Corina Crețu: România va beneficia în perioada 2021-2027 de o creştere cu peste 7 miliarde de euro a finanţărilor din cadrul Politicii de Coeziune

de CP     HotNews.ro
Marţi, 30 octombrie 2018, 15:28 Economie | EuROfonduri


Corina Cretu 3
Foto: Hotnews
România va beneficia în perioada 2021 - 2027 de o creştere cu peste 7 miliarde de euro a finanţărilor prin Politica de Coeziune, ceea ce înseamnă peste 300 de euro pe cap de locuitor, a declarat, marţi, comisarul european pentru politică regională, Corina Creţu.

"Am negociat, aşa cum ştiţi, în noul cadru financiar multianual. Ne-am luptat să rămânem la aceeaşi metodă de alocare a fondurilor europene, o metodă pe care o numim 'metoda Berlin', care a fost folosită încă din anul 1999 şi care s-a bazat pe Produsul Intern Brut pe cap de locuitor. Potrivit acestei metode, România va beneficia în perioada 2021-2027 de o creştere cu peste 7 miliarde de euro a finanţărilor din cadrul Politicii de Coeziune în viitorul cadru financiar multianual. Vreau să vă spun că aceasta înseamnă peste 300 de euro pe cap de locuitor în România. Aceasta este logica Politicii de Coeziune: cu cât eşti mai bogat, cu atât primeşti mai puţin. Deci, Olanda va primi 13 euro pe cap de locuitor, iar ţări ca Slovacia, România, Bulgaria, Grecia vor primi mai mult", a declarat Corina Creţu, citată de Agerpres.

Aceasta a mai spus că "pentru prima dată în istoria Uniunii Europene am reuşit să avem cea mai mare anvelopă pentru Politica de Coeziune, de 373 de miliarde de euro pentru 27 de state membre".


Citeste mai multe despre   













987 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Buna vestea! (Marţi, 30 octombrie 2018, 15:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Au mafiotii din partidul din care faci parte ce fura! Si, pe lângă ei, ramâne si pentru alde si udmr
  • -3 (7 voturi)    
    Romania nu va beneficia de nimic daca (Marţi, 30 octombrie 2018, 15:44)

    Habermas [utilizator]

    ne prinde 2021 cu capitala tot Bucuresti - cu cultura politica tot damboviteana si reperele morale tot turco-balcanice.

    Ne trebuie o re-fondare a Romaniei, cu 3 puncte, in ordine:

    1. Re-Unirea cu R. Moldova - in urma unei dezbateri gigant facuta in Romania, urmata de un referendum si urmata de o invitatie adresata R. Moldova.

    2. Mutarea capitalei la Iasi - urmata de dezvoltarea unei axe culturale, infrastructurale si economice superputernica pe directia Oradea - Cluj - Iasi - Chisinau. Noile repere sa fie formate pe aceasta axa. Apoi alte centre urbane pot dezvolta mai departe ACESTE repere in contextul lor (Timisoara, Craiova, Constanta, si Bucurestiul dupa ce incepe sa asimileze noile repere).

    3. Un plan de re-industrializare-dezvoltare socio-economica a Romaniei bazat pe educatie stiintifica si tehnologica (faimosul STEM in SUA, adica stiinta, tehnologie, ingineerie (engineering) si matematica) plus educatie economica, financiara si antreprenoriala. Nu dau la o parte restul disciplinelor, dar acestea trebuie sa conduca dezvoltarea unei tari.

    Si apoi putem vorbi de perspectivele Romaniei. Pana atunci, nu vom reusi nimic important, si vom ramane o tara slaba si irelevanta pentru istoria contemporana a occidentului.
    • +1 (1 vot)    
      Te-a trimis Putin personal sa ne transmiti mesajul (Marţi, 30 octombrie 2018, 17:26)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Majoritatea ideilor apartin comunismului.

      Iar unirea romanilor sa facut la Alba Iulia, nu e nevoie de referendum ca sa reintregim tara dupa ocupatia sovietica a Moldovei.
      • -1 (1 vot)    
        Ba da, este nevoie. Uite de ce: (Marţi, 30 octombrie 2018, 20:38)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        - Re-unirea nu se poate face daca nu exista in R. Moldova o majoritate SOLIDA care sa vrea re-unirea. In R. Moldova nu exista in prezent aceasta majoritate, datorita istoriei propagandei si controlului bolsevice. Si nu exista nici conditiile pentru demararea unei mari discutii publice pe acest subiect, deci aceasta discutie este necesara dar nu se va face in R. Moldova.

        - In schimb, se poate face in Romania, iar oamenii din R. Moldova vor putea fi implicati in discutii, si toata lumea de acolo va fi la curent cu ce se discuta, cu argumentele, etc. Pe scurt, daca nu putem aprinde focul spiritului in R. Moldova (unde sunt prea multe forte potrivnice), atunci sa-l aprindem in Romania, si sa-l facem asa de mare incat sa incalzeasca si R. Moldova.

        - In al treilea rand, daca are loc o astfel de mare discutie in Romania, Basarabenii vor vedea cu ochii lor ca Romanilor LE PASA de Basarabia, si atunci isi vor abandona reticentele si vor prinde curaj. Vor cantari argumentele si nu ma indoiesc ca rezultatul va fi formarea unei majoritati pro-unire. Pentru ca este logic. Dar, daca nu aprindem focul, inima nu se va incalzi iar mintea va ramane ocupata cu vechiul marasm si status quo..
      • -1 (1 vot)    
        Lasa prostiile cu Putin si alea. (Marţi, 30 octombrie 2018, 20:40)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        Daca facem ce zic eu aici, Putin va ramane spectator. Nimic nu va putea opri o majoritate SOLIDA pro-unire sa re-uneasca R. Moldova si Romania.

        Tot respectul pentru Alba Iulia. Ce spun eu aici, nu stirbeste cu nimic Alba Iulia.
    • 0 (0 voturi)    
      Iasi? la TuDorel acasa? (Marţi, 30 octombrie 2018, 18:02)

      dipling [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      La cum arata guvernul - cu eminentul TuDorel iesean - ma tem ca ar fi salt din lac in put. (sa nu mai pomenim de Fenechiu, actualul ministru al cercetarii...)

      Cluj? Tg. Mures? Brasov? Orase care arata ca nu doar moldoveni cu olteni pot convietui impreuna (-> Bucuresti), ci si Unguri+Sasi+Romani..
      • -1 (1 vot)    
        Nu, Iasiul NU este casa lui Todorel. (Marţi, 30 octombrie 2018, 20:45)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui dipling

        Cultura Iasului NU este damboviteana.

        Initial am crezut ca Brasovul este cel mai potrivit pentru a fi capitala, sau Targu Mures, sau Piatra Neamt, inclusiv pentru motivele pe care le-ai mentionat aici. Romania este casa tuturor cetatenilor, inclusiv a maghiarofonilor si a germanofonilor etc. Chiar nu spun asta de complezenta, chiar cred ca este important. Si inca nu am abandonat complet ideea asta.

        Dar recent, am inceput sa ma gandesc si la Iasi. Si din punctul meu de vedere, nu are sens ca Iasiul sa devina capitala decat daca Romania se re-uneste cu R. Moldova. Atunci ecuatia se schimba putin, si apar niste avantaje care pripulseaza Iasiul inainte pe lista mea (cel putin). Unul este ca va ajuta la integrarea reciproca intre cele doua fiitoare foste state separate Romanesti in nousl stat unit Romania. Doi, asta va ajuta automat la argumentarea unei exe de dezvoltare puternice Oradea - Cluj - tg Mures - Iasi - Chisinau. Asta ar fi o axa super puternica care ar putea crea un nou tip de dinamica pentru dezvoltarea Romaniei.
      • -1 (1 vot)    
        Mai este ceva. (Marţi, 30 octombrie 2018, 20:56)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui dipling

        De ce nu va fi din lac in put. Pentru ca Iasiul - in noile circumstante - se va defini ca oras Capitala nationala in functie de axeasta axa Oradea - Cluj -Targu Mures - Iasi. O axa central Europeana, nu balcanica, nici macar semi-balcanica. Istoria culturala a Iasiului arata clar o cultura de timp Central European cu influente Nord Europene. Iasiul a fost mai mult Germanofil decat Francofil. Istoria Moldovei este asociata mai ales cu evenimentele din Europa Centrala si de Nord: Spatiul Germanofon, Polonia-Lituania (si Ucraina pe cand si ea facea parte din Polonia-Lituania). Evreii Ashkenazii care au migrat in Moldova din Europa Centrala au intarit si mai mult aceste tendinte.
    • +1 (1 vot)    
      2. Capitala unirii romanilor este Alba Iulia (Marţi, 30 octombrie 2018, 20:13)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      3. + educatie juridica (constitutie, stat de drept, UE)
      • -1 (1 vot)    
        Asa este. Alba Iulia este si va ramane capitala (Marţi, 30 octombrie 2018, 20:49)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui ty

        unirii Romanilor. Asta nu se va schimba niciodata, nici chiar daca se mute capitala la iasi sau la Brasov sau in alta parte. Dar pentru viitor, trebuie sa fim inspirati de trecut, nu sa fim blocati de el. Iar pentru viitor trebuie sa ne gandim la logistica. In situatia actuala in care investitiile se opres mai ales in Vestul tarii, apoi in Bucuresti si pe axa Vest - Bucuresti - Constanta, (si va ramane asa deoarece Bucurestiul va ramane cel mai mare oras al Romaniei iar Constanta cel mai mare port al Marii Negre, si strategic pentru Ro si UE), mi se pare inteligent ca noua capitala a Romaniei Unite sa fie aleasa astfel incat sa genereze o balansare a dinamicilor la scara Nationala.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce e (Marţi, 30 octombrie 2018, 17:13)

    tony-s [utilizator]

    aia 300 euro/persoana, n-ajung nici macar de un weekend la munte sau la mare.
  • 0 (4 voturi)    
    Pot fi 700 de miliarde, daca nu se pot fura !!!!! (Marţi, 30 octombrie 2018, 17:21)

    Plagarus [utilizator]

    2019 fara autostrazi, fara spitale regionale...........