VIDEO UPDATE Crin Antonescu, in engleza, la intalnirea cu delegatia comuna a FMI, BM si CE: Criza politica nu afecteaza discutiile si angajamentele cu FMI si cu BM/ Erik de Vrijer: Suntem ingrijorati de impactul situatiei politice asupra economiei

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 7 august 2012, 8:31 Economie | Finanţe


Presedintele interimar Crin Antonescu s-a intalnit marti cu delegatia comuna a Fondului Monetar International, Comisiei Europene si Bancii Mondiale, informeaza Administratia Prezidentiala. La inceputul intrevederii, presedintele interimar a declarat ca actuala criza politica nu afecteaza discutiile cu delegatia si nici angajamentele asumate de Romania, subliniind ca, potrivit Constitutiei, el nu este seful Guvernului. Seful misiunii FMI, Erik de Vrijer, i-a raspuns presedintelui interimar ca este "putin ingrijorat" de impactul pe care il are actuala situatie politica din Romania asupra economiei.
  • Crin Antonescu: Cred ca putem vorbi despre o criza politica, dar in primul rand aceasta criza politica nu influenteaza negocierea cu FMI si Banca Mondiala
"Sunt sigur ca stiti totul despre situatia economica a acestei relatii cu Guvernul, aveti cel mai bun ministru, tatal si mama acesteia", a spus Antonescu la inceputul discutiilor, referindu-se la vicepremierul Florin Georgescu, prezent la intalnire.

"Sunt presedintele in functie, presedinte interimar intr-o situatie politica speciala. Cred ca putem vorbi despre o criza politica, dar in primul rand aceasta criza politica nu influenteaza negocierea cu FMI si Banca Mondiala, pentru ca Guvernul are un program politic, are angajamente si viziune, iar criza politica care sper sa se termine la finalul acestei luni nu influenteaza, nu afecteaza aceasta discutie", a explicat presedintele interimar.

"In al doilea rand, Constitutia Romaniei da presedintelui rolul reprezentativ si politic. Presedintele nu este seful Guvernului, seful Guvernului este prim-ministrul", a adaugat Crin Antonescu.

  • Erik de Vrijer, seful misiunii FMI: Suntem ingrijorati de impactul situatiei politice asupra economiei
"Ca sa fim sinceri, suntem putin ingrijorati in legatura cu aceasta situatie si, de asemenea, de impactul pe care actuala situatie politica il are asupra economiei", i-a spus seful misiunii FMI presedintelui interimar Crin Antonescu.

Seful misiunii FMI a salutat intentia oficialilor romani de a-si mentine angajamentele cu institutiile financiare.

"In ultimii ani, Romania a facut progrese in a-si reveni din criza financiara de acum cativa ani si economia a facut progrese in sensul stabilizarii inflatiei, situatiei bugetare dar agitatia politica curenta din tara si-a spus cuvantul asupra economiei si a afectat totodata increderea, iar acest lucru poate fi observat in comportamentul ratei de schimb valutar - deprecierea leului-, cu efecte asupra finantarii economice si, intr-un final, asupra cresterii economice. Credem ca este important ca guvernul sa se concentreze asupra prioritatilor macroenomice si sa implementeze politici bugetare solide si reforme care vor permite economiei sa creasca mai repede decat acum", a mai precizat Erik de Vrijer.



O delegatie comuna FMI, CE si Banca Mondiala se afla la Bucuresti pentru a discuta cea de-a sasea evaluare a acordului de tip preventiv incheiat anul trecut, avand pe ordinea de zi negocierea mai multor masuri fiscale propuse de Guvernul Ponta si analizarea proiectului de buget pentru 2013.

Misiunea FMI se va incheia pe 13 august. Cea de-a sasea revizuire va fi prima condusa de olandezul Erik de Vrijer, care l-a inlocuit in vara pe americanul Jeffrey Franks, seful misiunii de evaluare a Romaniei in ultimii trei ani.

Premierul Victor Ponta a declarat recent ca Romania ar trebui sa continue relatia de colaborare cu Fondul Monetar International si sa mentina si anul viitor un acord de tip preventiv cu aceasta institutie financiara.

Romania are in derulare un acord de tip preventiv cu FMI in valoare de 3,6 miliarde euro, completat de o intelegere similara cu Comisia Europeana pentru foduri disponibile de 1,4 miliarde euro.

In urma cu cateva saptamani, Banca Mondiala a aprobat un memorandum de intelegere cu Romania in urma caruia institutia a pus la dispozitie o linie de credit de 1 miliard de euro.

Acordul cu institutiile financiare internationale a fost incheiat in martie 2011, in prelungirea programului de 20 miliarde euro derulat in perioada 2009-2011.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





19120 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Numa` sa se trezeasca la timp.... (Marţi, 7 august 2012, 8:35)

    Ronin [utilizator]

    ....ca altfel iar ne face asta de minune!!!!!
    • +9 (9 voturi)    
      Tocma cand era somnicu mai dulshishor (Marţi, 7 august 2012, 12:42)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      Saracu trebuie sa se trezeasca la 11. Si e si holandez omu de la Femei asa ca nu poate so dea pe frantzuzasca lui da balta. Cam nashpa sa-l minta si pasta mai ales dupa ce a iesit bnristul si s-a rastit la cei doi copii prosti ca le ia jucariile sii da afara la groapa de nisip. Incet incet se cam strange latul. Asa se intampla cand te consiliaza niste nebuni (CTP, antenistii) si niste senili (Ilici).
    • +16 (16 voturi)    
      basescu (Marţi, 7 august 2012, 13:44)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      Mi-e dor de basescu
  • +34 (36 voturi)    
    Pierdere de vreme... (Marţi, 7 august 2012, 9:00)

    triciupa [utilizator]

    ... pentru cei de la FMI. Ce-ar putea sa le spuna Dormeo a lu' Cacarau? Sa racneasca "jos Basescu"? El altceva nu stie oricum iar efortul de a-l urmari vorbind necesita o rabdare de sfant. Marele "orator" Cacarau e imposibil de inteles. Discursul prolix, gaunos, putinatatea ideilor si faulturile de logica, frazele lungi si confuze cu sintaxa plecata in vacanta si coerenta trimisa in exil, asta e tot de poate verbaliza ipochimenul.
    • +22 (22 voturi)    
      Greu de urmarit, intr-adevar! (Marţi, 7 august 2012, 12:05)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Pe langa lipsa de consistenta a discursului, nu sapaneste nicio alta limba, afara de cea a lui Caragiale :( Ce cosmar: Dormeo (bine-i zici!) & Marga = varful diplomatiei nationale! Ce jaaaale!
      • +3 (3 voturi)    
        bine c'a dat din maini (Miercuri, 8 august 2012, 15:41)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Jane Doe

        am acting prezident !
        no shit !
        zis political craisis, dont influiens zi negosieishan, because ( pronuntat in queen's engleish)
        aplauze !

        i houp hi'l bi sun aut !

        jos clica lui ilici !
    • +19 (19 voturi)    
      corect dar.... (Marţi, 7 august 2012, 12:16)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      ...din pacate actiunile pontaco-voiculesciene, sprijinite de kkraul adormit nu sunt simple idiotenii asa cum se lasa sa se inteleaga ci arata dusmania acestor aurolaci la aderesa cetatenilor.
      Minciuna sfruntata si continua in care se balacesc acesti maimutoi va inceta odata cu eliminarea lor din viata publica dupa alegerile generale din toamna.
      Sa speram ca nu ne vor duce linga Grecia pana atunci.
  • +19 (19 voturi)    
    Si delegatia (Marţi, 7 august 2012, 9:03)

    francoromanul [utilizator]

    o sa-i arate pisica.
  • +22 (24 voturi)    
    La ce ora??? (Marţi, 7 august 2012, 9:18)

    Raju [utilizator]

    Ma asteptam ca reprezentantii institutiilor straine sa fie ceva mai politicosi si inteligenti: nu se poate organiza o sedinta la ora la care Crin de obicei doarme!!!
  • +23 (25 voturi)    
    Ce sa le spuna antonescu? (Marţi, 7 august 2012, 9:20)

    legolas1979 [utilizator]

    Cat de bine a dormit de cand sta la cotroceni....
    • +19 (19 voturi)    
      Din pacate... (Marţi, 7 august 2012, 9:41)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui legolas1979

      Orice delegatie oficiala trebuie sa includa si o intalnire cu seful statului (fie el si neales) si cu prim-ministrul (chiar prost si preocupat de altceva decat de aceste probleme). Chiar daca se discuta banalitati (oricum se discuta aspectele tehnice altundeva si acolo se vor vedea consecintele negative)...
      Intr-un climat normal, seful statului ar fi dat aceleasi semnale (idei de politica externa) convenite in prealabil cu BNR si Guvern, ca asa da bine.
      Cei de la FMI trebuie sa se tina de acest protocol, pentru ca ei respecta regulile jocului....
  • -25 (27 voturi)    
    pax (Marţi, 7 august 2012, 11:58)

    Mazeta [utilizator]

    Ăștia de la FMI, BM și CE au tot dreptul să fie îngrijorați. Și-au mai luat țeapă cu românii și vor să-și recupereze împrumutul lui Băsescu. Trebuie să-i înțelegem
    • +17 (17 voturi)    
      Antonescu trebuie inteles. (Marţi, 7 august 2012, 12:12)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      El afla despre realitatile din Romania de la Antena 3.
    • +14 (14 voturi)    
      mai rar (Marţi, 7 august 2012, 12:49)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      am vazut pe cineva caruia nickname-ul sa-i vina ca o manusa, precum tie... imprumutul ala de care vorbesti l-ai papat si tu si ai tai, nu numai Base, ca nu a fost luat pentru sufletul lui, asa cum si cele luate pe vremea manechinului sau predecesorilor nu au fost solicitate la returnare ca fiind luate in scop privat... chestia e ca pe cei din comisii ii intelegem, nu acelasi lucru putem sa-l spunem despre idolul tau cacarau, a carui poza cred ca o ai sub perna
    • +2 (2 voturi)    
      inca (Marţi, 7 august 2012, 17:17)

      MicaS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...mai existi???
  • +19 (19 voturi)    
    na... ca a invatat engleza :):):) (Marţi, 7 august 2012, 12:01)

    Ion Zapada [utilizator]

    saracu'...scoateti-l de acolo ca iara de facem de kk.
    • +11 (11 voturi)    
      it don't influence (Marţi, 7 august 2012, 12:08)

      LaLimita [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      aaand again, it don't influence.
  • +10 (10 voturi)    
    Hopa!!! (Marţi, 7 august 2012, 12:08)

    Soundflor [utilizator]

    ,, Constitutia Romaniei da presedintelui rolul reprezentativ si politic. Presedintele nu este seful Guvernului, seful Guvernului este prim-ministrul"
    Adică dacă preşedintele se numeşte C. Antonescu este şeful statului, dacă se numeşte T.Băsescu, nu.....
  • +13 (15 voturi)    
    Everyone (Marţi, 7 august 2012, 12:11)

    Mihai321 [utilizator]

    We need a president which can actually speak fluent and correct English. We need exceptional leaders, it has been enough 23 years of mediocrity and corruption.
    • +8 (8 voturi)    
      Daaaaaaaa... (Marţi, 7 august 2012, 12:29)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mihai321

      ...io cre'ca era mai bine sa o spui in romana. Da' te inteleg: trebuie sa arati si tu ceva ce nu ai.

      "We need a president which can actually" - "which" aici este folosit incorect. In cazul persoanelor se folosete "who". Eu recunosc ca nu "stiu" engleza, desi o vorbesc si incerc sa nu ma arunc ca berbecul undeva unde stiu ca nu stiu.
      • +11 (11 voturi)    
        :) (Marţi, 7 august 2012, 12:35)

        calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Pai tocmai ca a spus foarte "corect " "which" care se refera la obiecte nu la persoane. In cazul de fata pentru ponta si crina nu merita si nu se preteaza folosirea "who" ci a "which" :)).
      • +6 (6 voturi)    
        Scuze pentru gresala facuta (Marţi, 7 august 2012, 14:01)

        Mihai321 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Nu am pretentia ca sunt un expert in Engleza, dar ma descurt incat sa am un loc de munca in care se vorbeste in engleza. Vroiam doar sa scot in evidenta stangacia cu care vorbea Presedintele Interimar al Romaniei, primul om in stat la ora actuala. Cu nivelul tau de engleza sunt sigur ca aveai un discurs mult mai bun decat primul om in stat. Iti recomand sa faci o analiza si la discursul Presedintelui interimar. Ar fi foarte interesant ce gasesti acolo.
        • +8 (8 voturi)    
          Pai.. (Marţi, 7 august 2012, 14:38)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mihai321

          Diferenta dintre cei ca mine, tine si dintre Antonescu este ca, Antonescu doar a invatat niste cuvinte repede, ca sa fie "pregatit" pentru intalnirile oficiale in calitate de "el prezident".

          Noi avem "privilegiul" sa practicam si exersam engleza zilnic si sa incercam sa imbunatatim cunostintele noastre de engleza. Antenescu nu prea are aceasta posibilitate, mai ales ca el sta toata ziua la latrinele tv, unde nu engleza, ci alte limbi se folosesc...
    • +1 (3 voturi)    
      English teacher, sorry (Marţi, 7 august 2012, 15:29)

      Parzival [utilizator] i-a raspuns lui Mihai321

      We need a president who can actually speak English correctly and fluently. We need exceptional leaders, 23 years of mediocrity and corruption have been enough.
  • +13 (13 voturi)    
    E mult spus asta... (Marţi, 7 august 2012, 12:18)

    Alius [utilizator]

    A "invatat niste cuvinte in engleza", ar fi mai aproape de realitate.
  • +13 (13 voturi)    
    "...Presedintele nu este seful Guvernului.." (Marţi, 7 august 2012, 12:19)

    blackbik [utilizator]

    "....Presedintele nu este seful Guvernului, seful Guvernului este prim-ministrul"
    Cu alte cuvinte : " Nu-mi spuneti mie d-astea. Fraierul de Ponta raspunde de asta. Plangeti la el, nu la mine. Hai, ca ma grabesc. "
  • +9 (9 voturi)    
    lipsa coerenta ! (Marţi, 7 august 2012, 12:28)

    pita [utilizator]

    Vorbeste si nu spune nimic , discurs inoculat de ilici !
    ..ar trebui sa nu duci grija ''atributiilor presedintelui'',in scurt timp vei face o plimbare la Tulcea cu ''pluta''.
  • +11 (11 voturi)    
    ar fi trebuit sa se scuze (Marţi, 7 august 2012, 13:33)

    meddio [utilizator]

    ca nu prea stie engleza , ci mai mult germana , daca luam declaratia lui Prea-Adormitu' , citez : ich bin ein berliner !
  • +10 (10 voturi)    
    oglinda romaniei in lume !! (Marţi, 7 august 2012, 13:51)

    KAPPY [utilizator]

    acest om reprezinta romania in lume si este oglinda majoritatii romanilor ( pe el nu l au votatt decat 9000 de romani insa),discursul lui in engleza este jalnic ,maimutaresc ,cred ca a facut febra la maini, acesti oameni reprezinta mediocritatea , lasitatea ,hotia si ne vor duce la un dezastru general.
  • +10 (10 voturi)    
    ENGLEZA?! (Marţi, 7 august 2012, 14:01)

    romanica [utilizator]

    Am invatat engleza singura pentru ca la scoala faceam matematica in locul orelor de limbi straine.....si cu toate astea mi-a fost penibil sa-l ascult....un om mai chinuit, fara coerenta, fara cursivitate dar cu foarte mari pretentii.....Trebuie sa ai o mare carenta de educatie sau de realism sa te arunci inainte ca disperatul pe un "scaun" pe care nu-l meriti, pe care nu poti decat sa te faci de rasul lumii.....nici macar putina decenta!!!! Pacat!
  • +11 (11 voturi)    
    Jesus... (Marţi, 7 august 2012, 14:02)

    alexmd [utilizator]

    Somebody put him (Crin) out of his misery! He can barely speak and you can tell by the tone of voice that he is very unsure about his speech. What a s-h-a-m-e!
  • +10 (10 voturi)    
    KKrau (Marţi, 7 august 2012, 14:18)

    tigan2012 [utilizator]

    Kkrau mai are putin de dormit la Controceni si el stie asta, chiar daca isi doreste scaunul de acolo mai mult decat patul in care doarme.E jalnic, inconsecvent si TREBUIE SA PLECE la culcare!
  • +8 (8 voturi)    
    Doesn't (Marţi, 7 august 2012, 14:23)

    mmicheline [utilizator]

    "The political crisis don't influence?"
  • +6 (6 voturi)    
    un imbecil care crede (Marţi, 7 august 2012, 14:44)

    tiberiusmaximus [utilizator]

    ca vorbeste limba engleza!Rad si curcile de Cacarau.
  • +7 (7 voturi)    
    Un elev scos la tabla care nu si-a facut tema (Marţi, 7 august 2012, 14:51)

    Igriculescu [utilizator]

    Cred ca era ud, avea un ton de zici ca facea infarct.
    Penibil.
    Nu are nicio treaba cu o functie de importanta celei prezidentiale.
  • +6 (6 voturi)    
    Cuvantul care face tot (Marţi, 7 august 2012, 15:48)

    mi3rla [utilizator]

    este precizarea din titlu... in engleza :))) nu-mi dau seama daca Adormescu a vorbit in engleza sau faptul ca sunt paragrafe din textul original au dus la precizare.. dar este amuzant; stim cu totii ca "europeanul" Pogonici nu stie decat maidaneza pe care o exerseaza zilnic la Latrine
  • +8 (8 voturi)    
    The ducks come from the trucks (Marţi, 7 august 2012, 16:17)

    ionutcmn [utilizator]

    The ducks come from the trucks.

    Se pare ca invatarea englezei dupa standardele PSD a fost o clauza pentru aderarea la USL.