Rompetrol a scumpit benzina cu 9 bani/litru

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2011, 15:10 Economie | Energie


Rompetrol a majorat, marti, pretul de referinta al benzinei comercializate in statiile proprii cu noua bani pe litru, potrivit datelor prezentate de compania petroliera. Pretul motorinei nu a fost modificat.

Benzina Efix 95 se va comercializa cu 5,42 lei pe litru, iar sortimentul Alto 101 va costa 6,09 lei pe litru.

Pretul litrului de motorina Efix Diesel costa 5,26 lei, iar cel al sortimentului Diesel Alto 55 la 5,57 lei.

Preturile carburantilor comercializati in statiile Rompetrol Downstream pot varia cu +/- 5% fata de preturile de referinta.

Ultima modificare a preturilor a fost operata de Rompetrol in data de 7 mai, cand motorina a fost ieftinita cu 12 bani/litru, iar benzina cu noua bani/litru.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1899 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    solutii (Marţi, 17 mai 2011, 14:28)

    gigel [anonim]

    companiile astea petroliere o sa ne tot frece la buzunar. Iata cu ce mai puteti reduce consumu de combustibil: http://www.hho-plus.com/?gclid=CN_2q6un6qgCFUYPfAodAEJ3Cw
    • -1 (1 vot)    
      Si eu fac la fel (Marţi, 17 mai 2011, 17:12)

      Gigi-Contra [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Am 2 colegi care si-au instalat sisteme de combustie cu hidrogen (unul pe un Logan 1.4, iar celalat pe un Matiz) si functioneaza perfect, cu rezultate extraordinare...reducerea consumului de benzina cu 40-50% plus cresterea puterii masinii. Culmea, costa undeva 200-300 lei, maxim. Fiind ingineri, i-am rugat sa imi dezvolte sistemul si pt masina mea, asa ca in max. 2 saptamani voi avea un consum de carburant extraordinar. Yuppiii... Este INCREDIBIL cat de simplu este de facut, dar ce este si mai INCREDIBIL este ca producatorii de masini ignora total solutia si incearca sa dezvolte tot felul de porcarii de masini electrice cu autonomie extrem de redusa fata de ceea ce se cere in ziua de astazi :))
      Asa ca, pana la urma, oamenii simpli au gasit solutiile pe cont propriu.
      • +1 (1 vot)    
        Universuri paralele (Marţi, 17 mai 2011, 19:00)

        Gamma [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

        Sa nu uitam un mic detaliu - tehnologia HHO vine dintr-un univers paralel unde fizica permite asa ceva. In al nostru ... NU . E cum ai pune o baterie plina (HHO) sa-ti incarce (-> electroliza) o baterie goala (APA) si sa-ti si mai ramana ceva curent ca sa invarta un motor :))) . Ca sa imbrobodesti publicul in loc de doua fire intre baterii pui o chestie de-aia complicata a la "the incredible machine "

        Acum reducand la absurd , primul individ care ar face chiar si o macheta sa functioneze cu asa ceva s-ar imbogati numai din premiul Nobel . Numai ca toti ... dar toti acesti domni nu vor premiul si eterna celebritate ci vor sa-si traga si ei partea leului din afacere intr-un mod direct si nu dau planurile gratis nici sa-i tai . Bineinteles cu 50$ se poate rezolva acest mic detaliu .
        • 0 (0 voturi)    
          HHO (Marţi, 17 mai 2011, 23:03)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui Gamma

          esti sigur ca sar imbogati din asta? ia gandeste ce sar intampla daca tehnologia asta ajunge la dispozitia oricui. sunt o gramada de brevete care au fost suprimate. solutii sunt. dar interesul primeaza.
        • 0 (0 voturi)    
          hho (Marţi, 17 mai 2011, 23:12)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui Gamma

          cat despre planuri foloseste si tu combinatia de internet +creier. e cea mai eficienta. altii iti dau kiar pe tava. sunt destui inventatori care siau publicat brevetele.
    • +1 (1 vot)    
      tu l-ai folosit de face reclama ? (Marţi, 17 mai 2011, 18:19)

      nume [anonim] i-a raspuns lui gigel

      ca nu prea te inteleg..
      • 0 (0 voturi)    
        HHO (Marţi, 17 mai 2011, 23:00)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui nume

        daca tu vrei in continuare sa gandesti in paradigma care ti sa pus, n-ai decat. De preferat e sa mai gandesti si inafara cutiei. Nu uita faptu ca au fost construite multe dispozitive care iti alimenteaza masina 100% cu apa(ex: compania japoneza Genepax), dar asemenea tehnologii nu vor ajunge pe piata nici in veci si nici in pururi din cauza intereselor. daca esti un om obisnuit, wake up. Daca esti benzinar, sorry for you.
  • 0 (2 voturi)    
    benzina (Marţi, 17 mai 2011, 14:42)

    george [anonim]

    salut,

    pentru unele marfuri pretul leu in raport cu euro sau dolarul se stabile in luna octombie pentru anul viitor.
    daca te uiti pe statistica in luna octombrie dolarul si euro au valorile cele mai mari din an chiar daca nu dupa o saptamana scade destul de mult.
    deci in consecinta majorarea asta e praf in ochii pentru cei care au masini dupa ce au scumpit toate produsele petroiere de 10 - 15 ori pana acuma cu cate 3-7 bani / litru
    • +1 (1 vot)    
      benzina (Marţi, 17 mai 2011, 14:57)

      george [anonim] i-a raspuns lui george

      nimeni nu-i poate trage la raspundere in legatura cu scumpirile, indiferent cat va scade dolarul sau pretul barilului pe piata internationala.
      daca ei vor sa-l creasca ca transportatorul i-a cerut cu 100 de lei mai mult pentru ai duce marfa la benzinari ei trebuie sa castige de 100 de ori mai mult.
      ati auzit voi de vreo benzinarie ca s-a inchis ca au dat faliment? ( ma refer la cele mai mari nu la din astea mici?)

      romanu va cumpara si daca se va face 10 lei / litru.
      asa ca ne planegm degeaba. Si tot incercam sa intelegem de ce scumpesc astia asa mult.
      • +2 (2 voturi)    
        corect! (Marţi, 17 mai 2011, 15:30)

        me [anonim] i-a raspuns lui george

        aprob aici...
        daca oamenii ar boicota (be bune) aceste companii chiar ar avea o problema...
        asa ii doare in dos.
        nu mai cumpara 100 de oameni pt ca e prea scump si renunta... nici o problema: marim pretu ca sa nu scadem profitu si suporta ceilalti fraieri care inca mai cumpara!
        asa se fac afaceri la noi :(
  • +2 (2 voturi)    
    care ar fi motivul? (Marţi, 17 mai 2011, 15:17)

    cosmin [anonim]

    pretul barilului pe pietele internationale este in scadere de cateva zile. dolarul este la o valoare cu 15% mai mica decat la inceputul anului, si totusi pretul benzinei este intr-o crestere continua.

    dar nu stiu de ce ne mai miram, doar suntem bataia de joc a tuturor.
  • 0 (0 voturi)    
    mishto! (Marţi, 17 mai 2011, 15:27)

    Codruta N [utilizator]

    Daca tot se iefteneste pe plan mondial, de ce astia sa nu scumpeasca? ;)
    Oricum, pentru consumatori exista alternativa: sa cumpere de la altii, care-i problema? Daca astia au exagerat pretul, ceilalti sa prospere! Daca si ceilalti scmpesc... inseamna ca pur si simplu "piatza" suporta, ati vazut consumatorii organizand un boicot national? :D
  • +2 (2 voturi)    
    d c? (Marţi, 17 mai 2011, 15:28)

    me [anonim]

    pretul petrolului a scazut, euro si dolarul au scazut
    benzina e mai ieftina in austria...
    pe ce motiv?!?!?!?!
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Marţi, 17 mai 2011, 16:16)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui me

      Pai ... ca sa fie benzina mai ieftina in Austria!

      Dumnezeu sa ne-ajute!
  • +2 (2 voturi)    
    Niciodata Rompetrol (Marţi, 17 mai 2011, 16:13)

    dan [anonim]

    Oricum astia sun cei mai obraznici cu preturile lor,din totdeauna au avut cele mai mari preturi la carburanti.
    Conduc de 14 ani masina si nu am alimentat NICIODATA la Rompetrol.
    Combustibil la Rompetrol si asigurari la Tiriac....proasta alegere :).
    Cand se mai da si mare om de afaceri Patriciu asta iti vine sa plangi,norocul lui ca a furat niste milioane multe de la stat. Tiriac macar e simpatic si nu se poate compara vreodata cu Patriciu asta din nici un punct de vedere,chiar imi place de el ca om de afaceri ,dar tot nu fac asigurari la el :)
  • +2 (2 voturi)    
    Tara lui Andrei (Marţi, 17 mai 2011, 16:17)

    roberto [anonim]

    Bine ca astia nu sunt bagati in mizerii numite pompos "responsabilitate sociala". Isi asuma pe fata obiectivul: sa castige cat mai multi bani pt actionari.

    Ca o concluzie, Romania este tara pradatorilor sexuali: nu stii de cine sa fugi mai intai - de stat (fisc, organe control, autoritati centrale si locale) sau de corporatiile internationale. Toti vor sa ti-o traga.
  • +1 (1 vot)    
    KAZ-MUNAI-GAZ (Marţi, 17 mai 2011, 17:29)

    pointless man [utilizator]

    Acum vreo citiva ani "agento secreto'' Dinu Patriciu ne asigura ca dupa "tranzactia" cu ex-sovieticul Kazahstan se va ieftini benzina.

    Cine il ia ASTAZI la impins vagoane pe "genialul" fost arhitect (cu atelier de proiectare PRIVAT INAINTE de 1990, unde au asudat FARA CARTE DE MUNCA generatii de studenti) ?

    Nimeni.

    In schimb toate posturile tembelizor-istice il invita periodic sa-si dea cu parerea despre nimic.

    Si cu nimic ne alegem.
  • 0 (0 voturi)    
    Exista o solutie... (Marţi, 17 mai 2011, 19:25)

    Nemesis [anonim]

    ...in fata nesimtirii si lipsei de scrupule a acestei companii. Sa nu mai alimenti de la Rompetrol! Sunt benzinarii unde pretul la cea de 95 este 5,14 fata de 5,47 cat a ajuns pe la ei sau la alte benzinarii care practica preturi nesimtite, cele ale OMV. Un pic de hotarare ne trebuie pentru a-i pune cu botul pe labe pe acesti profitori lipsiti de scrupule!