Gazprom amenință că va sista de la 1 decembrie livrările de gaze către Republica Moldova dacă aceasta nu-şi achită datoriile

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:22 Economie | Energie


Gazprom
Foto: Gazprom
Gazprom a avertizat sămbătă Republica Moldova că-i va sista livrarea gazelor începând din 1 decembrie dacă guvernul de la Chişinău nu plăteşte integral datoria acumulată pentru volumele de gaze contractate în septembrie şi octombrie, în timp ce negocierile dintre cele două părţi sunt în impas şi din cauza preţului cerut de compania rusă pentru un nou contract, relatează presa de peste Prut şi agenţii internaţionale, transmite Agerpres.

„Datoria iniţială era de 433 de milioane de dolari, care ulterior din nerespectarea termenelor de achitare a crescut la 709 milioane de dolari. Cu toate acestea, autorităţile de la Chişinău nu vor să recunoască această datorie”, a declarat purtătorul de cuvânt al Gazprom, Serghei Kuprianov.

„Dacă nu sunt achitate integral livrările de gaze şi, în consecinţă, nu va fi semnat un nou contract pentru perioada începând din 1 decembrie, atunci Gazprom va suspenda furnizarea gazelor”, a avertizat acesta.

El a admis că situaţia din Republica Moldova este „foarte complicată”, dar consideră că „vina revine în totalitate autorităţilor” de la Chişinău, care „au provocat criza cu mâna lor”.

De asemenea, reprezentantul Gazprom a spus că nu înţelege de ce aceste autorităţi intenţionează să lichideze compania MoldovaGaz, cea prin care au fost contractate livrările în prezent datorate de Chişinău.


Compania rusă i-a propus părţii moldovene o reducere cu 25% a preţului pentru livrările de la 1 decembrie dacă aceasta plăteşte integral datoria. Dar Chişinăul cere o reducere de 50% şi consideră că preţul de 790 de dolari mia de metri cubi din oferta Gazprom este prea mare.

Republica Moldova nu poate accepta să plătească pentru gaze un preţ mai mare decât celelalte ţări din regiune, a declarat sâmbătă, la revenirea de la negocierile desfăşurate la Moscova, ministrul Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu.

În acest context, care coincide cu criza de pe piaţa energetică europeană, premierul Natalia Gavriliţă a anunţat că guvernul său negociază achiziţii de gaze din Ucraina, România şi Polonia.

Republica Moldova a instituit starea de alertă în sectorul energetic, stabilind un set de măsuri, printre care utilizarea păcurii pentru producerea energiei electrice şi termice, dar şi pregătirea unor măsuri compensatorii pentru consumatorii de gaze.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7065 vizualizari

  • -6 (42 voturi)    
    A venit vremea decontului... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:31)

    Nyk1 [utilizator]

    ...pentru toți cei care-l înjurau pe Putin astă-vară.
    • +1 (23 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:03)

      Mircea Marinescu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Detest Rusia si pe Putin, dar realitatea e ca in prezent Europa e energetic mai mult sau mai putin la mana Rusiei.

      Deci o situatie naspa, in care daca iti vezi interesele ca si tara, parca treci mai usor cu vederea anexarea Crimeii si alte "subtilitati". :))
    • +7 (23 voturi)    
      Deci confirmi Nykolai ca Putin si Rusia (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:27)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Foloseste gazul ca arma economica?
      Eu cred ca cel mai tare ar trebui sa planga cei care injurau fosta administratie americana care a avertizat in mod repetat ca diverisificarea resurselor de energie in Europa nu inseamna constructia unei noi conducte fix din aceasi sursa!
      Si sa planga cretinii de pseudo-ecologisti care au crezut ca solar+ wind pot suplini energia clasica.
      Putin e doar un gazar oportunist in situatia asta, unul care merita injurat intradevar pentru mizeria si subdezvoltarea in care tine Rusia!
      • +2 (12 voturi)    
        unde vezi arma? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:04)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Mai repede e vorba de bun simt, dar se pare ca la unii merge si asa. Adica nu-ti platesti datoriile, vrei sa bazi operatorul in faliment ca sa dai TEAPA, il injuri pe furnizor in toate felurile, dupa care tot TU comentezi ca nu-ti da ala moca?

        Mi se pare ca tu confirmi nesimtirea. Misto valori ai. Bravo.
      • +2 (10 voturi)    
        Mai usor cu pianu' pe scari (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:55)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Fostei administratii americane ii pasa doar sa incerce sa vanda miliarde de tone de gaz de sist lichefiat si cea mai mare piata ar fi fost Europa, atat! Era normal ca Trump sa zbiere ca e mai bine sa cumperi de la el decat de la Putin.
        Si da, orice putere care detine resurse strategice le utilizeaza ca arma economica, nu ne spui nimic nou :)
        N'ai sa vezi niciodata cadouri pe ochi frumosi, de la nimeni, indiferent ca'i consideri ca fiind aia buni sau aia rai.
      • -1 (15 voturi)    
        Nu știu cum se face... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:09)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ...că vouă vă place piața liberă, dar nu și atunci când prețul îl dictează Fed.Rusă. Ca orice țară, Rusia încearcă să obțină un beneficiu maxim, dar când vine vorba de prieteni, mai închide un ochi la datorii și le dă prețuri preferențiale. Nu cunosc exact situația, dar pot băga mâna în foc că așa stau lucrurile cu livrările de gaze înspre Belarus sau Kazahstan, țări prietene. Cum Moldova a ales să nu mai fie țară prietenă votând-o pe Maia Sandu, nu se vor mai aplica tarife preferențiale.
        • -2 (4 voturi)    
          Nu înțelegi mecanismele unei piețe libere. (Duminică, 24 octombrie 2021, 12:38)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Tu o spui că Putin dictează prețul. Asta nu înseamnă piață liberă.
          • +1 (3 voturi)    
            Ba da (Duminică, 24 octombrie 2021, 16:43)

            Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            Dacă USA nu oferă un preț mai bun cu gazul lichefiat adus de peste ocean (lucru pe care evident nu poate să-l ofere, una e când transporți gazul cu vaporul și alta e când asiguri un flux continuu prin țeavă), Putin poate să ceară cu un cent mai puțin decât US și tot vei cumpăra de la Putin că e mai rentabil.
        • -2 (2 voturi)    
          Deci e piata libera dar nu pentru toti! (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:29)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Deci vezi cu cine votezi daca vrei gaz la iarna.
          Se cheama santaj coane, nu piata libera!
          • +2 (2 voturi)    
            wow (Duminică, 24 octombrie 2021, 20:18)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            fix ca la sanctiunile pentru venezuela si altii
      • -3 (13 voturi)    
        stai linistit (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:23)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ca asa fac si occidentalii.

        e 1-1 acum.

        problema occidentalilor e ca trebuie sa munceasca, deh coloniile le-au pierdut de mult, in timp la rusi vin banii pe tzeava, fara prea mult efort.
    • +2 (16 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:58)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Yefreytor Nykola1, doar nu credeti ca un popor isi vinde suveranitatea pe o galeata de gaz rusesc?
      Hai Moldova, jos criminalul Putler!
      • +3 (11 voturi)    
        Stii ce e mai penibil decat dincolo de penibil? (Duminică, 24 octombrie 2021, 0:44)

        PlanetaVerde [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Stii ce e mai penibil decat dincolo de penibil, zona in care te afli tu?
        Ca, in momentul asta, ai luat 4+ pe un comentariu pe care nu l-ai fi facut daca erai in frig, in Moldova.
        Altfel, vitejie mare, sustinere mare, "hai Moldova", e?
        Io-te ca mi-a venit o idee. Ce-ar fi sa demonstrezi si din veniturile tale de 100 de euro de la "oneghe" sa dai jumate moldovenilor, sa plateasca gazul, sa se incalzeasca. Zic si io, n-asa?
        La voi, la onegheu, aveti apa calda si caldura? Sau, de cand au venit Pungusor Ban si Miorita Clotildutza, nu mai aveti nevoie. Nu ca inaininte ati fi facut abuz de apa calda si sapun...da' intreb si eu.
        Si da, tine-ti suflul: sunt rus si ma plateste Putin. La coada la cecuri, m-am intalnit cu Trump...si pe ala il platestePutin...si da, mai era unul mititel, lumea il striga "mesiu micron", nu stiu de ce.
    • +3 (9 voturi)    
      martie 2000 (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:30)

      kln2000 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Monsieur putinist, in luna martie a anului 2000 tu ce faceai?
      In martie 2000 Republica Moldova a fost deconectata total de la gaze pentru 3 saptamani. Nu era nici urma de gaz in toata tara, de la vladica la opinca. Dupa cele 3 saptamani a revenit gazul treptat (alte 3 saptamani) pentru a evita avarii, explozii etc. A fost un experiemnt pe care rusii l-au facut atunci pentru scenarii viitoare cu alte tari. Deci nu e prima data. Atunci insa Rep Moldova nu avea surse alternative, acum insa are. Tu continua sa-l pupi pe Putin, noi dincoace il injuram. Pa!
    • +2 (2 voturi)    
      Tu nu știi proverbul? (Duminică, 24 octombrie 2021, 12:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Răzbunarea este arma prostului. Plus, vedem cine râde la urmă.
  • -5 (19 voturi)    
    cacanarii de la Moscova... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:32)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cacanarii de la Moscova... latra in stanga si in dreapta. Aoleo in ce tara civilizata datoria se dubleaza la neplata ?
    • +5 (9 voturi)    
      Ia vezi cati bani iti cere FMI (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:00)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Daca nu platesti rata la timp !
      Sau cata dobanda te pune sa platesti cand te impumuta (remember Grecia in 2008 ?)
      Nu zic ca nu's mari cacanari la Moscova, da' cand e vorba de bani toti is la fel, nu mai exista est/vest !
      • 0 (2 voturi)    
        cati bani iti cere FMI-ul dca nu platesti la timp? (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:58)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Da-ne o cifra concreta nu pune rahat pe clanta!
  • +4 (14 voturi)    
    Moldova (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:03)

    nick24 [utilizator]

    a fost declarată agent străin? Deci prețul va fi 800.
    Dacă renunță la UE și vrea în CSI atunci prețul va fi 200.

    Ce poate face?
    • +9 (25 voturi)    
      iti raspund eu (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:26)

      kostake [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Dupa cum ii cunosc eu pe moldoveni, vor stringe din dinti, vor trece iarna asta, dar rusia a pierdut pe vecie Moldova. Lupta asta are 2 capete.La fel si in Europa: rusia se lacomeste la cistig, europa va renunta definitiv la orice vine din Rusia. Sunt gaze prin imprejur, nu este nevoie decit o conducta pe o lungime relativ mica pe sub mediterana si gata , o sursa imensa de gaze din Africa de nord este la dispozitia noastra. Sunt solutii, problema este Germania dupa parerea mea, care parca nu ar vrea sa rupa o dragoste nestavilita
      • +2 (12 voturi)    
        Pun pariu (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:21)

        Soarele [utilizator] i-a raspuns lui kostake

        ... că tu ai crezut și că românii se vor vaccina în mod exemplar!
  • -1 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:15)

    [anonim]

  • +5 (23 voturi)    
    Ne dau sansa de a cumpara Moldova (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:25)

    D-or [utilizator]

    Si nici nu e un pret prea mare
    • +12 (12 voturi)    
      Nu știu (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:45)

      idna [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      De unde atâtea minusuri. Evident ai dreptate.
      • 0 (2 voturi)    
        Vor sa lase Moldova Ucrainei. (Luni, 25 octombrie 2021, 10:34)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui idna

        Va fi ca o compensatie pentru pierderea Crimeii.
  • +7 (7 voturi)    
    nu misca unul in front (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:32)

    cristi_an [utilizator]

    in fata Rusiei acum cu Nord-Stream2.
    In acelasi timp se inchid centrale nucleare in Europa...
  • 0 (4 voturi)    
    Unde nu-i cap, vai de picioare (Duminică, 24 octombrie 2021, 2:37)

    Vlad-I [utilizator]

    Daca stiau de 30 de ani ca au probleme cu rusii , de ce nu au cautat alternative pe carbune, acolo unde se pot utiliza. In Madrid era mii de blocuri unde incalzirea era pe carbune din o soba mare la parter, pana le-a interzis autoritatile pt poluare.
    • 0 (6 voturi)    
      de troll rus! (Duminică, 24 octombrie 2021, 11:15)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      pentru ca Moldova a fost condusa de marionete sovietice! Rusia e o benzinarie condusa de mafioti.
  • +6 (8 voturi)    
    au si rusii bechtelul lor (Duminică, 24 octombrie 2021, 4:41)

    Coco Whistle [utilizator]

    tarisoarele astea mici trebuiesc sa plateasca birul....
    • 0 (8 voturi)    
      depinde (Duminică, 24 octombrie 2021, 6:31)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Daca cer banu' pe ce au livrat, nu prea merge comparatia cu bechtel, ca aia n-au livrat. Bine, ca a mancat multa lume din prajitura, inclusiv clothilda, e partea a doua.
  • +4 (8 voturi)    
    Mi se pare co corect (Duminică, 24 octombrie 2021, 9:24)

    ZVrk [utilizator]

    Nici eu nu am vrut sa-mi platesc restanta la eon si nici nu sunt de acord cu pretul din noul contract pe care mi l-au trimis! Da' ce, sa-si bata joc de mine?
    Acum n-am gaz si umbla kruk-ul dupa mine.
    Je suis Moldovan!
  • +2 (6 voturi)    
    shell (Duminică, 24 octombrie 2021, 10:27)

    gpavel [utilizator]

    daca nu era gazpromul, ci shell,bp,...,nu era nici o amenintare,gazul s-ar fi intrerupt la termenul din contract prevazut pentru neplata!!
  • -1 (3 voturi)    
    Jumatate din gazul Moldovei e folosit in (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:11)

    AliKimiku [utilizator]

    Transnistria secesionista si sustinuta de rusi
    Numai ca ce sa vezi, nota de plata vine la Chisinau.