FMI a aprobat a treia evaluare a acordului si pune la dispozitia Romaniei inca o transa de 480 milioane de euro

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2011, 20:55 Economie | Finanţe


Consiliul Director al Fondului Monetar International (FMI) a aprobat, luni, a treia evaluare a acordului de tip preventiv. Institutia va pune la dispozitia Romaniei o noua transa, a patra, in valoare de circa 480 de milioane de euro, informeaza Mediafax.

La evaluarea precedenta a acordului, FMI a decis ca Romania poate sa traga o transa cu o valoare identica (480 milioane euro). Pana in prezent, fondurile puse la dispozitia autoritatilor romane, in caz de urgenta, insumeaza circa 1,5 miliarde euro.

In ultima scrisoare de intentie catre FMI, Guvernul a convenit ca:

- lista companiilor ale caror pierderi trebuie incluse anul viitor in deficitul bugetar sa fie din nou substantial extinsa, de la 10 la 27 de societati, dupa ce initial a fost restransa in proportie similara.

- pana la finele acestui an, sa trimita firmelor implicate preavize de anulare a tuturor contractelor bilaterale ale Hidroelectrica pentru care tranzactia nu a fost incheiata prin intermediul bursei de energie OPCOM.

- procedurile de listare a companiei Hidroelectrica prin vanzarea pe Bursa a 10% din actiuni vor fi incheiate pana la sfarsitul lunii octombrie a anului viitor, dupa ce in primele doua luni va fi angajata o banca de investitii care sa pregateasca operatiunea.

- vor continua concedierile la companiile feroviare, vor impune patru zile de concediu fara plata pentru angajatii societatii Interventii Feroviare, vor inchide liniile de cale ferata care nu pot fi vandute la licitatii si vor incheia contracte in parteneriat public-privat pentru spatiile comerciale CFR.

- se ia in calcul infiintarea unei societati imobiliare care sa preia in portofoliu bunurile imobiliare ale companiilor de stat din transporturi, operatiune argumentata de catre autoritati prin incercarea de a creste veniturile si de a imbunatati modul de gestionare a activelor din acest sector.

FMI a impus Guvernului ca pana la sfarsitul lunii aprilie a anului viitor sa gaseasca un investitor strategic care sa preia cel putin 20% din actiunile detinute la Posta Romana, in urma unei majorari a capitalului social, si sa inceapa procedurile de concediere colectiva a angajatilor din companie.

Fondul a cerut, de asemenea, ca obiectul principal de activitate al companiei de stat Electrica SA, detinuta de Ministerul Economiei, sa fie transferat catre Electrica Furnizare, firma care va fi privatizata pana la sfarsitul lunii octombrie 2012. Drept rezultat, Electrica SA va disparea de pe piata furnizarii de energie.

Guvernul vrea sa flexibilizeze regula de angajare a unei singure persoane la sapte posturi vacantate, introdusa in 2009, urmarind ca aceasta sa fie aplicata la nivel sectorial si nu pentru fiecare institutie in parte, astfel incat sa poata decide angajari in zonele care au un deficit de personal.

FMI a solicitat Guvernului sa treaca Electrocentrale Bucuresti (ELCEN) din administrarea Termoelectrica in subordinea directa a Ministerului Economiei si sa inceapa procedura de privatizare a companiei, operatiune care sa fie incheiata pana la sfarsitul anului viitor.

Nu in ultimul rand, FMI si CE au revenit in discutiile cu Guvernul asupra solicitarii de eliminare a restrictiilor la deschiderea marilor lanturi de retail si au impus autoritatilor sa rezolve problema in perioada imediat urmatoare, pana la sfarsitul lunii ianuarie 2012, dupa ce termenul stabilit initial a fost depasit

Guvernul intentioneaza sa reduca, temporar, cu 10 puncte procentuale rata de cofinantare a proiectelor acoperite si din surse UE, bazandu-se pe un nou regulament discutat la nivelul Uniunii Europene si care prevede cresterea corespunzatoare a contributiei comunitare la cofinantarea acestor proiecte.

O misiune comuna a Fondului Monetar International, Comisiei Europene si Bancii Mondiale s-a aflat la Bucuresti in perioada 25 octombrie-7 noiembrie pentru a treia evaluare a acordului de tip preventiv. La finalul misiunii, seful misiunii FMI pentru Romania, Jeffrey Franks, a anuntat ca pentru anul viitor se estimeaza o crestere economica de 1,8-2,3% si un deficit bugetar in limita a 1,9% din PIB.

In luna martie, autoritatile de la Bucuresti au decis sa prelungeasca intelegerea cu FMI, printr-un acord de tip preventiv in valoare de 3,09 miliarde DST (Drepturi Speciale de Tragere in valoare de circa 3,5 miliarde de euro), respectiv 300% din cota pe care o are Romania la FMI. Atunci, FMI a pus la dispozitia Romaniei o prima transa in valoare de 60 de milioane de drepturi speciale de tragere (67 milioane euro).

Noul acord cu FMI este insotit de un sprijin preventiv de 1,4 miliarde euro de la Uniunea Europeana si de un imprumut de 400 milioane de euro de la Banca Mondiala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1750 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    comic.... (Luni, 19 decembrie 2011, 21:38)

    Cataleya [utilizator]

    E ca si cum i-ai cere unui bebelus sa nu mai faca pipi in cada de baie )))))
  • -8 (12 voturi)    
    Datorii (Luni, 19 decembrie 2011, 22:00)

    ovd [anonim]

    Sunt foarte draguti,ne vor imprumuta pana vom depasii datoria Greciei,apoi vor cere sa ne vindem toate resursele ca nu stim sa facem management ,interesant ajutorul evreiesc.sper ca bunul Dumnezeu sa ii indatoreze de un milion de ori mai mult
    • +8 (8 voturi)    
      cine (Luni, 19 decembrie 2011, 22:31)

      cine [anonim] i-a raspuns lui ovd

      cine te pune sa iei bani cu imprumut? te obliga cineva? de ce nu ai protestat cand ti s-a marit de tariceanu salariul sau pensia pe datorie? atunci nu te deranja imprumutul? te pomenesti ca ai fost obligat sa accepti majorarea de salariu, te amenintau cu pistolul!

      am oroare de ipocrizie.
      • 0 (0 voturi)    
        Datorii (Marţi, 20 decembrie 2011, 21:49)

        ovd [anonim] i-a raspuns lui cine

        Lucrez la o companie privata,nu sunt pensionar,romanii nu inteleg ca se putea si astfel decat sa fim o tara care cerseste ajutorul sau asteptand investitori cu salari ide 120 de euro,se cunoaste faptul ca tara a fost preluata dupa 89 de oameni slabi cu interese proprii,de partid,interese externe .
    • +1 (5 voturi)    
      Doamne, (Luni, 19 decembrie 2011, 22:32)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui ovd

      cum ai putut lasa pe pamant romani atat de prosti!
      Si de-ar fi numai astia doi!
    • +3 (5 voturi)    
      Tu nu stii sa scrii (Marţi, 20 decembrie 2011, 0:01)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui ovd

      corect dar ne dai lectii de finante.
      Ce resurse baiete? Petrolul? E dat de Nastase.Gazul? La fel.
      Va spala aia pe la Antene si IRTV pe cap cu toate prostiile =))
      Si aia cu evtreii e bestiala.
      PRM right?
  • +5 (5 voturi)    
    adica... (Luni, 19 decembrie 2011, 22:15)

    Gramofonu' [anonim]

    ar fi cam jumatate din cat a cerut Oprescu sa spar...asta, sa investeasca in ceasuri aurite si sorcove.
  • +5 (5 voturi)    
    Vorbiti si voi (Luni, 19 decembrie 2011, 22:42)

    Gazu' [anonim]

    Ca sa va aflati in treaba. Daca banu' e disponibil inseamna ca ceva s-a facut! Cat despre resurse, asta e sperirtoare din anii '90, cu nu ne vindem tara. Administrati voi resursele, pana va vor plesni buzunarele, de pline ce sunt!
  • -4 (4 voturi)    
    dictat economic (Luni, 19 decembrie 2011, 22:58)

    ii [anonim]

    privatizari fortate, inchideri de intreprinderi etc. = dictat economic. In interesul cui?
  • -3 (5 voturi)    
    astia vând viitorul a100 de generatii (Luni, 19 decembrie 2011, 23:06)

    unul_care_iese_in_strada [anonim]

    Cum sa privatizezi calea ferata pe bucati? Reteaua feroviara este un tot. Ori vindeti tot la pachet, cu conditia ca toata reteaua sa functioneze, ori nu mai vinzi nimic.

    Vindeti dracu tot, asa stiu sa nu ma mai intorc in tara in veci. Urmeaza acum campania, si trebuiesc banuti. Fac un pariu: criza este in capul lor, politicienilor. 99% din criza este creeata cu declaratii menite sa bage frica in populatie.
  • -4 (4 voturi)    
    opriti guvernul surogat ! (Luni, 19 decembrie 2011, 23:44)

    xyz [anonim]

    John Perkins:
    "Noi [Statele Unite] am construit cel mai mare imperiu din istoria lumii prin manipulare economica, inselaciune, frauda ... Noi folosim Banca Mondiala, FMI, ca instrumente de colonizare ...Noi am impovarat alte tari cu datorii insuportabile ... am creat guverne surogat care doar in aparenta reprezinta popoarele lor dar de fapt sunt slugile noastre ...
    Statele Unite folosesc globalizarea pentru a insela tarile sarace de trilioane de dolari ... Faptul ca mai putin de 5% din populatia globului consuma 25% din resurse iar jumatate din populatia lumii se confrunta cu foamea sau saracia, reprezinta o consecinta a acestui capitalism de prada ... "
    ["We’ve built the largest empire in the history of the world ... ... through economic manipulation, through cheating, through fraud ... We turned the World Bank, the IMF... into colonizing tools. We ... burdened other countries with unmanageable debts ... we created surrogate governments that appeared to represent their people but in reality were our servants ... the U.S. Uses Globalization to Cheat Poor Countries Out of Trillions ... The fact that less than 5 percent of the world's population lives in the United States and consumes more than 25 percent of its resources while about half the rest of the world are either starving or threatened with starvation is a terrible indictment against this ... predatory capitalism. "]

    Text + Video (Real Audio Stream) in:
    http://www.democracynow.org/2004/11/9/confessions_of_an_economic_hit_man
    sau:
    http://www.scribd.com/doc/6015318/The-Secret-History-of-the-American-Empire-John-Perkins

    NB: Jonh Perkins, fost agent sub acoperire al National Security Agency a lucrat ca Economic Hit Man [hit man = angajat pentru a ucide sau infaptui activitati pedepsite de lege] ... ca urmare a unor procese de constiinta face confesiuni in cartea:
    http://www.amazon.com/Confessions-Economic-Hit-John-Perkins/dp/1576753018
  • +1 (1 vot)    
    un crin cu 3 trandafiri (Marţi, 20 decembrie 2011, 1:06)

    Poanta Antonel [anonim]

    Uitati-va oameni buni de ce ne-am indatorat atat de platim 2 miliarde de euro pe an doar dobanzi. Previziuni bugetare prea optimiste si cresterea cheltuielilor in perioada 2007-2011 si scaderea incasarilor la buget. 3% mai putine incasari si 3% mai multe cheltuieli = deficit 6% pe an. Asta-i tot. Si mai priviti la alte state cum in 3 ani de la datoria statului de 40% din PIB, cu politici asemanatoare cu ale noastre in 3 ani, cu o ajustare de 15% in jos a PIB-ului, cateva procente mici pe ici colo scapate de sub calculul riguros au dus datoria statului in doar 3 ani la 100%, fiind urmatoarele pe lista dupa Grecia. Problema reala e ca ajustarea in jos a PIB-ului nu o poate controla guvernul, nici colectarea veniturilor prea mult, dar cheltuielile si eventual posibilitatea de a le frana dinamic teoretic le-ar sta in putere! Numai ca sunt trasi la fund de contestatiile pierdute la judecatorii, cand asta e un amestec clar al legislativului asupra executivului. De-asta dorea Basel sa scoata de sub puterea judecatoreasca masurile ce implica decizii ale executivului, ca altfel e ca si cum ai da o hotarare judecatoreasca: "Sa fie zilnic soare si 22 grade Celsius." Nici o problema, o curte poate da o astfel de hotarare, dar ce-nseamna aceasta hotarare, nu oare bataie de joc la adresa cetateanului ? - cand e clar si pentru mintea puiului de gaina ca starea vremii nu o poate schimba nici o hotarare judecatoreasca. Nu stiu de ce guvernul nu contesta mai sus (la C.C.) contestatiile la O.G. aprobate la judecatorii. Iar USL-ul a urlat toti acesti ani ca nu facem deficit suficient.
    • 0 (0 voturi)    
      Vrei sa stii ce va fi ? (Marţi, 20 decembrie 2011, 12:50)

      utug [anonim] i-a raspuns lui Poanta Antonel

      "Uitati-va oameni buni de ce ne-am indatorat atat de platim 2 miliarde de euro pe an doar dobanzi" ...
      ~~~~~~
      Neavand bani la scadenta va trebui sa rostogolim mereu si mereu restituirea imprumutului si plata dobanzii (serviciul datoriei) ... imprumutand alti bani pentru a plati vechiul imprumut + dobanzile.
      In prezent Tarile Lumii A Treia platesc 375 miliarde $ pe an pe serviciul datoriei, reprezentand o suma de 20 ori mai mare decat suma imprumutata initial [ "Third World countries pay more than $375 billion a year in debt service, twenty times the amount of foreign aid they receive "].

      Detalii in:
      A GAME AS OLD AS EMPIRE
      http://www.amazon.com/Game-Old-Empire-Economic-Corruption/dp/1576753956

      http://www.bkconnection.com/static/agaoesampler.pdf

      The Global Cold War ...
      http://www.amazon.com/Global-Cold-War-Interventions-Making/dp/052170314X?SubscriptionId=AKIAIYK72RXYBPMSAFVA&tag=shopinator-20&linkCode=xm2&camp=2025&creative=165953&creativeASIN=052170314X
      • 0 (0 voturi)    
        Banci mondiale sau ... ? (Marţi, 20 decembrie 2011, 13:48)

        *(* [anonim] i-a raspuns lui utug

        Banca Mondiala si FMI ... nu sunt mondiale, sunt ce sunt ...
        "I'd like to start by quoting from ex Economic Hitman John Perkins who used to work closely with these institutions: 'In my talks, I often find it necessary to remind audiences of a point that seems obvious to me but is misunderstood by so many: that the World Bank is not really a world bank at all; it is, rather a U. S. bank. Ditto, its closest sibling, the IMF ... "


        Can you negotiate with the IMF & World Bank?
        http://www.negotiations.com/questions/IMF-World-Bank-corruption/

        Was Dominique Strauss-Kahn Trying to Torpedo the Dollar?
        http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=24867

        J Perkins - Confessions
        http://www.amazon.com/Confessions-Economic-Hit-John-Perkins/dp/1576753018