Șeful ANRE: 26 de companii din energie, investigate pentru manipularea pieței / Șmecheria prin care creșteau prețul electricității

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 29 septembrie 2021, 14:00 Economie | Energie


Stalpi electricitate
Foto: pixabay.com
Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE) investighează 26 de companii energetice pentru manipularea pieţei, iar amenzile vor fi între 5 şi 10% din cifra lor de afaceri, a afirmat, miercuri, Dumitru Chiriţă, preşedintele ANRE, citat de Agerpres.

El a fost audiat în cadrul Comisiei parlamentare de anchetă privind preţurile energiei.

"Avem 26 de operatori economici în investigaţie pentru manipularea pieţei. Ce am constatat: operatorul A îi vinde lui B o cantitate de energie electrică, B vinde lui A aceeaşi cantitate la preţuri crescute. Şi, prin această formulă de manipulare a pieţei, preţul creşte", a arătat Chiriţă.

Potrivit acestuia, până acum, amenzile au fost simbolice, dar de acum înainte se va aplica legea care prevede aplicarea unor amenzi între 5 şi 10% din cifra de afaceri.

"Este destul de dificil să faci investigaţii în această zonă, dar avem aparatură care ne permite să facem clonare de date şi informaţii din sistemele electronice ale operatorilor. Este o dotare luată din Statele Unite, pentru care din şase în şase luni trebuie să semnez o declaraţie că nu o folosesc decât în scopul pentru care am achiziţionat-o", a adăugat preşedintele ANRE.

El a subliniat că toate aceste date au caracter confidenţial şi le va pune la dispoziţie doar comisiei de anchetă.

Referințe:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4357 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    ANRE a facut obiectul unei anchete in 2017 (Miercuri, 29 septembrie 2021, 14:03)

    un domn [utilizator]

    noimebrie, acel raport NU s a dat publicitatii. Doamna Claudia Parvoiu a fost din partea Hotnews, acolo, insa a UITAT de asa ceva.
  • +9 (9 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 29 septembrie 2021, 14:16)

    arthur_l [utilizator]

    cati producatori de energie sunt ?
    cati distribuitori de energie sunt ?

    deci exista o brutarie care ia faina apa si sare si vinde painea cu 10 lei

    si exista 50 de distribuitori de paine care cumpara painea cu 10 lei de la bruatarie si apoi unul o vinde cu 850 de lei, altul cu 900 de lei, altul cu 1000 de lei, altul cu 110 lei.

    si acum mai este si agentia X care il obliga pe distribuitor sa vanda painea cu 800 de lei

    aceasta se numeste liberalizare sau acesta e capitalismul ?

    dar ce ne facem cu firmele ce vand curent care pe langa faptul ca NU PRODUC energie, nici macar nu o TRANSPORTA, ci doar o vand la ce pret vor ei.
  • +9 (9 voturi)    
    Fără amenzi. (Miercuri, 29 septembrie 2021, 15:06)

    iovhe [utilizator]

    Vă rog frumos să nu îi amendați. Tot sclavii de rând vor plăti facturi mai mari. "HOȚII" nu vor rămâne în pierdere.
  • +10 (10 voturi)    
    Daca luam (Miercuri, 29 septembrie 2021, 15:07)

    yol [utilizator]

    cazul firmei de apartament din timisoara, care a dublat din pix facturile pentru 55000 de clienti, ei bine, si daca plateste 20% amenda din cifra de afaceri, tot e pe plus…. E doar praf in ochii oamenilor!! Se prea poate sa-i fi anuntat inainte de investigatie si sa se fi pus de acord cu pragul de 5-10%.
    Razvan Nicolescu spunea ca legisltia e facuta pentru firme cu 2 angajati si un laptop, iar eu cred ca stie ce spune.
    • +3 (3 voturi)    
      Știe. (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Doar el a făcut-o.
      • +4 (4 voturi)    
        Tipic psd! (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:24)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ala va indeamna de ani de zile, ca presedinte al agentiei eu pt energie, sa liberalizati piata energiei, ca suntem totusi in ue, pnl-ul o face in stilul tariceanu-baietii destepti, iar de vina e razvan nicolescu…..
        Halate mai aveti la pnl??!
  • +9 (9 voturi)    
    ANRE este inutilă și aliată de la înființare (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:13)

    Rescator [utilizator]

    cu tâlharii din Energie.Plătiți cu salarii de 15.000-
    20.000 de euro pe lună,indivizii cooperează cu succes
    la jefuirea populației.Nu amenzi trebuie ,ci ridicarea
    licenței de operare și oleacă de pușcărie pentru furt
    la drumul mare,iar laptopul confiscat și donat unei școli!
    • +6 (6 voturi)    
      hotii (Miercuri, 29 septembrie 2021, 19:10)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      ANRE trebuie imediat desfiintat ,este la remorca companiilor ce jefuiesc prostimea ..Puscaria sa inceapa cu ei