Directorul Asociatiei Crescatorilor de Vaci Holstein-Ro: Tone de lapte cu analizele perfecte se arunca in camp, pentru ca lumea nu mai cumpara produse romanesti

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 20 martie 2013, 13:04 Economie | Companii


Lapte aruncat in camp, in semn de protest
Foto: captura ecran
Directorul Asociatiei Crescatorilor de Vaci Hostein-Ro a declarat la B1 Tv ca agricultorii sunt revoltati ca populatia nu mai cumpara produsele lor dupa scandalul aflatoxinei depistate in lapte la un producator din Romania, acuzand autoritatile ca nu au numit un vinovat in aceasta situatie, iar problema planeaza asupra tuturor producatorilor, ceea ce determina populatia sa nu mai consume produse romanesti.

UPDATE 2 Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin: "L-am invitat si pe acest fermier la discutie, nu a dorit sa participe nici sa vorbeasca la telefon cu mine, este presedintele unui partid politic (Partidul Popular Agrar - n.r.). Sunt deschis la orice discutie, este importanta ca fermierii sa reziste iar ce se consuma sa fie de calitate."

Raspunsul lui Costel Caras: "Telefonul ca sa ma invite a avut loc acum 20 de min, sunt pe camp nu aveam cum sa merg sa ma intlanesc cu dansul, ce voia sa imi spuna la telefonul nu ma interesa. Ce as vrea sa faca este sa arate buletinele de analize. Cand  e vorba de suspciune, urmau sa se faca din nou analize. Eu nu am invocat nimic referitor la Daniel Constantin, atat am spus,ca un absolvent al Facultatii de Zootehnie care nu a crescut nicio mîţă acasa sa nu imi spuna mie ca fac parte dintr-un partid politic, nu neg ca inainte de alegeri am vrut sa preluam Ministerul Agriculturii."



UPDATE Costel Caras a declarat la Romania TV ca din doua in doua zile va arunca 10 tone de lapte.

Producatorii spun ca din acest motiv in numai o saptamana s-au importat in Romania peste 40 de tone de lapte, pierderile romanilor ajungand la zeci de miloane de euro, potrivit B1.ro.

"Situatia este de fapt un dezastru in care ne aflam din cauza iresponsabilitatii totale a celor care ne conduc tara. Sa iasa urgent Ministerul Agriculturii, Daniel Constantin, premierul Victor Ponta si seful ANSVA sa repare ceva. Noi suntem in stare sa dam foc. Ultimul vinovat in acest moment e Victor Ponta care a iesit ieri cu o declaratie naucitoare, de a intrerupe programul laptele si cornul. A crescut importul de lapte intr-o saptamana de 40 de ori, iar noi il aruncam pe camp, lapte bun cu documente clare. Pierderile zilnice sunt de zeci de milioane de euro, nu sunt numai la noi, pierde procesarea, pierd comerciantii, sume enorme. TVA-ul la aceste produse se pierde. Eu arunc 10 tone de lapte chiar daca analizele au iesit perfect, pentru ca lumea nu mai cumpara lapte, fiind indusi in eroare de conducatorii tarii", a declarat pentru postul B1 TV Costel Caras, directorul Holstein.ro

Acestia sunt indignati si de anuntul premierului Victor Ponta privind renuntarea la programul "Cornul si Laptele" in randul scolarilor, pe motiv ca aceste produse nu mai sunt consumate. Agricultorii spun ca vor da in judecata Ministerul Agriculturii si conducerea ANSVA pentru pagubele suferite.

"Vom da in judecata MInisterul Agriculturii, pe Daniel Constantin personal, iar premierul Ponta sa dea socoteala pentru pagubele produse. Ministrul Agriculturii este principalul vinovat pentru ceea ce s-a intamplat. Acest tanar care crede ca dirijeaza destinele agricultorilor romani iese si distruge tot in cateva zile. Nu doar ii cer demisia, il sfatuiesc sa plece urgent de la Minister", a mai declarat Caras.

Pe de alta parte, preşedintele Asociaţiei Holstein Ro, Mihai Petcu, s-a intalnit cu secretarul de stat Daniel Botănoiu pe 15 martie, potrivit unui comunicat postat pe site-ul Ministerului Agriculturii. Petcu "a ţinut să puncteze, la finalul discuţiei, că membrii asociaţiei nu se confruntă cu problemele generate de prezenţa aflatoxinei în lapte, iar calitatea acestuia este conformă standardelor europene, motiv pentru care au înţeles să comunice opiniei publice mult mai bine aspectele referitoare la activitatea din domeniul creşterii vacilor de lapte", se arata in comunicat.

ANSVSA a dispus, saptamana trecuta, punerea sub sechestru a circa 300 de dozatoare de lapte din Bucuresti, pe consideratii ca produsul ar putea fi contaminat cu aflatoxina.

Laptele provenea de la trei ferme de langa Bucuresti, iar dozatoarele apartin fermelor controlate de ANSVSA.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8568 vizualizari

  • -15 (15 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 20 martie 2013, 13:18)

    RoMaLeS [utilizator]

    Luati ba Chianina, e taztza de mata si lapte si carne :)
  • +23 (23 voturi)    
    rezultatul dorit... (Miercuri, 20 martie 2013, 13:33)

    manon [utilizator]

    pai asta s-a dorit.....sa oblige producatorii sa nu mai faca atata gura ca li se ia laptele pe nimica toata si acum nu mai incaseaza nici macar acel pret minuscul, arunca laptele...si unii baieti destepti isi rotunjesc buzunarele cu importul de lapte....iar pretul la produsele derivate va creste ca urmare a acestui haos....
    • +2 (2 voturi)    
      Manipularea de marketing si prostia consumatorului (Joi, 21 martie 2013, 12:14)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui manon

      Una din probleme este usurinta cu care sint dusi de nas consumatorii romani: imediat tresar speriati de reclamele manipulatoare (ia Parodontax ca-ti cad dintii, bea doar carpatica sa nu inghiti nitriti sau nu bea lapte de vaca, ia doar Nestle sau Milumil pentru copil) si se duc direct la supermarket.
      Pai daca ei vad ca sintem atit de usor de pacalit e si normal ca ne prostesc si ne sperie ca sa profite si sa dirijeze TURMA in raftul lor LA PROMOTIE!Si idiotii de romani incep sa dea cu pietre in producatorii romani si sa consume mere poloneze, lapte unguresc sau sloven, sare din Belarus sau cartofi Doreoc din Franta.
  • +22 (30 voturi)    
    Pt.BOBORUL USL (Miercuri, 20 martie 2013, 13:39)

    nic1 [utilizator]

    A inceput sa curga Laptele la robinet OAU!!!
    Cand vine si MIEREA la robinet????

    A-ti ales hotii la GUVERNARE aveti rasplata.

    Succesuri!!! Hai la vot:
    • +10 (12 voturi)    
      !!! (Miercuri, 20 martie 2013, 14:26)

      CMD [utilizator] i-a raspuns lui nic1

      Mai trebuie un pic de miere si tabloul este perfect!
    • +4 (6 voturi)    
      daca era (Miercuri, 20 martie 2013, 18:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nic1

      la cat de mult il ling ei pe dottore, dadeau si de miere.
      daca era.
  • +34 (38 voturi)    
    65% (Miercuri, 20 martie 2013, 13:40)

    dum_i [utilizator]

    65% dintre rromanasi au considerat ca plagiatorul, repetentul si banditii lor ii reprezinta.

    Sa mancati ce ati votat.
    • +8 (12 voturi)    
      gresesti (Miercuri, 20 martie 2013, 14:03)

      rozbo [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      nimeni nu a facut nimic in 23 de ani !
      si nimeni nu vrea sa faca nimic de aici intr-o suta de ani ! suntem groapa de gunoi a europei!
      • 0 (0 voturi)    
        Nimeni nu vrea sa faca nimic? (Vineri, 22 martie 2013, 9:15)

        florinb1 [utilizator] i-a raspuns lui rozbo

        Imi pare rau, dar aceasta mentalitate este cauza situatiei de fapt. "Nimeni nu vrea sa faca nimic" este doar o scuza, sensul real al acestei declaratii fiind "nu vreau sa fac nimic". Aceasta pasivitate este inacceptabila si este de fapt cauza pentru care am ajuns "groapa de gunoi a Europei". Sa nu se spuna ca am plagiat.
  • +21 (23 voturi)    
    Vinovata este ANSVSA, protejata premierului! (Miercuri, 20 martie 2013, 13:44)

    Marionette [utilizator]

    ANSVSA este o institutie inutila, consumatoare de bani, neprofesionista, doar asistenti si oameni care n-au cu domeniul nici in clin nici in maneca!
    Salariile sunt mizere, si asa isi justifica acesti angajati neprofesionisti luatul spagii. Cum unitati de productie sunt putine si ii depaseste dpdv complexitate si putere, ei se orienteaza pe toti retailerii cu cersitul spagii.
    NICIDECUM ANSVSA NU VEGHEAZA LA SANATATEA CETATEANULUI. Daca nu era declansat scandalul cardnii HABAR NU AVEAU spagarii din ANSVSA ca este carnea de cal nu de vita! Daca nu aparea scandalul AFLATOXINEI spagarii din ANSVSA nici nu stiau sa pronunte substanta, dat fiind ca este plin de persoane cu studii medii, ar fi spus, pun pariu ALFATOXINE!!!
    Este o structura nationala PARAZIT! Macar ar fi putut sa spuna la obiect cine nu era in regula, dar sunt atat de spagari incat nici asta nu spun pe motiv de SPAGA!
    Solutia ar fi foarte simpla: lasi romanii sa cumpere produse cu analize facute (cele straine le au) sau fara. Ce fabricant vrea sa plateasca laboratoarele care fac analize, isi trece ca este controlat pe eticheta (un semafor verde) cine nu, are drept de comercializare si isi trece un semafor rosu. Cine este dobitoc si ia cu rosu ia mai ieftin si pe pielea lui! Cine face analizele gresit la laboratoare INTRA LA INCHISOARE! Adica daca scrie ca n-are aflatoxina atunci sa n-aiba ca de nu intri la inchisoare. Si asa ANSVSA, care suge bani enormi si din bugetul statului si NU FACE NIMIC in afara de a incasa spaga, ar trebui sa dispara!
  • +8 (10 voturi)    
    dimpotriva (Miercuri, 20 martie 2013, 13:52)

    IancuJianu [utilizator]

    Eu am cumparat (si cumpar) lapte si produse lactate direct de la chioscurile si tarabele micilor producatori. De ani de zile nu mai cumpar la caserole de plastic deoarece iaurtul Danone scirtiie intre dinti (o avea lapte in compozitie?), smintina o tii 4-5 zile la temperatura camerei si nu se acreste deloc din cauza chimicalelor si altele...
    • +2 (2 voturi)    
      . (Joi, 21 martie 2013, 9:51)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Tu nu intelegi ce inseamna pasteurizare, nu-i asa?
  • +14 (18 voturi)    
    Este inadmisibil ca un Guvern sa-si nenoroceasca (Miercuri, 20 martie 2013, 13:54)

    alex1234 [utilizator]

    Este inadmisibil ca un Guvern sa-si nenoroceasca
    proprii fermieri....adica propria tara

    In loc sa dea un comunicat
    - ferma asta are lapte bun...
    - ferma asta are lapte rau...nu mai poate vinde
    - ferma asta are lapte bun...
    - ferma asta are lapte bun...
    - ferma asta are lapte rau...nu mai poate vinde

    Guvernul ne spune de o saptamana ca
    "Laptele , asa in general, are aflatoxina"

    Care lapte? De Unde?
    De la ce ferme? Au fost inchise Fermele alea?

    Dar Fermele care au lapte bun? Care sunt alea? Lista!

    S-a terminat.....si cu agricultura romaneasca....

    Care e interesul Guvernului sa nu dea publicitatii
    liste exacte?

    Ce legatura are Guvernul cu Firmele Multinationale care vand Lapte in Romania?
    Dar cu Importatorii de Lapte?
    Ce manevre se fac pentru a nu da publicitatii lista de ferme bune si lista de ferme rele....

    In schimb ministrii si mai ales Ponta se plimba de la o televiziune la alta in timpul orelor de servici

    Dar acuma:
    Ministrul Agriculturii nu discuta cu fermierii care-si arunca laptele pe camp?
    Unde a "ala micu" Daniel Constantin? Ce mama lui face?
    Ministrul Agriculturii se ascunde de Agricultori?
    A iesit cu declaratii stupide....habar n-are ce se-ntampal cu fermierii....

    Cine sunt Importatorii de Lapte din Romania?
    Hotnews ar trebui sa faca investigatii?
    Importam 78% din mancarea zilnica in Romania.....
  • -12 (14 voturi)    
    pretul cand il taiati ... ca la 5 litru (Miercuri, 20 martie 2013, 13:55)

    rakleta [utilizator]

    E nesimtire si din partea voastra si din partea lanturilor de magazine.
    Mai mult de 2 lei nu face, drept dovada ca va permiteti sa-l aruncati.
  • +6 (8 voturi)    
    varza (Miercuri, 20 martie 2013, 13:57)

    rozbo [utilizator]

    incompetenta = demisie !
    demisia domnilor guvernanti!
    nu meritati absolut nimic din partea celor care v-au sustinut moral, financiar etc. pacat de tara asta. am reusit sa ne aliniem la standardele europene si tocmai asta este problema ! putem si vrem sa facem ceva concret, dar nu suntem sprijiniti de nimeni si nimeni nu ne vrea! daca ei nu ne vor, noi de ce i-am vrea?
  • +12 (12 voturi)    
    A inceput..... (Miercuri, 20 martie 2013, 14:01)

    nic1 [utilizator]

    sa curga LAPTELE in ROMANIA fratilor in curand o sa curga si MIEREA, sa vedeti exod de populatie din occident catre ROMANIA.Bravo USL ce ati promis sa adeverit.
  • -5 (11 voturi)    
    furtuna intr-un pahar cu apa (Miercuri, 20 martie 2013, 14:16)

    demaGOGU [utilizator]

    e criza de ..supraproductie

    recomandare: "ajustati"(vezi traducere FMI) efectivele de animale!
  • +7 (9 voturi)    
    lapte (Miercuri, 20 martie 2013, 14:28)

    consting [utilizator]

    un prim ministru incompetent si un ministru al agriculturii infantil. a3tv sa ia aminte pe cine au sustinut sa vina la guvernare. sa-i luatii la voi sa debiteze toate minciunile impreuna cu voi. ca altceva nu sunteti in stare. condusi de un securist dovedit ati reusit sa le impuiati capul romanilor sa voteze aceste cozi de topor care nu sunt un stare decat sa minta cu nerusinare. atyi facut si voi o treaba mare....... si cu mot. adevarul il spun fermierii care isi arunca laptele pe camp. va dati seama ce neghiobi ati promovata sa preia puterea ? inconstientilor.
  • -7 (11 voturi)    
    sa se dea gratuit la pensionari! (Miercuri, 20 martie 2013, 14:40)

    iuon [utilizator]

    De ce nu se da gratuit la pensionari? La orfelinate?
    Eu cunosc pensionari, care nu prea permit sa cumpere regulat lapte.
    • +3 (7 voturi)    
      nu accepta (Miercuri, 20 martie 2013, 14:58)

      rozbo [utilizator] i-a raspuns lui iuon

      daca a-ti vazut reportajul, acel fermier era dispus spre treaba asta, dar acele azile si camine au refuzat categoric.
      • 0 (4 voturi)    
        Pentru ca nu stii (Miercuri, 20 martie 2013, 18:10)

        Anjo [utilizator] i-a raspuns lui rozbo

        Conform legislatiei in vigoare, mancarea care ramane seara in restaurant trebuie aruncata. Legea nu permite ca ciorbele si mancarea gatita care nu s-a vandut in ziua respectiva sa se pastreze peste noapte deoarece exista posibilitatea sa duca la toxiinfectii alimentare. Si din cauza asta este interzis sa fie donata centrelor de batrani, de saraci sau de minori. Intrebarea este daca noi acasa ar trebui sa facem ciorbe in ibric? Daca se strica de la o zi la alta nu asa ar fi normal?
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Miercuri, 20 martie 2013, 18:33)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui iuon

      Nu mai bine se reechilibreaza piata ca sa castige si oamenii aia ceva ?
  • +8 (10 voturi)    
    e de bine! (Miercuri, 20 martie 2013, 14:53)

    nuculet [utilizator]

    Pai se ascund unul pe altul. Pentru un singur vinovat care n-a fost numit deoarece e prieten cu Pontica sau cu altii ca el din gasca, platesc acum toti ceilalti producatori. Sau o alta varianta ar fi ca asta s-a dorit, import masiv care se face prin cine stie ce firme fantoma. Rusine!
  • +6 (8 voturi)    
    Laptele a inceput sa curga... urmeaza mierea (Miercuri, 20 martie 2013, 15:20)

    uluit [utilizator]

    Laptele a inceput sa curga... pe ogoarele patriei noastre. Promisiunile lui Ponta & Crin sunt pe cale sa se adevereasca. Doar ca... aceasta "Bunastare" nu-i rezultatul unor politici bine gandite, prin care banul public este bine dramuit si canalizat acolo unde performanta, valoarea, cinstea, moralitatea sunt repere pentru societate.

    Exista o oarecare similitudine cu Imaginea laptelui aruncat pe camp, din timpul perioadei de Recesiune, a anilor '30 din America, cand pretul laptelui ajunsese la un nivel foarte scazut, iar fermierii preferau sa-l arunce decat sa fie umiliti ca produsul lor nu are valoare. La noi se incearca astfel sa se foloseasca produse de import, care aduc profit din comisioanele adaugate, in detrimentul producatorilor autohtoni.

    Romanii mai au multe de invatat, pana cand vor realiza ca-i bine sa se incurajeze consumul produselor interne. Este o politica de protectionism, dar benefica prin mentinerea functionala a economiei si in primul rand a locurilor de munca in perioade de recesiune.
  • +3 (5 voturi)    
    Laptele a inceput sa curga... urmeaza mierea (Miercuri, 20 martie 2013, 15:20)

    uluit [utilizator]

    Laptele a inceput sa curga... pe ogoarele patriei noastre. Promisiunile lui Ponta & Crin sunt pe cale sa se adevereasca. Doar ca... aceasta "Bunastare" nu-i rezultatul unor politici bine gandite, prin care banul public este bine dramuit si canalizat acolo unde performanta, valoarea, cinstea, moralitatea sunt repere pentru societate.

    Exista o oarecare similitudine cu Imaginea laptelui aruncat pe camp, din timpul perioadei de Recesiune, a anilor '30 din America, cand pretul laptelui ajunsese la un nivel foarte scazut, iar fermierii preferau sa-l arunce decat sa fie umiliti ca produsul lor nu are valoare. La noi se incearca astfel sa se foloseasca produse de import, care aduc profit din comisioanele adaugate, in detrimentul producatorilor autohtoni.

    Romanii mai au multe de invatat, pana cand vor realiza ca-i bine sa se incurajeze consumul produselor interne. Este o politica de protectionism, dar benefica prin mentinerea functionala a economiei si in primul rand a locurilor de munca in perioade de recesiune.
    • +2 (4 voturi)    
      Subminare (Miercuri, 20 martie 2013, 18:12)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Asta se numeste subminarea a economiei nationale. Subminarea agriculturii. Dar USL-ul prin vajnicul lor condus adica prin Ponta nu realizeaza. Ponta este exact copia fidela a lui Iliescu. Ala nu a furat dar nici ca s-a interesat de camarila care fura cu ambele maini si cu picioarele.
    • +3 (3 voturi)    
      4-5 lei pe raft nu e ieftin (Miercuri, 20 martie 2013, 18:56)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Ca sa incurajezi ar trebui sa pui un pret atractiv. Ori ei ce vor ? Fa-l la un pret mediu de 2 lei si ma bag. Altfel o sa consum in continuare de la tarani sau de la bulgari.
  • -1 (3 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 20 martie 2013, 19:20)

    MRSmrs [utilizator]

    =UPDATE Costel Caras a declarat la Romania TV ca din doua in doua zile va arunca 10 tone de lapte.

    Producatorii spun ca din acest motiv in numai o saptamana s-au importat in Romania peste 40 de tone de lapte, pierderile romanilor ajungand la zeci de miloane de euro, potrivit B1.ro=
    Lipsa de logica elementara...nu ai ce sa discuti cu asemenea mincinosi.
    Nici matematic nu este posibil ce spune individul infierbantat...parca ar fi pdl-ist.
  • +1 (3 voturi)    
    scormoniti mai adanc! (Joi, 21 martie 2013, 8:56)

    omoni [utilizator]

    Cred ca platesc producatorii de lapte pentru ca producatorii de cereale/furaje nu pastreaza furajele corespunzator si asta nu se spune nicaieri!
    Cititi pe wikipedia ce e cu aflatoxina asta- e un mucegai normal care e raspunzator cu descompunerea plantelor, mai ales cereale, alune si oleaginoase si, in conditii specifice- umezeala crescuta si temperaturi crescute, se inmulteste si isi face treaba dar devine toxic pentru animale si oameni.
    Silozurile nu sunt doar niste spatii in care sa bagi cereale, ele trebuie sa si aeriseasca aceste cereale, sa aiba o temperatura potrivita pastrarii fiecarui material depozitat- asa este acum? Cred ca poti numara pe degete astfel de silozuri.
    Cred ca jurnalistii trebuie sa cerceteze si aceasta zona, ca principal factor de aparitie a aflatoxinei in lapte- dar , oare, painea noastra cea de toate zilele este sigura?
    Inainte, cand cerealele nu erau selectionate pentru a produce mai mult la hectar, ele aveau o protectie a lor impotriva mucegaiurilor si, desi taranul nu avea conditii de depozitare asa cum ar trebui sa fie acum in silozuri, se pastrau bine , erau si cantitai mici.
    Azi, aceasta protectie din coaja cerealelor a disparut, de aceea sunt tratate semintele, s-a pierdut ce era mai pretios. Si tratarea asta ne influenteaza si pe noi si pe animale si solul, deci tot pe noi.
    Exista un film- agricultura biodinamica- acolo putem sa vedem ce se intampla acum cu campurile tarii, cu productia de azi si cum se poate schimba ceva, exista solutii dar trebuie vointa politica, sprijin.
    Pe de alta parte, vaca este un animal foarte pretios mai ales pentru gunoiul de grajd, nu pentru lapte - exista studii care spun ca lactatele aduc in corp aceste mucegaiuri care ne impanzesc organismul, ca numai omul mai consuma lapte si dupa intarcare, in natura, laptele e doar pentru pui, apoi el dispare din alimentatia animalelor, indiferent ca sunt ierbivore sau carnivore
    Dar si gunoiul asta de grajd trebuie sa fie " curat" de aflatoxine si chimicale.