Rompetrol a ieftinit carburantii cu pana la trei bani

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 20 octombrie 2008, 11:43 Economie | Energie


Rompetrol a ieftinit, luni, carburantii comercializati in benzinariile proprii cu doi bani pe litru in cazul benzinei si trei bani in cel al motorinei, potrivit datelor companiei. Astfel, un litru de benzina Premium Euro4 costa 3,80 lei, benzina Efix 95 (Euro 4) se comercializeaza cu 3,85 lei pe litru, iar benzina Euro Super 98 fara Plumb se vinde cu 4,48 lei pe litru.

Motorina comercializata de Rompetrol costa incepand de luni 4,12 bani in cazul sortimentului Efix Diesel (Euro 4), iar litrul de motorina Super Euro 5 costa 4,41 lei.

Ultima modificare a preturilor carburantilor in reteaua Rompetrol a avut loc in data de 16 octombrie, cand benzina si motorina s-au ieftinit cu trei bani pe litru. In aceesi zi, Petrom a ieftinit benzina cu 11 bani si motorina cu noua bani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















675 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    nu-i corect (Luni, 20 octombrie 2008, 12:38)

    giotto [anonim]

    pretul titeiului a scazut la jumatate din cat era acum cateva luni iar astia ne amagesc cu trei bani
    Ramane cum a zis Ion Creanga in vorba ceea cu trei bani si-o caruta ....
  • 0 (2 voturi)    
    Mi se pare si normal. (Luni, 20 octombrie 2008, 12:47)

    Alin [anonim]

    Doar s-a ieftinit de la 150$ la 68$ barilul de petrol.
    Era cazul sa beneficieze si prostimea de ieftinire.
  • -1 (1 vot)    
    HAHA... (Luni, 20 octombrie 2008, 12:55)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Nostim,foarte nostim (intr-un fel macabru)...Sper ca realizati ca pentru smecherii astia banii nu mai sunt demult o problema(ei oricum nu stiu cat au prin conturi) ci "jocul" de-a banii,de-a puterea...E un fel de joc de strategie la nivel mareeeeee...Auzi tu pana la 3 bani :)) Cat e ma barilu ? Si ce daca e cu livrare la Paste...Hai ca m-ati facut sa rad.La altii cum se poate?Nu's asa de prosti.
    • 0 (0 voturi)    
      Altii ... care? (Luni, 20 octombrie 2008, 15:09)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      Daca tot vorbest apoi spune tot. Care altii? In plus vad ca sti ca pretul din acest moment se va reflecta peste citeva saptamini (cel putin) in pretul la pompa. Da tu vrei acum sa-ti umpli rezervorul la gipan.
      • -1 (1 vot)    
        Bravo... (Luni, 20 octombrie 2008, 16:31)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

        Esti ////.De-ar fi sa am bani de gipan,i-as baga in altceva...Dar uite ca nu am.Ce nu intelegi tu/// este ca esti tras in +%#@ de niste smecheri care au gasit in Romania tara profiturile fantasmagorice de 200,300 %,nu in bunul simt al profitabilitatii de 15,20%.Vrei altii,benocleaza-te in State,sau in alte natiuni din astea mai "cu motz".Probabil aia sunt mai prosti. Si da ,pretul se va reflecta la pompa,dar nu la noi...Si tu,vei baga precum MIG-ul ca sa umpli rezervoru la ce vrei tu la un pret pe care nu l-ai plati.Dar e bine ca tia dat Domnu' net...

        P.S:Pretul la combustibil se reflecta in absolut tot...
        • +1 (1 vot)    
          Oh, America tuturor ... (Luni, 20 octombrie 2008, 18:52)

          La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

          In Ro carburantul e mai ieftin decit in marea majoritate a Europei. Si totusi petrolul e cumparat din acelas loc si cu acelas pret ca si ceilalti. Bravo tie ca traiesti in USA dar asta nu-ti da dreptul sa te crezi superior, cel mult norocos. Dar sa sti ca cei mai multi romani nu apreciaza limbajul de manelist pe care il folosesti.
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni nenorocite (Luni, 20 octombrie 2008, 13:44)

    vall [anonim]

    de anuntat au anuntat iefteniri si cei de la petrom dar in constanta nu a scazut pretul la benzina nici cu un ban.De ce?
  • -1 (1 vot)    
    Bani pentru alegeri (Luni, 20 octombrie 2008, 15:14)

    Un sofer nesindicalizat dar scandalizat [anonim]

    Bai FRANARILOR, tot mamaligari de limba romana ramaneti. Traiti ca sclavii si platiti ca prostii indiferent de paritatea Euros/USD/LEU ori pretul de combustibil; citeste fraiere aici: http://www.wtrg.com/daily/clfclose.gif .
    In loc sa va cumparati masini la mana 2-3-9a mai bine ati iesi in strada pentru pretul combustibilului, precum in Portugalia, Franta, Spania, Italia..etc.
    Popor sarac cu lideri bogati.
    Alo!! sindicatul soferilor care va este scopul si interesul daca si tarile exportatoare de petrol va/ne confirma pretul !!! (http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora-4888537-pretul-petrolului-usoara-crestere.htm)
    Halal tara,