UPDATE Producatorii agricoli care vind in piete ar putea fi impozitati, potrivit unui proiect comun al Ministerului Finantelor si Ministerului Agriculturii. Oficialii MADR spun ca e vorba doar de impozitarea unor PFA

de Red. Economic     HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2012, 14:31 Economie | Finanţe


Ministerul Agriculturii si Ministerul Finantelor au demarat discutii in vederea elaborarii unui nou sistem de impozitare a veniturilor din agricultura, a declarat miercuri secretarul de stat in Ministerul Agriculturii, Tanczos Barna, citat de Agerpres. Proiectul, care ar putea intra in vigoare in ianuarie 2013, prevede impozitarea vinzarii de produse agricole in piete. Intr-un comunicat remis HotNews.ro, oficialii MADR au declarat ca ca in acest moment, la nivelul MADR nu exista un proiect de act normativ care sa introduca o noua forma de impozitare pentru producatorii agricoli.


"Cred sincer ca cei care desfasoara activitate agricola ca persoane fizice autorizate, firme, intreprinderi individuale, asociatii familiale etc. si care produc pentru piata, deci au un volum de activitate comerciala semnificativ, trebuie sa intre in randul platitorilor de impozite. Venitul agricol nu trebuie sa faca nota discordanta in cazul in care aceasta activitate este desfasurata in scop comercial", a spus Tanczos Barna.

Secretarul de stat a spus ca, in cazul agriculturii de subzistenta, cind fermierul produce pentru consumul propriu, "impozitarea trebuie sa fie mai relaxata sau sa nu se perceapa impozit".

"Dar in cazul in care activitatea e pentru realizarea de venituri prin valorificarea productiei, atunci e clar ca trebuie impozitata si vorbim aici de cei care exploateaza zeci, sute de hectare de teren (...), care au sute de oi, vaci si porci si care trebuie sa intre in randul platitorilor de impozit", a mai spus Tanczos Barna.

Reprezentantul Ministerului Agriculturii considera ca abordarea este absolut corecta, deoarece acesti agricultori beneficiaza de subventii consistente de la bugetul central, fara sa contribuie cu nimic la visteria statului.

Tanczos a mai spus ca in prealabil propunerea a fost discutata cu reprezentantii fermierilor, iar acestia sunt si ei de acord sa intre intr-un sistem de evidenta si impozitare corect.
Redam comunicatul primit de la MADR:

Referitor la informatiile aparute in mass-media conform carora "producatorii agricoli care vand in piete ar putea fi impozitati", Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale (MADR) face urmatoarele precizari:
 
Avand in vedere ca sute de mii de fermieri care au beneficiat de sprijin de la MADR au trebuit sa devina persoane fizice autorizate (PFA), s-au cerut clarificari privind impozitarea PFA. La solicitarea MADR, Ministerul Finantelor Publice a trimis in teritoriu o circulara prin care se clarifica, dupa multe discutii si ambiguitati, ca persoanele fizice care desfasoara activitati agricole in baza unei autorizatii (PFA; II; AF) nu platesc impozit pe veniturile realizate in agricultura.
 
Subliniem faptul ca in acest moment, la nivelul MADR nu exista un proiect de act normativ care sa introduca o noua forma de impozitare pentru producatorii agricoli.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5261 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    sa-i terminam si p-astia (Miercuri, 21 martie 2012, 14:37)

    tyty [anonim]

    ce naiba stau taranii astia in piete, ca mafia noastra nu poate sa le intermedieze produsele... las' ca-i frigem noi, sa vanda ce au baietilor destepti din piete, ca aia ne dau si noua de-o ciorba, taranii, ai dracu, nu ne dau nimic...si-apoi mai vindem d-ale din import la hipermarket, ca ai dracu romani cumpara de la tarani, nu cumpara suficiente mere de plastic din turcia...
    • +2 (8 voturi)    
      E normal sa se plateasca si taxe (Miercuri, 21 martie 2012, 14:49)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui tyty

      Dar in paralel trebui sa fie incurajati si educati rommanii sa cumpere din piete, nu importuri de plastic din alte tari care produc legumele si fructele si fara pamant.

      A si in piete sa ramana doar producatorii iar intermediarii sa-si deschida magazine de comert.
      • +3 (3 voturi)    
        intrebare (Miercuri, 21 martie 2012, 15:18)

        abcd [anonim] i-a raspuns lui CalinM

        si cum ii incurajezi? pe zi ce trece imi dau seama ca poporul asta chiar l-a meritat pe ceausescu.
        • +3 (5 voturi)    
          Ii incurajezi prin educatie (Miercuri, 21 martie 2012, 15:43)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui abcd

          Ii faci sa inteleaga faptul ca prin consumul de produse autohtone dai de munca la concetateni care la rindul lor vor avea mai multi bani de consumat, crescindu-ti in final si tie nivelul de trai. Acuma, asta nu inseamna ca trebuie ca cumparam cartofi degerati sau stricati din piata la pret dublu doar pt ca-s romanesti. Ne uitam si la raportul calitate/ pret si unde produsul autohton e aproximativ la fel de bun, il alegem pe ala in locul unuia din import.
          • +3 (3 voturi)    
            ... (Miercuri, 21 martie 2012, 16:40)

            abcd [anonim] i-a raspuns lui bogdan

            orice om sanatos la cap cand vede un produs agricol romanesc la acelasi pret si cu aceeasi calitate il alege pe cel romanesc fie si din cauza transportului mai scurt. Problema de exp. este atunci cand kg. de cartofi romanesti e cu 40% mai scump ca aia din import la aceeasi calitate. Atunci toata "educatia" trece prin buzunar. Spuneam de ceausesc pt. ca numai ala era obsedat "sa se produca tot in Romania" si ajunsesem sa ne trezim la 6 pt. o sticla de lapte sau sa dam un salariu pe o bicicleta "Pegas".
            • 0 (0 voturi)    
              MMM nu chiar orice om (Miercuri, 21 martie 2012, 16:52)

              bogdan [anonim] i-a raspuns lui abcd

              Sunt suficienti aia pt care e mai comod sa mergi la hipermarket decit in piata ...
              Cit despre cartoful romanesc mai scump si la fel de prost, despre asta scrisesem si eu....

              Nu vorbim aici de a impune ceva, ci de a sfatui cumparatorul roman cind isi ia, de exemplu, un kil de ulei de floarea soarelui, sa se uite pe eticheta si sa aleaga un ulei romanesc, de exemplu. Nu e greu, teoretic. Dar la unii lenea e mare...
            • 0 (0 voturi)    
              ABCD (Miercuri, 21 martie 2012, 20:00)

              carat [utilizator] i-a raspuns lui abcd

              Faptul ca pe vremea lui Ceausescu nu aveai de unde sa cumperi de mancare decat facand cozi interminabile si poate nici atunci se datora in principal:

              1) Producatorii ne fiind particulari, pamantul nefiind al lor, se faceau ca-l muncesc, productia fiind mica, dar raportata la centru mult umflata (se mintea la greu). Tocmai pentru ca taranii nu munceau pamantul erau scosi din intreprinderi oamenii si armata si dusi sa faca munca patriotica pe campurile, viile si livezile patriei.
              2) un procentaj urias din productia agricola era trimis la export iar de importat nu se importa nimic. Ce ramanea pentru intern ere insuficient.

              Circula in acele vremuri un banc:
              Ceausescu, intr-o vizita de lucru la o ferma de porci vede o scroafa gestanta si-i spune secretarului de partid al CAP-ului ca e convins ca scroafa va avea 10 purcei. Dar scroafa, din cauza bunei ingrijiri de care a beneficiat, naste doar un purcel. Secretarul General, din grandomanie, sau poate si de frica, il anunta pe Ceausescu ca scroafa a nascut 10 purcei. Ceausescu multumit hotaraste: un porc pleaca la export, restul raman in tara pentru consumul populatiei.
            • 0 (0 voturi)    
              Pretul e problema (Miercuri, 21 martie 2012, 22:42)

              misuro28 [anonim] i-a raspuns lui abcd

              Mi se pare corecta aceasta impozitare deoarece:
              1. in piete nu-s tarani decat f. putini, restul sunt mafioti;
              2. produsele romanesti din piete (fara TVA si alte impozite) sunt mult mai scumpe decat produsele aduse de la mii de kilometrii distanta. Cu toata evaziunea (de ambele parti) cum naiba cartoful adus de langa ploiesti e mai scump decat ala adus din Argentina? Din Argentina cartoful ala s-a teleportat?
              3. cum eu platesc impozite, trebuia sa plateasca toti; nu e normal ca unii sa platesca impozite si altii sa faca venituri fara sa plateasca.
    • +2 (2 voturi)    
      Respira adanc (Miercuri, 21 martie 2012, 16:08)

      Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui tyty

      Asa. Se pare ca ai nevoie de mult aer, sa nu ti se faca rau.

      Acum ca te-ai linistit, citeste si continutul articolului, nu doar titlul, si poate te lamuresti cum stau lucrurile si despre ce este vorba in propozitie.

      PS: Sa te ajut. Poate cuvintele "sute de hectare" ar trebui sa-ti transmita ceva.

      :)
    • +3 (5 voturi)    
      Esti rupt.De realitate! (Miercuri, 21 martie 2012, 16:20)

      traian [anonim] i-a raspuns lui tyty

      Nu stiu altii cum sunt dar eu cand intru in asa zisele piete nu vad decat cativa producatori autentici!in reste,mafiile din piete au repartizat tarabele unor intermediari ciudati,aceeasi mai tot timpul anului,baieti care preiau cu japca sau nu marfa fara acte,lucreaza cu preturi umflate aiurea fara sa fie fiscalizati,sunt un fel de baroni de taraba,ultima veriga a unui lant al econonomiei la negru sau in cel mai bun caz al economiei gri!
      Iar marfa provine din pacate in special din importuri din afara spatiului comunitar!
      In conditiile astea este de mirare ca administratiile locale mai investesc in pitete!S-ar putea renunta oricand la ele atata timp cat marfa este aceeasi cu cea expusa la supermarketuri!
      Colcac peste pupaza pentru pietele astea sunt platiti o gramada de trepadusi la directiile primariilor,la politia locala sau gardieni publici! O aiureala,pietele actuale nu sunt decat o amintire si ne incapatanam sa vedem realitatea!
      Iar impozite ar trebui sa plateasca toti,inclusiv biserica!De ce la suedezi se pot face donatii la cutia milei cu cardul si la noi nu? Pentru cine dam bani la cutia milei,pentru saraci sau pentru saracii popi? Si mai terminati cu plagaceala,faci un ban platesti impozite,asta-i viata!Cui nu-i convine sa se faca sihastru!
  • +2 (14 voturi)    
    Foarte tare (Miercuri, 21 martie 2012, 14:43)

    Adonis [anonim]

    Asa ba berbecilor, luati pielea de pe ei. Au BMW-uri si Q7, impozitati tot taranul.

    Bai cate prostie in capul unora. La Ford mitica de Tariceanu a dat subventii iar la pulime se da cu impozite.

    Neamt de politicieni cretini.
    • 0 (0 voturi)    
      Oare te auzi? (Miercuri, 21 martie 2012, 22:47)

      misuro28 [anonim] i-a raspuns lui Adonis

      Oare te auzi?
      La Ford s-au dat scutiri (nu subventii directe) ca sa angajeze oameni (carora nu li s-a mai platit somaj) si sa plateasca impozite.
      Taranul roman nu plateste impozite, vrea asistenta medicala (pe care i-o platesc prostii care platesc impozite), vor pensii (desi n-au cotizat la fondul de pensii ca parintii mei), vrea scoli (tot din impozitele mele) si, colac peste pupaza, imi vinde acele produse la preturi duble sau triple fara de pretul produselor aduse de la mii de kilometri.

      Unde e egalitatea? Uita-te la tara la porti: aia care muncesc au masini noi la poarta, copiilor le-au cumparat case la oras, etc. Cati din cei care muncesc si platesc impozite la oras si-au permis sa cumpere case la copii si sa-i trimita la scoli in alte localitati?

      Exemplul suedez e perfect: toti banii circula prin banca si sunt impozitati.
  • -2 (12 voturi)    
    Foarte tare (Miercuri, 21 martie 2012, 14:48)

    PARNIA [anonim]

    "acesti agricultori beneficiaza de subventii consistente de la bugetul central " Partea asta e chiar amuzanta...
    In ce or fi constand aceste subventii oare?!
    • +3 (5 voturi)    
      In bani bulishor (Miercuri, 21 martie 2012, 15:48)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui PARNIA

      la fiecare hectar cultivat producatorul primeste subventie (in functie de tipul de cultura agricola. Da' tu de unde sa stii chestii din astea? Tu te pricepi doar sa comentezi aiurea...
      • 0 (0 voturi)    
        rep (Miercuri, 21 martie 2012, 16:23)

        tavi [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        daca tu numesti subventie consistenta difererenta de la 90 de eu de la uniune si restu de la stat pana la 100 at vb nimica....si in plus toate riscurile ale cui sunt oare?motorina nu te'ai intrebat dc se scumpeste primavara si toamna?mai ales inainte de campanii??!! in franta dc e subventia de la 500 de eu in sus..noi facem concurenta loaiala lor....deci nu mia vb fara sa stii!!!!!!!!!!
        • 0 (0 voturi)    
          bine ca stii tu (Miercuri, 21 martie 2012, 16:57)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui tavi

          In Franta subventia e mai mare pentru ca la aia restul economiei produce suficient incit sa suporte subventii de 500 eur. Zi tu de unde ar trebui sa se taie miliardele de eur care sa se duca la subventii in agricultura (da' sa nu-mi spui ca din banii furati, ca aia se fura de catre toate guvernele si se vor fura in continuare) . Sau intreaba-te cum de marii producatori agricoli scot profit cu subventia asta mica. oare problema micii agriculturi romanesti nu e si faptul ca se lucreaza in bucatele de cite jumate de hectar?
          • 0 (0 voturi)    
            Bine ca stii tu (Joi, 22 martie 2012, 16:34)

            Gelu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

            De unde sa se taie?De la politicienii nesimtiti care fura din 1990 si pana in zilele noastre.Care platesc miliarde pe 1 km de autostrada ,apoi impart banii cu constructorul pe jumate.De acolo sa se taie.National arena a costat cu 50 % mai mult decat acelasi stadion din Germania.De ce oare?Pentru ca romanul .....fura.Dar nu tot romanul.Cel care are mult fura ca sa aiba si mai mult!S'avem pardon !
        • 0 (0 voturi)    
          Pentru ca francezul nu cumpara motorina la negru (Miercuri, 21 martie 2012, 22:49)

          misuro28 [anonim] i-a raspuns lui tavi

          Pentru ca francezul nu cumpara motorina la negru si plateste impozite. De aia ia subventie. La noi taranul nu plateste impozite si pentru motorina "se descurca".
      • +1 (1 vot)    
        stie nimic (Miercuri, 21 martie 2012, 16:36)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Asta a vorbit si el sa vada lumea ca e pe aici.
  • +4 (8 voturi)    
    Nesimtire si tupeu de 'ngur (Miercuri, 21 martie 2012, 14:48)

    Gie [anonim]

    Adica daca tanti Leana vinde 3 rosii pe care le cultiva la ea in curte pt. consum propriu si ce ramane vinde in Piata, trebuie sa plateasca impozit, la aia 3 lei...
    Sa plateasca toti samsarii care iau din supermarket si vand in piata! Numai ca asta e cam greu de implementat.
    Sa va fie rusine, porcilor! Mai ales ungurului Tanczos Barna... Afara cu voi din tara. Nesimtitilor.
    Ati facut toti tara praf, agricultura tot, acu vreti sa impozitati si toti micii producatori care au mai ramas? Ca sa cumparam rahaturile produse in eu?
    Da impozite pe averile voastre cand dati? Pe care le-ati facut pe spinarea oamenilor de au muncit toata viata in tara asta ca sa aveti voi ce vinde?
    Nu stiu cum de suporta Pamantul? Intr-o zi se va crapa si veti cadea in el.
    Nu-mi vine sa cred! Cata nesimtire, cat tupeu...
    Platesc o gramada de bani la stat sub forma de impozit, dar asta mi se pare groasa rau de tot.
    Incurajati domnle agricultura, sau macar n-o distrugeti mai rau decat e acum.
    Sictir!
  • +3 (5 voturi)    
    Adica ? (Miercuri, 21 martie 2012, 14:58)

    anonim [anonim]

    Casa de marcat fiscala in pietze ?

    Haolew. Ca noi astilea care vindem la greu nu avem scoale prin sectoru' 5. Descremenare, va dam in gat la drepturile homului.
    • +4 (4 voturi)    
      Exact (Miercuri, 21 martie 2012, 15:49)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Daca mergi in Ungaria, de exemplu, primesti bon fiscal in piata.
  • +8 (10 voturi)    
    alta aberatie (Miercuri, 21 martie 2012, 14:59)

    Paul [anonim]

    Asa, ii impozitati pe PRODUCATORI, in loc sa-i impozitati doar pe SPECULATORI. O sa mai gasim legume si fructe doar in supermarketuri, adio legume gustoase de la tarani. Fain va sta...
    Ca idee, de ce nu-i impozitati si pe stomatologi, frizeri, florarese si alte categorii care niciodata (dar niciodata) nu dau bon fiscal?!
  • +2 (2 voturi)    
    Dar producatoarele de culoare de vand flori? (Miercuri, 21 martie 2012, 15:21)

    Vezuviu Trandafir [anonim]

    Pe producatoarele de culoare de vand flori, asa-numitele florarese, de ce nu le verifica si nu le obliga sa dea bonuri?

    Cumpara trandafiri cu 1 leu si le vand cu 10 lei si prefera sa tina florile pana se ofilesc si le pot arunca decat sa le dea mai ieftin.

    Cu acele producatoare este totul in regula? Ele nu trebuie sa plateasca taxe sau sa elibereze bonuri?
    • +2 (2 voturi)    
      flori (Miercuri, 21 martie 2012, 16:27)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Vezuviu Trandafir

      Florariile constituie pentru primarii de sector o afacere extraordinara unde nu semneaza nimic si incaseaza gras,o afacere pe care nimeni nu o vede parca toti ar fi orbi. Dupa parerea mea asemenea lucruri ar trebui sa dezbatem noi,presa,poate autoritatile ar catadicsi sa faca ceva nu sa facem spume injurandu-ne unii pe altii si luand partea unora sau altora dintre politicieni.
  • +4 (4 voturi)    
    Se refera la marii producatori (Miercuri, 21 martie 2012, 15:24)

    Laur [anonim]

    acest impozit ii va afecta pe marii producatori care isi vand marfa in piete, dar e aberant intrucat acestia nu au interes sa ajunga cu marfa la taraba. Lor le este mult mai convenabil sa vanda magazinelor mari. Sunt dezamagit de aceasta initiativa care nu ii va afecta deloc pe speculantii din piete ce continua sa faca bani frumosi de pe munca taranului roman. Se vede ca domnii ministrii nu se aprovizioneaza din aceste piete
  • +2 (2 voturi)    
    Cei care cultiva sute de hectare (Miercuri, 21 martie 2012, 15:37)

    coco04 [anonim]

    Nu vand in piete.Dar deh,inainte vorbim si apoi gandim.
  • +1 (1 vot)    
    In loc sa luam... (Miercuri, 21 martie 2012, 16:11)

    exo [anonim]

    de la multi cate putin ca e mai sanatos asa si riscul e mai dispersat, preferam sa facilitam aparitia unor mastodonti care in momentul cand pleaca sau dau chics lasa o gaura mare.
  • +2 (4 voturi)    
    impozitare (Miercuri, 21 martie 2012, 16:19)

    hot news [utilizator]

    In sfarsit vine cineva cu o idee mai desteapta.De mai bine de 22 ani pietele din Romania au ramas terenul excelent de evaziune si specula,terenul pe care s-a dezvoltat mafia tiganeasca ramificandu-se apoi.Toata romanimea a prosperat facand pe negustorii,inclusiv in pietele agroalimentare,si neplatind nici un leu impozit.Nu am vazut pe nimeni in piata sa-mi intinda un bon fiscal.Din 10 negustori in piata 9 sunt tigani ,aceeasi care odata pe luna sufoca primaria pentru a-si ridica ajutorul social.Vorba lui Tanase:"de unde mai ,de unde?" daca toti evazioneaza?Trebuie ca esti nebun sa plangi pe umarul hotului.Legea trebuie respectata de totata lumea altfel ajungem (daca nu cumva am si ajuns)la anarhie.Tot asa s-a pus problema si la marirea amenzilor de circulatie de parca te-ar obliga cineva sa gresesti.Pentru noi legile trebuie musai sa fie benevole altfel traim in dictatura! SUNTEM O TARA POPULATA CU OAMENI BOLNAVI CU CAPUL!
  • +2 (2 voturi)    
    In principiu (Miercuri, 21 martie 2012, 17:14)

    sile231 [utilizator]

    Orice persoana care obtine vernituri dintr-o activitate , trebuie sa plateasca impozite. Numai ca marimea acesotra trebuie corect calculata pentru a nu impieta asupra activitatii scesteia.Ma indoiesc insa ca cei ce fac legile in Romanika sunt capabili sa formuleze o legislatie fiscale clara si aplicabila. Argument: cind directorul bancii nationale afirma ( pe buna dreptate) ca legislatia noastra fiscala obliga la evaziune si nimeni nu misca un deget s-o corecteze a vorbi de noi impozite e o aiureala. O zi buna !
  • 0 (0 voturi)    
    Vand (Miercuri, 21 martie 2012, 18:57)

    MC [anonim]

    wind of change, adica vand :)
  • 0 (0 voturi)    
    Impozitare producatori agricoli (Joi, 22 martie 2012, 16:26)

    Gelu [anonim]

    Toata stima pentru politicieni,daca iau aceasta masura! Din pacate in piete vand doar samsarii si nu producatorii agricoli.Peste tot unde mergi vezi doar tigani si tiganci care vand si te mai si fura la cantar.Bine ca s-au deschis hypermarket-uri peste tot,unde te servesti singur,alegi produsele care iti plac,cantaresti personal si platesti.Singurul inconvenient, din hypermarket nu poti cumpara fructe si legume romanesti decat in proportie de 10-15 %.,rest cauciuc din U E si etra-UE.