Prețul gazelor de pe bursă a crescut de peste patru ori în ultimul an / Toate produsele se vor scumpi în lanț - Asociația Energia Inteligentă

de C.P.     HotNews.ro
Marţi, 20 iulie 2021, 9:14 Economie | Energie


Gaze
Foto: AGERPRES
​O analiză a Asociației Energia Inteligentă scoate în evidență o creștere de 4,43 ori a prețului gazelor naturale marfă în ultimul an, gaze vandute pe BRM. Această creștere a prețului gazelor naturale va aduce scumpiri în lanț la toate produsele, creșteri care probabil vor fi cuprinse între 10 – 30%.

Tranzacțiile realizate pe BRM cu vânzare în semestrul 2 din 2021, arată că această tendință a creșterii prețului va continua și în trimestrul 4 2021, probabil atingându-se apogeul în primul trimestru din 2022 când prețul este posibil să depășească valoarea de 200 lei/MWh.




Click pentru a deschide




Această situație se reflectă și la nivelul prețului gazelor consumate de consumatorii casnici. Astfel, toți consumatorii casnici care au trecut anul trecut în piața concurențială urmează să achite pentru următorul an prețuri mai mari cu 75 – 105%. Respectiv un consummator care locuieste intr o casa a achitat în cea mai friguroasă lună a iernii trecute o factură de 778 lei și urmează să achite în iarna 2021/2022 o factură de 1592 lei.

Având în vedere că mulți dintre consumatorii casnici au încheiat în urmă cu un an contracte în piața concurențială, contracte care urmează să expire în lunile iulie – septembrie 2021, consumatorii ar trebui să fie foarte atenți în aceste zile deoarece contractele în general dețin clauze de prelungire a contractului existent la prețul comunicat de furnizor printr-o simplă notificare, fără a ma fi necesară semnarea unui nou contract. Astfel, consumatorul se va găsi în situația de a achita aceste prețuri în următorul an, în lipsa alegerii unui alt furnizor.

Consumatorii trebuie să solicite de la furnizorul actual oferta de preț pentru noul an contractual, să-l compare cu ofertele de preț din comparatorul ANRE și în situația în care identifică oferte mai bune să aleagă un alt furnizor, mai arată Asociația Energia Inteligentă.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1825 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    scumpiti tot (Marţi, 20 iulie 2021, 9:26)

    bancheru83 [utilizator]

    faceti inflatie,sa vina criza mai repede!
  • +1 (5 voturi)    
    Romanica (Marţi, 20 iulie 2021, 9:41)

    arpi [utilizator]

    Consumatori pot schimba furnizori orcand.. Deci informatia e trunchiata....
    • +2 (2 voturi)    
      .... (Marţi, 20 iulie 2021, 11:09)

      Dor-El [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Da sigur. A dracu putere abominabila si de netagaduit au consumatorii astia. Ii au pe furnizor la degetul mic.
    • +1 (1 vot)    
      ai schimbat tu ? (Miercuri, 21 iulie 2021, 9:38)

      all23 [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Pate lenjeria .... Timpul alocat schimbarii este mult prea mare , iar de multe ori esti pacalit , dupa 3 zile de la semnare primesti notificare ca s-a majorat pretul ....
  • +2 (2 voturi)    
    Piata libera.... (Marţi, 20 iulie 2021, 13:09)

    achiles22 [utilizator]

    Japca pe fata...acu 1 an eram impinsi de la spate sa migram pe piata libera ca vezi Doamne ce bine va fi..a durat 1 an; acum cea mai ieftina oferta e la dublu fata de ce am avut pana acum; actualul furnizor mi-a facut oferta tripla fata de oferta veche. Chiar nu inteleg care e rolul ANRE in toata povestea asta, in afara de a lua salarii si bonusuri de jdemii de euroi. In ce tara din EU se scumpesc facturile de utilitati cu peste 100% de la un an la altul?
  • +1 (1 vot)    
    Care piata libera? (Miercuri, 21 iulie 2021, 9:41)

    all23 [utilizator]

    As vrea sa vad amenzi si dosare penale pentru manipularea pietei . Adica ei pun in costuri tot ce le vine ( omv a primit de curand permisiunea sa externalizeze niste servicii la o firma de afara ) astfel incat profitul sa arate cat mai mic , banii dirijandu-se din butoane catre firmele dedicate ....
    Libertatea galbena a pietei este mai crunta decat mercurialul comunist, fiindca acolo cei care vindeau , mai aveau optiunea sa refuze, insa acum pentru consumatori nu ai nicio optiune sa renunti la furnizarea de energie ( panourile solare sunt inca o gluma pentru sistemul de acordare subventii )
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernul ales (de Klaus) falimenteaza Romania! (Miercuri, 21 iulie 2021, 10:59)

    mike123 [utilizator]

    Guvernul PNL-USR + Johanis este "pus" pentru falimentarea si indatorarea economica a Romaniei si romanilor!