FMI: Romania trebuie sa-si indeplineasca angajamentele deja asumate inainte de a incheia un nou acord

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 14 noiembrie 2012, 13:59 Economie | Finanţe


Reprezentantii FMI, ai Comisiei Europene si ai Bancii Mondiale au spus in cadrul intilnirii cu Traian Basescu ca Romania trebuie sa-si indeplineasca angajamentele deja asumate inainte de a incheia un nou acord, arata un comunicat al Administratiei Prezidentiale. In cadrul actualului program, mai multe reforme structurale nu au fost finalizate conform graficului stabilit, au mai spus oficialii FMI.

Reamintim ca Traian Basescu declarase in urma cu o saptamina, la inceputul vizitei FMI, ca a convenit cu premierul Victor Ponta si guvernatorul Mugur Isarescu demararea discutiilor cu Fondul pentru un nou acord de tip preventiv.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3576 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    exista o solutie (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 14:38)

    evoque [utilizator]

    foarte simpla, trecem romania in proprietatea fmi, sa o reformeze ei . A ajuns romania sa fie condusa de: ce, ppe, fmi. Bravo politicienilor romani, ei sau imbogatit si poporul plateste.
    • +20 (24 voturi)    
      solutie infantila (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 15:43)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      - ne dam cu funduletzul de pamant ca nu ne accepta creditorii toate nazurile!
      Romania nu este condusa de ce, ppe, fmi: nu are ea norocul asta! E condusa de cei ce rezulta in urma jocului cu stampilutza de vot din 4 in 4 ani de populatia care casca gura la televiziunile fostilor securisti / experti in manipulare. Ganditul cu propriul cap e o chestie mai dificila.
      • -11 (15 voturi)    
        deci (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 15:52)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui IoanB

        cine a impus romaniei la referendum 50+1?
        ai fost intrebat, in calitate de cetatean al romaniei care te joci cu stampilutza, daca esti de acord ca romania sa ia bani cu camata?
        Este infantil sa gandesti?
        Este corect ca unii sa ia bani camata in numele stampilutzei matale si matalutza sa ii platesti?
        40 de ani am sperat sa scapam de cizma rusilor, unii chiar au luptat pentru asta, iar acum ne bagam capul sub cizma camatarilor pentru ca asa spune un presedinte ca este bine.
        De ce islandezii au stabilit ca niciodata tara sa nu se imprumute fara acordul cetateanului cu stampilutza?
        Gandeste, nea Ioane, gandeste!
        • +17 (17 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 17:14)

          [anonim] i-a raspuns lui evoque

          • -6 (10 voturi)    
            si se termina (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 19:00)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui

            cu "sa traiti bine".
            • +5 (5 voturi)    
              bah evoque (Joi, 15 noiembrie 2012, 10:09)

              Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              mai lasa-ne cu tampeniile tale...

              postezi ca platitu' numai aberatii. Esti ca un angajat care nu stie nimic , dar care e cel mai lingau.

              Du-te si termina barim liceul.
              • -4 (4 voturi)    
                care este problema "dottore" (Joi, 15 noiembrie 2012, 10:47)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

                te roade la simtul politic?
            • 0 (0 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 15 noiembrie 2012, 13:30)

              [anonim] i-a raspuns lui evoque

              • 0 (0 voturi)    
                bla bla bla (Joi, 15 noiembrie 2012, 14:00)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui

                pensiile militarilor au fost recalculate si marite de?,......,de?...: booooc.
                Va convine un sistem in care un grup de persoane adunate sub sigla unui partid sa decida in numele unei tari doar pentru ca sustin ca doar ei stiu pentru ca ei mananca vaca de kobe? Cine a redus salariile si locurile de munca?
                Vad ca nu va plac deloc referendumurile, nu va place deloc daca cetateanul are o alta opinie.
                Atentie la stampilutza!
        • +4 (4 voturi)    
          de ce nu vii tu cu bani (Joi, 15 noiembrie 2012, 10:23)

          meddio [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          sa imprumuti Romania , nemultumitule ?
          • -3 (3 voturi)    
            amice (Joi, 15 noiembrie 2012, 10:52)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui meddio

            era sa il citez pe caragiale, dar ma rog sa trecem peste. Nu ai habar de cati bani am adus eu in tara asta, iar daca romania nu ar fi condusa de niste dezastre de politicieni, tara asta ar fi un paradis.
            Romania nu are nevoie de bani luati cu camata. Romania are nevoie sa fie administrata corect, nu de niste slugoi ai fmi.
  • -5 (11 voturi)    
    deci... (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 14:52)

    versus_rmd [utilizator]

    atunci, nu mai încheiem nici un acord... ce ziceţi de asta?
    • +12 (14 voturi)    
      nu vom zice nimic (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 15:34)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui versus_rmd

      ...ne vom plange doar de faptul ca sunt dobanzile mari la cei dispusi sa ne imprumute!
      Deh! Fudulia si prostia are pretul ei!
      • -7 (11 voturi)    
        Dobanzile au fost mari... (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 15:46)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui IoanB

        ... in Romania indiferent ca am fost sau nu sub umbrela FMI.
        • +6 (8 voturi)    
          gandire/postaceala? (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 17:42)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          cu premeditare? Statul s-a imprumutat intern la peste 6% iar FMI a semnat la 3,5%. Cat are Grecia, tu finutza unui instructor rosu de partid?
          • +5 (5 voturi)    
            finuta si altii pe aici (Joi, 15 noiembrie 2012, 10:11)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

            posteaza fara sa gandeasca.
            dar isi iau salariu' pe linie de partid.
        • +4 (4 voturi)    
          ooooooo daaaaaaa (Joi, 15 noiembrie 2012, 10:10)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          o sa vezi tu dobanzi mari cand nu o sa ne mai imprumute nimeni...
      • +1 (3 voturi)    
        atunci... (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 19:05)

        versus_rmd [utilizator] i-a raspuns lui IoanB

        citește cel mai de sus comentariu, că dacă îți zic că-i primu', n-ai să-nțelegi nimic, fudulule... :)
        • +6 (6 voturi)    
          Lipsa (Joi, 15 noiembrie 2012, 7:41)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui versus_rmd

          acordului cu FMI e bomboana de pe coliva Romaniei,cacarailor!
    • +11 (13 voturi)    
      Abia (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 17:15)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui versus_rmd

      acum,fara acord cu FMI,vom intelege ce inseamna sa traiesti pe datorie....