Guvernul vrea sa vanda casele de stat mai scump, mai aproape de pretul pietei
Propunerea este ca valoarea de vanzare a unei locuinte construite din fondurile statului sa fie stabilita de catre autoritatea locala raportat la pretul pietei si a fost avizata de Guvern, cu recomandarea ca in acest mecanism sa fie implicat un expert autorizat.
Argumentul invocat este ca, prin stabilirea unei proceduri de calcul care sa majoreze sumele obtinute din vanzari de locuinte, s-ar asigura un venit mai mare la buget pentru construirea de locuinte noi.
Noua procedura de calcul va fi introdusa prin modificarea Legii 85/1992 privind vanzarea de locuinte si spatii cu alta destinatie construite din fondurile statului.
Vanzarea locuintelor de stat este reglementata in prezent de legi adoptate la inceputul anilor '90, care stabilesc inclusiv algoritmul de calcul al valorii de vanzare.
La inceputul acestui an, ministrul Dezvoltarii Regionale, Elena Udrea, a afirmat ca anul trecut au fost vandute doar circa 40 de imobile construite de Agentia Nationala pentru Locuinte (ANL) dintr-un total de 5.000 cereri, intrucat procedurile dureaza mult si autoritatile locale prefera sa incaseze banii din chirii decat sa vanda aceste case.

Guvernul cu o singură femeie ministru a numit doar patru femei în funcția de prefect
11 lucruri pe care poate nu le știai despre femeile românce
Sir Alex Ferguson, frica de singurătate, mintea care-ți joacă feste și întrebarea firească: "Ce se întâmplă atunci când mori?"
FOTOGALERIE Lacul Plumbuita din Sectorul 2 este sufocat de gunoaie / Cum se plimbă locuitorii din Colentina într-un parc plin de deșeuri
chiar daca a primit aceasta optiune putini au fost interesati sa faca achizitia pentru ca este mai ieftin sa platesti 200-300 ron chirie la primarie pentru un apartament de 3 camere sa zicem decat 200 eur sau mai mult rata la banca. acuma stim ca nu este prea greu sa lucram la negru si sa motivam ca nu avem resurse finaciare pentru achizitie. daca este sa ne uitam la parcul de masini din fata blocurilor inchiriate putem sa fim impresionati.
asteptam o reglementare mai drastica a chiriilor de la stat care sa implice un numar de ani maxim in care se poate beneficia de aceasta, chiar si pentru tiganii asupriti.
Eventual sa le vanda la licitatie plecand de la un pret minim suficient de apropiat de pretul de piata.
Tot o sa piarda alegerile viitoare .
E pacat sa lase pe mana PSD o astfel de avere.
Am vazut cu toti cum au facut privatizarile cei din PSD.
In opinia mea ar trebui sa vanda tot ce mai poate fi vandut si in plus sa mareasca salariile si pensiile inainte de alegerile din 2012 ca sa vada si PSD-ul cum e sa vi la guvernare in conditii de criza.
Dupa teapa pe care FSN-ul lui Iliescu i-a tras-o CDR-ului si mai ales PNTCD-ului nu-i voi ierta niciodata.