VIDEO Nicolas Sarkozy: Franta si Germania propun modificarea tratatului UE. Rolul BCE va ramane neschimbat, iar eurobondurile nu sunt o solutie pentru criza

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 5 decembrie 2011, 18:00 Economie | Finanţe


Angela Merkel si Nicolas Sarkozy
Foto: Reuters
Franta si Germania au cazut de acord cu privire la o serie de reforme pentru solutionarea crizei datoriilor din zona euro, ce vor fi prezentate miercuri presedintelui UE, Herman Van Rompuy, a declarat presedintele francez Nicolas Sarkozy dupa o intalnire cu cancelarul german Angela Merkel, potrivit Reuters.

"Vrem sa ne asiguram ca dezechilibrele care au condus la situatia din zona euro nu se vor mai intampla. De aceea dorim un nou tratat, pentru a atrage atentia popoarelor Europei, membri ai UE sau membri au zonei euro, ca lucrurile nu pot continua asa cum sunt in momentul de fata", a declarat Sarkozy.

Presedintele francez a declarat ca noile propuneri ar include modificarea tratatului UE, in mod ideal, pentru toate cele 27 de state membre, insa liderii europeni s-au aratat gata sa elaboreze un tratat pentru cei 17 membri ai zonei euro, care ar fi deschis si altor membri ai UE.

El a mai aratat ca tratatul va include sanctiuni automate pentru statele care nu respecta regula de 3% din PIB in ceea ce priveste deficitul bugetar.

Totodata, cei doi lideri au convenit ca rolul BCE va ramane neschimbat si nu va deveni imprumutator de ultima instanta, iar in ceea ce priveste infiintarea euroobligatiunilor Sarkozy si Merkel sunt de parere ca acestea nu sunt o solutie pentru criza.

"Germania si Franta sunt pe deplin si in total acord ca eurobondurile nu sunt deloc o solutie pentru criza", a mai spus Nicolas Sarkozy.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4992 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    Presedintele francez e depasit (Luni, 5 decembrie 2011, 18:11)

    Luk [utilizator]

    la fel si cancelarul german.

    Europa a avut ghinionul sa intampine criza cu doi lideri slabi.
    • +15 (21 voturi)    
      Cu 3% deficit, USL nu ar putea guverna! (Luni, 5 decembrie 2011, 18:43)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Ce ar face USL cu doar 3% cand toti PSD-istii sunt morti de foame din cauza opozitiei, daca ar veni, Doamne fereste, la guvernare?
      Cum ar mai putea PSD sa fure ca in 2008 cand au devalizat tara cu ajutorul PNL de vreo 12 miliarde de euro, platiti ulterior de guvernul Boc, care a trebuit sa finanteze deficitul de 5,6% lasat de Tariceanu al o crestere de peste 8%?
      Eu cred ca USL tocmai a incasat o lovitura din partea UE care ii va scoate cu totul din cursa electorala, membrii de partid fiind destul de destepti sa stie ca o incalcare a acestei reguli va avea repercusiuni devastatoare pentru cei care o fac.
      USL, tocmai ati pierdut alegerile!
      • 0 (0 voturi)    
        USL e asa de nebuna dupa putere (Marţi, 6 decembrie 2011, 6:18)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ca ar baga tara in faliment fara sa clipeasca. Acesti neocomunisti n-au nici tara, nici Dumnezeu. Batalia nu s-a terminat- ea de-abia incepe.
    • -2 (2 voturi)    
      Fie criza cat de rea (Luni, 5 decembrie 2011, 20:24)

      archibald [anonim] i-a raspuns lui Luk

      va rezolva Branza. William Branza.
    • +2 (4 voturi)    
      bravo Merkel (Luni, 5 decembrie 2011, 22:20)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Luk

      si bravo Germania!!! Ma bucur ca lucrurile au luat directia asta si cred ca e cea mai buna... cat despre sarko, a inceput asa
      Sarko: euro-bondurile sunt sigura solutie pt europa
      (intalnire cu Merkel)
      Sarko: euro-bondurile ar putea fi o solutie
      (intalnire cu Merkel)
      sarko: euro bondurile nu sunt o solutie
      (intalnire cu Merkel)
      sarko: euro-bondurile nu pot fi sub nici o forma o solutie
      Merkel: facem progrese ...
    • 0 (0 voturi)    
      sa ne traiesti, maria ta (Marţi, 6 decembrie 2011, 2:24)

      Jolibon [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Luk era bine daca tu erai Sakozy si maica-ta merkel. Dar nu am avut noi norocul astacaci dupa cum punctezi pari geniu. Te pup pe creierul tau cu facultate!
    • 0 (0 voturi)    
      Europa a avut o idee buna (Marţi, 6 decembrie 2011, 6:23)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      cu Piata Comuna de acum 60 de ani si trebuia sa ramana la ea, nu sa incerce o uniune, care e cu totul altceva.
      La ora asta, piata comuna merge bine, dar uniunea e un dezastru.
  • -1 (9 voturi)    
    Hai Pa! (Luni, 5 decembrie 2011, 18:12)

    liberal adevarat [utilizator]

    hai pa euro. stai sa vezi pietele!
    • +2 (2 voturi)    
      Dupa anunt (Luni, 5 decembrie 2011, 20:27)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui liberal adevarat

      a crescut € cu un cent fata de dolar.

      Pietele asta vor sa nu te indatorezi prea mult , sa fii disciplinat.

      O decizie buna.
  • +3 (11 voturi)    
    ramane cum am stabilit (Luni, 5 decembrie 2011, 18:20)

    Mazeta [utilizator]

    Ba eu merg şi mai departe şi zic, cum ziceam lui amicul meu Brânzovenescu: mă tem de trădare...
    • -1 (7 voturi)    
      din aceasta dilema nu puteti iesi (Luni, 5 decembrie 2011, 18:55)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      "Franta si Germania propun modificarea tratatului UE. Rolul BCE va ramane neschimbat".

      Asta e din ciclul: “Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele... esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!”
      • +3 (3 voturi)    
        Exact! (Luni, 5 decembrie 2011, 21:40)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

        Eu unul incep sa ma satur de masurile luate pe jumatate. De fapt, picteaza pisica si o vand drept leopard.

        Eu unul vreau sa votez presedintele UE si presedintele CE daca tot e sa fie politica fiscala la ei. Ce fac ei acum se numeste dictatura. In nici un caz democratie.

        Europa in 2000 de ani nu a avut democratie pe tot teritoriul NICIODATA. Poate ca moravurile stravechi mor greu. Sau in cazul nostru, niciodata.

        http://002euro.blogspot.com/2011/12/2000-years-of-history.html
        • 0 (0 voturi)    
          Umbla cu carpeala... (Marţi, 6 decembrie 2011, 6:48)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

          Europa trebuia sa ramana la ideea de "piata comuna" si nu sa se erijeze in "uniune" care e cu totul si cu totul altceva. De-abia acum realizeaza ca n-au legislatia necesara unei uniuni adevarate si se intorc la "drawing board" -o masura care va mai cumpara ceva timp pana la falimentul total, dar nu-l va evita.
          Solutia era sa lase tarile respective sa intre in faliment (sa se invete minte) si sa-si propuna ca in mai putin de un an SA EMITA LEGISLATIE PENTRU O ADEVARATA UNIUNE PE CARE TOATA LUMEA ORI S-O ADOPTE, ORI, CINE NU, SA IASA DIN EA. Altfel, tarile salvate acum vor recidiva, iar celelalte le vor salva in continuare, pierzand enorm din puterea lor economica atat pe plan intern, dar mai ales mondial. Tineti-o asa si in 10 ani Europa va fi un tigru de hartie.
  • -3 (7 voturi)    
    și dus e euro (Luni, 5 decembrie 2011, 18:47)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    cu ăștia doi
  • +1 (3 voturi)    
    Eu cred ca astia au angajati care dau LIKElacoment (Luni, 5 decembrie 2011, 19:08)

    Rares [anonim]

    Eur.. clar este condamnat, sa vedem ce o sa fie cu Spania, caci cofinantarile pentru fondurile UE sunt regionale nu sunt centralizate.. :D . Iar pe piata derivatelor habar nu au ce expuneri au :D
  • +1 (1 vot)    
    haha (Luni, 5 decembrie 2011, 19:22)

    zoom [utilizator]

    Ca sa furi trebuie sa ai ce.
    Niciodata nu sunt destui bani de furat.
    Solutia: deficit bugetar mare, finantat din imprumuturi.
    Noi furam acum maxim cat suntem la putere, ca cine stie cand mai prindem.

    Nu vroiau politicienii romani sa bage limitarea deficitului in constitutie.
    Ar fi neasteptat de bine sa le-o bage europa pe gat.
  • -2 (4 voturi)    
    Aici Ponta are dreptate. (Luni, 5 decembrie 2011, 19:45)

    Petre Turlea [anonim]

    De cand este E.Boc prim ministru, numai presedintele Basescu a participat la reuniunile Consiliului European, nu si primul ministru asa cum ar fi fost normal( executivul, adica guvernul este cel care aplica hotararile luate acolo)
    Pana acum, dupa nici o reuniune a Consiliiului European nu am auzit sau vazut vreo informare prezentata de T.Basescu, in afara declaratiilor de la sosirea pe aeroport sau unele declaratii de presa.Nu este normal sa fie asa. Presedintele nu are atributiuni executive, ci PUR DE REPREZENTARE si trebuia sa prezinte Guvernului deciziile adoptate la Consiliile Europene, cu propunerile sale, daca primul ministru nu a participat.
    De asemenea , nu numai ca ar fi fost normal, dar si necesar, ca inainte de fiecare participare la reuniunile Consiliului European, presedintele sa aiba un mandat clar, aprobat de Parlament sau avizat de guvern, in spirit de transparenta fata de interesele Romaniei si pozitiile de sustinut la Bruxelles. Niciodata nu am auzit de asa ceva. Dupa ce T.Basescu nu va mai fi presedinte o sa se descopera probabil ca el a aprobat sau promovat lucruri in contradictie cu interesul national si chiar cu interesele UE, ghidandu-se exclusiv dupa propria-i gandire, ceea ce ar fi total aberant pentru un stat de drept. Aicea, intr-adevar,ne aflam in fata unui caz de suspendare a presedintelui, pentru maniera personala si prin ignorarea competentei celorlalte institutii ale statului,prin care a participat la reuniunile Consiliilor Europene.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai dreptate! (Luni, 5 decembrie 2011, 20:11)

      bravo [anonim] i-a raspuns lui Petre Turlea

      Ia-l pe Ponta si da-i un beso. Si nu-l slabi pana nu te plateste. ))
    • +1 (1 vot)    
      Atentie (Luni, 5 decembrie 2011, 22:00)

      Bogdan Cretu [anonim] i-a raspuns lui Petre Turlea

      In primul rand numele institutiei este Consiliul Uniunii Europene, iar membrii acesteia sunt sefii de stat si de guvern!
    • +1 (1 vot)    
      Ceeee vorbesti tovarase ... ? (Luni, 5 decembrie 2011, 22:11)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui Petre Turlea

      "Presedintele nu are atributiuni executive".

      Citeste Constitutia.
    • 0 (0 voturi)    
      conducere colectiva?! (Marţi, 6 decembrie 2011, 6:59)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Petre Turlea

      Daca vrei sa omori un proiect, o initiativa, da-le unei comisii. Cui le dai?! Lui Tony Grebla?! Sau lui Voicu din puscarie, mare senator?! Sau Eba?! Sau Gigi Becali?! Sau CVT?! Sau Severin?!
      Istoria n-a fost facuta niciodata de comintete sau comisii, ci de mari oameni de stat.
      "Daca Moise era un comitet, evreii inca mai bajbaiau prin desert in Egipt" a spus odata Kissinger.
  • -2 (2 voturi)    
    parerea mea..... (Luni, 5 decembrie 2011, 19:46)

    luci30 [anonim]

    mutti nu are parteneri,puternici care sa o sustina....si sa sustina euro.....m-me lagarde nu are prestanta si leg. lui dsk...si restul presedintilor au o gindire destul de medievala asupra capacitatii de conducere si coordonare a unei femei.....nu se accepta inca o alta d-na de fier-thacher-.....
  • 0 (2 voturi)    
    Ca de... (Luni, 5 decembrie 2011, 20:04)

    Knightmare [anonim]

    ...obicei, Sarkozy declara ce i-a spus Merkel dupa telefonul primit de la Putin. Cum alegerile din Rusia necesita niste "ajustari" de ultim moment, nenea Putin nu prea a avut timp de ei si in consecinta declaratia de mai sus din care nimeni nu intelege o iota. Mare ghinion pe saraca Ioropa cu asemenea "lideri"!
  • +1 (1 vot)    
    Sarkozy si Merkel, doi bufoni (Luni, 5 decembrie 2011, 21:55)

    dan a. [utilizator]

    Euro isi traieste ultimele clipe:
    EUR Tumbles: S&P About To Put Europe's AAA Club (Including Germany, France And Austria) On "Creditwatch Negative"
    http://www.zerohedge.com/news/sp-about-put-europes-aaa-countries-germany-france-holland-austria-and-luxembourg-creditwatch-ne
  • -1 (1 vot)    
    care era alternativa? (Luni, 5 decembrie 2011, 22:23)

    atreus [anonim]

    crestere inflationista? printat bani aiurea si vandut hartie europeana creditata AAA prin pilele lui sarko la S&P? Toata lumea ar fi fost multumita si am mai fi cantat la pian inca un an doi pana se scufunda europa cu totul! Aiurea, merkel este cu adevarat o personalitate politica!
    • 0 (0 voturi)    
      solutia? (Marţi, 6 decembrie 2011, 7:14)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      Falimentul pentru tarile respective si inapoi la "drawing board" pentru o legislatie unica pentru toti membrii uniunii. Ori, revenirea la principiile "pietei comune" si abandonarea ideii de UE.