CEZ Romania: Importurile directe de la Gazprom ar reduce mult preturile

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Vineri, 31 octombrie 2008, 14:04 Economie | Energie


Importurile directe de gaze ar putea reduce preturile cu cateva zeci de procente, iar Romania ar trebui sa negocieze achizitia de gaze cu Gazprom, fara intermediari, a declarat, vineri, Adrian Borotea, corporate affairs manager al CEZ Romania, citat de Mediafax.

"M-as duce la prima sursa. Trebuie incercat acum sa discutam cu Gazprom, depinde de diplomatia noastra", a spus Borote, care a a adaugat ca trebuie sa se renunte la contractele preferentiale si sursele de energie sa fie disponibile nediscriminatoriu.

Aprecierea lui Borotea privind efectul unor importuri directe de la Gazprom difera de cea a producatorului Romgaz Medias.

Saptamana trecuta, reprezentantii Romgaz au afirmat ca importurile directe de gaze de la Gazprom ar determina o scadere a preturilor de o singura cifra, insa ar avea avantajul sigurantei livrarilor.

"O achizitie directa de gaze nu ar duce la o scadere spectaculosa de pret. Marele castig ar fi orientarea direct catre producator, prin care ai o mai mare siguranta ca primesti gazele, decat de la intermediari. Scaderea pretului ar fi in procente de o cifra, daca am lua gaze direct de la Gazprom", a declarat la 20 octombrie directorul comercial al companiei din Medias, Alpar Kramer.

Intr-un interviu acordat HotNews.ro Alexander Medvedev, vicepresedinte Gazprom declara ca intermediarii dintre Romania si Gazprom la achizitionarea de gaze nu pot fi eliminati, intrucat exista un contract pana in 2030.

Gazprom are o formula de stabilire a pretului customer-made, adica individual, in functie de client, aceasta fiind explicatia pentru pretul ridicat al gazului importat in Romania, a mai spus Medvedev.

Wintershall, WIEE, Conef si Imex Oil sunt companii care furnizeaza Romaniei gaze naturale importate din Rusia, fiind agreate in prealabil de catre concernul rus Gazprom.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















956 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Nicodata nu va fi posibil asta (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:14)

    minos [utilizator]

    de ce? pt ca daca se face contract intre Gazprom(care e de stat) si statul roman, cum se mai scot comisioanele, spagile. Va fi intotdeauna un intermediar, vreo firma de kagebisti de la Viena sau Berlin.
  • +2 (2 voturi)    
    Numai bine se termina gazul pana atunci (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:18)

    Je [anonim]

    Sa multumiti PSD-stilor ca a facut contractele!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusii sunt (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:43)

    ploiesteanu [anonim]

    disperati ca vom finaliza conducta nabuco , o varianta excelenta de a byepasa resursele colosului de la est. Eu zic sa semnam si , cand le-o fi lumea mai draga sa demaram si nabuco. In astfele de relatii nu trebuie sa ai scrupule. Si fata de cine ?! fata de rusi ?
  • 0 (0 voturi)    
    Contractul cu Romania al cetatenilor? (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:56)

    Pink Panther [anonim]

    Am o intrebare legata de gaz:

    Ne poate spune cineva cine sunt si ce rol au acesti intermediari?
    Eu pot sa-i ghicesc:
    = intermediarii dintre banii fraierilor (boborului) si banii partidelor.

    Si o intrebare mai generale:

    Cand expira contractul cu Romania al cetatenilor acestei tari? Dupa 2030?

    Se poate renunta unilateral?
    vreau sa zic la: asistenta medicala, abonament TV, gaz,....Toate serviciile de cacat pe care acest stat idiot nu stie si nu vrea sa le furnizeze.
  • 0 (0 voturi)    
    Care e cretinu'? (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:00)

    Jad [anonim]

    Care a semnat contractele din partea guvernului roman?
    Averea confiscata si sa putrezeasca in puscarie.

    "ar putea reduce preturile cu cateva zeci de procente" accentul pus pe ZECI DE PROCENTE, astfel ingrasam noi firme cu 3 angajati si profituri de miliarde fara pic de munca.

    Sa se verifice in conturile caror oameni politici si partide au fost trimise "sponsorizari" de la firmele din articol.

    Contracte pana in 2030, si dupa? ce se va intampla? altii la rand... cred ca juristii sau cine verifica aceste contracte nu au invatat la scoala ca se pot face contracte si pe perioade mai mici (5-10 an maxim) sa se ingrase si altii.

    Nu invatam nimic din greselile trecutului (a se vedea articolul cu sondajul)
  • 0 (0 voturi)    
    NIMIC NU INTAMPLATOR! (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:00)

    vasilepopa [anonim]

    domnilor si doamnelor,

    in energie nimic nu intamplator....numele conducatorului gazprom trebuie sa va sara in ochi:

    este actualul presedinte rus!!

    politicul si energia merg mana in mana! atata timp cat relatii cu mama rusie sunt inca relativ inghetate, poporul roman tot va mai suporta preturi astronomice
  • 0 (0 voturi)    
    ma doare scula (Vineri, 31 octombrie 2008, 19:45)

    ken [anonim]

    ce baeti destepti... inca e prima data cand aud de contracte incheiate pe douashceva de ani....sa rad sau sa plang?!