Radiografia certurilor cu Bruxelles: Romania a incalcat legislatia UE de zece ori in 2007

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 24 decembrie 2007, 11:52 Economie | EuROfonduri


Romania are o relatie zbuciumata cu UE
Foto: Hotnews
Experienta de un an ca stat membru al UE a adus Romaniei si contre serioase cu Bruxelles-ul. Taxa auto, functionarea necorespunzatoare a serviciului de urgenta 112 si publicitatea inselatoare sunt insa, numai trei dintre problemele, din cauza carora Comisia Europeana a deschis proceduri de incalcare a dreptului comunitar asupra Romaniei. Datele oficiale de la Bruxelles arata, insa, ca, in 2007, impotriva Romaniei s-au deschis zece astfel de proceduri.  

Pe pagina de internet a Secretariatului General al Comisiei Europene exista un motor de cautare pe ani si date ale acestor decizii (care se refera la anumite state membre sau la toate). Procedurile de infringement deschise sunt listate pentru fiecare tara in parte la decizia in cauza.

Reprezentantii Comisiei Europene in Romania au precizat pentru HotNews.ro ca “fiecare procedura are mentionat stadiul in care se afla, directiva la care se refera si DG-ul care se ocupa (de exemplu, TREN e DG Transport si Energie, EMPL  e cel de Ocupare a Fortei de Munca, iar MARK e cel cu piata interna). Deciziile care includ si Romania dateaza exclusiv din 2007 (de cand a devenit stat membru)”.

Problemele Romaniei, facute publice pe site-ul Comisiei Europene

Se stie deja ca in luna martie, Comisia Europeana a deschis o astfel de procedura impotriva Romaniei din cauza neintelegerilor privind taxa auto. Acest lucru apare in Deciziile Comisiei din 21 martie 2007. Este vorba despre prima faza: “scrisoarea de somare”, “letter of formal notice” (en) sau “mise en demeure” (fr).

Pe 28 noiembrie 2007, pe site-ul CE sunt afisate alte doua decizii impotriva Romaniei – nefunctionarea corespunzatoare a serviciului 112 (prima faza a procedurii) si taxa auto (a doua faza – avizul motivat). Recent s-a aflat ca Romania, alaturi de alte 12 tari membre UE, mai are deschisa o procedura de infringement din luna august a lui 2007, pentru nearmonizarea legislatiei nationale fata de directiva europeana care prevede combaterea publicitatii inselatoare.

„Sapte pacate capitale” fata de Bruxelles

Ce nu se stie este ca, in luna octombrie  a acestui an, Comisia a anuntat deschiderea sau continuarea unor proceduri de infringement impotriva Romaniei in alte sapte capitole, necunoscute pana acum.

In prima faza a procedurii:

1.    Schimbarile climatice – Decizia 280/2004 privind un mecanism de monitorizare a emisiilor de gaze cu efect de seră în cadrul Comunităţii şi de punere în aplicare a Protocolului de la Kyoto.
2.    Natura – neindeplinirea obligatiilor prevazute in art 4 (1) si (2) din Directiva 79/409/EEC referitoare la conservarea pasarilor salbatice
3.    Schimarile climatice – in problema raportarii de informatii privind schimbarile climatice

In a doua faza, (aviz motivat - cum avem pe taxa auto):

1.    Transpunerea Directivei 74/556/CEE
2.    Transpunerea Directivei 74/557/CEE
(ambele se refera la comercializarea produselor de protectie a plantelor)
3.    Transpunerea Directivei 2006/100/CE, care prevede adaptarea anumitor directive din domeniul liberei circulaţii a persoanelor special pentru cele doua noi state care au aderat la UE. Aceasta Directiva completeaza practic Directiva 2005/36/CE (care contine prevederile legate de libera circulaţie a persoanelor în UE) cu prevederi referitoare si la Romania si Bulgaria.
4.    Transpunerea Directivei 2006/22/CE, care prevede conditii minimale pentru punerea in aplicare a noilor reglementari in sectorul transporturilor rutiere privind perioadele de conducere si de repaus.

Ultimele decizii ale Comisiei Europene in privinta incalcarilor normelor UE, apar la data de 11 decembrie 2007. In cazul Romaniei sunt anuntate numai decizii de inchidere a unor proceduri. Lista indica faptul ca Romania a scapat numai de problemele privind transpunerea Directivei 2006/22/CE.

Ce inseamna procedura de infringement

Amintim ca procedura de infringement are in general 3 faze, ultima fiind aducerea in fata Curtii Europene de Justitie. Prima faza este scrisoarea de somare. Statele Membre au in mod normal 2 luni de zile pentru a raspunde. Daca nu se ofera nici un raspuns sau daca Comisia nu este multumita de raspunsul primit, se declanseaza a doua faza, respectiv avizul motivat si alte 2 luni sunt puse la dispozitie pentru respectarea conditiilor prevazute de aviz. Ultimul pas este trimiterea cazului la Curtea Europeana de Justitie, iar posibilele sanctiuni pot include amenzi de zeci de milioane de euro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2187 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Nu suntem primii (Luni, 24 decembrie 2007, 14:05)

    Vlad I [anonim]

    Acum cativa ani primul ministru al Spaniei finantase potrivit UE ilegal cu 400 milioane euro constructorii de vapoare, pe care acestia trebuiau sa-i dea inapoi, (situatie f. urata) firmele de vapoare stateau superprost la capitolul finante, nu aveau contracte si aveau niste muncitori violenti care ieseau in strada impinsi de sindicate . Erau ca minerii de la noi, aveau salarii de 3000 euro si nu pricepeau ca asiaticii le-au furat contractele cu preturi mici , plus subventii de la guverne (Corea de sud).
  • 0 (0 voturi)    
    legislatia ue (Luni, 24 decembrie 2007, 15:31)

    trandafir [anonim]

    politicieni nostri au crezut ca odata intrati in UE vor suge fondurile fara sa aiba nici o indatorire dar se pare ca nu este chiar asa..
  • 0 (0 voturi)    
    si au crezut ca merge si asa... (Marţi, 25 decembrie 2007, 8:15)

    bambi [anonim]

    Ca intotdeauna in ultimii 10-15 ani, politicienii nostri au crezut ca daca acopera rahatu cu ceva, nu o sa se vada . Eu sper sa ii dea in judecata si sa se impuna sanctiuni majore.
    • 0 (0 voturi)    
      Gura(mana) bate fundul (Joi, 27 decembrie 2007, 10:15)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui bambi

      Sanctiunile majore tot eu,dumneata si restul populatiei le platim...mai gandeste-te la speranta dumitale.
  • 0 (0 voturi)    
    alternativa (Marţi, 25 decembrie 2007, 11:26)

    anton [anonim]

    Singura alternativa la scarboseniile politicienilor nostri este evadarea pe canalul "Clasic music". Incercati!
  • 0 (0 voturi)    
    Romania (Miercuri, 26 decembrie 2007, 9:58)

    Petrovici [anonim]

    Se fac oamenii politicieni pentru a avansa mai repede pe scara societatii.Cine mai crede in principiile vreunui partid ? Toate spun ca vor sa faca bine. Membrii se gandesc la binele lor. S-au imbogatit PSD - istii la guvernare, hop si PNL la rand. Isi fac loc pentru ei si care mai tipa cate ceva le mai arunca cate o ciosvarta.Iar intre ei se inteleg bine, PRM cu PSD, PNL, PC, UDMR, sunt din acelasi aluat iar toate au acelasi statut, sunt baieti de gasca, moderni. Nu se inghesuie la fondurile europene fiindca s-au pus oamenii cu ochii pe ei (presa). Si daca nu pot sa-si umple buzunarele de acolo atunci isi indreapta atentia spre altele. Interesul Romaniei este pentru ei un mare zero si dau cu ea de pamant pentru a-si umple buzunarele lor de oligarhi mafioti. Sa numim politicienii care se gandesc si la altceva (interesul romanasilor din mizeria celui mai mic salariu din UE) in afara interesului propriu : Stolojan (?), Basescu (?), Boc (?), Blaga (?). Spuneti voi sa stim pe cine alegem.
  • 0 (0 voturi)    
    spalare de creeri (Miercuri, 26 decembrie 2007, 11:58)

    junk [anonim]

    da,sa nu va mai intereseze politica ! lasati-i pe ei sa gestioneze tzara,cu banii si resursele ei,si voi ascultatzi muzica...ajungetzi repejor ca americanii...fericitzi !
    • 0 (0 voturi)    
      re: spalare... (Joi, 27 decembrie 2007, 1:45)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui junk

      Intr-adevar apare din ce in ce mai des o serie de "argumente" de genul: "toti sint la fel", "da' ce, ailalti nu fura?", "m-am saturat de cearta", "n-am pe cine vota" samd. Iar pe fondul acestei apatii se ridica tot felul de Vadimi, Becali, Vanghelii si alte lighioane pentru care principiul de baza e "hit & run".
  • 0 (0 voturi)    
    Botunistii (Miercuri, 26 decembrie 2007, 16:11)

    oscar [anonim]

    Unii romani sunt asi la a pune botul la fel de fel de ciocoflendarii alr unor functionari ai Comisiei Europene.
    In plus din aceste asa zise incalcari ale legislatiei UE ar rezulta subiecte grase de presa declansarea unor procese publice de dezbateri din care sa rezulte incompetenta uneia din taberele ce se infrunta pe esicherul politic.
    In plus nu suntem primii si nu suntem cei mai prosti din UE asa cum vor sa tuseze unii docti ai elitei romane
    • 0 (0 voturi)    
      re: botunistii (Joi, 27 decembrie 2007, 1:50)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui oscar

      Ai dreptate! Romanii sint cei mai destepti si mai corecti dintre europeni, restul, cu bulgarii in frunte si terminind cu nemtii, sint niste papagali de doi bani care respecta niste legi si niste reguli bune pentru fraieri.
      De altfel, chiar Nostradamus a prevazut faptul ca noul Ierusalim va fi la Bucuresti, in jurul catedralei Minturii Neamului nostru de drept-credinciosi, un pic saraci cu duhul dar oameni cuminti si cu frica de Dumnezeu.
      Asa ca, bazindu-ne pe aceste previziuni, putem linistiti sa ne bagam picioarele in ea de Uniune si directivele lor.
  • 0 (0 voturi)    
    pretul greselilor (Miercuri, 26 decembrie 2007, 23:46)

    Florin Dinca [anonim]

    Sa nu uitam ca pretul greselilor alesilor nostri este platit tot de noi, de contribuabili! As vrea la sfarsit de an sa vad un raport in care sa fie evidentiata valoarea fondurilor de coeziune atrase ( evident, cele postaderare) fata de cat platim contributie la bugetul UE. De asemenea, asanumita taxa de mediu, pe ce se duce ? si cati bani s-au strans ? din ce scrie mai sus stam post la capitolul mediu si raportari in acest sens.
  • 0 (0 voturi)    
    re:sadwank (Joi, 27 decembrie 2007, 18:21)

    oscar [anonim]

    Daca vei citi!!!!!!!
    Lumea este plina de refulati si ofticati care stiu multa teorie dar in practica nu au condus nici trotineta sau tricicleta.
    De prin secolul Xlll noi tot am primit directive de la Stambul, rusi,calugarii de la muntele Athos,Viena,
    Doar din 1918 pana prin 1937 am reusit sa mai scapam de tutela si am realizat cate ceva.
    Apoi am primit decrete si directive de la Carol l,Antonescu,Hitler,Stalin,hrusciov,brejnev,andropov,cernenko,Gorbaciov,Ceausescu si apoi de la cine vrei si nu vrei.
    Iti inteleg dragoste de directive