Randamentele obligatiunilor emise de Ungaria au atins cel mai inalt nivel din ultimii 2 ani

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 29 decembrie 2011, 15:24 Economie | Finanţe


Randamentele obligatiunilor guvernamentale emise de Ungaria cu scadenta la 5 si 10 ani au inregistrat o crestere puternica joi, a anuntat Centrul de administrare a datoriei publice (AKK) citat de AFP.

Datele prezentate arata ca la licitatia de joi randamentele obligatiunilor pe 5 si 10 ani au urcat la 9,63%, respectiv 9,7%. Aceste valori sunt cu 89, respectiv 92 puncte de baza mai mari decat la licitatiile similare anterioare.

In plus, Centrul de administrare a datoriei publice a fost nevoit sa anuleze licitatia de titluri cu scadenta la 3 ani din cauza lipsei de interes.

Analistii financiari au subliniat ca acestea sunt cele mai ridicate randamente din iulie 2009.

Saptamana trecuta, agentia de evaluare financiara Standard & Poor's a retrogradat cu o treapta ratingul Ungariei la "BB plus", in categoria junk.​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1185 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    fudulie (Joi, 29 decembrie 2011, 17:12)

    autonomu' [anonim]

    nu-i bai, Orban mai trimite FMI-ul iar la originea mamei lui si forintul osa aiba multe zerouri. Poate se gandeste sa inchida si granitele ca se descurca singuri.
    • +3 (3 voturi)    
      chiar prostie... (Joi, 29 decembrie 2011, 17:52)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui autonomu'

      insa de speriat e ca sunt destui natarai si la noi acasa care il apreciaza pe Orban... fazele cu suveranitatea si trimisul FMI-ului acasa prind la prostime insa nenorocesc si izoleaza tara.... USL-asii nostrii(doamne multam ca nu-s la putere) critica de fiecare data FMI-ul si nu contenesc sa laude pe cei mai repetenti si mai injurati din europa gen Papandreu, Orban....nationalismul inca tine de foame si de cald plus ca distrage atentia poporului de la adevaratele probleme....intotdeauna a mers dar pana cand?
  • +1 (1 vot)    
    solutie (Joi, 29 decembrie 2011, 17:51)

    Mihai [anonim]

    D. Orban are o singura solutie: sa are deficit bugetar 0.

    In felul asta forintul nu se va deprezia iar "investitorii" vor avea cat de cat incredere ca isi vor recupera investiatia. Daca daca continua si cu politica agresiva fata de banci si cu cheltuieli mari, atunci a pus cruce forintului.

    In 1-2 mandate vor ajunge sub puterea noastra de cumparare (cu conditia sa nu facem si noi prostii mari).
    • -1 (1 vot)    
      visuri (Joi, 29 decembrie 2011, 19:02)

      acer [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      noi am trait si vom trai mereu mai prost decat ungurii...ei macar au avut curajul sa stabileasca un curs fix florint-franc elvetian la creditele luate de populatie...la noi s-a dublat cursul leu-franc elvetian si nimeni nu a luat nici-o masura...deci greul crizei tot pe umerii romanilor pt ca pot duce mult si bine...de fapt noi nu vom afla curand ce inseamna sa traiesti bine...poate niciodata daca nu se schimba ceva
      • +2 (2 voturi)    
        Ma, (Joi, 29 decembrie 2011, 21:26)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui acer

        ungurii au trait mai bine ca noi pentru ca au avut un Kadar care nu era idiot ca Ceausescu,pentru ca in 90' n-au ales la conducerea tarii comunisti ,asa cum am facut noi.Dar acum,cu nationalizarea fondurilor private de pensii si curs fix franc-forint,gaia ii mananca.
        Ai un pic de rabdare si o sa vezi si tu cat de prost esti!
        • 0 (0 voturi)    
          eu am rabdare (Vineri, 30 decembrie 2011, 19:14)

          acer [anonim] i-a raspuns lui Jar

          dar pana o sa se intample ce doresti am tot timpul sa ma uit la tine
        • 0 (0 voturi)    
          true... (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:16)

          dadan [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          Orban are un comportament similar cu cel al lui Chavez....si acolo se creaza dezechilibre mari din prostia liderilor(nationalizari etc...) doar ca aia au petrol pe cand ungurii nu
      • +1 (1 vot)    
        poti pricepe (Joi, 29 decembrie 2011, 22:28)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui acer

        ca tocmai cursul ala si alte decizii la care gandesti tu i-au bagat pe aia in groapa?

        cine dracu sa suporte criza din romania daca nu romanii? criza si din cauza noastra a aparut, ca 11 milioane de romani sunt asistati sociali, si vreo 3 milioane de romani au primit cadouri de la tariceanu si geoana in 2008. Acu e scadenta, vrei sa ti-o plateasca merkel?!
        • 0 (0 voturi)    
          nu pentru toti este la fel (Vineri, 30 decembrie 2011, 19:28)

          acer [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          numai romanii sunt prosti si isi platesc mereu datoriile...dupa schimbarea regimurilor in estul europei in anii 90 au beneficiat de anularea unei parti din datoria externa polonia , cehia ,ungaria...si ghici cine nu a beneficiat...stii raspunsul...acum grecia a sters 100 miliarde din datorie...ghici cui erau datori grecii cu banii astia???...evident germania in cea mai mare masura si apoi franta....deci teza ta despre doamna merkel nu se sustine...numai ca unii stiu sa-si sustina interesul national....noi abia ne tinem pantalonii fata de tarile blamate de tine...si asta are legatura cu conceptul mioritic - capul plecat sabia nu-l taie