Presa rusa: Ramanerea Bulgariei in South Stream scoate Romania din acest proiect

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 7 iulie 2010, 20:22 Economie | Energie


Decizia Bulgariei de a ramane angajata in proiectul gazoductului South Stream, care prevede transportul gazelor rusesti pe sub Marea Neagra in Europa de Sud-Est, a scos, se pare, Romania din respectivul proiect, comenteaza miercuri presa rusa, citata de Agerpres.

Astfel, agentia de presa Regnum titreaza: "Sofia ramane in South Stream: asteptarile inselate ale Romaniei si alarma lui Ianukovici".

La inceput, mentioneaza agentia de presa citata, expertii au fost sceptici in privinta unui rezultat pozitiv al vizitei intreprinse marti de prim-vicepremierul rus Viktor Zubkov la Sofia, mai ales ca autoritatile bulgare anuntasera anterior inghetarea proiectului de oleoduct Burgas-Alexandroupolis si pe cel al centralei nucleare Belene, anticipand ca aceeasi soarta o va avea si South Stream.

In eventualitatea unei astfel de decizii, gigantul gazier rus Gazprom luase in calcul posibilitatea revizuirii traseului conductei de gaze in directia Romaniei, iar autoritatile de la Bucuresti au fost de acord, cu toate ca au continuat sa caute surse alternative de aprovizionare cu gaze in regiunea Marii Caspice, in special in Azerbaidjan, via Georgia mai noteaza Regnum.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2898 vizualizari

  • -11 (25 voturi)    
    multumim videne (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:30)

    cristi [anonim]

    esti un SUUUUPER ministru!! mare noroc ca te avem!!
    • +18 (24 voturi)    
      Zau? (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:47)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Da cristinele, Videanu e de vina.
      Daca era un mic pesedist acolo, brusc rusii isi schimbau atitudinea si deveneau fratii nostri slavi.
      Doar un idiot poate astepta (sau accepta) cadouri de la rusi...
      • -3 (7 voturi)    
        cine a mentionat culoarea politica? (Miercuri, 7 iulie 2010, 22:33)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        cum spune cineva ceva despre cei de la guvernare sar trei prosti sa improaste cu rahat pe cineva! ce dracu e imposibil sa admitem ca cineva are sa nu o vina, ca a gresit sau nu? nu poate fi nimeni obiectiv? totul se reduce la o comparatie tampita si la identificarea unui adversar fata de care un anumit personaj sa fie sau nu mai bun? o tara in care toata lumea zice: ok sunt prost dar nu la fel de prost ca tine, ce bine! si permanent pierde din vedere faptul ca e prost, iresponsabil, corupt, mincinos, prost crescut si tot asa! de ce trebuie mereu sa ne comparam cu ceva mai prost? de ce nu cu ceva mai bun? si daca ceva mai bun nu credem ca exista de ce nu ne impunem propriul standard? ce vreau eu sa fiu? ce inseamna asta pentru mine? cine sunt eu? sunt eu suma faptelor mele? toate prostiile si esecurile mele ma fac sa fiu un prost un ratat? vreu sa fiu asta? pot mai mult? de ce fur? de ce sunt iresponsabil? de ce pun borduri a doua oara pe o strada pe care am pus borduri acum un an? ce popor de tampiti! ii meritam pe cei de la guvernare pentru ca majoritatea dintre noi sunt la fel de imbecili ca si ei oricare ar fi acesti ei!
        • 0 (2 voturi)    
          grozav, perfect de acord (Joi, 8 iulie 2010, 10:10)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui warchild

          Nu stiu cine sunteti, varsta (probabil destul de tanar), dar sunt perfect de acord cu acest comentariu. Este bine sa avem dcenta necesara si sa nu excludem propria persoana din starea destul de ingrijoratoare in care am ajuns.
    • +11 (13 voturi)    
      Ce te doare? (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:51)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Nu fi credul.Asteapta.Sunt lansate zvonuri pentru a ne forta mana.Pe unde crezi ca vor trece cu conducta?Cumva prin zona SABLA!Inseamna sa transforme zona intr-un nou triunghi al bermudelor.
    • -5 (5 voturi)    
      Pe Dimbovitza in jos, trecea un om frumos ! (Miercuri, 7 iulie 2010, 21:00)

      Naie Caramfil [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Mai habaucilor, aveti impresia ca din vulgaria nu se pot trage tevi in sus spre balta alba a lu ciumpalacu ?! O sa "iasa" gazul mai ieftin fiindca e mai mica taxa de tranzitare.
  • +17 (17 voturi)    
    Substanta viselor.. (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:34)

    Dianora [utilizator]

    Eu zic sa nu va ambalati! Cine a calatorit prin Bulgaria si a trecut apoi spre coasta Adriaticei stie de ce.. Geografia saraca! Sa-i vedem pe gospodinii rusi strapungand Balcanii si Alpii Dinarici (ultimii in special sunt o feerie d.p.d.v geologic) Geografic vorbind, proiectul asta e facut din substanta viselor si inconjurat de somn, cum ar zice marele Will. Sau e ceva de trecut pe la nas periodic un tari amice, cand de fapt n-ai finantare..
    • +15 (15 voturi)    
      adevarat ai grait (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:47)

      mar [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      acest proiect este o fata morgana din Balcani, apare si dispare functie de interese.
      Interesan este ce se ascunde dincolo de oferta ptr. Bulgaria.
    • +11 (11 voturi)    
      Dianora, ai un 10 (zece) cu felicitari (Miercuri, 7 iulie 2010, 21:03)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      Numai proiectul conductei submarine costa 25 miliarde Euro + reteaua de conducte prin Rusia plus modernizarea campurilor de extractie tocmai din peninsula Yamal -cca 60 miliarde Euro ,
      tot proiectul este o vrajeala ,numai astronomii fiind familiarizati cu cifrele acestui nonsens numit eufemistic proiect !
      Rusia il utilizeaza ca instrument politic de realiniere in Balcani si cine e fraier ,cade in plasa !adica Romania ....
  • +6 (6 voturi)    
    ok dar (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:35)

    Ghita [anonim]

    care e alarma lui ianukovici de asta intrasem in articol.
  • +11 (11 voturi)    
    rusii ca intotdeauna (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:43)

    dfg [anonim]

    Rusii astia se dau mari, dar daca nu ar mai cumpara nimeni gaze de la ei sa vedem cat de smecheri vor mai fi.
  • +10 (10 voturi)    
    asteptarile inselate ale Romaniei? (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:51)

    sile [anonim]

    Nu cred ca cineva din Romania a luat oferta Rusiei in serios. Era vorba doar de un joc la doua capete...
    • +5 (5 voturi)    
      Bravo...! (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:58)

      vali_bob@usa.com [anonim] i-a raspuns lui sile

      Bravo...ai sesizat bine...!
      Rusii arata zaharelu' si noi si bulgarii tre sa stam in doua labute si sa dam din coada, sa facem..."frumos..."!
      ...Marsavie imperialista sovietica...!
      tot germania va lucreaza...incet,...incet...pana va impinge in Siberia materna...!
  • +11 (11 voturi)    
    cacialmaua numita south stream (Miercuri, 7 iulie 2010, 20:56)

    Eneas [anonim]

    instrumentele politice rusesti sunt: licheaua numita Guse , licheaua numita Geoana ,licheaua numita Iliescu , south stream-proiect mult prea scump pentru Rusia deci irealizabil, Transnistria ,tezaurul de la Moscova,cateva mii de *conserve* raspandite prin Romania dupa 1990 ,etc
  • +7 (7 voturi)    
    naivitate ? (Miercuri, 7 iulie 2010, 21:03)

    dan [anonim]

    Trebuia sa fi de o naivitate ce frizeaza imbecilitatea ca sa nu vezi jocul copilaresc al rusilor.Oricum viitorul este al gazelor lichfiate si a noii tehnologii americane de extragere a gazului din sisturi.In 7-8 ani Gazprom-ul va avea probleme serioase,mai ales ca are deja datorii de zeci de miliarde de $.
  • +7 (7 voturi)    
    Dezamagitor (Miercuri, 7 iulie 2010, 21:21)

    M.Andrei Iulian [anonim]

    Sincer credeam ca vom avea South Stream, dar stiam un lucru afirmat de domnu' Talpes acela ca in orice situatie de concurenta cu Bulgarii unde ofertantii erau rusii, bulgarii castiga.Tin sa-i multumesc de argumentele prezentate intr-o emisiune nu conteaza unde si cand.
  • +5 (5 voturi)    
    o mascarada ruseasca (Joi, 8 iulie 2010, 0:04)

    kaka [anonim]

    pe care nu o mai crede nimeni. Nu vor decat sa faca rau si bulgariei si romaniei. Acest proiect nu se va materializa.
  • -2 (2 voturi)    
    Observatie ! (Joi, 8 iulie 2010, 2:31)

    Adrian [anonim]

    A observat cineva ca acum cateva zile LukOil a primit dreptul de a fora in Marea Neagra ?

    Probabil, rusii au promis Romaniei ca vor trece cu conducta pe la noi, daca primesc si ei ceva in schimb.

    Pare cel putin curios, ca, la cateva zile de la stirea cu LukOil si Marea Neagra, rusii o dau la intors acum cu Bulgaria :))

    In other words, aparent, Romania a mai luat o teapa....
  • 0 (2 voturi)    
    n-are nici o legatura (Joi, 8 iulie 2010, 8:53)

    Ghita [anonim]

    southstream cu lukoil. lukoil a fost plata pentru faptul ca i-au dat drumul lui cocis sa ajunga la poli unde e actionar iancu care are balkan petroleum ce naiba esti copil ...