Romania risca sa piarda definitiv intre 200 si 300 milioane de euro din fondurile europene, in 2012

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Joi, 13 decembrie 2012, 16:09 Economie | EuROfonduri


Cu cat finalul de an este mai aproape, cu atat "riscul de dezangajare" devine mai probabil, daca nu exista cereri de rambursare validate pentru a fi transmise la Bruxelles.

Orban a spus ca sumele "neacoperite" prin cheltuieli se regasesc in programele POS Mediu, POS Transport si POS Cresterea Competitivitatii Economice.

Referitor la deblocarea programelor, Orban a explicat ca pentru programul de Mediu au fost reluate platile, iar pentru cel de Transport vor fi reluate "nu mai tarziu de finalul lunii februarie".

Programul Operational "Dezvoltarea Resurselor Umane" a fost "partial deblocat", iar decizia pentru a fi complet deblocat fiind posibila numai dupa o noua misiune de audit a Comisiei Europene care va incepe la finalul lunii ianuarie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2604 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    rostogolire (Joi, 13 decembrie 2012, 16:18)

    methylique [utilizator]

    Nu se poate sa-i rostogoleasca pentru urmatorul interval?
  • +2 (2 voturi)    
    INCOMPETENTA (Joi, 13 decembrie 2012, 16:52)

    razvratitu [utilizator]

    Nu beneficiarii sunt de vina pentru pierderile suferite ci incompetenta OI-urilor si AM-urilor!
    Functionari pusi numai pe pile si cu o pregatire submediocra!
    Ei ar trebui sa plateasca si sa fie acuzati de sabotaj asupra economiei natonale!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu sunt de acord intru totul (Vineri, 14 decembrie 2012, 0:12)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui razvratitu

      ceea ce sugerati este "un partial".

      NU este total adevarat!

      Sunt foarte multi care platesc firme de consultanta care sa le faca proiectele si odata vazuti banii la tescherea, destinatia lor nu se mai pupa cu ceea ce era in proiect! :D ( decat ca o nota vaga de subsol).

      Aceasta este hiba absorbtiei fondurilor europene in cea mai mare parte, sunt tunuri de bani si foarte multe afaceri veroase. Si multa lacomie pentru bani, pentru a avea bani la tescherea, nu pentru principiile de business.

      * A se vedea si multe dintre fondurile Sapard.
      • +2 (2 voturi)    
        Tescherea (Vineri, 14 decembrie 2012, 11:24)

        razvratitu [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        Nu poti sa bagi banii la tescherea fara ca sa fie atinsa destinatia lor , decat , bineinteles cu complicitatea functionarilor respectivi!
        Ei vin cu solutia......
    • +3 (3 voturi)    
      Despre relatiile cu publicul, ca administratie (Vineri, 14 decembrie 2012, 0:16)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui razvratitu

      La Stat intotdeauna vor fi functionari submediocri si asta pentru ca publicul este ingaduitor.

      In Romania cetateanul trebuie sa faca scandal "pe bune", nu sa plece capul, nu sa se dea lovit, sictirit etc, cand nu-i convine cum este tratat de catre adminstratie. Punct.
  • +1 (7 voturi)    
    ne-am saturat de Ponta!!!! (Joi, 13 decembrie 2012, 20:02)

    MirceaIo [utilizator]

    JOS dominiatia KGB-ista!!!!!Dtati-va jos de pe noi!!!!!! Vrem sa avem o viata similara ca cea din occident!!!! Vrem justitie dreapta, egalitate de sanse, vrem cate putin din toate!!!!!Vrem sa fim si noi fericiti!!!!!!Sub dictatura TIRANULUI Adrian Nastase au emigrat cei mai valorosi romanii, de ceeeeee!!!!Pentru ca s-au simtit nedreptatiti!!!!!! STATUL ROMAN NU ESTE NICI al lui Basescu nici al lui Antonescu nici a lui Ponta sau Voiculescu!!!! NU este corect ca unii sa fie putrezi de bogati si alti sa nu aiba dupa ce bea apa!!!!!Cum poate DAN Voiculescu sa ne vorbeasca de justitie!!???JOS PILELE, PREFACATORIA, INSELATORIA. Baiatul lui Radu Mazare a luat nota mare la bacalauret pe nemerit?????Adrian Nastase si-a inscenat sinuciderea, Victor Ponta e discipolul lui ADRIAN NASTASE!!!!!!Miron Mitrea, Neculaiciuc +PSD au devalizat SNCFR. Votul e manipulare si MINCIUNA! In urma votului “democratic” puterea va trece in opozitie. Guvernul Ponta1 se schimba cu Ponta2. valoarea vot = 0,
    • +3 (5 voturi)    
      Daca tu chiar vrei ce-ai scris, (Joi, 13 decembrie 2012, 20:51)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      ai doar o sansa.Pleaca din Romania.Eu am facut-o acum 23 de ani si ma felicit in fiecare zi.Mi-e doar mila de cei ramasi si sila de cei care conduc acum si de cei care i-au votat.E decizia ta.
  • +4 (4 voturi)    
    Proiect apa potabila , fara nitrati, in orice casa (Joi, 13 decembrie 2012, 22:20)

    abel [utilizator]

    Va rog, faceti un proiect prin care sa aduceti apa potabila , fara nitrati, in toate casele taranilor din Romania ( astia sunt oameni amarati nu stiu sa acceseze fonduri euopene) cu acesti bani europeni.Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    O sa faca biciul KKT tovaraselul asta! (Luni, 24 decembrie 2012, 14:52)

    OctavianOktavus [utilizator]

    De furat de la Europeni e din ce in ce mai greu tovarase ministru. Mai bine te orientezi si matale tot in ograda ta.....lasa ograda vecinului in pace. Crezi se uita cineva in gura ta? Submediocrii care au fost vor fi inlocuiti de noii submediocri..care probabil sunt si mai hoti ca primii. Daca vreti o absorbtie cat mai buna a fundurilor europene folositi Always. E singura voastra sansa....absoarbe tot.