Răspunsul Rusiei după criticile din UE: Gazprom este gata să majoreze furnizările de gaze către Europa

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 26 septembrie 2021, 15:44 Economie | Energie


Gazprom
Foto: Gazprom
Gigantul energetic Gazprom este pregătit să majoreze furnizările de gaze către Europa, a spus purtătorul de cuvânt al Kremlinului, citat de Interfax și Reuters, vestea venind în contextul creșterii de prețuri la energie pe Bătrânul Continent.

Compania Gazprom este interesată de mai multe contracte de furnizare de gaze, a afirmat Dmitri Peskov.

Acesta a discutat cu presa despre nivelul redus al rezervelor de gaze din Europa.

”Este posibil să se ia mai mult gaz de la Gazprom și să-l pompezi acolo? Este posibil. Gazprom este pregătită. Mai mult, deja a acoperit cererile (de furnizare) suplimentare”, a declarat reprezentantul Kremlinului, potrivit Interfax.

Gigantul rusesc a fost acuzat de Agenția Internațională pentru Energie și de zeci de europarlamentari că nu face destul pentru a crește livrările de gaz natural către Europa, unde prețurile au explodat.

Peskov spune că Gazprom și-a îndeplinit toate obligațiile ca furnizor de gaz.

”Este Gazprom gata de mai mult, de a semna și mai multe contracte? Gazprom este interesat de așa ceva. Asta deoarece consumatorii din Europa sunt principalii noștri parteneri”, a adăugat acesta.

Prețurile europene de referință la gaze au crescut cu peste 250% anul acesta, ducând la costuri mai mari pentru energie și la un efect în cascadă în industriile care se bazează pe gaz pentru producție, precum fabricile de îngrășăminte.

Referințe:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4022 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    ... (Duminică, 26 septembrie 2021, 15:50)

    cartograful [utilizator]

    Vaaai...dar ce baieti buni sunt rusii. Zice Peskov: dar de ce nu ne-ati spus ca trebuie mai mult gaz, vai, dar nu stiam.... Joaca Europa pe degete nesimtitii astia de rusi iar Europa...e ca in versurile de la Parazitii, ca sa parafrazez
    "....
    dar Europa e prea batrana, prea proasta sa se prinda.
    ......
    aici se toarna filmul "Ziua incompetentei"."
    • -4 (8 voturi)    
      Vezi ca te joaca mai degraba pe degete (Duminică, 26 septembrie 2021, 16:04)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Ticalosii de la tine din tara.
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Duminică, 26 septembrie 2021, 21:52)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        @galeo, tot ticalosii de la mine din tara au marit pretul la gaze in restul Europei si UK?
    • +5 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 26 septembrie 2021, 16:14)

      [anonim] i-a raspuns lui cartograful

      • +7 (9 voturi)    
        Nu da vina pe Merkel (Duminică, 26 septembrie 2021, 17:58)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui

        Gerhard Schröder a fost cel care a dat a propus legea de oprire a centralelor nucleare.

        Tot el a fost cel care a semnat acordul pentru North Stream iar după ce nu a mai fost cancelar a devenit manager la North Stream. Tot el l-a numit pe Putin un lider democrat exemplar. Mai târziu a intrat în conducerea North Stream 2 și Rosfnet.
        • +2 (2 voturi)    
          Merkel a folosit pretextul Fukushima (Luni, 27 septembrie 2021, 1:22)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

          pentru a accelera programul de închidere a centralelor nucleare din Germania.

          Dar e adevărat că decizia inițială a fost luată pe vremea lui Gerhard Schröder și Joschka Fischer

          Merkel a continuat să extindă exploatările de lignit, iar în Lausitz au fost chiar demolate sate în scopul ăsta. Erau satele unei minorități slave recunoscute oficial, sorbii (Sorben).

          Cum ar fi fost dacă România s-ar fi apucat de demolat sate în zonele locuite de secui sau de maghiari?
      • -5 (7 voturi)    
        Ce tampenii spui acolo? (Duminică, 26 septembrie 2021, 19:02)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui

        Fara gazul rusesc preturile ar fi mult mai mari.
        Problema e la Bruxelles, unde se vrea sa traim iar ca in epoca de piatra pentru a reduce poluarea si incalzirea globala.
        • +1 (1 vot)    
          Exprimarea rusească merită un premiu :) (Duminică, 26 septembrie 2021, 23:28)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          ”Ce tâmpenii spui acolo” e traducere directă din limba rusă, niciun român autentic nu vorbește așa.

          O problemă este și la Bruxelles, dar asta e doar o jjumătate de adevăr. Problema de la Bruxelles este creată de la Berlin, iar problema de la Berlin au creat-o rușii.

          P.S. ai compromis și nick-name-ul ăsta :)
  • +8 (8 voturi)    
    Mama Rusia are nevoie de cash (Duminică, 26 septembrie 2021, 15:52)

    ranuhasu [utilizator]

    Câtă supușenie și bun simț…
  • +6 (8 voturi)    
    pai da (Duminică, 26 septembrie 2021, 16:06)

    Mistrelutz [utilizator]

    ca noi nu avem gaz care sta degeaba prin pamant..
  • +5 (7 voturi)    
    Gazprom este pregătit dar nu dă (Duminică, 26 septembrie 2021, 16:13)

    ploiesteanu [utilizator]

    Este pregătit în anumite condiții, și anume să se aprobe toate hârtiile pentru Nord Stream 2. Vedeți voi, americanii ăștia au dreptate, nu te baza pe gazul rusesc că te au la mână. Iar noi ce facem? Așteptăm a doua conductă de la Gazprom în loc să dăm drumul la a noastră din Marea Neagră? După prostia pe care a făcut-o Dragnea premierii liberali ce au făcut? Nimic. OMV-ul n-a mai forat nimic deși au terenurile în concesiune date de pomană, și asta pentru că sunt conduși tot de ruși. Nepăsarea și prostia conducătorilor noștri nu cunoaște margini!
  • +3 (9 voturi)    
    acum intreb si eu, om simplu, (Duminică, 26 septembrie 2021, 17:13)

    qwerasdf [utilizator]

    daca astia pompeaza mai mult gaz, noi de ce platim mai mult la facturi?
    poate ne explica superman - cacatzu
  • +1 (9 voturi)    
    rusii au dat sapun si funie (Duminică, 26 septembrie 2021, 18:34)

    bufnitaroz [utilizator]

    UE a pus botu' la ecologizarea Europei, in timpul asta rusii au continuat sa contruiasca south-stream pentru ca ce exista deja nu facea fata la cererea vesticilor. Europenii (capitalisti) inchid centrale nucleare (ca polueaza) rusii construiesc tevi noi pe oriunde si in orice conditii (adevarati capitalisti) pentru ca de acolo iasa banutzu... Si uite asa vom ajunge sa platim cat vor rusii pe gaze.
  • 0 (6 voturi)    
    Intrebarea este (Duminică, 26 septembrie 2021, 18:46)

    Aemy [utilizator]

    Cat costa gazul lichefiat american si cel arabesc daca pretul gazului a crescut cu 250%? Nici acuma nu este de cumparat? UK este in criza caci este si cam "golanca". Taie cat poate din costuri. Aveau un depozit de gaz pe care l-au inchis din motive de siguranta dar nu au construit altul. Au zis ca tine. Asa au facut acuma cativa ani la aeroportul din Londra cand a dat zapada si nu aveau masini de curatat asa ceva. Eu zic ca o merita!
    • +1 (3 voturi)    
      In America, WTI natural gas is 5.140$/mmbtu (Duminică, 26 septembrie 2021, 19:26)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Aemy

      Si asta pt ca se exporta LNG catre Asia si nu numai. Japan/South Korea LNG price is 26.7$/MMBtu. Si nu a venit iarna inca!!!
  • +1 (7 voturi)    
    iEuopeienii s-au impuscat singuri in picior!!! (Duminică, 26 septembrie 2021, 18:47)

    Fu Leng [utilizator]

    Ia sa vedem, britii au target undeva pe la 2030 sa elimine complet fossil fuels cica. Momentan tara e intr-o criza energetica nemaintalnita din al doilea razboi mondial. Si recent, 40 de mari companii au cerut guivernului accelerarea eliminarii fossil fuels. Zilele astea, sute de benzinarii is inchise ca nu au benzina.
    Norvegia tocmai a votat sa nu mai deschida/exploreze noi campuri petroliere si gazeifere in Marea Nordului. Norvegia, care isi datoreaza actuala bogatie in principal pe Oil and Gas!!!
    Olandezii, aveau in plan sa inchida complet pana in 2023 cel mai mare zacamant de gaz din Marea Nordului, Groningen. Acum discuta sa deschida 5 wells care au fost inchise.
    Germanica, liderul europen in green energies, asa zise green energie, ca nu-s green at all, ba din contra, au semnat cu rusii sa se dubleze o conducta de gaz prin Marea Baltica!!! Ipocrizie sau bogatanii se imbuiba si fraierii platesc!!!
    Prin comparatie, natural gas in North America e 5$ si e abundent, in Europa e 15$ si in Asia e 30$. Deja se vehiculeaza ca in iarna asta daca va fi iarna grea, gazul poate atinge 100$ per mmbtu.
    • +3 (3 voturi)    
      atâta prostie în UE ! (Duminică, 26 septembrie 2021, 21:30)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      După ce că rușii au livrează și livrează în continuare gaz cu țârâita ca să accelereze formalitățile pentru intrarea în funcțiune a gazoductului Nord Stream2, vine și madam Ursula von der Leyen și hotărăsc în Comisia Europeană majorarea prețului certificatului de emisie CO2 au ajuns la 55 de euro scumpindu-se instantaneu de la 24 de euro. În 2013 costau doar 3 euro. Și cursa continuă pentru o planetă fără emisii de CO, dar numai în Europa. Că vai a crescut temperatura globală cu 0,8 grade în ultimii 150 de ani! Ce ne facem?! Americani, chinezii asiaticii n-au nici o treabă. Europenii vor salva lumea. Pe spinarea celor săraci care vor plăti de le vor sării ochii!