Tabara: Nu suntem in criza alimentara, insa suntem intr-o criza a puterii de cumparare

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 12 mai 2011, 12:33 Economie | Energie


Romania, in criza puterii de cumparare
Foto: AGERPRES
Ministrul agriculturii, Valeriu Tabera, sustine ca Romania nu se confrunta cu o criza alimentara, insa cu siguranta este o criza a puterii de cumparare. Potrivit ministrului, o criza alimentara ar insemna lipsa produselor de pe piata, ceea ce nu este cazul Romaniei. "Este o criza de putere de cumparare, nu alimentara. Criza alimentara inseamna sa nu ai produse pe piata, sa fii ca inainte de 1989. Suntem chiar la un surplus. Daca va veti uita la anul trecut, si sper si la anii urmatori, ne apropiem de o balanta pozitiva, ori in cazul in care ar fi criza alimentara nu poti intra intr-un sistem pozitiv, sa exporti mai mult decat importi", a explicat Tabara la sfarsitul unui seminar pe teme agricole.

Ministrul a mai spus ca este exclus ca Europa sa intre intr-o criza alimentara, in conditiile in care in anii trecuti a avut supraproductie. De altfel, UE chiar a luat masuri pentru reducerea productiei.

Valeriu Tabara mai crede ca pentru cresterea puterii de cumparare in Romania este nevoie de relansarea tuturor sectoarelor economice.

Insa, in ciuda faptului ca se gasesc alimente pe piata, in ultima vreme au fost inregistrate majorari puternice de preturi. Acest lucru este explicat prin faptul ca au crescut mult preturile pe pietele internationale, iar Romania este o mare importatoare de produse agricole si alimentare.

De la inceputul anului, s-au inregistrat scumpiri de 19,2% la legume si conserve de legume, in special la cartofi (24,7%). Fructele proaspete s-au scumpit cu 12,56%, iar zaharul cu 11,98%.

Scumpirile nu se vor opri aici la cartofi. Mai in gluma, mai in serios, ministrul a spus ca preturile la cartofii noi vor fi si de 10 ori mai mari decat la cei care sunt acum pe piata. Apoi, se vor ieftini.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1228 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    stim... (Joi, 12 mai 2011, 12:40)

    me [anonim]

    si sub guvernarea cui a scazut atat de mult puterea de cumparare, aid?
    si nu ma frecati cu criza ca si la altii a fost si nici macar la greci nu a scazut putearea de cumparare in asa hal!
    • 0 (0 voturi)    
      Dute la greci. (Joi, 12 mai 2011, 14:25)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui me

      Tu nu intelegi nimic din mecanismul macro-economic.Iti place sa injuri si asta crezi ca te face mai barbat.In mod normal ,prin masurile luate de guvern ar fi trebuit ca preturile sa scada cu cel putin 30% sau in unele cazuri(la preturile administrate) acestea sa ramana constante.Datorita tendintei romanilor de a se lua dupa zvonuri lansate de unele televiziuni privind cresteri ulterioare de preturi(fara fundament)majoritatea preturilor in loc sa scada au ramas stabile.La produse si servii cu preturi administrate,acestea au ramas constante cu toata presiunea unora pentru crestera acestora.Oricum,la produsele alimentare de baza.preturile in piata nu sunt mai mari ca anul trecut.Cine vrea sa cumpere scump ,de la supermarket e treaba lui.Tu cred ca nici nu faci piata.Numai dai din clanta
  • +3 (3 voturi)    
    Puterea de cumparare (Joi, 12 mai 2011, 12:41)

    Puterea si cumpararea [anonim]

    Puterea de cumparare este data de plusvaloarea care se creeaza in respectiva societate.Daca exporti materii prime si importi produse finite este normal sa nu ai putere de cumparare.In schimb muncitorii din tarile de unde importam noi au putere de cumparare.Pe spinarea noastra.
  • +4 (4 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 12 mai 2011, 12:56)

    un oarecare [utilizator]

    avem surplus in piata...dar preturile cresc.... ce imi scapa?
    • +3 (5 voturi)    
      exact! (Joi, 12 mai 2011, 13:14)

      robbie [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      ce ne scapa e logica de toate paralele a domnului agricultor (cunoscut si ca ministru)... adica importam in prostie alimente, dar avem un surplus de ne doare...
      • -2 (4 voturi)    
        . (Joi, 12 mai 2011, 13:34)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui robbie

        Surplusul este pe pietele externe, nu in Romania. De asta importam.

        Citit cu atentie articolele, mai copii.

        Cat despre misto-ul ieftin, daca esti habarnist si nu intelegi care e mecanismul formarii preturilor in general si motivele din spatele imposibilitatii ieftinirii alimentelor la noi - ei bine, atunci ori du-te posteaza pe antena3, ori gura.

        Ne-am cam saturat de toti "nemultumitii" si "saracii" din ultimul timp. Nu va convine, mereti unde vi-e mai bine. Nu e vina nimanui ca sunteti incompetenti, puturosi si incapabili.
        • 0 (2 voturi)    
          cita mizerie ai tine (Joi, 12 mai 2011, 13:56)

          jack al-II-lea [anonim] i-a raspuns lui HP

          mai incearca si cite o clisma, din cind in cind...

          argumente ai?

          sa arunci cu injurii in stinga si dreapta e foarte simplu. mai ales daca asa ai crescut la tine acasa...
        • 0 (2 voturi)    
          salut, Base! >: (Joi, 12 mai 2011, 14:32)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Stiu... stiu... i-ai mai invitat pe romani sa plece din tzara!
          Eu, la faza asta, tzin cu tine - pai, sa PLECE, domne!!! Abia ASTEPT sa vad cine va mai plateste salariile samd., atunci cand TOTI romanii care muncesc or pleca din tzara!!!

          Plecati, mãi! ascultati-l pe tovarashu'! Nu fiti fraieri! Nu mai munciti pentru astia! >:)
          • -1 (3 voturi)    
            . (Joi, 12 mai 2011, 15:05)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            Ok, tu stai si plange-ti de mila si de ingrijorare pentru cine va mai plati salariile.

            O sa ramai singura, Codruta, iti dai seama ?! :))

            Stai linistita ca e plina Romania de retrasati mental care nu-s in stare de nimic si traiesc cu convingerea ca Statul trebuie sa aiba grija de ei.

            Problema e ca banii aia ii dau altii, "statul" e doar o notiune cetoasa. Impozitele vin de la noi, cei care nu ne temem sa ne luam destinele in mana si sa incercam sa intram pe piata muncii ORIUNDE posibil.

            Pentru ca nimeni nu e mai important decat propria persoana, ca munca cinstita imbinata cu studii si cunostiinte solide si pana cand nu vom intelege asta, o sa fim de rasul curcilor in lume.

            Sensibilitatile sunt pentru toante ca tine, dar nu te astepta ca din banii mei sa ai tu ce pune pe masa altor tonti mai mici.

            Ori dispari, ori taci, ori treci la munca.

            Hai, repede, ca timpul costa bani.
    • +1 (3 voturi)    
      Titlul (Joi, 12 mai 2011, 13:16)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Iti scapa lipsa puterii de cumparare. Lumea nu are bani.

      Mecanismul cerere-oferta nu functioneaza cum ar trebui, in conditiile in care cererea, desi nerestructurata, nu indeplineste conditiile impuse de oferta (pretul).
    • +2 (2 voturi)    
      . (Joi, 12 mai 2011, 13:18)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Cresc din cauza preturilor pe pietele internationale, chiar si cu surplus nimeni nu iti va vinde produsul la mai putin decat il cumpara.
      Atunci cand preltul la producator creste cei care il vand fie accepta o marja de profit mai mica fie cresc pretul. Intrucat marja de profit e mai mica din cauza surplusului sunt obligati sa creasca preturile.
    • +2 (2 voturi)    
      Ca suntem intr-o mare criza. (Joi, 12 mai 2011, 13:39)

      AlinN [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Chiar daca facem surplus il vom face cu costuri mai mari. Gandeste-te ca ingredientul de baza al oricarui produs agricol, petrolul, aproape si-a dublat pretul.
      Poti vinde produsul ieftin si sa pierzi, poti sa il depozitezi si anul viitor sa nu mai produci daca nu se cumpara la pretul marit, sau daca se cumpara la pretul marit vei mai produce si anul viitor. Cum capete de locuitor sunt, slava Domnului, vreo 7 miliarde estimez ca productia se va cumpara scumpita. Cum romanii deja cheltuiau vreo 60% din venituri pe umplerea matelor inseamna ca pentru a manca la fel ca si pana acum romanii vor intra in faliment. Sau vom slabi.
      • -1 (1 vot)    
        Ingredientul de baza al oricarui produs agricol. (Joi, 12 mai 2011, 14:33)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        Daca tu crezi ca petrolul este baza agriculturii,cred ca esti o fantoma.Oricum esti mult ramas in urma.Agricultura a inceput de ani buni sa suplineasca pneuria de petrol prin cultivarea de plante"energetice"si poate ca asta ar fi o cauza a necultivarii unor produse,sau cultivarii in cantitati insufuciente.Piata in schimb va regla cererea si oferta.In Romania,fragmentarea cultivarii pamantului in ferme mici,face ca acestea sa nu poata reactiona in timp util la cerere si oferta.Mie ,piata din 2011 mi sa parut cu preturi mai mici decat in 2010.Carnea si unele produse din carne au avut dupa pasti o tendinta de crestere,dar au stagnat iar unele au revenit.
  • +1 (1 vot)    
    chestie de optica, dom' ministru (Joi, 12 mai 2011, 13:03)

    daniel [anonim]

    Pe piata alimentara autohtona exista in genere cam doua tipuri de produse. Sunt unele mai exotice pentru romani, gen papaya sau varza de bruxelles. Altele sunt din categorii mai acceptabile local, dar acestea fie sunt de calitate "foarte" inferioara, fie sunt pur si simplu nejustificat de scumpe. In ambele cazuri, nu iti vine sau nu poti sa le cumperi nici pe unele nici pe altele.

    Deci nu e criza alimentara, ci doar o putere de cumparare mai slaba. Daca sunt rafturile pline... Criza e cand rafturile sunt goale. Am inteles...
  • +1 (1 vot)    
    hm... (Joi, 12 mai 2011, 13:03)

    owl [anonim]

    In 2010 in agricultura se puteau face cei mai multi bani. Probabil cat se fac in 10-15 ani normali...

    Multumim dl Tabara. Mester carmaciul.
  • +4 (6 voturi)    
    aiurelile unui ministru habarnist... (Joi, 12 mai 2011, 13:09)

    costica [anonim]

    dle Ministru, nu lipsesc produsele de pe piata, dar cele care sunt sunt in majoritate din import !!!! Turcia aia stancoasa produce si exporta mai ceva ca Romania plina de campii manoase si de capacitatea de a hrani o tara intreaga, cum spuneti chiar dvs....Am ajuns sa mancam mere poloneze, italiene, turcesti si alte bazdaganii, mere romanesti mai rar, chiar in piete comeciantii vand mere din import!! La fel, rosii, cartofi, dovlecei, ceapa, toate, toate aproape sunt din import, exceptie patrunjelul, mararul si leusteanul mioritice intr-adevar, pe care le mai gasim la vreo baba amarata si saraca...... asta e agricultura aia care asigura pietele pline de produse de care vorbiti Dvs ?! Habar nu aveti, vai de agricultura unei tari care ar putea hrani 80(dvs ati spus!!) de milioane de oameni dintr-o tara care traieste insa din importuri masive de asemenea produse !!! Aiureli ministeriale portocalii... ca toata guvernarea, Dl Tabara nu face exceptie de la habarnisme....
    • -1 (3 voturi)    
      . (Joi, 12 mai 2011, 13:36)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Cine te pune sa cumperi turcisme ? Cumpara doar produse de la taranii nostri, veti fi amandoi multumiti, de fapt e chiar indicat sa o facem cu totii.

      Da-i minte romanului, ca e bun doar la dat din fleoanca aiurea.
      • 0 (0 voturi)    
        Cum dracu (Joi, 12 mai 2011, 14:10)

        HESS [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Pai agricultura Romaneasca si taranul Roman au fost exterminate de criminalii numiti POLITICIENI.Care au facut jocuriile altora si propriile lor afaceri.Cum cacat sa aiba taranul Roman vanzare cand mafiotii de politicieni sant ,,mana-n mana,, cu traficantii de produse agricole care platesc TAXE din parti sa nu zic altceva.Cand ministrii sant electronisti ,notari,berbeci si caprari.Cant taranul ala care inca mai iese in piata e jupuit de viu de mafiile din piete.Cand altii subventioneaza la greu agricultura iar ai nostrii isi subentioneaza afaceriile familiare,partidele,ministerele etc etc.
  • 0 (0 voturi)    
    neaaaa... ce "criza"? (Joi, 12 mai 2011, 14:30)

    Codruta N [utilizator]

    Nici "razboi" nu este pe Glob - este numa' o "lupta pentru pace", de mor in ea cel putin cateva sute de mii de oameni anual!!!

    Ipochimenu' vrea sa spuna ca atunci cand au existat "crize" nu exiatau alimente destule in lume? Uite la CE il duce mintea pe lobbistul OMG-urilor si al mizeriilor de la porcariile Smithfield!!!

    "Criza" NU inseamna "lipsa fizica a alimentelor" (deoarece "fizic" ele nu au lipsit niciodata!!!) ci lipsa ACCESULUI la ele - printre altele, si din cauza preturilor prohibitive!!!

    pe care... are grija cineva sa le mentina asa cum sunt - ghici CINE?!!

    Compris? tovarashu' Tabara...