Schema de compensare a facturilor la curent și gaze. Cât plătește statul

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:17 Economie | Energie


Stalpi electricitate
Foto: pixabay.com
Statul va suporta 18 bani din prețul unui kilowatt la facturile cu un consum între 30 și 200 de kilowați lunar. În cazul gazelor, statul va plăti 25% din factură pentru un consum anual care ar putea ajunge la 1.200 de metri cubi. Cum s-a ajuns la aceste valori?

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat că, în cazul energiei electrice, s-a avut in vedere prețul minim pe kilowatt de 64 de bani și unul mediu de 82 de bani.

„Această diferentă de 18 bani pe kwh va fi subvenționată în totalitate de stat”, a precizat el.

Cât privește consumul, el a precizat că sub 30 de kilowați este vorba despre case nelocuite sau de vacanță, iar peste 200 de consumatori cu venituri peste medie.

Popescu a spus că acest consum mediu îl au 5.172.193 de gospodării care ar însemna un total de aproape 13 milioane de români.

Subvenția nu îi vizează pe consumatorii vulnerabili care intră sub incidența legii consumatorului vulnerabil.

Măsura, a precizat Popescu, îi va încuraja pe oameni să aleagă furnizorul care are prețuri mai mici.

Cum va funcționa sistemul? „La sfârșitul fiecărei luni furnizorii vor emite facturi, vor trece acest discount și vor intocmi borderouri pe care le vor prezenta în declaratiile la buget de la ANAF și se vor scădea din declarațiile de la taxe și impozite”, a spus Popescu, precizând că nu este nevoie ca oamenii să fie puși pe drumuri.

În privința gazelor, s-a luat un preț de referință de 255 de lei pe Mwh și tranșe de consum anual de până la 1.200 de metri cubi care ar corespunde unei case cu o suprafață până în 120 de metri pătrați.

„La gaze am luat un preţ de referinţă de 255 lei pe MWh, mai mult decât dublu faţă de cel de anul trecut. Până la un consum anual de 1.200 metri cubi, toate tipurile de locuinţe vor beneficia de un ajutor de 25% din valoarea facturii. Furnizorii vor trece aceste discounturi în factură”, a spus Popescu.

Toate aceste măsuri sunt cuprinse într-un proiect de ordonanță discutat în primă lectură în ședința de Guvern de miercuri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12984 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    :) (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:17)

    rei [utilizator]

    bun calculul.....deja ma simt milionar cu 270-300kw la un ap de 2 camere
    • +5 (15 voturi)    
      PNL se pregateste de alegeri anticipate ! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:08)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui rei

      nici un pret nu e prea mare ca sa fie Cutzu pres. la PNL si sa salveze partdiul. urmeaza inca un imprumut de cateva miliarde de euro deci deficit excesiv
      • -1 (9 voturi)    
        Ministrul energiei a spus (Miercuri, 15 septembrie 2021, 22:39)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Ca acesti bani vor fi acoperiti din profitul companiilor de stat.

        De exemplu Hidroelectrica ce vinde la preturi babane energie electrica, asta inseamna ca va plati dividende babane statului romani, bani ce vor mergr in aceste ajutoare.
  • +19 (23 voturi)    
    noaptea mintii?! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:44)

    zeroG [utilizator]

    Si cum ramane cu preturile serviciilor si produselor care sunt influientate de cresterea aberanta a pretului la energie electrica, gaze si a carburantilor?!
    • +13 (15 voturi)    
      Energia ieftina (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:37)

      Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui zeroG

      Este pentru industria straina, doar nu vrei energie ieftina pentru industria din Romania, sa nu ajungem doamne fereste competitivi.
    • +1 (1 vot)    
      Pai nu ramane (Joi, 16 septembrie 2021, 12:34)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui zeroG

      ci cresc!
  • +19 (19 voturi)    
    Voi sunteti liberali? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 22:05)

    Georgeo [utilizator]

    Cand ati impartit ministerele cu USR, ati spart Ministrul Energiei, Economiei si Mediului de Afaceri in doua, voi ati luat Energia si USR restul. Cum ati gestionat liberalizarea + cresterea preturilor, voi liberalii sunteti responsabili. Acum cand va dati seama ca e groasa, veniti cu tot felul de promisiuni de masuri sociale fara sa aveti o idee coerenta de rezolvare a problemei. Ignorand USR-ul si celelalte scandaluri, ati demonstrat domnule Catu ca nu sunteti in stare sa guvernati tara asta.

    Nu va voi mai vota niciodata! Voi nici macar nu sunteti liberali.
    • +2 (4 voturi)    
      sigur ca nu sunt liberali (Joi, 16 septembrie 2021, 1:37)

      young_e [utilizator] i-a raspuns lui Georgeo

      ...si s-au facut de kakao. dar separat de asta, energia va fi scumpa pe termen lung si asta n-are a face cu politica Damboviteana
  • +9 (11 voturi)    
    ori e incomplet ori e prost (Miercuri, 15 septembrie 2021, 23:05)

    hdd [utilizator]

    cum rămâne cu blocurile care au o centrală de bloc?

    acolo nu se evidențiază consumul de gaz decât pe bloc.

    Pt fiecare consumator se contorizează altceva, consumul de apă caldă și agent termic...

    Brambureală a la romania.
  • +4 (4 voturi)    
    Hi, hi ! (Joi, 16 septembrie 2021, 7:15)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Am o casa de vacanta cu iluminat automat si sistem de supraveghere+alarma si consumul e de 50 kWh/luna.

    Uraaa ! Primesc subventie !

    E drept, e doar de 9 lei/luna, dar asa se intampla cand pomana e la gramada si se da pe repede-inainte, fara o analiza temeinica...
  • +4 (4 voturi)    
    Noi nu câștigăm nimic. (Joi, 16 septembrie 2021, 9:03)

    nghe [utilizator]

    Furnizorii de energie vor adăuga 18 bani la kwh. Astfel
    vor încasa de la consumator tariful dorit și de la stat cei 18 bani/kwh. Câștigă capital politicienii pentru așa zisa grijă și companiile care distribuie gaze și electricitate și care vor cotiza sume mai mari clasei politice.
    • +5 (5 voturi)    
      economia lui cîțu (Joi, 16 septembrie 2021, 10:42)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui nghe

      Exact. Diferența se acoperă din bugetul de stat, deci tot din taxele cetățenilor. Firmele de profil își umplu buzunarele. Corectă ar fi fost plafonarea prețurilor.
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Joi, 16 septembrie 2021, 22:15)

    vangall [utilizator]

    pentru cine are centrala termica, 200kwh/lunar e frectie la piciorul de lemn;Consumul mediu anual cu centrala trece de 1.000 kwh/lunar; la curent e OK
  • 0 (0 voturi)    
    statul cel grijuliu (Vineri, 17 septembrie 2021, 16:17)

    atc [utilizator]

    Deci, intr-o situatie ipotetica:
    - daca intr-o luna consum 30 ( am fost in C.O) , primesc subventia de 5,4 lei total pe factura acelei luni.
    - daca in urmatoarele 11 luni ale anului consum cate 210/ luna, NU primesc subventia lunara,
    chiar daca in cele 12 luni am consumat, IN MEDIE, doar
    195 < 200 subventionate.
    Desigur, e doar o posibilitate "care nu prea se mai poate" ( aia cu C.O.), iar noi ne vom umple de bani nemunciti, din mila furnizorilor / distribuitorilor.