Ministrul de Finante bulgar: FMI da sfaturi gresite tarilor aflate in criza

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 mai 2012, 15:39 Economie | Finanţe


Fondul Monetar International nu impune politici benefice tarilor aflate in criza financiara, precum Grecia si Spania, a declarat ministrul bulgar de Finante, Simeon Djankov, potrivit agentiei Novinite.

"Cu privire la criza actuala din Europa, FMI este parte a problemei, si nu a solutiei, cel putin deocamdata", a afirmat Djankov, intr-un interviu acordat sambata postului de radio Darik.

Intrebat daca Bulgaria ar trebui sa solicite asistenta din partea Fondului sub forma unui imprumut, ministrul a sustinut categoric ca acest lucru este exclus.

"E o idee ridicola. Te duci la FMI cand ai probleme, iar noi suntem intre primele trei tari din Europa cu cele mai bune performante financiare", a spus Djankov.

"In al doilea rand, dar mai important, in ultimii 3-4 ani, Fondul Monetar International a facut o serie de pasi gresiti, in Grecia, precum si in Spania", a adaugat el.

Potrivit lui Djankov, tipul de recomandari avansate de FMI este gresit, subliniind astfel ca Bulgaria nu are nevoie de asistenta, nici sub forma de bani, nici sub forma de consultanta.

Ministrul bulgar nu a specificat insa ce anume considera gresit in politicile FMI, dar si-a exprimat in schimb speranta ca sub conducerea lui Christine Lagarde lucrurile se vor imbunatati treptat in cadrul acestei institutii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1556 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Cum domnule? La noi acordul cu FMI e ca Biblia. (Duminică, 6 mai 2012, 17:16)

    .... [utilizator]

    Chiar si basistii, majoritar atei (adica fara nici un Dumnezeu) au adoptat noua religie: FMI-smul (adica sa respecti cu sfintenie ordinele venite de la licuricii cei mari). E plin site-ul Hotnews de adepti ai noului cult.
  • +1 (7 voturi)    
    Jos palaria in fata BULGARIEI (Duminică, 6 mai 2012, 17:24)

    manole [anonim]

    Ministrul de Finante bulgar Simeon Djankov:
    "Te duci la FMI cand ai probleme, iar noi suntem intre primele trei ţări din Europa cu cele mai bune performanţe financiare."
    "Tipul de recomandari avansate de FMI este gresit, Bulgaria nu are nevoie de asistenţă, nici sub formă de bani, nici sub formă de consultanţă."

    Bravo Bulgaria! Felicitari maxime si respect!
    Asta inseamna sa ai snaga, sa dovedesti darzenie si barbatie, sa nu te lasi calcat in picioare si umilit de niste predatori venali care te calca din 3 in 3 luni ca sa-ti dicteze ce ai voie sa faci si ce nu in tara ta!
    Cand il vad la televizor pe libidinosul ala de sef FeMei al Romaniei cum ranjeste si se da in stamba la televizor, iar trepadusii damboviteni se gudura pe langa el ca tarfele ieftine, mi se face greata!
  • 0 (4 voturi)    
    ? (Duminică, 6 mai 2012, 17:28)

    fostfan [anonim]

    "' ... sub conducerea lui Christine Lagarde lucrurile se vor îmbunătăţi treptat in cadrul acestei institutii " ?

    Cum ?
    Singurul cu drept de Veto este Bernanke si nu dna Christine. Hotararile importante se iau cu majoritate de 85%. Dl Bernanke detine 16 voturi din 100 si fara el nu se pot realiza decat 84. Dominique Strauss Khan a incercat sa modifice strucura cosului DST si ... lucratura cu Sofitel. Acum Dl Bernanche detine 17% din voturi ...quantitative easing ?
  • -1 (3 voturi)    
    simplu (Duminică, 6 mai 2012, 17:55)

    rebeca [anonim]

    noi i-am adus in tara,i-am acceptat,nu cumva cei care ii asculta si semneaza ,au salarii lunare ,pe spatele amaritilor ???????,halal guvern ,a bagat rominii slugi la fmi(fundatia internationala masonista)
  • +2 (4 voturi)    
    OK. (Duminică, 6 mai 2012, 17:55)

    Nea Costica [anonim]

    Penibili mai sunt unii. Pai mai vere ,daca ala iti da sfaturi gresite tu fa contrariul si vezi ce iese. Cu stima,NC.
  • +1 (1 vot)    
    pai si victor orban (Duminică, 6 mai 2012, 21:08)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    zicea la fel, si acum e in genunuchi si cu caciula in mina in fata fmi. La urma urmei, daca vrei pensii si salarii mari la functionari te poti imprumuta si pe piata libera, dar vad ca nu prea e mare inghesuiala pe acolo. Oare de ce?
  • 0 (0 voturi)    
    omul are dreptate partial (Duminică, 6 mai 2012, 23:14)

    visio [utilizator]

    trebuie sa stabilim care sunt urgentele tarilor care merg sa ceara bani; putem foarte bine sa numim aceste institutii (FMI, etc) un fel de Banca publica a smecherilor; revenind, ceea ce este deranjant este cand imprumutul se face pentru plata europarlamentarilor neproductivi, sau pentru plata pensiilor celor pusi pe liber de ion iliescu, sau pentru plata bugetarilor; exista un moment, in viata tuturor indiferent ca vorbim de indivizi sau tari, cand apare necesitatea unui imprumut; una este sa faci o investitie intr-un computer care iti va aduce bani si alta este sa cumperi un smartphone pt a face poze de 2-3m si sa asculti un mp3 vai steaua lui; despicand firul in 4, putem sa vorbim de calitatea mp3, sau de calitatea pozei si sa punem ca o poza buna iese dela >5m sau o muzica se asculta cu scule bune si in conditii potrivite; sa dai din cap si sa mergi pe strada pare un pic desprins de realitate; revenind, la romani gasim a doua varianta; adica ne imprumutam pt smartphone desi nu ii folosim capacitatea 100%, desi...l-am luat de fitze...
    pe de alta parte, atata vreme cat poti rambursa un imprumut chiar si reesalonat, nu vad care e problema; in cazul greciei, rambursarea imprumuturilor se reesalona; grecia are ce exporta, are turism, are si disneyland...
    mai este si exemplul bulgariei care a ales sa se miste cu pasi mici; ceea ce nu este rau tot asa cum nu este bine; nu stie niciodata cand apare o situatie favorabila in piata, in turism sa zicem, si ai nevoie ca Stat de infrastructura sau complexuri hoteliere care sa preia boom-ul de turisti; un caz de genul putem sa il vedem la Egipt; oare cati uristi vor avea anul acesta dsar si in urmatorii datorita conditiilor politice si insecuritatii din zona? acei turisti vor vrea sa mearga la turci sau bulgari sau greci, sau spanioli, etc; pe romani nu i-am bagat pentru lor le place micul traditional; el nu stie cu aer conditionat in camera, loc de joaca pentru copii, etc.
    deci, este o chestiune de strategie pe termen lung...
  • -1 (1 vot)    
    ei as (Luni, 7 mai 2012, 0:45)

    mda [anonim]

    ce vorbesti, dom'le, FMI da sfaturi mai mult decat corecte, interesele sunt servite pana la capat!! numa' ca beneficiarii masurilor luate la recomandarea lor nu sunt tarile imprumutate :p
    mda, foarte frumos sa mai apara cate unul cu functie inalta care sa mai spuna si adevarul pe fata... ma gandesc sa il importam, mai am cateva propuneri de la unguri, de prin Argentina... pentru ca vad ca la noi oameni noi si nemanjiti nu preau au loc pe scena politica si prin guvern. indiferent de partid, e trist sa constati ca nu am avut pana acum o conducere in interes national, toti (usl, pdl etc) sunt bagati in matrapazlacuri la nivel inalt pana peste poate si nici un partid nu a fost dispus sa faca curatenie in randurile sale... naked truth :)