Compania italiana Edison a convins Gazprom sa reduca preturile la gaze. Vezi cum au cedat rusii in fata italienilor

de Claudia Pirvoiu, Olga Popescu     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 14:37 Economie | Energie


Gazprom a fost de acord sa reduca preturile la gazele furnizate companiei italiene Edison, aceasta fiind primul consumator din Europa care a apelat la instantele judecatoresti pentru a obtine contracte mai avantajoase pe termen lung, informeaza RIA Novosti. Edison a deschis un proces in noiembrie anul trecut la Curtea de Arbitraj de la Stockholm impotriva Promgas, un joint venture intre Gazprom si compania Eni din Italia. 

Edison a anuntat saptamana trecuta ca a ajuns la un acord cu Gazprom in privinta preturilor la gazele naturale, insa a refuzat sa divulge termenii noului contract. Potrivit Edison, in cadrul intelegerii a fost luat in considerare faptul ca "s-au schimbat conditiile de piata". Compania energetica italiana a precizat ca litigiul cu Gazprom a fost incheiat.

Bruno Lescoeur, CEO Edison, a spus ca partea rusa a fost de acord sa revizuiasca pretul la gaze pentru Edison, in conditiile in care preturile de pe piata de gazelor din Italia au fost in scadere in ultimii ani.

Reprezentantii Gazprom Export au confirmat ca s-a ajuns la o intelegere cu Edison, insa nu au prezentant detalii privind noul acord. Pentru Gazprom, noile conditii nu vor reprezenta o pierdere majora avand in vedere ca Edison nu cumpara mai mult de 2 miliarde de metri cubi pe an.

Kommersant scrie ca reducerile obtinute de Edison nu vor reprezenta o povara pentru Gazprom (compania italiana cumpara nu mai mult de 2 mld mc de gaze rusesti pe an). Dar situatia poate complica negocierile Gazpromului cu alti mari consumatori. Este pentru prima data cand consumatorii europeni obtin concesii din partea Gazprom in conflictul privind pretul la gaze naturale, dand compania in judecata. Negocieri in acest sens au fost deja angajate de consumatorii cheie din Europa – E.ON, BASF si RWE, companiile franceze GDF Suez, italiene ENI si Enel, aminteste Kommersant.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4246 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    Mi-ar fi placut (Luni, 25 iulie 2011, 14:50)

    GGUU [anonim]

    Mi-ar fi placut sa citesc cum au cedat rusii in fata Romaniei; dar in cazul nostru NU are cine sa ne reprezinte in mod real.
    Noi Nu am reusit decat sa-i iritam si sa-i provocam pe rusi printr-o atitudine gratuita, neechilibrata si mai ales fara pic de strategie geo-politica.
    • +7 (11 voturi)    
      Si care era strategia ta? (Luni, 25 iulie 2011, 15:42)

      klz [anonim] i-a raspuns lui GGUU

      E bine ca isi dau toti cu parerea in materie de geo-politica, alaturam acest subiect fotbalului si facem o dezbatere romaneasca de calitate..

      Fii atent care-i treaba cu Rusia:
      1. Este principalul pericol dpdv. militar pentru Romania.
      2. Este un stat condus de un regim corupt, autoritar, in care drepturile omului nu sunt respectate, cu tendinte expansioniste si neinteresat de cooperarea cu vecinii sai ci de controlul acestora (daca nu esti de acord, da-mi te rog un exemplu de vecin al Rusiei care are relatii bune cu aceasta tara).
      3. State ca Polonia, Finlanda, Romania si altele au un ton similar in relatia cu Rusia pentru ca este necesar. Cand simte slabiciune, marele nostru frate de la rasarit nu iarta.
      4. Norvegia, probabil cea mai pasnica tara din lume, simbol al democratiei si al civilizatiei este in Nato. Care crezi ca este motivul?

      As putea sa continua insa cred ca ai inteles ideea. Cand in Rusia va exista democratie, cand pretentiile teritoriale si de influenta vor inceta, cand drepturile omului vor fi respectate, abia atunci putem vorbi de o atitudine echilibrata.

      Intre timp, spectacolul creat de reprezentantii unui regim autoritar care vorbesc despre fascism este comic si trist in acelasti timp.
      • -1 (7 voturi)    
        Plus ca ITALIENII E COMUNISTI (Luni, 25 iulie 2011, 16:12)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui klz

        si SECURISTI
        si au copilarit toti in Primaverii.
        *
        Este fix momentul ca Basescu sa le mai zica ceva rusilor.
        Acum cat e vara si cald, ca prin devembrie
        o sa avem falcile cam inclestate de turturi...
        *
        Oricum eu prefer sa decedez de frig
        (cum m-a invatat si celalt Presedinte ...ăla pe care l-a inlaturat Revolutia ”murdara” a lui Iliescu - asa scriu niste baz-buzuci
        in Romania Libera....Revolutia murdara ...hais.k.t.)
        ....decat sa mai gem sub cizma rusesca.
        *
        Mai bine-am trece Prutul , freti-mio !
        Eventual si Nistru si ce rauri sau fluvii or mai fi...pentru ca avem de strabatut o sumedenie de tari si alte transnistrii ...pana sa ajungem sa aplicam o corectie celui mai mare pericol dpdv militar al Romaniei cu care nu mai avem granita comuna . De-aici si curajul ...
    • +1 (3 voturi)    
      strategie geo-politica? (Luni, 25 iulie 2011, 21:07)

      Kor [anonim] i-a raspuns lui GGUU

      Ce strategie geo-politica vrei tu sa aiba Romania fata de niste vecini care de mai bine de 400 de ani nu stiu cum sa faca mai bine ca sa ne stearga de pe fata Europei, doar doar or avea o punte terestra intre ei si slavii de sud, in drumul lor spre Constantinopole.

      Geo-politica rusilor e simpla: daca nu poate fi cotropita sau distrusa, Romania trebuie aservita cu orice pret.

      Asadar ce propui tu sa facem?
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Luni, 25 iulie 2011, 15:29)

    eu [anonim]

    mda, si ce pozitie au italienii ....

    a 3-a economie in UE, si o clima care nu presupune consumul masiv de gaze

    pai de la roma in jos, italienii nici nu au calorifere in casa, nici nu stiu ce-i ala frig

    compari cu Romania care este la coada europei (economic, social, politic etc..) iar iarna tine 5 luni pe an :-))
  • +2 (2 voturi)    
    precedentul s-a creat! (Luni, 25 iulie 2011, 15:40)

    mary [anonim]

    Acum pot sa visez ca in curand si RO o sa obtina o reducere a pretului la gaz, ca doar avem diplomati, avocati si magistrati priceputi - nimeni nu ii intrece, cel putin aici in tara!

    Poate, poate apuc epoca in care pretul gazelor va scadea si in RO!

    Hmm, visez cu ochii deschisi?!
    • -4 (4 voturi)    
      Fina ironia cu avocatii si magistratii ! (Luni, 25 iulie 2011, 16:16)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui mary

      E adevarat ca nu are legatura cu pretul gazelor livrate de Rusia dar io tot m-am râs.
      Nu de alta, dar exact ca si in cazul tatalui tau
      pe ăl bătran al meu l-au trimis doi ani la parnaie pentru un nenorocit de vagon cu robineti de 14 pe care i-a adus acasa noaptea de la firma unde lucrase prin efractie.
    • +2 (2 voturi)    
      NU (Luni, 25 iulie 2011, 21:02)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui mary

      nu visezi cu ochii deschisi... Romania probabil va obtine un pret mai bun al gazelor. Romanii pe de alte parte cu siguranta vor plati un pret mai mare... sa ne dea rusii gratuit gazul... romanii tot un pret obscen vor plati .
  • +4 (4 voturi)    
    Gaz pentru Energie Electrica (Luni, 25 iulie 2011, 16:13)

    loupoulica [utilizator]

    Stati linistiti ca rusii nu au cedat nimic, s-au inteles intr-un schimb/parteneriat gaz (Gazprom) contra electricitate (Edison). Gazprom viseaza de mult sa intre pe piata energiei si la banii lor or sa fie acolo curand. Edison este al doilea jucator dupa Enel in Italia, care e o piata relativ scumpa de energie. Iar Gazpromul are nevoie de un partener serios care sa ii faciliteze intrarea pe bursele de energie din Italia si din toata Europa, unde nu prea vrea nimeni sa aiba de a face cu ei.