Mediafax: Romania va avea, in premiera, un vicepresedinte la BEI - Mihai Tanasescu va prelua functia

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 25 martie 2012, 15:22 Economie | Finanţe


Mihai Tanasescu
Foto: Hotnews
Fostul ministru al Finantelor Mihai Tanasescu va fi numit vicepresedinte al Bancii Europene pentru Investitii (BEI), pentru un mandat de sase ani, in locul grecului Plutarchos Sakellaris, pozitie pe care Romania o va detine in premiera, au declarat pentru Mediafax surse din mediul financiar.

Din pozitia de vicepresedinte al BEI, Mihai Tanasescu, in prezent reprezentantul Romaniei la FMI, va coordona activitatea bancii in Grecia, Cipru, Danemarca, Irlanda, statele ACP (Africa, Caraibe si Pacific) si Africa de Sud. BEI are opt vicepresedinti.

Toti oficialii romani contactati de Mediafax, inclusiv Tanasescu, au refuzat sa discute pe acest subiect.

Banca Europeana pentru Investitii este o institutie europeana creata in 1958, prin Tratatul de la Roma. Actionarii BEI sunt cele 27 de state membre ale Uniunii Europene. In afara finantarii proiectelor din statele UE, BEI activeaza si din Africa, Asia si Rusia, acoperind in total peste 150 de tari.

Institutia este cea mai mare banca internationala nesuverana atat din punct de vedere al finantarilor acordate, cat si al emisiunilor pe pietele de capital.

In 2010, aproape 90% din finantarea BEI de 72 miliarde de euro a fost alocata pentru proiecte din UE. BEI a semnat in perioada 2007-2011 contracte de finantare de 4,09 miliarde de euro in Romania.
  • Despre Mihai Tanasescu
Tanasescu este din 2007 reprezentantul Romaniei la Fondul Monetar International si ocupa pozitia de director general adjunct in Constituanta Olandeza.

In varsta de 56 de ani, Tanasescu este absolvent al facultatii Finante-Contabilitate de la ASE si a urmat mai multe specializari in strainatate, dintre care doua chiar la FMI - "Statistica Finantelor Publice" si "Politici macroeconomice si finante publice".

La inceputul anilor '90, el studiaza timp de un an politica bugetara, executie si control la Paris, Ecole Nationale d'Administration (ENA), pentru ca in 1998 sa urmeze un curs de politici economice executive la Harvard Business School.

Tanasescu a activat in ministerul Finantelor incepand din 1990 ca director general al mai multor departamente, coordonand, pe rand, Departamentul Veniturilor Statului-impozite directe, Departamentul Bugetului de Stat si Departamentul Datoriei Publice.

In 1997, el este numit reprezentant al Romaniei la Banca Mondiala, iar in 2000 preia pozitia de ministru al Finantelor Publice, pe care o detine pana la alegerile din 2004.

Tanasescu ramane unul dintre cei mai apreciati ministri ai Finantelor de dupa '90, perioada in care a condus ministerul fiind caracterizata de o puternica disciplia financiara.

El a fost primul demnitar in functie care a vorbit de introducerea cotei unice in Romania, in anul 2003, cand a propus un nivel de 23%.

Tanasescu a fost decorat Cavaler al Legiunii de Onoare in grad de Comandor de catre presedintele Frantei in 2002 si, in acelasi an, primeste Steaua Romaniei in grad de Cavaler, conferita de presedintele Romaniei.

El este unul dintre cei trei romani care fac parte din Comisia Trilaterala, una dintre cele mai influente organizatii la nivel mondial.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2599 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    mandru de a fi roman (Duminică, 25 martie 2012, 15:32)

    Mazeta [utilizator]

    in sfarsit, avem si noi falitii nostri!
    • +4 (6 voturi)    
      cred (Duminică, 25 martie 2012, 18:23)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cred ca ar fi bine sa te straduiesti sa faci ceva incat sa poti mandri cu faptele/rezultatele tale, si nu cele ale altora.
      Nu ca as vrea sa te compar cu cineva, dar imi amintesc de faze haioase, cu "nimeni in drum" care n-au facut nimic notabil in viata lor, dar se bateau cu tigla-n piept ca ce tare e romania.

      In concluzie, mai indicat este sa zici:
      il apreciez pe dl. tanasescu pentru peformanta si rezultatele sale.

      (Una e sa apreciezi pe cineva, si alta e sa te simti mandru, fara ca sa fi realizat ceva (sau fara a fi contribuit cu ceva la succesul lui tanasescu).

      toate astea nu le-am spus cu intentie rea, si doar cu intentia, ca poate lumea incet incet va invata, sa nu se mandreasca cu munca/performanta altuia.

      p.s.
      Si cred ca in primul rand chiar e absurd sa zici "sunt mandru ca sunt roman", de parca ar fi o performanta de a fi roman. Oameni care se nasesc in romania sunt automat romani, deci n-au depus un efort sa devina romani, deci nu e chiar ceva de care am trebui sa fiim mandri.
      Asta ar fi ca si cum as castiga la loto, si apoi as zice: is mandru ca sunt milionar.
      Dar e cu totul altceva sa incepi de la zero, si prin efort si munca cinstita sa devii milionar, atunci chiar ca poti zice: "sunt mandru ca sunt milionar".
      • +1 (1 vot)    
        Nu te supara.Nu stie nici cum il cheama. (Duminică, 25 martie 2012, 20:18)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui cipri_

        Mazeta asta o crede ca "falit"este ceva de lauda.Se baga si el in seama pe aici,dar e clar ca are serioase lacune si nu stie sensul unor cuvinte.
      • 0 (0 voturi)    
        capcana (Luni, 26 martie 2012, 8:14)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui cipri_

        vai ce comentariu lung pentru o capcana simpla. Sigur ca poti fi mandru ca esti roman. Asta nu are nimic de-a face cu ce a realizat tanasescu. Ce are legatura este faptul ca Romania are un reprezentant care se poate sa actioneze in conformitate cu interesele sale. Desi nimeni nu va spune direct si oficial asta nimeni nu se asteapta sa nu fie asa. Cat de naiv trebuie sa fii ca sa nu pricepi ca cei care ocupa functii importante vor face cate ceva si pentru tarile lor daca au ajuns acolo sustinuti fie si indirect de acestea. La fel Lagarde actioneaza prin FMI pentru franta (macar prin declaratii tintite). Mai toate serviciile secrete isi garanteaza loialitatea agentilor nu doar prin salarii ci si prin intensa inoculare a mandriei nationale.
  • +6 (6 voturi)    
    felicitari! (Duminică, 25 martie 2012, 17:48)

    mary [anonim]

    Bravo!!!

    Felicitari domnului Tanasescu si mult succes mai departe.
  • -5 (9 voturi)    
    Tanasescu (Duminică, 25 martie 2012, 18:05)

    dm [anonim]

    Domnul Tanasescu face parte din masonerie,e normal sa fie "promovat" !!!
    • -2 (2 voturi)    
      hmmm (Duminică, 25 martie 2012, 22:26)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui dm

      În cazul ăsta, cred că cel mai potrivit ar fi un slogan parafrazat, "ţării, câţi mai mulţi masoni!"
  • 0 (0 voturi)    
    BEI, Tanasescu si Romania (Luni, 26 martie 2012, 10:27)

    angela [anonim]

    Pentru ca a ajuns atat de departe, intr-o functie atat de importanta nu pot spune decat BRAVO, felicitari pentru munca, efort si recunoasterea rezultatelor.

    Pentru cat va ajuta Romania prin functia pe care o are si influenta pe care o va exercita in lume vom vedea.

    Mult succes si sa auzim numai de bine.
  • +1 (1 vot)    
    Daca as reactiona ca Jigodiile Demente... (Luni, 26 martie 2012, 12:30)

    Andy Latimer [utilizator]

    ....de pe Latrina 3 ,as urla isteric : Huooo, ca a facut parte de guvernul Nastase ! Insa imi dau jos palaria in fata unui PROFESIONIST DESAVARSIT si imi pare rau ca nu e in structurile guvernamentale ! Colaborarea Domniei sale cu Staff-ul Bancii Nationale va ramane ca un exemplu de solidaritate nationala, toate activitatea Domniei a fost si este Admirabila ! Respect profund ,Domnule Tanasescu !