Theodor Stolojan la RFI : Rectificarea bugetara consfinteste deteriorarea economica; ministrii zambesc fara motiv

de RFI     RFI Romania
Vineri, 24 august 2012, 13:37 Economie | Finanţe


Rectificarea bugetara arata "deteriorarea situatiei economice in Romania", declara la RFI europarlamentarul PDL, Theodor Stolojan. El crede ca ministrii zambesc, pentru ca "nu-si dau inca seama despre ce este vorba". Ministrul de Finante, Florin Georgescu, a spus joi ca toti ministrii sunt multumiti, pentru ca "au plecat zambind" si "nu s-au auzit tipete" din sala de sedinta a Guvernului.

Theodor Stolojan afirma ca "e posibil ca ministrii sa nu-si dea inca seama despre ce este vorba si sigur ca zambesc. Stiti ca multi oameni zambesc fara motiv!".

In opinia fostului prim-ministru de la inceputul anilor '90, "aceasta rectificare consfinteste practic deteriorarea situatiei economice in Romania, reflectata prin reducerea ritmului de crestere economica, ritm care si asa era mic, 1,5%. Acum bugetul este fundamentat pe o crestere economica de 1,2%, care e si ea pusa sub semnul intrebarii de catre prognozele diferitelor institutii internationale, prognozele pe care le fac unii analisti din Romania, banci si asa mai departe. Pe o crestere a inflatiei de la 3% la 3,5%, pe o deprecierea a cursului de schimb, toate aceste lucruri nu sunt semnale pozitive".

Continuarea pe www.rfi.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6508 vizualizari

  • -31 (35 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 24 august 2012, 13:43)

    MRSmrs [utilizator]

    Acesta este =bolnavul= dupa care plangea prefacutul national?
    Vad ca traieste mult si bine....iar conturile lui sunt in crestere.
    • +22 (24 voturi)    
      nu, (Vineri, 24 august 2012, 13:56)

      Tymax [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Asta e "bolnavul" care mai spune din cand in cand lucrurilor pe nume. Un optimist e un pesimist prost informat.
      • +12 (14 voturi)    
        Bine ca nu e "sanatosul" (Vineri, 24 august 2012, 14:28)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Tymax

        care a omorat copii, tati, mame, bunici la lovilutie!
        Ala apare mereu si cand apare ai impresia ca buhaie cucuveaua!
        Ce rau poti fi; faci comparatie intre un ciminal si unul pentru care s/a "plans" o data!
        Bravo voua, iubitori de "televiziuni de stiri"!
        • -1 (1 vot)    
          Hmmm (Sâmbătă, 25 august 2012, 12:01)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Postacii basiti in lipsa de argumente folosesc =argumentul suprem= Iliescu!!
          Ha,ha,ha cat de penibili sunteti!!
          Razgandacul prim-ministru =draga stolo= ce mai zice?
          Sta ca un mos pe bancuta si critica...atunci cand a fost numit prim-minitru a facut pe el de frica si....s-a imbolnavit IAR!!:))
          PS.Cand mai vine =draga stolo= sa mai faca o nationalizare a valutei?
    • +23 (25 voturi)    
      "conturile lui sunt in crestere" (Vineri, 24 august 2012, 14:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Vad ca esti foarte atent. Este ilegal sa-ti creasca conturile? Sau esti doar invidios.
      • -1 (1 vot)    
        Hmmm (Sâmbătă, 25 august 2012, 12:02)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Cred ca =draga stolo= este un afacerist de succes!!!
        Ha,ha,ha,ha....nu ma mai pot opri din ras.
  • +29 (29 voturi)    
    au motive.... (Vineri, 24 august 2012, 13:52)

    translativus [utilizator]

    ....sa zambeasca si sa se felicite intre ei pentru ca au reusit sa il mai pacaleasca o data pe cetatean. Viata pe datorie se va razbuna insa iar cei cativa care mai produc bani in tara asta, vor fi primii care vor afla acest fapt.
    Intram iar in groapa si asta doar pentru ca niste infractori politici sa scape basma curata.
    Acesta este sistemul politic parlamentar, in care isi gasesc culcusul tot felul de lighioane.
    • +7 (7 voturi)    
      Îmi cer scuze (Vineri, 24 august 2012, 16:11)

      Xtrek [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      mai jos am spus cam același lucru, cu alte cuvinte, ne citind postarea ta. Oricum, nu este un plagiat ci consider că am avut aceeași părere.
      • +4 (4 voturi)    
        daca... (Vineri, 24 august 2012, 17:40)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Xtrek

        ...ati folosit ghilimele inseamna ca nu este.
        Glumesc desigur.
        Este imbucurator sa constati ca mai sunt si altii care gandesc ca tine in momentul in care dispun de aceleasi informatii. Asta se va vedea si la votul pentru alegerile generale.
  • -11 (13 voturi)    
    Stolojan (Vineri, 24 august 2012, 15:15)

    Colonel [utilizator]

    Nu e ala ce era pe moarte de cate ori primea o functie ?
    • +10 (12 voturi)    
      Domn' COLONEL, (Vineri, 24 august 2012, 15:34)

      tedycv [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Nu ai si matale treaba, pe acolo pe unde esti colonel? Te plateste patronul "pe functie" doar asa, ca sa te zgaiesti la PC sau TV, sa te afirmi pe internet si se te afli in treaba?
      • -5 (7 voturi)    
        ce treaba ai tu ? (Vineri, 24 august 2012, 16:25)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

        n-ai argumente si ataci persoana ?
        • +3 (5 voturi)    
          Lol (Vineri, 24 august 2012, 17:13)

          SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Nu domnule colonel, sa traiti, departe de noi gandul sa atacam persoana dumneavoastra, sa traiti, aveti intotdeauna dreptate si logica dumneavoastra este impecabila.

          Nici prin cap nu imi trece sa indraznesc a face o paralela intre comentariul dumneavoastra, care nici rastalmacit in cel mai pervers mod nu poate fi considerat atac la persoana in lipsa de argumente, si comentariul lui tedycv, care este doar un civil lipsit de darul inteligentei superioare care poate salasui doar intr-un corp perfect antrenat, de militar de cariera.

          P.S. Sunteti asteptat in PU, va rugam sa nu va simtiti retinut pe acest site.
    • 0 (0 voturi)    
      domnu colonel (Sâmbătă, 25 august 2012, 17:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      sau tovarasu colonel, ca suna mai normal la urechile dv, ce faceti diseara ?
      iar in piata ?
      s'a pus jandarmeria pe amenzi.
      cica de atata fierbinteala, vor aduce si tulumbele cu apa. nu ratati o baie, va va prinde bine !

      hai la lupta cea mare !
      sa scapam tzara de diktator !

      s'traiti, si cu permisiunea dv. as mai adauga:
      jos ilescu si dogarii usl !
  • +14 (14 voturi)    
    hahaha ! (Vineri, 24 august 2012, 15:17)

    nash pandelica [utilizator]

    ce strigate o sa auda domnu menistru, flogescu pe la bnr, mai la iarna.

    radeau si ei ca prostu in targ.
    cum sa fie tzipete, daca toata lumea a fost multumita.
    si cei ce au luat, adica madam campenau, si cei ce au dat. caci au dat, spre binele Partidului !
    sa iasa, naibii, bine la alegeri, sa nu mai pateasca ca la referendum, unde a fost mai mult de'a sila.
    la toamna va fi cu mila, nu cu sila.

    deci, lasam investitiile neterminate, orice'ar fi ele, stranduri, stadioane, dam oameni afara si le lasam sa se distruga, pentru o manjeala de cativa lei.
    cu gandul ca pan'la iarna can' or mai vei astia de la femei, ei sunt cu sacii in caruta si cu slanina in pod.

    cam asta este veselia domnilor menistrii de confesiune usl-mista.
    • -3 (5 voturi)    
      Matale ești dus un pic ??? (Vineri, 24 august 2012, 19:56)

      Mai mult de un neuron [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Care investiții, coane ? Furăciunile lui madam Udrea care n-au adus 1 leu beneficiu ? Păi alea trebuie oprite oricum și indiferent de cine ia comisionul. Da, lăsăm porcăriile neterminate și tare aș vrea să trimită ăștia dosarul furăciunilor lui Udrea la un DNA care să nu fie sub comandă băsistă- să vedem cum taie dna. Udrea morcovii felii la Mislea....
      • +1 (1 vot)    
        las' ca or sa investeasca (Sâmbătă, 25 august 2012, 16:57)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

        in tel -drumul lui dragnea, la constanta lui mazare, la oprisan la vrance, prin gorj.. au unde.
        pe alea incepute le lasa si incep altele.
        cand se schimba guvernarea, vin altii, le lasa pe astea si incep si ei altele.

        tot de schimbari si inceputuri avem parte.
        asta pentru ca nu exista o strategie consensuala de investitii cu adevart necesare, care sa fie urmate indiferent cine vine la guvernare.

        stolojan a repetat de multe ori ca o cale de crestere economica este in infrastructura locala:
        canalizare si strazi asfaltate in orasele mijlocii si mici, drumurile judetene, gaze, canalizare si apa curenta la sate...

        nu este nevoie de investiti nationale, de investitori straini. se pot face proiecte la nivel local, de judete, cu fonduri europene, fara eforturi bugetare mari, cu masinarii si materie prima din interior, cu forta de munca si bani locali.

        ar aduce tzara mai aproape de uniune.
        ar da de lucru la localnici si ar dezvolta afacerile mici si mijlocii la nivel local.
        in final, ar fi crestere economica si crestere a nivelului de trai al populatiei.
        dar, vai, n'ar prea iesi mis-masurile la nivel mare, de partide.

        ramane asa: jos iliescu si clica de slugi comuniste !
  • +9 (9 voturi)    
    Nu zâmbesc fără motiv (Vineri, 24 august 2012, 16:08)

    Xtrek [utilizator]

    Din contră, guvernanții au motiv să zâmbească. L-au mai aburit încă o dată pe român. Iar cei care pun botul la pomana asta, or să-și muște curând de sub unghii. Nu își dau seama că acum primesc un "pumn de ceapă" dar nu peste multă vreme li se va lua înapoi cu sacul.
    Economia unei țări nu crește nici un procent cu voturi cumpărate. Iar scadența nu ne va ierta. Mă întreb câți or să fie cei care vor spune : cum am putu să fiu atât de orb ?
  • -2 (4 voturi)    
    Ohoho (Vineri, 24 august 2012, 17:08)

    miguelito [utilizator]

    vorbeste cel care a nationalizat valuta? Sa-i aminteasca cineva cine a fost la guvernare pina acum 3 luni.
  • -2 (4 voturi)    
    Frankie Stolojan zâmbește doar a pagubă (Vineri, 24 august 2012, 19:05)

    Mai mult de un neuron [utilizator]

    Credeam că e deja împăiat dar ete-te că mai trăiește Godzilăroiu primitiv. Dl.Stolojan să ne dea mai bine explicații cum a fost cu furtișagul de la MegaPower și de unde și-a cumpărat el Clăbucet plecare- și mai discutăm. În rest, onor părerea domniei sale servește la șters la fund.
  • 0 (0 voturi)    
    care ministri sa planga? (Duminică, 26 august 2012, 7:46)

    sutasul [utilizator]

    Adunatura de imbecili din guvernul Ponta nu pot plange la rectificarea bugetara pentru ca sant prea prosti ca sa inteleaga ce se intampla in realitate si impactul pe care o sa-l aiba aceasta manevra asupra lor si a populatiei. Tara asta a ajuns poligon de incercare pentru niste ratati imbecili si mercenari tupeisti. In afara de interesul lor...Dumnezeu cu mila!