VIDEO Victor Ponta despre declaratiile lui Eugen Nicolaescu (PNL): Contributiile de asigurari sociale de sanatate nu vor fi desfiintate. Fiecare vrea sa fie vedeta pe domeniul lui

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2012, 13:30 Economie | Finanţe


Contributiile de asigurari sociale de sanatate (CASS) nu vor fi desfiintate, iar aceasta a fost doar o propunere personala a fostului ministru al Sanatatii, Eugen Nicolaescu (membru PNL), a declarat miercuri premierul Victor Ponta, prezent la reuniunea anuala a consilierilor economici din reteaua externa.

"Nici vorba. A fost o propunere personala a domnului Nicolaescu. Am discutat cu domnul Crin Antonescu si de acum incolo nu se va mai intampla. Fiecare vrea sa fie vedeta pe domeniul lui. Eu nu conduc un Guvern ca in Conventia Democratica, in care fiecare iese pe strada si isi da cu parerea. Membrii PNL si cei ai PSD care vor si au idei nastrusnice le discuta intai la USL", a declarat Victor Ponta, citat de Agerpres.

Fostul ministru al Sanatatii, Eugen Nicolaescu, a declarat marti ca liberalii doresc eliminarea contributiilor de asigurari sociale de sanatate si introducerea unei taxe de solidaritate de 3-5% si a asigurarilor private.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2686 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    se mai intampla sa dai si cu dreptul in stangul (Miercuri, 16 mai 2012, 13:39)

    fifica [anonim]

    adica, domnul menistru a dat o dreapta, stangii.

    nimic anormal pentru concordia aliantei social liberale pentru unitatea si progresul romaniei, usl-unpr, unde se amesteca doctrinele, se schimba gecile, etc.

    dreapta e pe stanga, rau.
    noroc cu stanga ca tine pe dreapta.
    greu, numai cu copiloti.

    sa nu uitam, totusi, ca ex menistrul e de formatie ase-ist.
    • +6 (6 voturi)    
      Stanga+Dreapta=Uleiul+Apa (Miercuri, 16 mai 2012, 14:02)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui fifica

      Dupa ce s-a terminat agitatia cu "vrem noi la putere, ca stim ce facem", imediat ce se linistesc, apa si uleiul (PSD si PNL) tind sa se desparta ca prin "constructie" sunt nemiscibile...
      • +3 (3 voturi)    
        ar fi normal dac'ar fi asa (Miercuri, 16 mai 2012, 14:31)

        fifica [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        dar, leberalul s'a trezit sporovanid despre moca la populatie, adica populisme.
        sau o fi fost o cale mai intortocheata sa ne zica ca va trebui sa platim la doctor.

        victoriosul viktor, de la victoria palace, stie dela nen'so georgescu ca nu se poate renunta la plata cass.
        iar de plata integrala la doctor, acum, in prag de bagat votu'n urne...chiar cu stangu'n dreptu !
        pai !
    • +9 (9 voturi)    
      doar asa... (Miercuri, 16 mai 2012, 14:06)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui fifica

      ...sa mai apara si PNL-ul la iveala. A fost umbrit de tot de PSD si simte cum incet dar sigur se scufunda.
      Vor urma, probabil, alte balbe sau scandaluri care sa mai aminteasca lumii ca PNL inca mai exista.
      Asta este daca te amesteci in tarate, te mananca porcii.
  • +11 (11 voturi)    
    vedete (Miercuri, 16 mai 2012, 13:41)

    andrei [anonim]

    Da. "fiercare vrea sa fie vedeta pe domeniul lui" , Ponta vrea sa fie vedeta pe toate domeniile !!!
  • +14 (14 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 16 mai 2012, 13:41)

    sase sase [anonim]

    Inainte de a-si da cu parerea ,acest domn ,fost ministru al sanatatii,ar trebui sa ne arate unde sunt cele 6-7 spitale regionale cu care s-a laudat ca le construieste in mandatul sau.Pe urma poate sa mai deschida pliscul! (Ciocul a fost inregistrat la OSIM de altcineva)
  • +9 (9 voturi)    
    Cinici (Miercuri, 16 mai 2012, 13:49)

    mitic [anonim]

    Vor sa faca din sanatate, un lux pentru bogati si cu bogati. Noi, restul, putem muri daca nu avem bani de asigurare privata. Ce cardasie.
    • +5 (5 voturi)    
      Hai sa ducem mai departe rationamentul (Miercuri, 16 mai 2012, 14:29)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui mitic

      Cine trebuie sa plateasca pentru toti saracii?
      Tie, ca sarac, iti convine sa plateasca altii pentru tine, logic.
      Dar daca prin absurd, ai fi bogat, ti-ar conveni sa platesti pentru zece saraci?

      Realizezi ca pana si tu, oricat de sarac ai fi, tot platesti niste asigurari pentru unii si mai saraci decat tine? Poate pentru unul care nu a muncit o zi in viata lui dar are 10 copii. Si ca daca nu ar trebui sa platesti si pentru ala tu ai fi mai putin sarac?
    • +5 (5 voturi)    
      Grija pt nevoi, sanatate (Miercuri, 16 mai 2012, 14:48)

      Pt cetatenii de rand [anonim] i-a raspuns lui mitic

      In Romania trebuia/ trebuie inceputa mai intai consolidarea sist de sanatate de stat- pt tot omul de rand. Apoi finantat SMURD-ul si in ultimul rand privatul- pt cei care vor ceva in plus fata de banalul "stat".
      Dar la noi s-a inceput cu sfarsitul, ca asa trebuiau complicate lucrurile, din gandirea ilogica.
      Sanatatea, invatamantul trebuiau sa ramana prioritati de stat si sa fie bine reglate din pct de vedere al legislatiei.
      Probabil ca au fost/ sunt surse de venit pt o anumita clientela pe spinarea oamenilor de rand care sufera si cotizeaza.
      Pt restul exista legi speciale, exceptii, case de asigurari separate, cu retete separate, farmacii, fonduri separate, etc.
      Niciodata nu am inteles de ce trebuie sa existe casa de asig de sanatate separata pt MAI, judecatori, grefieri, transporturi, etc.
      Unii mai cu mot decat altii.
      Greu sa mai faci ceva acum. A trecut mult timp.
  • +7 (7 voturi)    
    da (Miercuri, 16 mai 2012, 13:54)

    RomaniaMea [utilizator]

    Gura prostului adevar graieste. "Fiecare vrea sa fie vedeta pe tarlaua lui"
  • +8 (10 voturi)    
    Atat a durat unitatea USL (Miercuri, 16 mai 2012, 14:00)

    adi [anonim]

    Imi vine sa rad. Cica el nu conduce un guvern ca cel al Conventiei Democrate. Ba exact asta conduci d-le. Ponta. Pentru ca liberalii nu sunt prosti sa stea si sa observe cum dvs. capitalizati voturi pt PSD prin promisiuni populiste iar ei raman constanti. Trebuie si ei sa faca ceva pentru a capitaliza nu? Si atunci uite, ies si ei cu declaratii de astea ca ar vrea sa reduca taxele aruncandu-va smoala incalzita pe obraz ca sa zic asa. Acum cand dvs. veniti si spune ca nu se poate si nu se face ia ghiciti cine capitalizeaza voturi? Ca electroul needucat care nu pricepe jocurile ipocrite si populiste ale politicienilor zice in mintea lui: "pai uite ca liberalii vor dar psd-istii nu ii lasa". Simplu nu? Si uite cum in urmatoarele luni ma astept la o amplificare tot mai mare a lipsei de unitate a aliantei numite USL.
  • +7 (9 voturi)    
    Antenescu (Miercuri, 16 mai 2012, 14:09)

    Martinezu [utilizator]

    Cind se va trezi oare ce va declara si el? Isi Sustine sau nu propriul om?
    • +1 (1 vot)    
      sustinere (Miercuri, 16 mai 2012, 17:24)

      skyradio [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      la ora cind ponta masura cu nicolaescu tarlaua (domeniu), crin dormea.