Ministrul Energiei: Infirm categoric faptul că am putea rămâne fără gaze la iarnă

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:16 Economie | Energie


Piata gazelor naturale
Foto: Freepik.com
Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a respins miercuri ipoteza că România ar putea rămâne fără gaze la iarnă. "Infirm categoric așa ceva. Eu nu știu unde au văzut colegii mei din zona de energie că nu există stocuri, în condițiile în care în România, în momentul de față, astăzi, avem capacitățile de stocare la 70% din capacitatea maximă.", a spus acesta. Cu o zi în urmă, Asociația Energia Inteligentă atenționa că iarna viitoare, nu prețurile mari la gaze vor fi cele mai mari probleme ale României, ci lipsa gazelor.

  • "Am tot văzut discuții în spațiul public că vom rămâne fără gaze la iarnă. Infirm categoric așa ceva. Am văzut că se spune că nu există stocuri. Eu nu știu unde au văzut colegii mei din zona de energie că nu există stocuri, în condițiile în care în România, în momentul de față, astăzi, avem capacitățile de stocare la 70% din capacitatea maximă. Și anul trecut era aceeași situație. Când am avut capacitate maximă am rămas cu mai mult de o treime din capacitate în pământ, după iarnă.", a declarat miercuri ministrul Virgil Popescu, la finalul ședinței de Guvern.

Ministrul susține că România are o cantitate suficientă de gaze naturale și că vor rămâne pe stoc și după această iarnă.

  • "În România, în momentul de față, până la 1 octombrie se va face injecție în depozit sunt convins că vom ajunge la 2,4 miliarde de metri cubi care e mai mult decât suficient, deci va rămâne inclusiv după această iarnă. Deci nu avem probleme cu sistemul energetic național, nu avem probleme cu depozitele de gaze naturale și nu putem compara situația României cu situația Spaniei. România este producător de gaze naturale, Spania este importator de gaze naturale.", a spus Virgil Popescu.

Cu o zi în urmă
, Asociația Energia Inteligentă atenționa că iarna viitoare, nu prețurile mari la gaze vor fi cele mai mari probleme ale României, ci lipsa gazelor.

Agenda publică este acoperită de panica facturilor mari la gaze naturale. Există însă vești și mai îngrijorătoare pentu perioada următoare și care fac referire la asigurarea efectivă a gazelor naturale în sezonul rece, a scris marți Dumitru Chisăliță pe blogul Asociației Energia Inteligentă.

Deficitul între cerere și ofertă a determinat ca necesarul de importuri ale gazelor să ajungă la un nivel de 25%. Depozitele de înmagazinare a gazelor naturale cu 30 de zile înainte de închiderea ciclului de injecție (31 august 2021) se găsesc la un nivel de 58% (respectiv 1,8 mld mc), ritmul zilnic de injecție este de 10 – 12 mil mc zi, asta înseamnă că se va ajunge la cca. 2,1 mld mc (respectiv 65%) (anul trecut în această perioadă depozitele de gaze erau pline în proporție de 90%), se preciza în analiza Asociației.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1397 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Si, daca ramanem? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:21)

    VOX. [utilizator]

    O sa patesti ceva?
    Vorbele voastre de politruci nu fac nici doi bani.
    • +3 (3 voturi)    
      Plateste cu functia (Miercuri, 15 septembrie 2021, 22:20)

      mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      si devine ministru la alt minister, secretar de stat sau ambasador. Anul trecut depozitele de rezerva erau umplute la 90 % , acum sub 60.
    • -1 (1 vot)    
      faci afirmatie ca politician (Joi, 16 septembrie 2021, 9:57)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      si orice om din tara asta stie ca trebuie sa traga apa dupa

      afirmatiile astea categorice, abureli de fapt, ne provoaca doar dezgust! pana una alta, deja mi-a venit aditionalul pentru pretul marit la gaze.
  • +7 (7 voturi)    
    *Dragul* nostru ministru abulic și pafarist (Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:46)

    Rescator [utilizator]

    de la *Energie* ne minți și ne aburești zilnic,iar efectele
    le suportăm toți,cu stoicism.S-ar putea ca răbdarea
    să ne lase și să vă alergăm din Piața Victoriei ,până
    la Cotroceni.Nu ai ce căuta în postul de ministru,
    iar PM Super-Cîțu,autorul principal al dezastrului
    trebuie să plece.
    • -3 (3 voturi)    
      Observatie ! (Joi, 16 septembrie 2021, 1:01)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      "ras ca ca torule" dezastrul nu este facut de actualii la guvernare - dezastrul a fost inceput in 1990 cu ilici iliescu-kgb si pitrica-apaca - si continuat ani in sir de a. nastase , vacaroiu, ponta si toata gasca de pungasi psd si cum dreaq i se mai spunea ! nu avem gaze ? ia intreaba-l pe marele pungas zdragnea de ce a blocat exploatarea gazelor din marea neagra ? sau pe tonta-ponta : de ce a sabotat explorarea gazelor de sist ? care a fost interesul rusnacilor de la gazprom si a lui putin in ambele actiuni mai mult decat paguboase pentru romania si romani !!! atentie : la aceste "umile" dar necesare intrebari nu cerem raspuns de la actualul guvern ci de la fostii politicieni - mentionati mai sus - si partidele lor ! corect ar trebui ancheta judecatoreasca si grele condamnari pentru sabotarea statului roman !
  • -5 (7 voturi)    
    De ce numai infirmare? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:00)

    asavreau [utilizator]

    Vreau să văd niște acțiuni în justiție pentru cei care au transmis această //știre//alarmantă. Nu cred că știrea nu a fost făcută intenționat pentru a crea nemulțumiri și panică în rândul populației.
  • +5 (5 voturi)    
    se pregatesc ghilotinele (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:23)

    BernierC [utilizator]

    ~ nu știu unde au văzut colegii mei din zona de energie că nu există stocuri ~ pai asa au fost pusi sa minta de catre baietii destepti...care vor primi cate 18bani la kW de la statul roman mafiot...traim intr-o societate post adevar, in care hotii sunt numiti baieti destepti.
  • +6 (6 voturi)    
    E clar! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:43)

    Roby745 [utilizator]

    Daca ministru infirma atat de categoric , insamna ca SiGUR ramanem fara gaza la iarna. Asta e singura interpretare logica a declaratiei sale.

    Imi iminteste de declartiile ministrilor din guvernul liberal ( dar sustinut puternic de PSD, exxact ca si acum) din 2008, cand infirmau la fel de categoric ca Romania ar putea fi afectata de criza ce se prifila la orizont.

    Morala e liberalii romani au o lunga traditie in a nega evidentele, si o la fel de lung traditie in a se alia cu ( sa mai degaba a fi marioneta) PSD.
  • +4 (4 voturi)    
    sigur (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:58)

    e.o. [utilizator]

    Cine vă mai crede.

    "Când am avut capacitate maximă am rămas cu mai mult de o treime din capacitate în pământ, după iarnă".

    Au fost ierni relativ ușoare în ultimii ani. Ce se întâmplă dacă nu va fi așa iarna asta? Oprim producția firmelor? Ce fel de gândire "liberală" e asta?!
  • +6 (6 voturi)    
    eh (Miercuri, 15 septembrie 2021, 20:33)

    codyrocco [utilizator]

    deci, categoric, vom fi ijn rahat
  • +3 (3 voturi)    
    Dom Menistru ... (Joi, 16 septembrie 2021, 0:53)

    danmarian [utilizator]

    la 15 saeptembrie cu capacitatile de stocare umplute la numai 70 % nu putem spune ca stam bine ! in rest .... sa dea dumnezeu o iarna blanda dovedind inca odata ca tine cu bietii romani !