VIDEO Florin Georgescu: Plata TVA la incasare se va aplica de la 1 ianuarie 2013

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2012, 22:36 Economie | Finanţe


Negocierile cu partenerii internationali - Comisia Europeana, Fondul Monetar International si Banca Mondiala - privind angajamentele asumate de Romania pentru a sasea evaluare a acordului preventiv s-au incheiat cu succes, a anuntat sambata ministrul Finantelor Publice, vicepremierul Florin Georgescu, citat de Agerpres. Negocierile au vizat modul de indeplinire a performantelor economice si financiare pana la data de 30 iunie 2012, iar Scrisoarea de intentie cuprinde obiectivele pentru urmatoarele trei luni, a precizat oficialul MFP.

"Putem spune ca s-au incheiat cu succes negocierile cu partenerii nostri internationali, Comisia Europeana, FMI si Banca Mondiala, privind angajamentele avute de Romania pentru cea de-a sasea evaluare a acordului cu institutiile financiare internationale, respectiv modul in care ne-am indeplinit performantele economice si financiare la finele lunii iunie. Scrisoarea de intentie, documentele negociate, prevad obiectivele pentru urmatoarea perioada de timp de trei luni, pana in septembrie. S-au asigurat sumele necesare pentru refacerea salariilor nominale ale functionarilor bugetari la nivelul din iunie 2010, cele pentru plata sumelor retinute necuvenit pensionarilor, pentru sapte luni din acest an si noua luni din anul care urmeaza", a spus Florin Georgescu.

Ministrul Finantelor a vorbit si despre formele de sprijin agreate cu misiunea FMI, de la masurile pentru stimularea mediului de afaceri la crearea de locuri de munca. De asemenea, cele doua parti au agreat aplicarea TVA la incasare.

"In plan fiscal, s-au agreat masuri importante pentru stimularea mediului de afaceri, crearea de locuri de munca, dezvoltare si inovare tehnologica. Plata TVA la incasare a fost agreata. Aceasta se va aplica efectiv, datorita necesitatii unor pregatiri metodologice, de la 1 ianuarie 2013. Pe partea de cheltuieli bugetare, s-au asigurat sume suplimentare la nivelul autoritatilor locale in vederea onorarii obligatiilor catre persoanele cu dizabilitati, precum si pentru plata arieratelor, respectiv datoriilor restante ale autoritatilor locale catre diversi furnizori si diversi creditori", a explicat ministrul Finantelor.

Oficialul MFP a anuntat, de asemenea, ca s-au constatat progrese in planul reformelor structurale si a anuntat ca Oltchim va fi privatizata cu un investitor strategic, iar 15 procente din capitalul Transgaz va fi listat la bursa.

"In planul reformelor structurale s-au constatat progrese si ne-am angajat ca efect al indeplinirii procedurilor necesare ca pana la mijlocul lunii septembrie sa se privatizeze cu un investitor strategic Oltchim, apoi vom privatiza 15% din capitalul social al Transgaz. De asemenea, se vor introduce conduceri profesioniste, cum sunt si cele de azi, dar bazate pe o selectie competitiva, la nivelul societatilor comerciale cu capital de stat, la un pachet de zece societati comerciale si autonome. Ele vor beneficia la inceput de management profesionist selectat pe criterii clare. Aceste negocieri, prin finalizarea lor, creeaza stabilitate financiara, creeaza predictibilitate si transparenta mediului de afaceri, ceea ce atrage mai multi investitori autohtoni si straini, avand aceasta umbrela a institutiilor financiare internationale care certifica rezultatele bune, macrostabilitatea economico-financiara a Romaniei", a explicat Florin Georgescu.

Ministrul Finantelor a precizat ca nu vor fi reduceri de personal in sectorul public, cifra de personal bugetar urmand sa fie mentinuta la nivelul actual, cresterea economica pentru 2012 va fi in jurul a 1,2%, inflatia decembrie-decembrie va fi de 3,5%, iar deficitul bugetar se deplaseaza de la 1,85% la 2,2% din PIB, asa cum s-a convenit deja la runda precedenta de negocieri.



Sambata au avut loc la sediul MFP discutii intre reprezentantii ministerelor si expertii institutiilor financiare internationale pentru definitivarea capitolelor din Scrisoarea de intentie aferente domeniilor specifice de responsabilitate.

Misiunea comuna a Comisiei Europene, FMI si Bancii Mondiale, aflata in aceasta perioada la Bucuresti, are ca obiectiv evaluarea modului de respectare a angajamentelor din acordul cu aceste trei institutii la data de 30 iunie 2012. Pentru 30 septembrie va fi o noua misiune, undeva in jurul sfarsitului lunii noiembrie - inceputului lunii decembrie, cand se vor discuta in detaliu structura si politicile aplicabile in bugetul pe 2013.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






4768 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Georgescule, ne crezi pe toti prosti? (Sâmbătă, 11 august 2012, 23:01)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Care succes ca nu v-a dat voie sa implementati nimic? Nici scaderea TVA, nici impozitul progresiv iar cresterea cu 8% a salariilor numai daca sunt resurse!
    Pe cine incerci sa pacalesti Florin Georgescu care ai pus la pamant tot sistemul finaciar-economic cat ai fost ministru de Finante sub Vacaroiu? Acelasi limbaj de lemn, aceleasi gogosi pentru prosti...ca in comunism!
    Mi-e sila!
    • +15 (23 voturi)    
      Nici TVA la facturare nu va fi anul asta! (Sâmbătă, 11 august 2012, 23:48)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Deci nu sunt bani, cum toata lumea informata o stie! Faptul ca pensiile au inceput sa intarzie cateva zile in tara explica refuzul FMI de a implementa vreo masura a USL anul acesta, cu speranta ca nu vor mai fi comunistii la guvernare dupa alegerile parlamentare si se va reveni din nou la reforme!
    • +6 (8 voturi)    
      frectia la piciorul de lemn!!! (Duminică, 12 august 2012, 11:30)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Marele rau-platnic e STATUL (la toate nivelele). Deci prefera sa NU iti plateasca 100% decat sa te amane cu 24%. Marii importatori/exportatori CU ACTE nu beneficiaza. Importatorii la negru nu sunt interesati, marii producatori (vezi Minea de la Angst etc) nu beneficiaza. Raman acele IMM care fac afaceri intre ele si care cam plateau la timp.
    • +3 (3 voturi)    
      :) (Duminică, 12 august 2012, 14:51)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Sa nu uitam ca Georgescu este "The mother and father" :).
      • -2 (2 voturi)    
        da (Duminică, 12 august 2012, 21:39)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        Putina lume stie ca sub Georgescu s-a implementat TVA in Romania.

        Eu cred ca e o veste buna, indiferent daca se aplica imediat sau de la 1 ianuarie 2013.
        • +1 (1 vot)    
          este o veste buna.... (Luni, 13 august 2012, 7:53)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          dar se aplica tuturor firmelor?
          In varianta initiala se vorbea cam asa: "măsura se va aplica doar în cazul întreprinderilor cu o cifră de afaceri de maximum 500.000 euro "
  • +21 (27 voturi)    
    Formidabil, traiasca iubitii nostri conducatorii (Sâmbătă, 11 august 2012, 23:01)

    Gelu. [utilizator]

    "Florin Georgescu: Negocierile cu partenerii internationali s-au incheiat cu succes"

    Si repetentii se bucura cand trec clasa (au luat nota 5) ca si cum ar fi premianti...
    MI-e jena de "ne-rusinea' lor !
  • +21 (25 voturi)    
    Stimate (Sâmbătă, 11 august 2012, 23:06)

    mercedes [utilizator]

    Mother &Father of economy v-ati molipsit repede de la plagiatorul si mincinosul natiunii. Personal nu mai cred absolut niciun comunicat din partea USL. E dezolant ca ne luati de prosti.
  • +14 (16 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 11 august 2012, 23:57)

    MirceaA [utilizator]

    succes de partea cui? Stim cu totii ca nu exista succes de ambele parti. Unul o da si celalalt o primeste. Luminati-ne si spuneti-ne in ce parte e succesul.
  • +20 (22 voturi)    
    Super tare (Duminică, 12 august 2012, 1:16)

    qwed [utilizator]

    Deci "privatizati" Oltchim cu un investitor "strategic" exact cum ati facut si cu Petrom. Din cate imi aduc eu aminte perioada 1992-1996 cand Georgescu era tot pe la Finante, a fost cea mai neagra perioada economica din istoria Romaniei. Nici dupa al doilea razboi nu am avut inflatie ca atunci.
    Extraordinar frate! Dupa 22 de ani in Romania inca domneste Iliescu si clica lui. Noi nu mai scapam de astia niciodata!
    • +1 (1 vot)    
      fum in ochi! (Duminică, 12 august 2012, 11:32)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui qwed

      si evident "nu vor gasi" investitor strategic si nu vor privatiza. Orice privatizare presupune un audit la sange si acela va descoperi gaurile din scripte plus furaciunile. Vrea guvernul asa ceva?
  • +5 (7 voturi)    
    FG (Duminică, 12 august 2012, 6:26)

    dan-titus [utilizator]

    nenicutule! toate dupa alegeri?
    bai da chiar ne lat drept prosti.
    inrest bani faceti numi din vanzari.
    afrme structurale... PLECATI !
  • +4 (4 voturi)    
    Apropo de someri... (Duminică, 12 august 2012, 8:44)

    Dianora [utilizator]

    Aia cateva mii de la Posta se pun sau nu la socoteala?
  • +4 (4 voturi)    
    Georgescu (Duminică, 12 august 2012, 10:14)

    ggna [utilizator]

    este Mother &Father a inflatiei! Toata lumea o stie!
  • +4 (6 voturi)    
    lui georgescu (Duminică, 12 august 2012, 10:29)

    hmara [utilizator]

    Tipule, nu te credem Deloc Noi stim altcev. Noi stim de ex. ca refacerea salariilor intregrala,se va face doar daca economia va premite. Si ea nu va permite, pt.ca nu ati guvrenat pana acum nimic. Traim din rezerve. Plata TVA la incasare, stim iar altceva. Important este ca cei peste 10 mil de nevotanti nu te cred, au discernamant. Mesajul tau este pentru ceilalti, 7 mil, care le lipseste judecata si rationamentul propriu, oameni pt.care judeca altii, frustrati si asistati social. Asa-i ca am dreptate? pai, vezi!
    • +1 (1 vot)    
      :) (Duminică, 12 august 2012, 19:41)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      De ce ne agitam? Cei 10 milioane de votanti vor veni in noiembrie la vot si PDL va avea majoritate...Mai au doar 3 luni....
  • +1 (1 vot)    
    Nu sunt numai pensionari si bugetari in Romania (Duminică, 12 august 2012, 10:51)

    Sorin111957 [utilizator]

    http://www.petitieonline.com/apel_pentru_indexarea_veniturilor_populatiei_salarii_pensii_al

    Este bine ca sa-u redat pensionarilor sumele luate abuziv din pensii!
    Este bine ca s-au reintregit salariile bugetarilor!

    Dar USL a promis mult mai mult si pentru mult mai multi.
    Devalorizarea leului si cresterea tuturor preturilor afecteaza intreaga populatie: de la sugar - pana la pensionar; de la bugetar pana lka salariatii din firmele private si din firmele de stat.

    USL detine puterea absoluta in ROMANIA – prin PARLAMENTUL ROMANIEI, prin GUVERNUL PONTA, prin interimatul INSTITUTIEI PREZIDENTIALE, prin intermediul PRESEDINTILOR DE CONSILII JUDETENE si a CONSILIERILOR JUDETENI, prin intermediul PRIMARILOR si a CONSILIERILOR LOCALI – este timpul faptelor pentru GUVERNUL USL – sustinut de PARLAMENT si PRESEDINTE.
    Trebuie sa nu ne mai minta si sa se tina de cuvant!
    • +1 (1 vot)    
      Preezent si viitor (Luni, 13 august 2012, 7:15)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Sorin111957

      Se vor reda. Se vor reintregi. Cel putin la salarii, jumatte din diferenta NOMINALA va fi din 2013.

      Oricum, ne agitam de pomana. Georgescu face ce trebuie mai bine: propaganda.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci toate datele macroeconimice (Duminică, 12 august 2012, 20:16)

    qwed [utilizator]

    revizuite pe scadere: crestere economica 1,2% de la 2,5 (in 2011 cresterea economica a fost de 1.5%)/ Deficit bugetar : 2,2% ( declara acum ei, dar pana in decembrie e timp berechet sa se razgandeasca) , inflatie 3.5% ( cica)/ Venituri in scadere / investitii in scadere , dar crestere pe cheltuieli de personal!!
    The mother and the father of the Economics face si el ce a invatat la orele de economie politica.
    Sa tiparim bani frate ca la balamuc! FMI si UE nu vor da nici un ban oricum "celui mai cinstit Guvern din istoria Romaniei"
  • 0 (0 voturi)    
    PROPAGANDA ! (Luni, 13 august 2012, 12:38)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Propaganda in stare pura! Masuri pentru stimularea mediului de afaceri? Masuri pentru cerarea de locuri de munca? Masuri pentru dezvoltare si stimulare tehnologica? Aceste vorbe, dle Georgescu, ne doare rau! Limitati-va la a le spune la Antena 3! Poate va crede Gadea!
  • 0 (0 voturi)    
    CU SUCCES ? (Luni, 13 august 2012, 14:49)

    liviusmaximus [utilizator]

    Care este succesul ? Ati primit lista a ceea ce mai trebuieste privatizat rapid si refuzul sau diplomatic - conditionarea - in privinta tuturor masurilot propuse.
    so ? esti mother&father sau master of disaster ?