Oficialii Ministerului Economiei: Firmele de consultanta, intre principalii vinovati pentru suspendarea fondurilor europene
Alte probleme au fost cele de sistem: intarzieri in contractarea proiectelor, dar si multe alte probleme pe tot lantul institutional. Daca Autoritatea de Management nu rezolva o parte din probleme pana la sfarsitul acestui an, Romania va pierde circa 213 milioane de euro, suma care, asa cum prevad regulamentele europene, trebuie cheltuita (adica platita) pana la finalul lui 2012.
Cererile de plata pentru suma de 213 milioane de euro exista, dar in acest moment Autoritatea de Management nu le poate transmite catre Ministerul de Finante pentru a fi aprobate si a fi efectuate platile.

Etapa a doua a vaccinării împotriva COVID-19: Cine are dreptul să se vaccineze în această etapă, când și cum te poți programa. Înființarea centrelor de vaccinare, în continuare în aer
Vom călători în UE doar cu „pașaport de vaccinare”? Precedentul „Carnetului Galben”
De ce Dacia intră într-o nouă etapă datorită SUV-ului Bigster și de ce apropierea de Lada nu ar trebui să ne sperie
Cum vrea Guvernul să elimine haosul liberalizării pieței energiei / Consumatorii vor putea primi reduceri de preț, până în iulie, de la furnizorii de ultimă instanță - Proiecte
EXCLUSIV Moștenirea Gabrielei Firea: Ce salarii au directorii și angajații companiilor municipale Ep. II
INCULTURA SI SARACIE CIT MAI MARE(UN OM PROST/NEPREGATIT/ ESTE FF USOR DE MANIPULAT!
RESURSELE SOLULUI SI SUBSOLULUI.
Pentru aceasta fara TRADATORI DE TARA nu ar fi reusit nimic!
Las'o dracu cu conspiratia anti-romaneasca, noi ne ducem la vale pe mana noastra. UE vrea sa te aduca la un nivel de competitivitate si productivitate european, iti zice "fa infrastructura, baga educatie, treci pe soiuri agricole competitive, etc.", ba chiar vrea sa te protejeze si pe tine, amarat analfabet de la periferia Europei, la fel ca pe consumatorul german sau francez, sa nu fii prada vulturilor pietei libere (as spune ca e supra-protectionista): "nu mai manca azbest ca e cancerigen, adopta legislatie de protectie, etc."
Da' ce dracu sa-nteleaga un analfabet paranoid ca tine si ca atatia altii, altii sunt mereu vinovati. LA MUNCA, tu-i mama ei de viata !
Na ca m-am 'nervat de dimineata !
Vorba noastra "nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita".
Si eu la fel astazi cand am ajuns la birou, mi-am gasit toate cablurile de la PC si accesoriile ascunse sau scoase din mufe. Am ramas calm, nu de alta, dar nu am vrut sa ii dau satisfactie colegului care a considerat ca a facut o super gluma.
Revenind la subiect, nici nu ma asteptam sa isi fi asumat guvernul vina. Dar chiar si asa, macar m-as astepta la masuri rapide, reale si viabile de reincepere a platilor.
Niste incompetenti. In loc sa faca o legislatie clara si care sa nu lase loc de furtisaguri si invarteli specifice romanesti, prefera sa arate cu degetul, sa nu schimbe probabil nimic, doar doar de mai ramane ceva de sustras.