Vladimir Putin: Rusia ar putea opri din nou livrarile de gaze

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2009, 14:45 Economie | Energie


Livrarile de gaze rusesti catre Ucraina si catre Europa ar putea fi oprite din nou, a avertizat, joi, premierul rus, Vladimir Putin, citat de AFP.

Moscova ar putea opri livrarile de gaze in cazul in care ucrainenii de la Naftogaz nu isi vor achita, pana sambata, datoria pe care o au la gigantul rus Gazprom.

Potrivit AFP, Naftogaz a anuntat, la scurt timp dupa declaratia premierului rus, ca va plati chiar in cursul zilei de joi datoria catre Gazprom.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1190 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Utile: (Joi, 5 martie 2009, 14:52)

    AlinN [anonim]

    -se poate gati cu caldura solara
    -se pot incalzi locuinte bine izolate cu ajutorul pompelor geotermale
    • -3 (5 voturi)    
      Frectie (Joi, 5 martie 2009, 15:10)

      Autogreen.ro [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Ce spui tu e frectie, tot carbunele si hidrocarburile sunt baza. Cum gatesti tu sau cum incalzesti casa in noptile de iarna cu -20 de grade?!!!
      • +1 (1 vot)    
        Vai de capul tau (Joi, 5 martie 2009, 17:35)

        marinelu turmentat [utilizator] i-a raspuns lui Autogreen.ro

        Frectie esti tu baiatule, pompele geotermale nu au nici o legatura cu temperatura de afara pentru ca solul de la 1-2 m are temperatura constanta ca sa nu mai vorbesc daca ajungi la o sursa de apa calda. Si doi panourile solare cu tuburi vidate nu au legatura cu frigul pentru ca agentul termic este incalzit de razele UV care pot sa strabata si norii de densitate joasa. Asa ca pune mana pe o carte si citeste ce si cum innainte de a abera pe forum.
        • 0 (0 voturi)    
          Si soare de unde? (Joi, 5 martie 2009, 22:15)

          Alex S [utilizator] i-a raspuns lui marinelu turmentat

          De unde iei tu soare suficient de puternic cand e noapte si sunt -20 de grade afara asa de curios. E noapte amice. Functioneaza da nu asa una-doua cum crezi tu. Tot trebuie si alta energie. Energia electrica de exemplu, aia poti sa o generezi din eoliene, panouri solare, carbuni, gaz, etc. In principiu nu iti schimbi tu sistemul din casa ci furnizorul de electricitate isi schimba materia prima.
      • +1 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 martie 2009, 18:03)

        [anonim] i-a raspuns lui Autogreen.ro

  • -1 (1 vot)    
    Argentina doi la patrat! (Joi, 5 martie 2009, 15:01)

    Gogu [anonim]

    Se pare ca statul prieten de la foarte est nu are nici o problema daca statul prieten de la est de noi si sud vest de ei colapseaza! Chiar se pare a le convine!!!! Dar noi de ce sa suferim din toata ceasta poveste?
    • +2 (2 voturi)    
      noi nu suferim (Joi, 5 martie 2009, 15:11)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      iarna a trecut... de-acum oricum nu mai avem nevoie de gaze din import... pana prin noiembrie productia interne e suficienta!
  • 0 (2 voturi)    
    Care este raspunderea noastra (Joi, 5 martie 2009, 15:14)

    bilbofil [utilizator]

    as vrea sa mi se explice care este raspunderea clientilor din UE pentru neplata obligatiilor de catre un client tert al Gazprom?

    Nu vad cum ar putea Gazprom sa invoce forta majora sau hardshipul pentru a nu-si onora obligatiile contractuale fata de cei mai buni parteneri de afaceri ai sai. In fond societatea rusa stia sau putea usor afla care este situatia Ucrainei la momentul incheierii contractelor cu partenerii aflati mai la vest.
  • +1 (1 vot)    
    politice! (Vineri, 6 martie 2009, 9:43)

    calamaru [anonim]

    Manevre politice, domnilor, manevre politice! Banii sunt doar un pretext pentru a lovi, adevaratele motive fiind extinderea NATO si UE.