Prețul gazelor naturale a atins un nou record în Europa, de 7 ori mai mare decât la începutul anului

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 21 decembrie 2021, 16:20 Economie | Energie


Conducte gaz natural
Foto: Flickr
Preţul gazelor naturale în Europa a atins marţi un nou nivel record, stimulat de cererea din sezonul de iarnă dar şi de tensiunile geopolitice dintre principalul furnizor al Europei, Rusia, şi clienţii săi, informează AFP și Barrons, citate de Agerpres.

La hub-ul de gaze TTF din Olanda, preţul european de referinţă a ajuns în jurul orei 10:20 GMT la nivelul record de 162,775 euro pentru un Megawatt-oră, adică o creştere de peste 10% comparativ cu preţul înregistrat luni seara, şi peste precedentul record stabilit în data de 6 octombrie.

Pe piaţa din Marea Britanie, preţul gazelor cu livrare în luna următoare a atins de asemenea un maxim istoric de 408,30 pence pentru o unitate termică.

Aceste preţuri sunt de şapte ori mai mari decât cele înregistrate la începutul anului.

„Gazul natural european îşi continuă ascensiunea inexorabilă”, susţin analiştii de la Deutsche Bank.

De ce crește prețul gazelor naturale?


Doi factori explică această evoluţie: temperaturile care continuă să scadă în Europa şi faptul că grupul rus Gazprom nu a rezervat capacităţi suplimentare de tranzit în ianuarie pentru gazele naturale care trec via Ucraina.

Aceasta în condiţiile în care o treime din gazele naturale consumate de Europa vin din Rusia. În plus, stocurile de gaze ale Europei au fost afectate de iarna prelungită din 2020 şi între timp nu au fost refăcute până la un nivel suficient.

La aceasta se adaugă şi aportul redus al energiilor regenerabile, precum energia eoliană, din motive ce ţin de condiţiile meteo.

În paralel, anumiţi analişti estimează că Rusia îşi limitează livrările de gaze spre Europa pentru a împinge în sus preţul energiei în plină iarnă şi a face astfel presiuni pentru a accelera punerea în serviciu a gazoductului Nord Stream 2.

Chiar dacă lucrările de construcţie ale acestei conducte s-au finalizat, o decizie din partea Autorităţii de reglementare în energie din Germania cu privire la autorizarea proiectului Nord Stream 2 nu este aşteptată înainte de mijlocul anului 2022.

Tensiuni geopolitice în Europa


În acest context, fiecare lovitură diplomatică între Moscova şi clienţii săi europeni antrenează un nou val de achiziţii pe piaţa gazelor.

Ultimul exemplu a fost decizia de luni a Rusiei de a expulza doi diplomaţi germani, ca răspuns la o măsură similară adoptată săptămâna trecută de Berlin, care acuză Moscova că a comandat asasinarea unui opozant cecen în Germania în 2019.

Ucraina rămâne de asemenea în centrul tensiunilor între Moscova şi occidentali, aceştia din urmă afirmând că Rusia masează soldaţi la frontiera ucraineană în vederea unei posibile operaţiuni militare.

Kremlinul respinge aceste acuzaţii şi spune că, dimpotrivă, Rusia este ameninţată de NATO, despre care afirmă că înarmează Ucraina şi îşi multiplică desfăşurarea de mijloace maritime şi aeriene în regiunea Mării Negre.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5637 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Lol (Marţi, 21 decembrie 2021, 16:28)

    mitg [utilizator]

    Veniti cu energia nucleara odata sa putem trece pe aeroterme, pompe de caldura pentru cine isi permite samd.
    • +2 (4 voturi)    
      Pai sa rezolve (Marţi, 21 decembrie 2021, 17:30)

      Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cu reteaua prima data ca deja pocneste de n-ai vazut.
    • +2 (2 voturi)    
      minicentrale nucleare (Miercuri, 22 decembrie 2021, 2:44)

      irys [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      vor sosi în curând de peste ocean...
      (pt fiecare scară de bloc)
  • +2 (14 voturi)    
    Nu cred ca mai e mult ... (Marţi, 21 decembrie 2021, 16:44)

    gogu007 [utilizator]

    ... si lumea va incepe sa nu mai consume gaz si curent pentru ca nu isi va mai permite. O sa rupem padurile si ne incalzim cu lemne daca se ajunge pana acolo si nu cred ca va indrazni cineva sa-l opreasca pe omul deja sarac si disperat sa asigure un minim de incalzire pentru copilasii de acasa.
    Mai tineti minte versurile: "Decat sa ma despart de ea, mai bine aprind tot satul" ?
    Ei bine, cam de asta e in stare un om care ar face orice pentru ai lui. O sa calce pe cadavre doar ca sa-si asigure cele necesare familiei. Doamne fereste sa ajungem acolo! Va fi anarhie in toata regula. Fiecare va avea regulile lui si punct.
    • -2 (8 voturi)    
      si ce o sa mananci gogule? (Marţi, 21 decembrie 2021, 17:02)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

      de la anu nu vei putea sa te incalzesti cu lemne…. deci ce vei face?
      • +1 (1 vot)    
        O sa mananci pepeni fripti (Vineri, 24 decembrie 2021, 17:40)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        la energie eoliana, n-auzi?
    • +7 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 21 decembrie 2021, 17:05)

      [anonim] i-a raspuns lui gogu007

    • +5 (5 voturi)    
      crize au mai fost si vor fi (Marţi, 21 decembrie 2021, 17:23)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

      supraviuetuieste cine gandeste.
  • +5 (13 voturi)    
    important este (Marţi, 21 decembrie 2021, 16:57)

    John_Re [utilizator]

    sa aveti energie verde. cu certificat.

    urmeaza... benzina... de 7 ori.

    :)))
  • +2 (10 voturi)    
    daca-ti dai pumni peste chiloti vrei sa nu te doara? (Marţi, 21 decembrie 2021, 16:58)

    mbembe [utilizator]

    cam asta facem si cu rusii, sanctiuni, nu le vrem gazul (cand vine iarna) si ne plangem de pret mare..
    daca mergi la piata si injuri vanzatorul… vei avea reducere la cartofi sau mai degraba la un pumn in fata?
    eu nu cred ca vei ramane fericit.
    ideea e ca americanii vand gazul de multa vreme la pretul asta, in asia… si ce facem noi? imbogatim rusia marind pretul
  • +3 (5 voturi)    
    suntem (Marţi, 21 decembrie 2021, 17:35)

    mctweety [utilizator]

    ...in acel punct in care era inevitabil sa nu ajungem. Fie gazele sunt putine, fie doar unii le controleaza, fie ambele situatii. Acest fapt se cunoaste de muuulti ani, iar Europa (nici altii) nu au facut nimic in acest sens. Trebuia promovat si impus un sistem alternativ pt populatie, ceva de care sa nu depinzi de altii. Gen energie electrica, geotermala...etc. Am locuit in UK in urma cu 20 de ani, aveam calorifere electrice cu acumulare de caldura (ceva pereti grosi de caramida/roca vulcanica) care se alimenta doar noaptea, cand era curentul ieftin. Si foloseam curent pe cartela, nu pe abonament ca in Ro. Si functiona de minune sistemul. La noi, nu se promoveaza nimic alternativ. Sigur, acum pretul la electricitate e imens, dar daca se luau masuri acum multi ani de zile, altfel stateam acum.
  • +4 (8 voturi)    
    aiurea (Marţi, 21 decembrie 2021, 17:59)

    gelu antigelu [utilizator]

    Citat: ”Doi factori explică această evoluţie: temperaturile care continuă să scadă în Europa şi faptul că grupul rus Gazprom nu a rezervat capacităţi suplimentare de tranzit în ianuarie pentru gazele naturale care trec via Ucraina”.
    Adică e cumva vreo iarnă d-aia catastrofală? Temperaturile continuă să scadă, băi ce chestie, în decembrie, cine s-ar fi gândit?
    Gazprom își respectă cotele contractate, din câte știu, N-au nici un motiv să reducă livrările pentru că au nevoie de clienți. Nu e nimeni mai bucuros decât Putin când crește prețul gazului. El spre deosebire de vizionarii lideri europeni înțelege că nu se poate fără gaze și petrol și investește în asta.
    Nimic despre cauzele reale ale prețurilor aberante la gaze? Despre certificatele de carbon care salvează planeta sărăcind doar Europa, singura care le implementează? Despre inteligența celor care, trecând peste nevoile primare ale oamenilor, visează cai verzi pe pereți și descurajează investițiile în energiile esențiale, alea sigure, care te salvează de la îngheț și îți oferă condiții omenești de trai?
    Adică avem niște cretini la comandă care forțează nota și obligă zeci de milioane de oameni la sărăcie și penurie sub pretextul ”revoluției verzi” și au găsit vinovații în faptul că vine iarna și Gazprom nu livrează mai mult decât s-a contractat? Hai nu zău?
    • +1 (1 vot)    
      Gazul like fiat (Miercuri, 22 decembrie 2021, 2:54)

      irys [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Cu prețurile în creștere semnificativă la gazul rusesc
      cresc...surprinzător
      și exporturile (și beneficiile) producătorilor (ne-ruși !) de gaz lichefiat.
  • +1 (5 voturi)    
    Gazul - ultima redută a hidrocarburilor (Marţi, 21 decembrie 2021, 22:06)

    Ed___ [utilizator]

    Închiderea unor centrale nucleare din Germania şi Suedia, care au hotărât un phase out al energiei nucleare, o decizie greşită, total greşită

    Plus închiderea recentă a două centrale nucleare în Franţa, probleme minore dar se vor redeschide în februarie !!

    Astfel, generarea curentului a rămas în slujba hidrocarburilor, iar pe cărbune costă foarte mult şi se duc toţi pe gaz.

    Toate problemele vor dispărea când din ce în ce mai mulţi se vor duce spre case cu panouri solare, baterii electrice, baterii termice şi pompe de căldură...

    Îţi vei genera singur mare parte din energie, în special vara
    • +2 (2 voturi)    
      Cam 95% din populatia Europei (Vineri, 24 decembrie 2021, 17:43)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Traieste de la paycheque la paycheque. Ce spui tu nu o sa se intample in urmatorii 50 de ani!!!
  • 0 (0 voturi)    
    regenerabilele (Miercuri, 22 decembrie 2021, 18:35)

    hanu [utilizator]

    sunt insuficiente, inca 30-50 de ani de acum incolo... Trebuia mers complet pe nuclear in timp ce se facea o tranzitie blanda, fara sa lase oamenii cu ochii in soare (sic).
    Asa, vor da foc sandramalei, actuala "uniune" va fi istorie in 4-5 ani, maxim. Asta ma face sa cred ca actuala conducere UE este fie de o incompetenta care frizeaza penalul, fie literalmente pe statele de plata ale rusilor. Din aceleasi motive a cazut si uniunea sovietica, vanatoarea de himere/utopii pe un fond marxist falimentar, care a dus la saracie generalizata.