Gheorghe Ialomiteanu: In momentul de fata, nu se pune problema ca Romania sa contribuie cu fonduri la salvarea altor tari, dar, sigur, nu este exclus

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 18:43 Economie | Finanţe


Gheorghe Ialomitianu, intr-un rar dialog cu presa
Foto: Agerpres
Ministrul Finantelor, Gheorghe Ialomitianu, a declarat, sambata,  la Reuniunea UNPR de la Poiana Brasov ca, in acest moment, nu se pune problema ca Romania sa contribuie cu fonduri la salvarea altor tari, insa acest scenariu nu poate fi totusi exclus, informeaza Agerpres.

"Romania a luat imprumut in situatii critice de la FMI si UE si trebuie sa ne manifestam si drepturile si obligatiile. In momentul de fata, nu se pune problema ca Romania sa contribuie cu fonduri la salvarea altor tari, dar, sigur, nu este exclus. Sa vedem in continuare ce decizii se vor lua, dar Romania trebuie sa se manifeste ca o tara cu drepturi depline si obligatii in UE", a declarat ministrul Finantelor cu ocazia Reuniunii regionale a organizatiilor UNPR din Brasov, Alba, Covasna, Harghita, Mures si Sibiu.

Ialomiteanu a mai precizat ca autoritatile romane au adoptat masuri responsabile pentru a evita intrarea in incapacitate de plata, iar acest lucru a fost laudat de organismele internationale. Acesta a avertizat insa ca este necesar sa se continue politica prudentei.

"Trebuie sa fim prudenti pentru ca aceasta criza nu a trecut si tot ce am construit sa nu se duca pe apa sambetei. Multe organisme internationale ne lauda pentru masurile luate. Guvernul Boc nu a fugit de la guvernare asa cum s-a intamplat in Grecia, Italia, Spania. Cand esti in UE trebuie sa vezi si drepturile si obligatiile, nu trebuie sa fim o tara de mana a doua. Trebuie sa-ti asumi si raspunderea. Atunci cand te imprumuti la Comisia Europeana si la FMI trebuie sa fii si contributor", a afirmat Gheorghe Ialomitianu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





972 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    ce ne ofera Europa!!!??? (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 19:18)

    carutasul [anonim]

    Dl.Ialomiteanu este foarte aproape a ne oferii o analiza

    pentru sintagma domnului Basescu - Europa o investitie pe termen lung spre binele tuturor.

    In aceasta analiza ar trebui sa introduca si sintagma lui KEYNES ( DACA STIE CINE ESTE!) - Pe termen lung vom fi morti cu totii !-
  • +2 (2 voturi)    
    are dreptate (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 19:27)

    Mazeta [utilizator]

    daca nu este exclus, atunci este posibil.
    • +2 (2 voturi)    
      contabiliceste vorbind... (Duminică, 11 decembrie 2011, 9:14)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      are multa dreptate, insignifiantul Ministru de finante al lui Boc.... cea mai tare functie a unui Guvern este in mana acstui om neinsemnat, un contabil maruntel de la fostele intreprinderi de stat comuniste si fost si secretar de partid pe acele vremuri.... La cate sa-l duca mintea, cate sa astepti de la el??!!!!
      Atata cat poate, atata cat se vede.... Nimic.....din pacate pentru Romania cu un astfel de Guvern incompetent....
  • +3 (3 voturi)    
    Cum adica? (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 19:28)

    cmariusalin [utilizator]

    Nu se pune problema...dar nu e exclus...lol
    Una din doua!
  • -1 (3 voturi)    
    Birul nu se justifica (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 19:46)

    teose [utilizator]

    Fireste, nu poate cineva sa declare vertical ca banii pe care ii vom plati (nu) sunt pentru bunastarea altor tari. Nu imi inchipui Germania, Franta sau Olanda justificandu-se, la modul: "Iata, semicomunitari romani, ce facem noi cu birul pe care il varsati".
  • 0 (4 voturi)    
    REIAU PUR SI SIMPLU UN ARTICOL HOTNEWS (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 20:40)

    pointless man [utilizator]

    The Economist: In Romania nu s-au vazut beneficiile crizei. Politic, s-au luat doar masuri de stanga. Guvernantii au luat in criza doar masuri de stanga, care au redus si mai mult eficienta sectorului public.

    "Jupoaie si terorizeaza" - De 22 de ani asta stie, asta face Ministerul de Finante, o redutabila reduta a bolsevismului fanariot, indiferent cine a fost ministru.
  • +2 (2 voturi)    
    Ba este exclus, d-le Ialomiteanu !!! (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 21:18)

    Bancherul [anonim]

    ba este exclus d-le Ialomiteanu ! este exclus din ratiuni simple legate de necesitatea existentei unui imprumut de la FMI! pai....ori avem probleme si suntem legati ombilical (ca si sursa a increderii pietelor) de "imprumutatorul de ultima instanta" - FMI sau bagam noi bani il el? faceti-ma sa inteleg! ...daca am luat bani nu e logic sa si bagam bani in el ...eventualele excese de bani care nu pot fi directionate spre investitii interne acelea vor putea merge catre achitarea in avans a imprumutului deja luat de Romania de la FMI ! (oricum la cate sunt de facut si construit in Romania nu e cazul de ce am zis eu) ... dar e o gluma necesitatea contributiei Romaniei la FMI pentru a fi salvate state ca Italia sau Spania! am platit imprumuturile luate de Romania si nu mai avem ce face cu banii ? .... Ce naiba, dom'le!
  • +2 (2 voturi)    
    suta la suta "poate" nu contribuim.... (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 21:23)

    ddcmn [anonim]

    Mai demult era un cantec, in care, printre altele, se spunea cum ca Uzinele Dacia au achizitionat concernele Daimler-Crysler si Mercedes; prin aceasta, Romania a platit si datoria Statelor Unite catre Somalia si Irak. Aha, mi-am amintit.....Eterna si Fascinanta Romanie, asa se chema cantecul, era interpretat de Cassa Locco.
  • +2 (4 voturi)    
    paradoxul binelui in Romania (Duminică, 11 decembrie 2011, 10:37)

    fdan [utilizator]

    Dragi concetateni, ca sa ne fie bine trebuie sa contribuim la bugetul FMI. Cum de ce? FMI asigura banii de salarii de pensii pentru greci, poate in viitor pentru italieni si spanioli. Asa ca renuntati voi pensionari romani la ceva din pensia voastra de sub 200 euro pentru a putea primii grecii pensii de 800-1000 de euro.
    • 0 (0 voturi)    
      @dan (Duminică, 11 decembrie 2011, 22:41)

      Tony Meman [anonim] i-a raspuns lui fdan

      nu nenica, eu vad ca nu esti numai rau.esti foarte rau...
      te-asi rug sa-mi spui si mie care grec are o pensie de 1000€ si hai inca unul cu una de 800.
      adevarul este ca ei au pensii medii de 500, da nu trebuie sa uitam ca majoritatea au casele lor cu gospodarii bune, livezi de portocale / masline / rosii / castraveti,tot ce le trebuie si restul il dau la piata, au oi pentru lapte si branza, au gaini, porci si vite, dar mai au si marea de unde scot fara restrictii cat le trebuie...
    • 0 (0 voturi)    
      @dan a II a daca ma lasa hotnews...da nu cred... (Duminică, 11 decembrie 2011, 23:01)

      Tony Meman [anonim] i-a raspuns lui fdan

      a fost acum cateva zile in germania la un post de radio o intrebare haioasa:
      ai renunta la luxul din germania, la mercedes, porsche, bmw, la casa ta, la statutul social, la costum si cravata, si in fine la tot stresul de zi de zi, la cearta cu nevasta, daca intarzie 5 min pentru plecare la teatru, copilul care intarzie 1/4 de ora ca mergeti la meci in stadion, ajungeti 1/2 e ora mai tarziu duminica la soacra, care v-a invitat la ,masa la ea, cu tacamurile de aur lustruite si un zambet acrisor...
      cum ar fi daca renunta la toate astea,te scoli la ora 9, mergi la banca din spatele casei tale si vecinul te invita la o patida de table, scoate o sticla de ouzo si o beti impreuna...mancati o salata de rosii, castraeti si branza si mergeti la culcare pana cand soarele nu mai arde asa de tare.
      va sculati mergeti la pescuit, puneti pestele la jar si faceti o petrecere cu vecinii....
      cu mana pe suflet va intreb:
      care viata vi se pare mai buna de trait, cea cu stresul zi de zi si cu frica de a nu mai fi performant intr-o zi buna, sau a doua posibilitate, de a trai fara sa-ti faci griji de ce va fi maine?
      eu a-si renunta la cariera, masina, casa....la toate, problema mea e ca nunt grec
  • +1 (3 voturi)    
    "In momentul de fata..." (Duminică, 11 decembrie 2011, 10:45)

    George [anonim]

    ... adica azi sau cel mult maine, nu se pune problema, dar mai incolo?
    Ne-a linistit... bustean!