Petrom sustine ca a descoperit in sud-vestul Romaniei un zacamant de gaze: Ar putea fi cea mai importanta descoperire de gaze onshore de pe teritoriul Romaniei din ultimii 6 ani

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 7 iulie 2011, 18:26 Economie | Energie


Petrom a anuntat ca a facut o descoperire importanta de gaze in urma explorarilor la sonda 4539 Totea. Sonda a fost forata in Sud-Vestul Romaniei, in regiunea Olteniei, la o adancime de 3.600 m si a avut ca obiectiv o potentiala acumulare mare, cu presiune ridicata, se arata intr-un comunicat al Petrom. "Carotajul geofizic a indicat mai multe intervale de hidrocarburi in Miocenul inferior. In perioada de teste s-a inregistrat, dintr-un singur strat, un debit maxim stabilizat de gaze si condensat de aproximativ 3.100 bep/zi (barili echivalent petrol pe zi). Rezultatele inregistrate pana la aceasta data indica faptul ca acesta ar putea fi un nou zacamant semnificativ, care urmeaza a fi determinat prin evaluare", precizeaza Petrom.

Este planificata o evaluare viitoare pentru a confirma ceea ce ar putea fi cea mai importanta descoperire de gaze onshore de pe teritoriul Romaniei din ultimii sase ani, se arata in comunicat.

UPDATE Sonda se afla in satul Negreni, comuna Licurici, judetul Gorj.

Productia experimentala pe sonda 4539 Totea este estimata sa inceapa la sfarsitul anului, imediat dupa conectarea sondei la infrastructura de conducte de gaze din apropiere.


  • "Ma bucur sa putem anunta acest succes, care ar putea reprezenta cea mai importanta descoperire de gaze onshore din Romania in ultimii sase ani. Rezultatele inregistrate in timpul testelor confirma potentialul zacamantului si asteptarile noastre in ceea ce priveste regiunea Olteniei, unde am concentrat investitii ridicate", a declarat Johann Pleininger, membru al Directoratului Petrom, responsabil cu activitatea de explorare si productie.

Sonda 4539 Totea a fost sapata in urma unui program de explorare seismica 3D derulat recent. Trei probe de productie care au inregistrat succes au fost executate pe trei intervale reprezentative ale rezervorului, cu un debit maxim al productiei stabilizate de circa 3.100 bep/zi de gaze si condensat.

Pentru a determina dimensiunea acumularii, care este localizata intr-o zona cu complexitate geologica ridicata, Petrom va incepe un program de evaluare.

"Astfel de rezultate in activitatea noastra de explorare sunt esentiale pentru a furniza energie in Romania si sunt remarcabile avand in vedere ca ne desfasuram activitatea intr-o activitate care in Romania numara peste 150 de ani. Prin investitiile pe care le facem pentru utilizarea de tehnologii moderne asiguram accesul la zacaminte de gaze care pana acum nu au fost accesibile", a declarat, la randul ei, Mariana Gheorghe, CEO Petrom.

  • Carotaj geofizic - Măsurare continuă cu instrumente electrice a proprietăţilor formaţiunilor pentru a determina proprietăţi şi a lua decizii legate de foraj şi operaţiuni de producţie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7537 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    gresit (Joi, 7 iulie 2011, 18:31)

    alin [anonim]

    corect: "Austria sustine ca este posibil sa fi descoperit in sud-vestul Romaniei un zacamant de gaze cu un potential important". Sau nu le-a fost vandut si asta in timpul lu' Nastase?
    • +4 (16 voturi)    
      OMV detine doar 51%, atat, restul e al romanilor (Joi, 7 iulie 2011, 19:48)

      Muieti is posmagii?!.. [anonim] i-a raspuns lui alin

      49% apartine statului roman, fondului Proprietatea si unor actionari romani, persoane fizice si juridice.

      Exista prostanaci care nu stiu ca circa jumate din petrom e inca romanesc.
      Vom recupera si restul de 51%, cand vom avea cu ce..
      Cele 51% au dus la o administrare moderna si eficace, daca managementul ramanea romanesc si de stat ar fi fost o companie falimentara, ca multe altele..
      • 0 (4 voturi)    
        statul are doar 21% iar dupa vanzare.. (Vineri, 8 iulie 2011, 8:18)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Muieti is posmagii?!..

        va avea mai putin de 20%. cel mai important efect este ca isi va pierde capacitatea de a controla preturile la carburanti.
        Traim decenii de impliniri marete!
        • -1 (3 voturi)    
          vaisamar (Vineri, 8 iulie 2011, 9:25)

          vaisamar [anonim] i-a raspuns lui marius

          Costul carburantilor il stabilesc consumatorii care sunt liberi sa nu mai consume daca nu le convine pretul.
          • +2 (2 voturi)    
            fals (Vineri, 8 iulie 2011, 10:16)

            nenea [anonim] i-a raspuns lui vaisamar

            cum decizi sa nu mai cumperi carburanti? opresti comertul etc? ce te faci daca nenii astia mari vorbesc intre ei si cresc pretul in mod simultan (cartel)? mai decide ceva piata? cand este vorba de carburanti, piata are un rol mai mic. sa nu consumi carburant in ziua de azi este ca si cum ai decide sa nu respiri. pe ei ii doare-n cot, vor vinde mai putin la pret mai mare, profitul va fi acelasi. nu trebuie sa fii economist sa vezi ce se intmapla in jurul tau
            • 0 (0 voturi)    
              sunt legi anticartel (Vineri, 8 iulie 2011, 11:25)

              Ghita [anonim] i-a raspuns lui nenea

              la fel cum sunt legi anticoruptie, problema tine de aplicare. Noi vrem sa facem o lege dupa chipul si asemanarea noastra, nu sa ne pliem noi dupa chipul si asemanarea legii, lege care in majoritatea cazurilor au fost testate, implementate cu succes in majoritatea statelor civilizate.
        • -1 (3 voturi)    
          toti au vandut (Vineri, 8 iulie 2011, 9:48)

          eu [anonim] i-a raspuns lui marius

          pai stai mai nene ca comentatorul de mai sus are dreptate... Romanii au 49%... 20 % statul 20% fondul proprietatea si restul investitori romani in general....

          acu ca statul roman vrea sa mai vanda e alta poveste... sper de acum in colo sa nu mai aud ca Nastase si tariceanu a vandut petromul... si Basescu-Boc au vandut petromul... corect?
      • 0 (0 voturi)    
        prostanaci? (Vineri, 8 iulie 2011, 12:28)

        ? [anonim] i-a raspuns lui Muieti is posmagii?!..

        - din cei 49% statul roman a mai vandut destul de mult. nu mai are decat vreo 20 si ceva la suta.
        - din zacaminte, OMV a cedat altor companii
        - administrarea nu a fost nici moderna, poate doar "la moda" (vezi externalizarea serviciilor pe care, in final, au descoperit-o si ei ca fiind extrem de dezastruoasa), nici eficace - vorbiti cu insideri daca doriti lamuriri.

        Chiar si asa, Petromul a mers mai bine dupa venirea austriecilor, pentru ca s-a furat mult mai putin decat inainte.
        Dar felul in care este condus PetromV-ul este in mod evident orientat spre profituri imediate, iar nu spre o afacere durabila si de viitor. S-au facut investitii dezastruoase, s-au acordat contracte "prietenilor" s.a.m.d.
        Coruptia bine-stiuta a Romaniei este cautata si de straini :D Doar nu-si imagineaza nimeni ca vin aici sa ne "civilizeze" - primim binecunoscutele siraguri de sticla si staiful occidental pentru a accepta furturi cu manusi in locul grobianismului local. that's all.
    • +2 (2 voturi)    
      Romania (Vineri, 8 iulie 2011, 10:26)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui alin

      Datorita faptului ca ni s-a introdus in minte ideea ca suntem tare inapoiati si foarte incapabili sa ducem la tehnologii avansate anumite sectoare s-a privatizat barbar si s-a distrus tot prin vinderea a tuturor firmelor romanesti strainilor.Eu numesc aceasta practica denationalizarea tarii,dorinta de a distruge acest popor din radacini. Pacat sper ca in ultimu ceas sa ne dam seama de cine suntem defapt.
      • +2 (2 voturi)    
        100% corect (Vineri, 8 iulie 2011, 10:50)

        lexutz [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

        in schimb ni-se servesc manele si "divertisment" tv. trezirea!
  • -7 (13 voturi)    
    Evaluare ? (Joi, 7 iulie 2011, 18:33)

    horhe [anonim]

    Astia se prostesc la batranete ? Ce nevoie e de evaluare? sa il evaluam din ochi si il vindem pe 2 lei.
  • +7 (19 voturi)    
    Mda, au descoperit gaura covrigului .. (Joi, 7 iulie 2011, 18:35)

    EQUANT [utilizator]

    Zona aia este binecunoscuta ca fiind plina cu zacaminte naturale, dar daca treci pe-acolo nu mai vezi nicio sonda in functiune, toate au fost dezafectate si furate de tigani.

    Acum ca am descoperit marea cu sarea, repede! cum i-o vindem?
  • +4 (16 voturi)    
    Petrol? Gaze? (Joi, 7 iulie 2011, 18:37)

    anon de serviciu [anonim]

    Ce frumos sună. Păcat de faptul că această companie este privatizată, deci NU a noastră. Vom beneficia de ce atârnă mai drag din pantaloni, în urma exploatărilor.
  • +10 (16 voturi)    
    tocmai acum (Joi, 7 iulie 2011, 18:39)

    Tom Macaragiu [anonim]

    cand statul roman vrea sa mai vand cateva actiuni.
    Inteligenta miscarea! Cel mai probabil, pretul actiunilor va creste semnificativ.
  • +4 (16 voturi)    
    degeaba (Joi, 7 iulie 2011, 18:39)

    andrei [anonim]

    Daca nu e deja vandut pe o nimica toata strainilor, atunci nu e niciun fun.
  • +5 (9 voturi)    
    gaze (Joi, 7 iulie 2011, 18:46)

    marius [anonim]

    pai...cum sa nu descopere....nu trebuie crescut pretul pe bursa.?...
  • +15 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 7 iulie 2011, 18:49)

    [anonim]

    • -9 (17 voturi)    
      Macar il furau romanii,,,, (Joi, 7 iulie 2011, 19:13)

      Gaspar [anonim] i-a raspuns lui

      Daca nu il privatizau , macar furau romani asa fura statul Austriac si din cauza normelor europene , care impun liberul comert intracomunitar, aceste gaze se vor vinde in ungaria si austria sau germania, noi vom pupa "ce e mai drag sub pantalon" cum zicea unul mai sus.
      Nici in vremea fanariotilor cand s-au jupuit din tarile romane peste 500 miliarde de ce vreti voi, euro, dolari, galbeni ca asta se trimetea la otomani, cum ziceam nici atunci nu s-au atins de bunurile subterane ale tarii....
      Acum se ating. O sa ajungem chiar in fundul gol cu astia....
    • +6 (8 voturi)    
      Si impozite ?? (Joi, 7 iulie 2011, 19:40)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui

      Si cat din acel profit este impozitat ??? Nu am nimic cu faptul ca este privatizat, ci cu felul in care s-a facut acea privatizare, care nu este deloc in beneficiul Romaniei, ci a unor imputiti care nu se mai satura de bani. Daca ar fi vandute corect, sub niste conditii stricte in folosul romanilor poate sa le vanda pe toate. Dar sa stiu ca in urma acestor vanzari s-au incasat niste bani frumosi pe care s-au facut sosele, infrastructura, si ar cotiza la stat cu valoarea corecta a impozitului. Asta ar fi altceva.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 8 iulie 2011, 11:51)

        [anonim] i-a raspuns lui gigel

    • -1 (1 vot)    
      bine gandit (Vineri, 8 iulie 2011, 10:52)

      lexutz [utilizator] i-a raspuns lui

      spre exemplu sa punem profesorii sau alti bugetari sa-si ia actiuni la petrom ca doar au destui bani, nu? si chiar daca l-ar fragmenta asa cum zici tu, tot cine are un calup mare de actiuni hotaraste soarta companiei...
  • -1 (5 voturi)    
    La cine va fi vinduta? (Joi, 7 iulie 2011, 19:09)

    T+C [anonim]

    La cine va fi vinduta?
  • +2 (8 voturi)    
    Stati linistiti.. (Joi, 7 iulie 2011, 20:16)

    Petrochimist [anonim]

    Aceasta comunicat al Petrom s-a dat doar ca sa mai "umfle" putin pretul actiunilor, acum in preajma momentului in care statul va vinde un pachet.Aceasta manevra este des intalnita in practica companiilor americane de exemplu.
    O zi buna
    • +5 (9 voturi)    
      ???? (Joi, 7 iulie 2011, 21:21)

      soso [anonim] i-a raspuns lui Petrochimist

      nu prea gasesc logica in ceea ce spui.....adica daca creste pretul actiunilor are OMV-ul de castigat prin faptul ca va cumpara actiunile vandute de stat mai scump??? :))))))))) oare...nu ar fi trebuit sa spuna o chestie negativa, pt a duce pretul in jos??? mare petrochimist esti tati, stai acolo si rafineaza tu titeiul, lasa-i pe altii sa faca strategiile.....
      • 0 (4 voturi)    
        dar cine zice ca le cumpara OMV-ul? (Vineri, 8 iulie 2011, 8:20)

        marius [anonim] i-a raspuns lui soso

        au deja 51%, deocamdata nu ii intereseaza mai mult...
      • 0 (0 voturi)    
        OMV a anuntat deja ca nu sunt interesati. (Vineri, 8 iulie 2011, 15:09)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui soso

        Pe de alta parte nu ar fi exclus ca recenta "descoperire" sa fie legata de vanzarea de actiuni. Nu contest faptul ca mai pot fi descoperite noi zacaminte, dar nu de dimensiunile evocate in articol (zacamintele mari de hidrocarburi au fost descoperite deja si in mare parte exploatate cel putin in faza primara).
  • +3 (9 voturi)    
    minciuni (Joi, 7 iulie 2011, 20:46)

    negru omv [anonim]

    frumoase minciuni, sonda aia e sapata de acu 25 de ani, astia au descoperit-o acuma, a luat prelata de pe ea.:).. .. omv n-a sapat nici 1m la ea.. a fost sonda de explorare geologica prin 88. proiectata pt 4539, de unde si numele sondei,. s-a impotmolit la 3600 si ceva , si au bagat-o in conservare. acu astia o dau descoperita.. numa minciuni.. maine poimaine vor descoperi probabil si ticlenii, hurezanii, bustuchinii, scoarta, stejari si tot asa.. adica toate zacamintele ce le-au fost data moca.. traisca bombonel.. sa-i faca omv statuie.
  • +2 (6 voturi)    
    sonda asta s-a forat de ceva vreme (Joi, 7 iulie 2011, 20:46)

    gogu [anonim]

    Sonda asta e forata de cateva luni. Repet Sonda e terminata de cateva luni.Pe de alta parte s-au descoperit ceva gaze si la Sonda 50 Radinesti si 51 Radinesti. De asemenea se mai au in vedere inca 3-4 Sonde in zona. Sonda asta e langa Hurezani si se poate observa din drumul Hurezani - Targul Carbunesti. Dar cu o sonda nu se face primavara.
  • -6 (6 voturi)    
    Este drept ca ... (Joi, 7 iulie 2011, 22:19)

    Ciudatu [anonim]

    ... a fost arogant, corupt si a semnat contracte proaste cu OMW si Bechtel (ca sa intram in UE si NATO). Totusi, Adrian Nastase a fost, de departe, cel mai capabil premier de la Revolutie incoace, nu-i asa ?...
  • 0 (2 voturi)    
    era vorba despre sonda (Joi, 7 iulie 2011, 22:47)

    maxxie jazz [utilizator]

    Prespun ca gazele respective nu apartin Petrom si apartin statului roman. Orice resurse pe teritoriul tarii echilibreaza cumva raportul productie interna/import.
    • +4 (6 voturi)    
      petrom (Joi, 7 iulie 2011, 23:36)

      virgo [anonim] i-a raspuns lui maxxie jazz

      Maxxi, Nastase a vandut tot, si subsolul !! Gazele sunt austriece !
  • 0 (2 voturi)    
    Energie termica solara (Joi, 7 iulie 2011, 23:39)

    dorin [anonim]

    Energia termica solara este gratis si de durata nelimitata pe timpil verii, placile solare cu tuburi la vid pot incalzi apa si cu soarele de iarna. Reducerea consumului de gaz la nivel de populatie este ca si cand am gasi gaz, atat de simplu, Problema este ca acolo baietii destepti nu prea au ce fura.
  • +1 (3 voturi)    
    Strategie! (Joi, 7 iulie 2011, 23:49)

    Andrei [anonim]

    Recent statul roman a anunta ca va vinde la bursa 10% din actiunile detinute la Petrom! Stirea asta are menirea sa creasca cotatiile la Bursa ale acestor actiuni...e simplu! Sa fim seriosi...un fas de zacaminte de gaze..!
  • 0 (0 voturi)    
    la vanzare (Vineri, 8 iulie 2011, 11:47)

    marius [anonim]

    Da ??? Pai hai sa vindem repede zacamantul, e nimic. Ca tot ce s-a furat in RO
  • +1 (1 vot)    
    Nu exista nici un zacamant (Vineri, 8 iulie 2011, 13:31)

    alyn [anonim]

    cel putin unul important...probabil vor sa creasca pretul la actiuni
  • +1 (1 vot)    
    Raspuns Ptr alyn-Prprrr-negru omv (Vineri, 8 iulie 2011, 18:08)

    Adisor [anonim]

    Sonda in discutie chiar sa sapat!! Este localizata la Latitude: E 23° 38' 18.00461" Grid Coordinates (N/S): 371233.540 m
    Longitude: N 44° 49' 58.69846" Grid Coordinates (E/W): 392342.150 m
    A fost sapata de Naibors cu instalatia 677 intre 20Nov2010-10 Mar 2011, incepind de la 0m cu diametrul de 17,5in..Adincime finala 3603m cu sectiunea de 6in . Au fost multe belele incusiv un sidetrac si un kick serios, rezolvat cu brio de inginerii de la fata locului. Si da sonda are gaze la greu, e poate cea mai "buna capra de muls" a Petromului de citiva ani incoace Ca e simpla coincideta cu faptul ca se vind actiuni la citeva luni de la terminarea sondei, e alta poveste. Pina sa vb timpenii mai documentativa!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Dreptate tie (Vineri, 8 iulie 2011, 21:55)

      ingineru' [anonim] i-a raspuns lui Adisor

      Asa este!Am fost unul din cei peste 200 de petrolisti care au sapat sonda si care am strans din c...cand a venit peste noi.Nu a fost usor , mai ales pentru noi,cei cativa ingineri care aveam viata oamenilor nostri si a satenilor in mana noastra...Instalatia cu care s-a sapat este a unei firme americane,cea mai puternica si mai moderna din tara(668 nu 667...).Sonda o sa produca gaz la greu si noi o sa mai avem de munca in zona Totea.Coincidenta cu vanzarea este chiar o coincidenta.Cat despre OMV,este mare diferenta intre cum se lucra la Petrom si cum se lucreaza la OMV.
  • -1 (1 vot)    
    Stiu austriecii sa creasca actiunile in Österreich (Vineri, 8 iulie 2011, 22:26)

    io [anonim]

    Cum sa nu stie ca pot scoate gaze de peste un milion cde $ pe zi dintr-o sonda forata in zona respectiva ( pe granita judetelor Gorj- Valcea ). Din anii '50 rusii au tot cautat gaze prin zona si din cauza tehnologiei de atunci au rezultat numai eruptii. Stiau ce este in pamant si Transgazul a construit magistralele din vremea lu Ceasca pentru ca stia ca o sa fie exloatate zacamintele curand. Daca are cineva numa harta cu magistralele Transgaz vede ca nu intamplator sunt in zona exact cat sa cupleze sondele. Asa ca austriecii nu au nici o cheltuaila majora infrastructura la botu calului, dau cate o gaura in pamant si se lauda dupa aia cu cati bani pot ei exporta.