Ministrul german de Interne: Germania nu va turna bani intr-un sac fara fund precum Grecia

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 27 mai 2012, 14:01 Economie | Finanţe


Firmele grecesti nu-si pot plati furnizorii externi
Foto: Agerpres/AP
Germania "nu va turna bani intr-un sac fara fund" iar rabdarea fata de Grecia incepe sa fie limitata inaintea noului scrutin din luna iunie, a declarat ministrul german de Interne, Hans-Peter Friedrich, publicatiei Leipziger Volkszeitung, informeaza Reuters.

Politicianul conservator, membru al cabinetului condus de cancelarul Angela Merkel, sustine ca Germania, cea mai mare economie a Europei si cel mai mare contributor la eforturile de salvare, este dispusa sa sustina eforturile Greciei de a se ajuta singura, dar se asteapta ca autoritatile elene sa isi onoreze angajamentele asumate prin acordul de bailout.

"Nu suntem dispusi sa turnam bani intr-un sac fara fund", a declarat Friedrich pentru Leipziger Volkszeitun.

"Oricine vrea sa primeasca ajutorul nostru si sa se bucure de solidaritatea noastra trebuie sa accepte ca asteptam din partea acelei tari un anumit nivel de seriozitate si de cumpatare", a precizat oficialul german.

Ministrul Friedrich, unul dintre criticii duri ai situatiei Greciei, a fost primul ministru german care sa ceara deschis, in luna februarie, iesirea Republicii Elene din Zona Euro.

Ministrul german de Finante, Wolfgang Schaeuble, a descris si el Grecia, in luna februarie, "un sac fara fund" dar dupa ce a fost criticat de guvernul de la Atena s-a abtinut sa mai foloseasca termenul.

Grecia a convocat noi alegeri parlamentare, pe 17 iunie, dupa ce formatiunile politice care au intrat in Parlament in urma scrutinului din 6 mai nu au reusit sa se puna de acord in vederea formarii unui guvern de uniune nationala. In alegerile din luna mai au intrat in Parlament si partidele opuse masurilor de austeritate  atasate acordului de bailout in valoare de 130 miliarde euro.

Statele din Zona Euro sustin ramanerea Greciei in uniunea monetara insa se pregatesc pentru un posibil exit

Angela Merkel si ceilalti lideri europeni au afirmat la summitul informal care a avut loc saptamana aceasta la Bruxelles ca vor ca Grecia sa ramana in Zona Euro, insa surse din Uniunea Europeana au declarat pentru Reuters ca Grupul de lucru al Eurogrup - format din experti care lucreaza pentru ministrii de Finante din uniunea monetara - fac planuri de urgenta pentru o posibila iesire a Greciei din Zona Euro.

Intrebat inaintea summitului UE de la Bruxelles in legatura cu planurile de urgenta, ministrul belgian al Finantelor, Steven Vanackere, a declarat: "Toate planurile (n.r. pentru Grecia) se leaga de acelasi lucru: sa fii responsabil, ca guvern, inseamna sa prevezi chiar si ceea ce incerci sa eviti".

Zvonurile privind o iesire a Greciei din Zona Euro s-au inmultit in ultima vreme, in ciuda faptului ca primul-ministru grec Panagiotis Pikrammenos a declarat, dupa reuninea informala a sefilor de stat si de Guvern din UE de saptamana aceasta, de la Bruxelles, ca liderii europeni nu au "avut nicio discutie" referitoare la un plan de iesire a Greciei din eurozona. Grecia a fost, insa, avertizata, de mai multi oficiali europeni, in ultima vreme, ca trebuie sa respecte planul de austeritate convenit cu institutiile internationale pentru a ramane in zona euro.

Intre timp, Guvernul britanic pregateste masuri de urgenta pentru controlul imigratiei pentru a preveni o crestere a migratiei economice dinspre Grecia si alte state UE, ca urma a unei eventuale prabusiri a monedei euro cauzate de exitul Greciei, a declarat secretarul de stat Theresa May intr-un interviu acordat The Daily Telegraph.

Sefa FMI avertizeaza ca are mai multa simpatie pentru copiii africani care nu pot merge la scoli decente decat pentru Grecia. Grecii se pot ajuta platindu-si impozitele

Sefa FMI, Christine Lagarde, a declarat si ea vineri, intr-un interviu pentru The Guardian, ca are "mai multa simpatie fata de copiii din Africa Subsahariana care nu au posibilitatea sa mearga la scoli decente decat fata de multi dintre grecii care se confrunta acum cu saracia".

Lagarde a atras atentia o data in plus, in interviu, ca FMI nu intentioneaza sa relaxeze pachetul de masuri de austeritate impus Atenei. Sefa FMI a facut una dintre cele mai taioase declaratii ale sale, transmitandu-le parintilor greci ca "trebuie sa isi plateasca impozitele" daca vor ca reducerile de cheltuieli si masurile de austeritate sa nu ii afecteze pe copiii lor.


Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4646 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Responsabilitate (Duminică, 27 mai 2012, 14:21)

    Daniels22026 [utilizator]

    Prea multa sinceritate strica din partea politicienilor. Una e presa, sau comentatorii neangajati politic, care pot spune orice, fara sa cintaresca consecintele. Si alta e responsabilitatea politica, care ar trebui sa pretuiasca starea de spirit pozitiva a populatiei.

    Cu alte cuvinte, politicienilor nu le este permis sa enunte adevaruri, asa cum ne este permis noua, celorlalti.
    • +3 (3 voturi)    
      [I]responsabilitate (Luni, 28 mai 2012, 2:01)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Pai daca politicienilor nu le este permis sa enunte adevaruri, ramane ca le este permis sa enunte numai falsuri.

      Ti-ar placea sa traiesti intr-o astfel de lume!?!? (Nu ca am fi prea departe, dar asa, la limita ... ca ideal).
  • +9 (9 voturi)    
    Noi si solidaritatea cu grecii... (Duminică, 27 mai 2012, 14:28)

    bogdan [anonim]

    prin presa romaneasca citesc critici sibobarnace impotriva germanilor si compasiune pt greci. Cand bancile grecesti isi vor pune bocceaua-n bat si-o vor lua spre tara muma(sau alte destinatii mai calde) sa vezi urlete si disperare mioritica(15% capital elen pe piata monetara romaneasca)ca grecii ne-au tras un sut in...fund.
    Pai nemtii au dreptate, grecii scot valuta din tara,nu-si platesc taxele si obligatiile fiscale si cer bani, tot mai multi bani! Romania va pierde foarte mult din criza grecilor,dar cel mai mult vor pierde grecii, care se fac ca nu inteleg asta...UItati-va la Argentina.
  • -7 (7 voturi)    
    arbeit! (Duminică, 27 mai 2012, 15:07)

    Mazeta [utilizator]

    Pe Fritz (ca si pe ungureni) incepe sa-l oftice din ce in ce mai tare povestea asta cu voturile si cu democratia. De cand datornicii au dreptul la altceva decat la munca?
    • +9 (9 voturi)    
      Risipa (Duminică, 27 mai 2012, 23:12)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Drepturile grecilor asupra resurselor altor popoare sint nule. Nici un popor nu-i obligat sa-i care in spate pe greci, chiar daca ei voteaza democratic si iresponsabil, inchipuindu-si ca vor fi carati in spate de altii. Grecii trebuie sa traiasca pe picioarele lor, iar boala neplatii impozitelor trebuie sa si-o trateze singuri. Nimeni nu le poate face ordine in tara lor. Trebuie sa si-o faca singuri.

      Judecata e valabila pentru orice popor european care voteaza in favoarea risipei guvernamentale.
    • +7 (7 voturi)    
      de cand stau cu mana intinsa (Duminică, 27 mai 2012, 23:19)

      deutscher [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      in loc sa munceasca.
      Grecii sunt puturosii si evazionistii Europei. Sa munceasca este de neconceput, sa nu-si plateasca taxele e o obligatie si o onoare.
      Asa ca lasa textele populiste si pune mana si munceste. De cand e o rusine sa muncesti?
      Si eu am fost dator catre banci, dar am muncit ca disperatul, mi-am refuzat cativa ani multe, dar acum stau linistit si ma bucur de viata. In alta tara, e adevarat, dar o fac.
  • +9 (9 voturi)    
    constatare (Duminică, 27 mai 2012, 15:08)

    sase sase [anonim]

    Ca de obicei,grecii vor intra in faliment si creditorii imprudenti vor ramane cu buzele umflate.
  • -3 (5 voturi)    
    A trecut vremea datului. (Duminică, 27 mai 2012, 15:40)

    Timantius Raptor [anonim]

    A venit vremea luatului înapoi (cu tot cu dobânzi dintre cele mai gonflate).
    Alo, români, chiar vreți în zona Euro, sau ați priceput până la urmă ceva din pățania grecilor?
    Dar din luatul de datorii inutile și fără măsură pricepe cineva ceva?!
    Nu-i bai, momeala către jug e dulce. Mai neplăcut e momentul când urmează mulsul...
  • -3 (7 voturi)    
    Interesant (Duminică, 27 mai 2012, 15:51)

    sergiu [anonim]

    Mai interesant e factul cind o sa zica si FMI acelasi lucru despre Romania in care toarna miliarde de dolari/euro din 1990 pina in prezentca se vor satura sa mai toarne intr-un sac fara fund.....:)
  • +19 (21 voturi)    
    Mi se pare corect (Duminică, 27 mai 2012, 15:56)

    sile231 [utilizator]

    Si cred ca nu e vorba aici nu de austeritate ci de doua lucruri : colectarea corecta a taxelor si cheltuirea corecta a banului public. Inr-un cuvint disciplina financiara. Valabil nu numai pentru Grecia. O zi buna !
    • +2 (6 voturi)    
      corect, dar... (Duminică, 27 mai 2012, 16:20)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui sile231

      ... si mai corect ar fi ca ministrul german sa evalueze impactul declaratiilor sale asupra alegatorilor greci: e posibil ca asemenea declaratii sa-i intarate si mai tare si sa voteze mai dihai partidele anti-austeritate... greu de spus.
    • -7 (7 voturi)    
      Realitatea este mereu umbrita in politica (Duminică, 27 mai 2012, 17:04)

      Antizeu [anonim] i-a raspuns lui sile231

      sile231, depinde frate din ce punct de vedere. Este vorba si de camatarie globala aici. Este o afacere totusi. Ori suntem orbiti de o istorie 'cinstita' si 'curata' a imperialistilor? Este vorba aici de cum intelegem aceasta 'disciplina financiara' de care mentionezi. Si Hitler tot asa si-a inceput campania. Dar ce a urmat?
      • +6 (6 voturi)    
        disciplina financiara (Luni, 28 mai 2012, 0:36)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Antizeu

        ...e simplu: nu chletui mai mult decat produci.

        Degeaba bati tu campii cu Hitler ca e clar ca nu stii despre ce vorbesti. Exemplu tau e ca nuca in perete.Habar n-ai ce vroiai sa spui si oricum nu stii nimic despre Hitler si cum a ajuns el la putere: sa-ti dau un hint .... Hitler are mai multe in comun cu liderii grecilor de azi decat cu cei ai nemtilot.

        Au luat sau nu au luat grecii bani cu imprumut timp de 40 de ani ? Daca i-au luat trebuie sa-i returneze. Simplu! Asa e si mai cinstit. Daca refuza sa-i returneze se cheama FURT !
  • -4 (10 voturi)    
    Intelege cine poate. (Duminică, 27 mai 2012, 17:00)

    Dubatespa [anonim]

    Principiul camatarilor cu acoperire internationala gen FMI s-a adeverit. Creeaza panica in tara tinta, investeste puternic 'ajutoare financiare', dupa care cere inapoi duri, cu dobanda maxima. In cazul nesupunerii, se va folosi presa 'libera', ONU si eventual NATO pentru destabilizarea sistemului si preluarea conducerii tarii si astfel accesarea resurselor si recuperarea banilor inzecit. Olee Noua Ordine Mondiala, adio libertate, adio independenta. Bine ati venit in noua era a omenirii inslavite. Nu picati in capcana. Este vorba de libertatea copiilor vostri.
  • +5 (7 voturi)    
    nu stiu in altele (Duminică, 27 mai 2012, 17:09)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dar in aceasta privinta, adica turnarea banilor cu lopata la gretili cei puturosi si smecherosi, angela are sustinere populara de peste saptezeci la suta.
  • +4 (6 voturi)    
    "bomba" din balcani (Duminică, 27 mai 2012, 18:12)

    ctoma [utilizator]

    grecia este ceasul in care ticaie bomba din balcani ! era de asteptat ca germanii sa puna piciorul in prag si sa nu mai alimenteze cu lichiditati un stat eminamente falimentar . revenirea la drahma va insemna pentru greci cireasa pe coliva unei natii care se autodistruge,fapt despre care puterile financiare ale europei si-au dat seama prea tarziu !
  • -5 (5 voturi)    
    partial corect... (Duminică, 27 mai 2012, 21:55)

    me [anonim]

    totusi sa nu uitam tara care a avut cel mai mult de castigat din uniunea europeana...
    • +6 (6 voturi)    
      asa e (Duminică, 27 mai 2012, 22:30)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui me

      Grecia e intr-adevar tara care a avut cel mai mult de castigat de pe urma UE.

      De vreo 40 de ani au deficite enorme. Fara banii primiti de pomana de la UE (bani pe care grecii i-au obtinut in urma unor minciuni abjecte) s-ar fi ales de mult praful de grecia. Dar sa vedem cifrele:

      An Deficit (in miliarde de dolari)
      1980 -2.209 Evolutia deficitului(%)
      1981 -2.408 9.01 %
      1982 -1.892 -21.43 %
      1983 -1.878 -0.74 %
      1984 -2.132 13.53 %
      1985 -3.276 53.66 %
      1986 -1.676 -48.84 %
      1987 -1.223 -27.03 %
      1988 -0.958 -21.67 %
      1989 -2.561 167.33 %
      1990 -3.537 38.11 %
      1991 -1.574 -55.50 %
      1992 -2.14 35.96 %
      1993 -0.747 -65.09 %
      1994 -0.146 -80.46 %
      1995 -2.864 1,861.64 %
      1996 -4.554 59.01 %
      1997 -4.86 6.72 %
      1998 -3.682 -24.24 %
      1999 -7.295 98.13 %
      2000 -9.82 34.61 %
      2001 -9.4 -4.28 %
      2002 -9.582 1.94 %
      2003 -12.804 33.63 %
      2004 -13.476 5.25 %
      2005 -17.874 32.64 %
      2006 -29.832 66.90 %
      2007 -44.686 49.79 %
      2008 -51.212 14.60 %
      2009 -35.961 -29.78 %
      2010 -31.926 -11.22 %

      Deci observatia ta e foarte corecta: grecia e tara care a avut cel mai mult de profitat de pe urma UE. Cu banii UE s-a construit cam toata infrastructura greciei si s-au platit salarii si pensii (la un nivel apropiat de cel al Germaniei...doar ca greci totul era pe datorie).