Ungureanu ii ameninta pe ministri cu demiterea daca nu rezolva problemele legate de fondurile europene

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2012, 19:02 Economie | EuROfonduri


Premierul Mihai Razvan Ungureanu i-a amenintat pe ministri si pe sefii de agentii cu demiterea in cazul in care nu vor rezolva o serie de probleme legate de fondurile europene. "In cazul in care aceste lucruri nu se vor intampla pana la urmatoarea intalnire de evaluare in saptamanile urmatoare se poate ajunge inclusiv la demiterea celor responsabili, sefi de agentii si inclusiv sefi de ministere, ca sa nu spun ministri", a declarat Dan Suciu, purtator de cuvant al Guvernului.

Potrivit acestuia, s-au constatat o serie intreaga de "elemente care perturba procesul de absorbtie a fondurilor europene". Dan Suciu a spus ca sunt probleme precum viteza lenta de procesare si incapacitatea manageriala in anumite situatii. "S-au clarificat o serie de solutii, iar principalul mesaj pe care l-a dat premierul cu aceasta ocazie este evident legat de prioritizarea procesului de absorbtie a fondurilor europene si de faptul ca nu mai este dispus sa tolereze niciun fel de restante in procesele respective", a precizat Suciu.

Potrivit acestuia, premierul a cerut ca pana la sfarsitul lunii martie toate procesele restante de evaluare sa dispara.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2052 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    un penibil dat afara cand era ministru (Marţi, 13 martie 2012, 19:27)

    h [anonim]

    sa ajunga PRIM ministru.Penibila tara,penibili votanti.
    • +2 (4 voturi)    
      ce (Marţi, 13 martie 2012, 22:07)

      ce [anonim] i-a raspuns lui h

      ce mai zici de ala care a ramas repetent DE DOUA ORI, sa ajunga presedinte de partid, deputat si pretendent la... presedintia Romaniei!

      ala e candidat? votantii aia sunt alegatori? cu capul pe umeri? zau?
  • 0 (4 voturi)    
    "incapacitatea manageriala...." (Marţi, 13 martie 2012, 19:47)

    costica [anonim]

    Adica incompetenta ce colcaie in administratia publica centrala si locala de sus pana jos, dupa politizarea facuta de Boc in 2009 prin HG !!!
    Ce mai incompetenta, ce mai coruptie, ce mai clientelism, jale !!!
    Dar, ma indoiesc eu ca MRU va demite Ministri sau alte functii inalte, o sa demita catibva trepadusi, de aia de sus numiti de partidele coalitiei NU cred ca se va atinge!!
    Altfel, il zboara coalitia, iar MRU este un oportunist perfect, un carierist de marca !!
    Nu va risca, obiectivul lui este sa ajunga sus si nu ajungi sus de tot in politica romanesca daca esti corect !!
    Mizeria din politica romaneasca cere politicieni unsi cu toate alifiile !!!
    MRU a afirmat zilele trecute ca cei 170 000 Euro primiti de sotia sa de la OMV in 2009 si 2010 sunt plata unui proiect socaial la care a luat parte Dna Ungureanu!
    Azi, OMV a declarat ca suma reprezinta INDEMINIZATIA de ADMINISTRATOR la OMV, adica Dna Ungureanu face parte din 2009(dupa numirea lui MRU la SIE!!) din Consiliul de Administratie al OMV !!!
    Am scapat de mincinosul Boc si am dat peste MRU !!!
    • +1 (1 vot)    
      de e adevarat e jalnic ! (Marţi, 13 martie 2012, 20:43)

      d [anonim] i-a raspuns lui costica

      de e adevarat e jalnic !
  • +2 (4 voturi)    
    bun (Marţi, 13 martie 2012, 20:00)

    alex [anonim]

    imi place premieru asta.. "joaca" agresiv si e destul de sigur pe el
    • -2 (4 voturi)    
      joaca (Marţi, 13 martie 2012, 20:21)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui alex

      joaca step, ce joaca? la dat cu gura toti ne pricepem... el se pare ca e campion
  • -3 (5 voturi)    
    asta a zis si Udrea!! (Marţi, 13 martie 2012, 20:26)

    George [anonim]

    Ungureanu face ce zice Udrea? Deja?
  • 0 (0 voturi)    
    Situatia de la MCSI (Marţi, 13 martie 2012, 20:47)

    Ion [anonim]

    Pai ii recomand domnului Ungureanu sa inceapa cu cei de la MCSI. Poate doar POS DRU ii mai poate depasi la lene si prostie. Informatiile sunt publice.

    Legat de evaluarea cererilor de finantare:
    - proiecte depuse pe operatiunea 311 (proiecte mici depuse de IMM-uri): 2,464. Au evaluat cam 220. NU AU AJUNS CU EVALUAREA NICI MACAR LA CELE DEPUSE IN IANUARIE 2011. Sunt proiecte mici, doar cu cerere de finantare, fara plan de afaceri sau SF.
    - proiecte de tip ERP, depuse de 843 de IMM-uri din octombrie incoace. Nici macar nu au inceput sa desfaca pachetele (sa le inregistreze in sistemul lor minune)
    - proiecte de tip e-commerce, depuse de 428 de IMM-uri din ianuarie incoace. Nici aici nu au inceput sa desfaca pachetele
    - proiecte de tip e-sanatate, depuse de 181 de spitale sau consortii de spitale in iulie 2011. Acum au intrat in evaluare unele.
    http://fonduri.mcsi.ro/?q=lista_proiecte

    Legat de contractare:
    - proiecte de e-learning dep[use in iunie 2010. Lista proiectelor selectate a fost facuta publica in aprilie 2010. Pana acum, din 24 proiecte selectate au semnat 13 contracte de finantare. Adica abia au trecut de jumatate.
    http://fonduri.mcsi.ro/?q=system/files/lista+site+beneficiari+323_2+27+01+2012.pdf

    Legat de cereri de rambursare:
    - sunt Cererei de rambursare depuse in aprilie - mai 2011 si inca nu au inceput sa fie analizate. Nici macar nu a deschis cineva pachetele. Daca ii intrebi (asta inseamna sa ai pile sa afli numele si sa ti se faca legatura la ofiterul responsabil cand suni) iti spun cu seninatate ca vor sa angajeze experti pentru a analiza achizitiile. Dar daca te uiti pe site la ei sau in SEAP constati ca nici macar nu au inceput procedura de achizitie. Sunt singurul minister din catestiu eu care nu si-a angajat nici un fel de experti externi nici la evaluare, nici la asistenta tehnica (sa ii ajute, daca nu fac fata). Ma refer la un contract serios, ca au avut unul, pe achizitie directa, cu niste "prieteni " care sa ii scape de responsabilitate.
  • +1 (1 vot)    
    praf in ochi (Marţi, 13 martie 2012, 21:23)

    romanul [anonim]

    MRU crede ca guvernul e egal cu spionajul? Cine si cum sa atraga fonduri europene? Avem 4% atrasi, multe procente absorbite de catre blonda cotrocenista. Poate sa-i demita de pe acum pe toti si pe el insusi. Eu cred ca banii aia nu mai exista demult la UE, cel putin nu pentru noi. S-au cam lamurit si astia ce fel de politicieni avem.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu are voie sa se lege de nume proprii (Miercuri, 14 martie 2012, 0:27)

    KingSnake [utilizator]

    Daca nu functioneaza amenintarea, schimba sistemul, ca de oamenii PDL-ului n-are voie sa se atinga. :))