • +4 (6 voturi)    
    sunt curios de ceva (Luni, 7 iunie 2021, 0:11)

    Scarface1000 [utilizator]

    in acest moment din 5,4 lei cat e un litru de motorina aproximativ jumate e acciza care merge la stat! Adica din fiecare litru vandut in tara asta zilnic statul i-a 2,2 lei! Cand vanzarile vor scadea si o sa trecem pe curent si hidrogen de unde o sa mai incaseze statul miliarde anual care le incaseaza acuma din acziza de la combustibili?
    • +1 (1 vot)    
      curent (Luni, 7 iunie 2021, 11:02)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Ai raspuns singur. Din curent si ,probabil, hidrogen.