Cipru: Consternare in randul populatiei si apeluri la manifestatii lansate de opozitie. Parlamentul se reuneste de urgenta luni pentru ratificarea acordului de salvare cu UE. / Comentariu AFP: Taxarea exceptionala a depozitelor bancare risca sa destabilizeze economia cipriota pe termen lung

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 17 martie 2013, 12:02 Economie | Finanţe


Parlamentul cipriot urmeaza sa se reuneasca de urgenta luni pentru a incepe procedurile de ratificare a planului de ajutor financiar in valoare de 10 miliarde de euro negociat cu Uniunea Europeana, plan ce presupune aplicarea unei taxe exceptionale asupra depozitelor bancare - altfel spus, retinerea unei cote din fiecare depozit. Presedintele cipriot Nicos Anastasiades, revenit sambata seara in tara de la Bruxelles, urma sa rosteasca duminica un discurs pe aceasta tema in Parlament si sa adreseze un mesaj natiunii, insa acestea au fost amanate, de asemenea, pentru luni. Pe de alta parte, agentia AFP a cerut parerea mai multor analisti economici, care considera ca masura fara precedent de a impune o taxa exceptionala pentru depozitele bancare risca sa destabilizeze economia Ciprului - un centru financiar major, si sa provoace probleme pe termen lung.

  • Ce prevede controversatul acord de salvare

Cu scopul de a isi reduce participarea la acest imprumut, dupa ce Nicosia a solicitat 17 miliarde de euro, creditorii i-au cerut sa instituie o taxa exceptionala, in cuantum de 6,75% asupra tuturor depozitelor bancare in valoare de pana in 100.000 de euro si de 9,9% pentru cele ce depasesc acest prag.

Masura solicitata de ministii de Finante din zona euro este una fara precedent in pachetele anterioare de salvare. Se estimeaza ca aproape jumatate din depozitele din bancile cipriote apartin cetatenilor rusi non-rezidenti.

Aceste prelevari, menite sa colecteze 5,8 miliarde de euro, vor fi aplicate tuturor persoanelor rezidente pe insula. Taxele pe capital si dobanzile depozitelor vor fi compensate integral, prin distribuirea de actiuni, a precizat ministrul Finantelor, Michalis Sarris.

In cadrul negocierilor sale cu UE si FMI, Guvernul a fost nevoit sa cedeze, de asemenea, si in privinta altei linii rosii si sa accepte cresterea impozitelor asupra intreprinderilor.

Cipru a obtinut un ajutor in valoare de 10 miliarde de euro, cu o contributie din partea FMI in valoare de un miliard, potrivit unei surse diplomatice europene. La final, datoria cipriota va fi de 100% din PIB, in 2020.

Imediat dupa anuntarea acordului, un numar important de ciprioti si straini au incercat sa isi retraga banii de la bancomate. Unele bancomate din tara au ramas fara bani dupa ce oamenii s-au grabit sa isi retraga depozitele.

Fondurile aferente taxei speciale au fost insa inghetate imediat in conturi, a declarat Joerg Asmussen, membru in Consiliul Executiv al Bancii Centrale Europene.
Taxa va fi aplicata inainte de redeschiderea bancilor cipriote, inchise luni pentru o sarbatoare nationala. Sarris a afirmat ca transferurile electronice vor fi de asemenea limitate pana marti.


  • Procesul de ratificare a acordului incepe luni, opozitia indeamna la manifestatii

Parlamentul cipriot este angajat intr-o cursa contra-cronometru in vederea validarii acordului inainte de redeschiderea bancilor, marti (luni este zi de sarbatoare publica) si este de asteptat sa faca tot posibilul pentru ca acordul sa fie ratificat in cursul zilei de luni.

AFP noteaza ca impunerea unei taxe exceptionale si fara precedent asupra depozitelor bancare a starnit consternare in randul populatiei insulei. In ciuda asigurarilor date de presedintele tarii, Nicos Anastasiades, care sustine ca "Solutia pe care am ales-o este dureroasa, dar este singura care ne permite sa ne continuam vietile fara probleme" si a atras atentia asupra riscului "prabusirii" intregului sistem bancar de pe insula, alti politicieni ciprioti sustin contrariul.

Apeluri la manifestatii au fost lansate in special de catre candidatul infrant in alegerile prezidentiale din februarie, George Lillikas, care a facut campanie electorala impotriva acestui plan de salvare. El a indemnat la o mobilizare in cursul zilei de marti.

"Situatia este grava, dar nu tragica. Nu exista motive de panica", a incercat sa ofere asigurari si un purtator de cuvant al Guvernului, Christos Stylianides.

In schimb, deputatul Nicolas Papadopoulos, din cadrul partidului Diko (centru-dreapta), a carui conducere a sustinut alegerea lui Anastasiades, a criticat acordul, pe care l-a calificat drept un "dezastru" pentru sistemul bancar, considerat un pilon al economiei tarii. "Este un cosmar", a declarat el pentru postul de radio de stat.

Ciprul a solicitat un ajutor european in iunie 2012, dupa ce primele doua cele mai importante banci din tara, afectate de criza, au cerut Guvernului sa le salveze, in urma unor pierderi evaluate la 4,5 miliarde de dolari.

Ciprul devine a cincea tara din zona euro care beneficiaza de un program de ajutor international.


  • Analisti economici: Taxarea depozitelor bancare poate destabiliza economia

Decizia Uniunii Europene de a impune o taxa exceptionala pe depozitele bancare in schimbul acordarii pachetului de ajutor financiar pentru Cipru poate pune in pericol economia insulei mediteraneene, care este un centru financiar major, sustin analistii economici consultati de agentia AFP.

"Problemele ar putea fi pe termen lung", atentioneaza Fiona Mullen, analist economic specializat in Cipru.

"Serviciile financiare si afacerile erau singurele sectoare generatoare de locuri de munca si de venituri fiscale, iar acestea sunt puse acum sub o dubla sanctiune: cresterea impozitului pe profit si taxarea depozitelor", a explicat Fiona Mullen.

Activele bancare din Cipru reprezinta de opt ori PIB-ul insulei. Numeroase firme off-shore si-au stabilit aici cartierul general, profitand de unul dintre cele mai avantajoase sisteme de impozitare din Uniunea Europeana.

Vicepresedintele Institutului de Contabili publici din Cipru, Marios Skandalis, spune ca "exista un risc foarte important de a se pierde increderea in Cipru ca centru financiar. Ambele masuri - atat taxarea depozitelor bancare, cat si cresterea impozitului pe profit, afecteaza un sector important al economiei cipriote si vor avea in cele din urma un impact negativ asupra PIB-ului".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






9725 vizualizari

  • 0 (22 voturi)    
    hehe (Duminică, 17 martie 2013, 12:16)

    Mazeta [utilizator]

    Într-un fel sau altul, Ciprul a fost distrus și cucerit peste noapte. Blitzkrieg. Noua divizie de blindate a Gemaniei: Deutsche Bank!
    • +16 (18 voturi)    
      Deutsche Bank (Duminică, 17 martie 2013, 18:58)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      este condusa de un indian, care traieste la Londra si care nici macar nu stie germana....
      • -7 (15 voturi)    
        Bravo...si ala a decis sa fure 7 miliarde (Duminică, 17 martie 2013, 19:16)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ala_

        Bravo...deci un Indian a decis sa fure 7 miliarde din Cipru?

        iar Germania nici n-a aflat ce face "Indianul lor" in Cipru....

        Dar de Schauble ai auzit?

        "Domnu' Geoana", de Schauble ai auzit?

        - Nu..
        "Pai n-a fost aseara la Bruxelles cand s-a decis ca Cipriotii sa fie furati de cei 7 miliarde EU? Nu au spus oamenii lui ca e un succes ca s-a decis un furt"

        Cine e Schauble?
        Iti spun eu cine e: "e un pakistanez din Honolulu parasutat de Rusi in Germania..."
        ca sa fie Ministru de Finante si ideolog al masurilor de Austeritate din UE...

        Masurile lui s-au aplicat si se aplica si pe la noi....

        Deci "Indienii" is de vina, nu?
        • +8 (10 voturi)    
          vai de capul tau (Duminică, 17 martie 2013, 23:32)

          ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Deutsche Bank e banca comerciala, tranzactionata pe bursa si detinuta de investitori din peste 120 de tari. N-a avut nicio treaba aici si, in general, guvernul german nici nu prea are cum sa-i dicteze ce sa faca. Ah... iar divizia lor ce acorda imprumuturi statelor are sediul in New York.
      • -2 (8 voturi)    
        eh (Duminică, 17 martie 2013, 19:44)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ala_

        Și Hitler cică era evreu... Nu mai poți avea încredere în nimeni în ziua de azi.
      • 0 (4 voturi)    
        cred ca... (Duminică, 17 martie 2013, 19:57)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui ala_

        Se referea la Bundesbank...
        • -3 (7 voturi)    
          Pai ce-are Bundesbanku...cu... (Duminică, 17 martie 2013, 22:29)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Pai ce-are Bundesbanku...cu...7 Miliarde furati din Bancile din Cipru?
    • -1 (11 voturi)    
      Experimentele (Duminică, 17 martie 2013, 19:34)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      se fac, la început, pe grupuri ( a se citi state) mici.
    • -2 (2 voturi)    
      Gresit (Luni, 18 martie 2013, 9:30)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Confundati Deutsche Bank cu BCE. Dar este adevarat ca actuala constructie europeana este gandita pentru refacerea 'sfantului' imperiu romano-german. Dintr-o piata economica unita, ceea ce este o idee foarte buna s-a ajuns la o constructie supra-statala CARE ARE TOATE INSTITUTIILE SI PARGHIILE FINANCIARE IN MANA GERMANIEI. Sa facem o mica recapitulare asupra 'victoriilor' reputate de euro: falimentul urmatoarelor tari: Grecia, Irlanda, Portugalia, Spania, Italia(una din primele 7 economii ale lumii ca marime!!!) si acum Cipru. Chiar nu se trezeste nimeni? Germania a avut grija sa se asigure ca toate tarile vor adopta euro, asa incat la finalul procesului vom avea o economie mamut care a inghitit si subjugat toate tarile mai putin performante din EU. Sper ca politicienii romani ii vor urma rapid pe cei cehi si bulgari care au amanat pe termen nelimitat trecerea la euro. altfel urmatoarea pe lista statelor falimentare va fi Roamania....
  • +3 (5 voturi)    
    intrebare (Duminică, 17 martie 2013, 12:31)

    Xorciser [utilizator]

    Am si eu o intrebare, care poate e relevanta pentru unii din cititori.

    N. Cinteza a spus ca nu vor fi afectate conturile din Romania de la bancile cu actionariat cipriot si ca "asemenea masura este valabila doar pe teritoriul tarii respective".

    Intrebarea mea este urmatoarea: ce se va intampla cu banii depusi la bancile romanesti (BT, Bank of Cyprus Romania etc) in CONTURI REZIDENTE IN CIPRU?
    • -2 (16 voturi)    
      ia-ti adio ...de la bani (Duminică, 17 martie 2013, 18:42)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      ia-ti adio ...de la bani
      • +3 (5 voturi)    
        :) (Duminică, 17 martie 2013, 19:59)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Bine eventual poti sa pierzi 7-10% (nu iti iei adio de la toti banii), dar bine ar fi de avut un raspuns. Eu nu am bani in Cipru, dar poate sunt care au.

        Un alt punct ar fi ce se intampla cu firmele romanesti care au actionari firme din Cipru...care au conturi in Cipru. Un haircut de 10% la conturile companiilor din Cipru poate duce la crize de lichiditate in alte piete...
        • -4 (8 voturi)    
          the perfect Sturm (Duminică, 17 martie 2013, 20:42)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Nimeni nu va tăia 10%, aici e toată șmecheria. Acordul ăsta n-are cum să treacă de Parlamentul cipriot, și cei care l-au făcut știu prea bine asta. Este o lovitură pentru a distruge sistemul bancar al Ciprului și pentru a muta banii către țările sigure ale EZ (Germania?).
  • +12 (18 voturi)    
    Imprumut (Duminică, 17 martie 2013, 12:46)

    cobra1000 [utilizator]

    "Nicosia a solicitat 17 miliarde de euro" ! Cand Romania a cerut si ea cateva miliarde a sarit in sus opozitia ca este mult, care opozitie, acum nu stie cum sa faca sa mai ia niste bani !
    • 0 (0 voturi)    
      Daca ar fi dupa mine... (Luni, 18 martie 2013, 9:53)

      IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui cobra1000

      maine i-as impusca pe toti cei care sub o forma sau alta au fost la conducerea Romaniei in ultimii 10 ani... Poimaine, i-as lua pe cei care au condus Romania in ultimii 30 de ani...
  • +11 (21 voturi)    
    Asa. Si este cineva mirat? (Duminică, 17 martie 2013, 13:04)

    AlinNeculai [utilizator]

    Adica avem doua tipuri de oameni. Poate extrapolez usor, dar o fac doar sa-mi intelegeti ideea, deci, primul tip lenes, s-a intins mai mult decat ii era plapuma, nu a gandit, nu a pastrat bani in cont, s-a imprumutat si nu mai poate da banii inapoi. Al doilea tip: muncitori, nu au cheltuit bani aiurea, au strans, in loc sa creeze destabilizarea Ciprului cum faceau prima categorie, au stabilizat tara. Si cine este sanctionat pentru lenesii iresponsabili? Pai cei muncitori si rationali. Cum? Prin furt de stat? Sa iesi in strada sa strangi politicienii si bancherii intr-un tren sa-i duci la o unitate de procesare a carnii, sa-i bagi intr-un tocator industrial, sa-i toci, apoi sa-i arzi si gramada de cenusa sa o bati cu batele de baseball? Da.
    • +7 (17 voturi)    
      ... (Duminică, 17 martie 2013, 20:16)

      Marcu. [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      In bancile din Cipru isi tin banii infractorii din Rusia si evazionistii din restul Europei. De aceea s-a ajuns la aceasta masura (pentru ca niciun cetatean european nu ar fii de acord sa imprumute CIprul ca sa salveze bancile cipriote unde isi au banii indivizii de mai sus). Saracii cetateni ciprioti sunt victime colaterale.
      • 0 (8 voturi)    
        Exista justitie. (Duminică, 17 martie 2013, 21:36)

        AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui Marcu.

        Nu este corect sa furi bani ca stat pentru ca banuiesti ca un presupus infractor rus ar fi depus, posibil, bani in acea banca.
        Adica daca mie mi se pare ca un judecator ar fi corupt si banuiesc ca ar avea bani depusi in BCR ar fi normal sa-mi pun cagula si sa jefuiesc banca, pe acelasi rationament, nu?
        Nu, tot politicienii care au creat criza, si bancherii care pun la dispozitie ceva ce nu au cu adevarat, banii sunt ai deponentilor, sunt singurii vinovati pentru furt daca se petrece. Si daca cipriotii nu-i vor atomiza, atunci isi merita soarta. Vor ajunge aproape ca Romania.
      • +1 (5 voturi)    
        Ai dreptate. (Duminică, 17 martie 2013, 23:58)

        Non.e [utilizator] i-a raspuns lui Marcu.

        Numai România a fost de acord să se împrumute cu `j de de katraliarde pentru a salva băncile nemafioților de germani, austrieci, greci, francezi, ciprioți, turci, libanezi și alte neamuri.
        Dacă ar fi fost vorba să împrumutăm numai vreo zece bulioane pentru a-i ajuta pe nemernicii (mafioți, borfași și mai știm ceva de ei) fermieri, întreprinzători sau tineri români, n-am fi pus botul.
    • 0 (8 voturi)    
      nu chiar (Duminică, 17 martie 2013, 23:13)

      ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      De platit vor plati toti cipriotii, nu doar aia care is harnici si muncesc, dupa cum insinuezi tu in naivitatea ta.

      Iar daca vrei sa trimiti indivizi la abator, pe langa politicieni si bancheri, vezi sa nu uiti si de cei care luau de la banci fel si fel de credite pentru a cheltui ca vitele (astia's principalii vinovati). In total va trebui sa trimiti la abator peste 90% din populatia Ciprului.
      • +2 (6 voturi)    
        Nu chiar, doar bancherii si politicienii. (Duminică, 17 martie 2013, 23:52)

        AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

        Cetateanul a incheiat un contract iar acolo se spune: daca ai bani imi platesti dobanda, daca n-ai iti iau casa, sau vaca, sau masina. Cetateanului care nu da banii cu dobanda sa i se ia vaca, masina, casa, nu sa i se fure celui care nu a facut credit banii de catre stat. Iar daca i se fura, pagubitii ar trebui sa-i duca la abator pe politicieni si pe bancheri. Doar pe acestia!
        • 0 (4 voturi)    
          Fals (Luni, 18 martie 2013, 7:24)

          ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

          Cea mai mare parte a datoriilor alea sunt asigurate (garantate) de Stat ! Ca asa s-a promis la alegeri iar prostimea a votat demagogii, la fel cum la noi voteaza pe la sate, pe X sau Y pentru o punga de faina si doua sticle de ulei, apoi se vaita ca de ce i fura politicienii (aia pe care tot ei ii trimit in Parlament si la abuzurile carora inchid ochii atata vreme cat lor le merge bine)

          - Guvernele (alese de cetateni) au creat cadrul legal promis populatiei.
          - Bancile au implementat masurile de creditare,
          - Vitele s-au grabit sa se indatoreze pentru a putea cheltui mai mult decat produceau.

          Singurul verdict corect: toti de care aminteam mai sus merita dusi la abator. Altfel ciclul se va relua (ca de atatea alte ori in istorie) iar progresul va fi cel mult neglijabil.
          • +1 (3 voturi)    
            Cred ca esti bancher. (Luni, 18 martie 2013, 10:43)

            Marionette [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

            Dobitocul care s-a imprumutat aiurea si nu mai poate plati banii si-a asumat un risc. Riscul era de ex. sa-si piarda casa. Dobitoc cum este ca s-a intins mai mult decat ii era plapuma merita sa i se ia casa si atat. Dobitocul este in dobitocenia sa cinstit, chiar daca nu poate plati, pentru ca i se ia casa. Aaa, ca dobitocii astia fiind multi au destabilizat intreaga tara este alta discutie, si vinovati de asta sunt bancherii care au fost mai dobitoci decat dobitocii si au dat imprumuturi fara numar, iar acum nu vor sa suporte consecintele dobitocieniei lor. De aceea ca dobitoci cinstiti cetatenii NU trebuie dusi la abator, dar bancherii, ca dobitoci necinstiti TREBUIE transformati in mici.
            • 0 (2 voturi)    
              Sunt inginer (Luni, 18 martie 2013, 15:39)

              ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

              ...si din ala care e in stare sa gandeasca singur si nu si-a facut niciun credit pana acum !

              Bancherii au dat imprumuturi pentru ca statul cipriot era garantor. Statul te asigura ca daca tu , ca creditor, ai avea contracte care nu ar fi ajuns la maturitatea, o parte din bani iti vor fi returnati din diverse asigurari.

              Aia pe care ii aperi, prin imprumuturi prostesti au dus la cresteri artificiale ale preturilor in toate domeniile. Apartamentele, masinile, terenurile sau electronicele sunt mai scumpe din cauza lor (credite luate de ei au dus la umflarea cererii si implicit a preturilor). Din cauza ca toate sunt mai scumpe, aia care chiar sunt cinstiti sunt fortati sa plateasca mai mult decat ar fi platit in mod normal pentru cam orice.

              Daca e sa se plateasca pentru dobitocie, atunci TOTI dobitocii ar trebui sa plateasca. ASA E CORECT !

              Insa, ce e mai interesant, e ca in structura datoriei Cipriote procentul "imobiliarelor" este unul nu foarte mare.
              Imprumuturile externe erau contractate nu ca sa ajute la extinderea creditarii interne, ci ca sa acopere lucrari de infrastructura si plata salariilor bugetarilor.

              PRICEPI ?

              Cipriotii traiau pe datorie, cam la fel ca grecii. Nivelul salarial ridicat de acolo era sustinut prin banii luati de pe pietele externe (si nu din ceea ce se producea in stat).

              DE CE se intampla asta ? Pentru ca oamenii vor un trai mai bun (cresteri salariale, masini, apartamente, etc) indiferent de cat sunt de performanti sau nu.
  • +7 (17 voturi)    
    Bine... (Duminică, 17 martie 2013, 13:17)

    minus [utilizator]

    Pe surse, Breaking News: opozitia spune ca Traian Basescu e de vina, acum si vesnic.

    Este o stire interesanta, cu o oarecare morala: daca nu sunt bani, nu inseamna ca i-a furat cineva! Pur si simplu, Cipru are o viata prea buna in raport cu ce produce si poate vinde. Vine o zi in care se sfarseste cu viata buna, iar creditorii iti pot pune conditii care pe termen lung te pot baga mai adanc in... mlastina.

    Poate va veni o zi in care se va intampla la fel si cu Romania si paradoxul va fi acela ca... am avut o viata buna sub Traian Basescu si nu am crezut asta. Va dati seama ce ar insemna asta... am "trait bine" sub TB si perspectivele sunt mai poroaste decat ceea ce a fost, pai nu este asta o ironie a istoriei?
  • -1 (21 voturi)    
    Furt pe Fata.... (Duminică, 17 martie 2013, 13:34)

    alex1234 [utilizator]

    1. "Germania a cerut Ciprului ori sa taxeze conturile Bancare or sa paraseasca Eurozona"
    (sursa: businessinsider)

    Furt pe Fata....
    Germania a decis sa se fure 7 miliarde de euro
    din conturile tuturor celor care
    au Conturi in Bancile din Cipru...

    2. Marti Dimineata banii vor disparea din Conturi....
    ===================================
    6.7% pentru cei care au mai putin de 100 000 EU in cont
    9.9% pentru cei care au mai mult de 100 000 EU in cont
    (sursa theguardian)

    3. "Ministru de Finante German a respins Posibilitatea ca Cipru sa foloseasca Mecanismul European de Stabilitate
    [infiintat tocmai in acest scop] spunand ca se teme ca Cipru nu va fi in stare sa plateasca inapoi banii care-i va lua prin acest mecanism."
    (sursa: theguardian.co.uk)

    Extraordinar: decizia asta e mai tare ca furtul in sine...
    adica Mecanismul European de Stabilitate [infiintat tocmai in acest scop de a ajuta Tarile Membre cu Probleme]

    Mecanismul European de Stabilitate la care contribuie Toti Membrii,

    poate fi folosit doar de unii, si-anume de cei pe care-i aproba Germania

    Extraordinar: decizia asta e mai tare ca furtul in sine...

    Nu-mi vine sa cred, ca asa ceva este posibil la nivelul relatiilor unor state partenere intr-o uniune....

    Si nemaivrand Germania sa se dea Bani de la "Mecanism", atunci i s-a impus Ciprului sa fie furati oamenii si firmele care au conturi bancare in Cipru....


    4. Depozitele de pana la 100 000 de EU erau garantate de Stat
    Germania a insistat deci ca Statul Cipriot sa nu respecte Legea care garanta Depozitele de pana la 100 000 de EU
    (sursa Forbes)
    • +8 (26 voturi)    
      cum adica furt? (Duminică, 17 martie 2013, 19:05)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      confuzi mai baiete furtul, cu conditiile.
      Cipru este membru UE si la nivel de momeda. Da frate, ai probleme cu banii, nu poti sa-ti asumi angajamentele inclusiv cele cu politica legata de moenda, iesi din UE. Ai alte solutii? Ok, implementeaza-le. Nu ai? Uite una urata: ia banii din conturi. Tu decizi.
      Cum sa fie asta furt?
      Ba. Cand va aud cu speech-ul anti-nemtesc turbez. Pai nu nemtii va fac rau. Este exact capra vecinului. Pe bune. Mai vezi de capra ta.
      • -1 (21 voturi)    
        Adica chiar furt (Duminică, 17 martie 2013, 19:28)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ala_

        Jenant ce zici:

        Sa te citez chiar pe tine:

        "Nu ai? Uite una urata: ia banii altora din conturi, bani care nu-s ai tai"

        Adica FURT pe fata !

        Asta a impus Germania Ciprului

        (mai ales in conditiile in care Statul garanta integral depozitele de pana la 100 000 EU)

        Citeste dexonline, nu-ti strica:

        FURT, furturi, s. n. Infracțiune care constă în însușirea pe nedrept a unui lucru mobil al altuia; hoție, furătură. – Din lat. furtum.

        Sursa: DEX '98 (1998)
        • +5 (15 voturi)    
          adica esti prost (Duminică, 17 martie 2013, 22:22)

          kelye [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Nu a impus nimic Germania.
          S-a oferit sa-i dea niste bani cu anumite conditii.
          Din cate observi ei se grabesc sa le accepte. Daca vorbim de furt auntci guvernul cipriot e singurul care fura.
          • +1 (11 voturi)    
            UE a incalcat propria lege (Luni, 18 martie 2013, 0:48)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui kelye

            Condititile nu sunt legale : in UE sunt garantate depozitele de pana la 100.000 de euro. deci cei care au depozite pana la aceasta suma, chiar daca bancile dau sau nu faliment, ar trebui sa-si primeasca banii integral inapoi, nu cum propun ei cu 6.75% mai putin.
            Prin urmare UE a incalcat propria decizie de garantare a depozitelor mai mici de 100.000 euro. Trebuie luate urgent urmatoarele masuri :
            - UE trebuie exclusa din spatiul Schengen
            - Basescu sa puna dna-ul sa-i aresteze pe cei care au incalcat legea (niste corupti desigur) si sa faca un plan de respectare a legii in UE, deci si a statului de drept
            - Viviane reding si Macovei ar trebui sa faca comisiei europene un raport in cadrul MCV pentru nerespecatrea legilor in UE sau sa-si dea demisia.
          • -1 (9 voturi)    
            sa n-ai habar si sa vorbesti urat.... (Luni, 18 martie 2013, 3:59)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui kelye

            Cum sa-ti zic:
            Vezi ce zice o planeta intreaga despre ceea ce se-ntampla in Cipru...vezi cine ce a impus...si cum au facut-o
            ca nu mai suntem in epoca de piatra....

            Da news.google.co.uk .... si la search bate "Cyprus" ...daca n-ai invatat engleza
            la scoala ...da pe google-translate
            copiaza textul in engleza
            si alege optiunea de traducere din
            engleza in romana

            Sa n-ai habar si sa vorbesti urat....e ridicol...
            ca sa nu zic mai mult...sper macar sa citesti
      • +4 (12 voturi)    
        aha (Duminică, 17 martie 2013, 20:03)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui ala_

        Oricum ai lua-o, a lua bani din contul deponentilor fara sa le dai nici o optiune de refuz este o masura politic gresita si care intr-adevar pare un furt. Ca sunt sau nu nemtii de vina e discutabil, dar masura in sine este gresita fundamental.
        • -5 (9 voturi)    
          Cum e discutabil? (Duminică, 17 martie 2013, 22:02)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Da pe google news "Cyprus" si vezi cine a impus masura

          http://online.wsj.com/article/BT-CO-20130316-701177.html

          uita mai sus un link

          "Tot ce si-a dorit Germania s-a implementat"
          "Rezultatul negocierilor a fost un succes pentru Guvernul Federal si pentru Ministru de Finante personal"

          Cine si-a Dorit? Germania.
          Ce s-a implementat ? Un furt
          Cine si-a dorit un furt? Germania.
          Cum considera Germania furtul? Un succes.
    • +8 (12 voturi)    
      legat de punctul 4 (Duminică, 17 martie 2013, 20:01)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Procentul de 7-10% este o taxa. Deci nu intra sub incidenta garantarii depozitelor.
      • -4 (8 voturi)    
        Nu se poate pune un impozit pe ce s-a impozitat od (Luni, 18 martie 2013, 4:28)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Nu tine Smecheria Cu Taxa

        Caci ar fi o Taxa Ilegala si Neconstitutionala:

        Nu se poate pune un al doilea impozit pe un venit (din orice sursa ar proveni) daca acel venit s-a mai impozitat odata.....

        Iar depozitele Bancare ale populatiei cad in aceasta categorie...

        (s-ar putea pune impozit pe dobanda bancara ceea ce este altceva)
    • +5 (9 voturi)    
      delirezi (Duminică, 17 martie 2013, 23:22)

      ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      1. Germania nu a decis nimic. Nici nu avea cum. Guvernul cipriot a luat decizia taxarii depozitelor. Puteau sa refuze taxarea si sa faca rost de bani singuri, asa cum tot singuri i-au si cheltuit indatorandu-se ca vitele.

      3. Germania e cel mai mare contributor la "Mecanismul European de Stabilitate". Cam 60% din bani vin de la ei. Pana acum au pompat fonduri in Grecia, Spania si Italia. Destul ! Cripriotii sunt de fapt hotii pentru ca abuza de bani pe care nu-i merita.

      Deci nemtii au toate drepturile sa puna conditii. Eu daca iti imprumut tie banii, am dreptul sa ma asigur ca am sanse sa mi-i recuperez.

      Cipriotii au si ei toate drepturile sa refuze conditiile, sa refuze sa ia banii, si sa iasa din rahat singuri (exact asa cum au intrat).

      Destul cu milogeala greceasca si cu pretentiile absurde ale urmasilor jefuitorilor fanarioti ca altii sa-i duca in spate si altii sa plateasca pentru bunastarea lor.

      4. Depozitele sunt TAXABILE si Garantate de Stat. Simplu. Ce impune acum guvernul este o biata taxa, asa ca totul este legal, legitim si moral.
      • -5 (7 voturi)    
        Delirezi tu:Condititile impuse de Germania ilegale (Luni, 18 martie 2013, 4:04)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

        Condititile impuse de Germania nu sunt legale : in Cipru si UE sunt garantate depozitele de pana la 100.000 de euro. deci cei care au depozite pana la aceasta suma, chiar daca bancile dau sau nu faliment, ar trebui conform Legii din UE si din Cipru sa-si primeasca banii integral inapoi, nu cum propune Germania cu 6.75% mai putin.

        Prin urmare Germania a incalcat propria lege )caci chiar ei au initiat-o in UE) de garantare a depozitelor de pana la 100.000 euro.

        "Complicitate la furt si la Inselaciune in forma agravanta caci Germania s-a folosit de prerogativele Institutiilor Europene "

        - asa se cheama in codul penal fapta
        • +5 (5 voturi)    
          Prostii (Luni, 18 martie 2013, 7:35)

          ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Depozitele alea sunt garantate in cazul in care banca da faliment. ATAT ! Chiar si in cazul ala returnarea nu se va face peste noapte, ci esalonat pe perioade de pana la 3-5 ani.

          Mai mult, cele de mai sus se aplica in cazul in care nu ai probleme sistemice (de exemplu daca toate bancile dau faliment, in acelasi timp, mai putin de 25-30% dintre deponenti isi vor primi banii inapoi pentru ca mai mult nu poate sistemul care asigura sumele respective).

          Ca fapt divers, si alte tari (gen Argentina) au recurs in istoria recenta la masuri similare (sau chiar mai dure) pentru a scapa de datorii si totul a fost perfect legal.

          Oricum e mai bine sa plateasca cipriotii decat restul europenilor (caci de la aia s-ar fi furat banii care urmau sa sustina Ciprul).

          Voi ati creat rahatul in care sunteti, voi sa iesiti din el.

          Nu aveti niciun drept sa cersiti bani de la alti europeni, mai ales cata vreme Ciprul incurajeaza evaziunea fiscala (FURAND astfel sistematic bani de la bugetele celorlalte tari Europene) .... iar daca nu aveti bani atunci cel mai corect ar fi ca Ciprul sa dea faliment (abia atunci sa vezi distractie pe capul vostru)
          • -2 (2 voturi)    
            Prostiile Tale (Luni, 18 martie 2013, 14:52)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

            Depozitul e garantat 100 de banca pana intra in faliment

            Depozitul e garantat 100 de stat dupa ce banca pana intra in faliment

            Depozitul e garantat permanent ...

            Jennata Logica ..ca sa systii Hotia
        • +4 (6 voturi)    
          Franta (Luni, 18 martie 2013, 8:21)

          ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Franta e tot in UE, iar in Franta ai un impozit care se aplica si depozitelor bancare, impozit numit "L'impot de solidarite sur la fortune".

          Deponenti francezi isi vor primi inapoi:
          banii_depusi + dobanzi - (taxe + impozite)

          Asta se intampla din Franta de 25 de ani. De maine se va intampla la fel si in Cipru.

          Asa ca tu esti ala care habar n-are ce vorbeste. "Legea" de care tu vorbesti (fara sa o intelegi) n-are nicio treaba aici.
          • 0 (6 voturi)    
            Cu capra vecinului la injectia UE... (Luni, 18 martie 2013, 11:46)

            minus [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

            Ca orice buni romani sa apreciem ca dupa 25 de ani a murit capra vecinului cipriot, a vecinului francez a murit acum 25 de ani....

            Daca deponentul francez stie ca isi vor primi inapoi:
            banii_depusi + dobanzi - (taxe + impozite)
            asta inseamna ca stia ce il asteapta atunci cand a depus banii,
            Statul francez ii garanta asta, nu-i garanta ca va primi
            banii_depusi + dobanzi
            Cetateanul isi poate depune sau nu banii, depinde ce doreste.

            Daca deponentul cipriot stie ca isi va primi inapoi
            banii_depusi + dobanzi

            se considera furat cand statul il anunta duminica ca va primi
            banii_depusi + dobanzi - (taxe + impozite)

            Si chiar este furat!
            • 0 (2 voturi)    
              Deloc (Luni, 18 martie 2013, 15:47)

              ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui minus

              Toate masurile de felul celei de mai sus au o data exacta la care intra in vigoare.

              In Franta, data aia a fost prin 1988.
              Deponentii francezi nu stiau de ea pana in ziua in care a intrat in vigoare.

              In Argentina s-a intamplat la fel la 1 Decembrie 2001.

              In orice stat cetatenii se supun legilor (bune sau rele). Noile legi spun ca cipriotii trebuie sa plateasca noi taxe. Nu e niciun furt aici, la fel cum nu a fost nici in Franta in 1988.
              • 0 (2 voturi)    
                oare... (Luni, 18 martie 2013, 16:01)

                minus [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

                in 1988 in Franta erau garantate depozitele bancare?
                Daca da, atunci a fost furt si in Franta.
                Daca nu, a fost riscul depunatorului.

                La 1 Decembrie 2001, in Argentina erau garantate depozitele bancare?
      • +3 (3 voturi)    
        delirez! (Luni, 18 martie 2013, 7:28)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

        Germania e cel mai mare contributor la "Mecanismul European de Stabilitate".
        Cam 60% din bani vin de la ei.
        Pana acum au pompat fonduri in Grecia, Spania si Italia.

        Astazi s-au oprit.
        Germania nu mai pompeaza nimic, altruismul s-a sfarsit.
        UE s-a facut tandari, pentru ca majoritatea tarilor din UE abuza de bani pe care nu-i merita, iar acum banii nu mai vin de la Germania.
        Germania isi vinde acum marfa in USA, tara sanatoasa si corecta care nu abuzeaza de nimic.
        Cetateanul german traieste "din ce in ce mai bine", si fredoneaza "fiecare zi fara tine, ma face sa ma simt din ce in ce mai bine"....
        • +1 (1 vot)    
          E bună. (Luni, 18 martie 2013, 20:02)

          Non.e [utilizator] i-a raspuns lui minus

          Germania altruistă. Era o vorbă care se referea, cred eu, și la germani.
          Germanul când a zis că ia, a luat, când a zis că dă, a zis.
  • -2 (16 voturi)    
    Reactiile decidentilor la furt (Duminică, 17 martie 2013, 13:50)

    alex1234 [utilizator]

    1. Germania a cerut Ciprului ori sa taxeze conturile Bancare or sa paraseasca Eurozona. Totodata Germania a refuzat Ciprului sa foloseasca Mecanismul De Stabilitate Europeana
    Norbert Barthle, expert pentru Buget al cancelarului
    Angela Merkel:
    "Rezultatul negocierilor a fost un succes pentru Guvernul Federal si pentru Ministru de Finante personal"

    (surse:
    Germany Told Cyprus They Could Tax Their Depositors, Or Leave The Eurozone
    Joe Weisenthal | Mar. 16, 2013, 12:19 PM
    Read more: http://www.businessinsider.com/report-germany-told-cyprus-they-could-tax-their-depositors-or-leave-the-eurozone-2013-3#ixzz2NkuyKTgT
    si http://online.wsj.com/article/BT-CO-20130316-701177.html
    --------------------------------------------------------------------
    2. Dutch finance minister Jeroen Dijsselbloem [cel care a facut oficial propunerea] a spus:
    "Deoarece este nevoie o contributie pentru stabilitatea financiara a Ciprului, a parut 'corect' sa "Cerem" o contributie tuturor celor care au depozite bancare"

    [Nota: imi place asta cu <a parut corect sa cerem> caci n-au intrebat nici un proprietar al depozitului daca ar vrea sa i se fure banii din cont]

    "As it is a contribution to the financial stability of Cyprus, it seems 'just' to ask a contribution of all deposit-holders."
    ------------------------------------------------------------

    3. Directorul FMI Christine Lagarde, care a mers la Bruxelles pentru convorbiri a spus
    “Noi [FMI] credem ca masura propusa de Jeroen este sustenabila”

    "The IMF will consider contributing money to the rescue, said IMF Managing Director Christine Lagarde, who travelled to Brussels for the talks. “We believe that the proposal as outlined by Jeroen is actually sustainable,” she said.

    Procentele cerute de FMI sa fie luate din conturi au fost mai mari....decat s-a decis in final
    ----------------------------------------------------------------
    3. French finance minister Pierre Moscovici added:

    "Am facut ceea ce a trebuit sa facem"

    "We did what we had to
    • -4 (14 voturi)    
      Oficialii Europeni lauda Furtul impus chiar de ei (Duminică, 17 martie 2013, 18:41)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Cine sant principalii organizatori Europeni care au impus Furtul pe Fata din conturile bancare cipriote:

      1. Ministru de Externe German Schauble (il capo di tutti capi al acestei masuri pentru ca ideea ii apartine; el este ideologul tuturor politicilor de austeritate din toata Europa aplicate si la noi),
      El este cel care a refuzat acum, sa dea destui bani Ciprului, pentru ca el este cel care da bani prin Europa doar cui vrea muschii lui, desi cotizeaza 27 de state (sau aproape 27) la Mecanismul de Stabilitate...

      Deci acest Schauble a fost artizanul deciziei de a se fura 7 miliarde de EU din conturile bancare cipriote in conditiile agravante in care Statul Cipriot garanteaza prin lege Orice depozit bancar de pana la 100 000 EU

      Dar conteaza legea pentru Germania, cand interesul ei nu coincide cu acea legea? Germanii se bat cu pumnii in piept cum respecta ei legea cand interesul lor se suprapune peste acele legi (multe tot de ei impuse doar in interesul lor: vezi legislatia de austeritate impusa de ei in UE), dar dupa Dupa cum se vede acum, cand au alt interes , poate sa fie orice lege, ca pe Germani nu-i intereseaza s-o respecte



      2. Ministru Olandez de Finante Jeroen (a preluat ideea Germana fiind cel care prezideaza consiliul ministrilor de finante) si a facut oficiala Propunerea
      de a se fura bani din conturile deponentilor
      Ca Olanda e un fel de copil de mingi al Germaniei
      trimis la inaintare de Germania e arhicunoscut...

      3. Directorul FMI : Largarde a sustinut initial procente chiar mai mari...

      4. Socialistul francez Moscovici a fost perfect de acord ca asa a fost corect sa se fure 7 miliarde de eu de la oameni "am facut ce trebuia facut" zice el...socialistul...

      DE NOTAT ca Creditorii Bancilor Cipriote (hedge fund-uri si bancile straine) isi vor primii 100% Inapoi banii cu care au imprumutat Bancile Cipriote deci ei nu vor pierde nici 1 cent....

      Cei care si-au pus Proprii Lor bani in Bancile Cipriote vor fi furati pe fata ca asa vor muschii unora.
  • +1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 martie 2013, 14:36)

    [anonim]

    • +4 (6 voturi)    
      Masura e perfect justa (Luni, 18 martie 2013, 7:46)

      ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui

      Cetateanul ala de care vorbesti a fost partas la situatia actuala. El a votat politicienii care il ademeneau cu promisiuni nesustenibile economic si cu valoare strict demagogica.

      Economiile de care vorbesti nu au fost stranse doar prin munca cetateanului.

      La ele a contribuit si contextul si masurile economice luate de guvernanti. Concret: daca tu iei credite externe ca sa platesti salarii, vei mari artificial veniturile contribuabililor. Cel mai corect ar fi sa-i platesti doar din veniturile propri. Daca ai venituri platesti oamenii, daca nu...nu.

      Dar prostimea urla constant ca vrea mai mult, ca vrea salarii lunare indiferent de performanta economica, etc. Ca atare, politicieni ceva mai demagogi pot profita de context pentru a obtine puterea (in detrimentul celor mai pragmatici si onesti) si a satisface, macar pentru o vreme o parte din cerintele gloatei. E un feedbakc-loop aici in care duo-ul politicieni-mase genereaza ori progres ori regres sau dezastru.

      PS: crezi ca ar fi fost mai corect ca:
      1) pentru datoriile Ciprului sa plateasca iarasi contribuabilii europeni (ca in cazul grecilor)
      2) sau ca cipriotii sa acopere macar o parte din pierderi. Caci doar despre o mica parte este vorba aici. Greul tot contribuabilii din restul tarilor europene il vor duce.
      • +1 (1 vot)    
        asa este... (Luni, 18 martie 2013, 15:39)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

        dar ceea ce spui despre Cipru este valabil si pentru Romania.
        Cum comentezi aceasta "dezvaluire"?

        Poate maine ma trezesc si Guvernul ma anunta ca "poate" economiile nu au fost stranse doar prin munca mea si a sotiei, trebuie sa imi ia 10% ca sa linisteasca creditorii europeni?

        Oare trebuie sa mi se confiste 10% din economii pentru cetatenia pe care o am?

        Si eu zic ca UE sa scoata la bursa si procentele: azi UE ia 8% de la bulgari, 10% de la ciprioti si 20 % de la romani, este procentul pietei de azi! Maine mai vedem.
        • 0 (0 voturi)    
          datoriile acumulate (Luni, 18 martie 2013, 18:39)

          ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui minus

          ....trebuie platite, odata si odata de cineva. Nu prea ai ce face aici. Daca datoria se anuleaza, creditorul va plati (ex: contribuabilii nemti, suedezi sau olandezi pe bani carora s-au lafait cipriotii). Daca nu se anuleaza tara indatorata va plati mai devreme sau mai tarziu.

          Daca nu le platesti tu acum sau in viitorul apropiat (generatia actuala e cea care beneficiaza oricum de bani) altcineva va trebui sa le plateasca in viitor (copiii tai de exemplu).

          Romania nu este inca in situatia Ciprului (care are datorii de peste 100% din PIB) ...dar si datoria Romaniei tot creste (uita-te numai la cresterea procentuala pe ultimul an sa vezi despre ce vorbesc) ... si risca sa devina nesustenibila in viitorul apropiat.


          Ori cand datoria devine nesustenibila variantele sunt:

          - imprumuturi noi ca sa platesti datoriile mai vechi (dar va fi foarte greu sa convingi alte tari / entitati sa-ti mai dea bani)

          - faliment

          - sa cresti productia (foarte improbabila ... daca asta ar fi usor de facut n-ai mai avea nevoie de imprumuturi) si sa reduci cheltuielile

          - taieri salariale, cresteri de impozite, cresterea varstei de pensionare etc (aici risti sa te trezesti cu miscari populare enorme, si oricum masura nu ar avea cine stie ce efecte pe termen scurt)

          - alte masuri (ce se intampla in Cipru intra in categoria asta...iar guvernul cipriot face asta doar pentru ca sunt disperati, pentru ca nu mai au nicio alta masura viabila si pentru ca nu vor sa dea faliment)
          • 0 (0 voturi)    
            despre sustenabilitate (Marţi, 19 martie 2013, 8:07)

            minus [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

            Romania are o datorie externă totală de peste 99 miliarde euro; cat de sustenabila este?
  • +8 (18 voturi)    
    luciiciu@gmail.com (Duminică, 17 martie 2013, 14:45)

    lucadd [utilizator]

    buy buy inca un paradis fiscal :)
    au ei toate motivele sa le fie frica pentru ca seamana putin cu un hold-up fiscal, adica va atingeti de banuti dupa ce schimbam rata de impozitare... ( paf paf intra 5 miliarde in casa statului cu ajutor de la UE)
    aproape imi vine sa ii plang pe saracii milionari rusi care se credeau la adapost acolo.... poate or fi si firme romanesti fantoma... alea care trucheaza licitatiile... incet incet nu or sa mai aiba unde sa isi ascunda banutii exilatii fiscali de orice nationalitate or fi ei
    • -1 (5 voturi)    
      Pentru (Duminică, 17 martie 2013, 23:17)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      milionari contează mai puțin cei zece la sută față de cât contează 5 la % pentru acele persoane care și-au rupt pâinea de la gură spre a economisi o firimitură.
      PS.
      Să vedeți cum o să curgă purcoaiele de bani spre
      America de sud și Asia. Doar nu credeați că o să spun că vor umple seifurile băncilor românești.
      • +1 (1 vot)    
        /// (Luni, 18 martie 2013, 15:46)

        lucadd [utilizator] i-a raspuns lui Non.e

        ideea este ca europenii nu mai vor ascunzatori fiscale in spatiul UE: gen eu Ion Gica fac un "purcoi" de bani in Romania insa pentru ca imi zic ca e prea mare impozitarea transfer firma in Ciprupentru ca e mai cald acolo "purcoiului". Iau banii de la romani ii pun la dospit acolo si imi cumpar iaht cu banii care trebuia sa ii platesc statului roman ca impozit de drept pentru ca romanii care mi-au cumparat produsele.
        De tipul asta de combina este plina Europa (din Anglia pana in Romania) iar "cocinele fiscale de genul Cipru lui trebuie sa dispara pentru ca sunt daunatoare cetatenilor si statelor .

        PS: Imi place ca imi scoateti placa cu saracii care au economisit... ma faceti sa rad daca ati citit ce prevede noua grila de impozitare a depozitelor poate ati vazut ca bara este fixata la odinul sutelor de mii de euro. Ori eu cred ca nu mai prea esti sarac la banii astia ....sau poate aveti alte standarde ale saraciei...
        • 0 (0 voturi)    
          1.Grila se aprica (Luni, 18 martie 2013, 19:39)

          Non.e [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

          atat celor care au depozite de la 1 euro la 100.000, cat si celor care au peste 100.000.
          Si, ca sa va mai dau un motiv de a rade, va intreb cu cat e mai bogat cineva care are 100.001 euro ( plateste aproape 10%) fata de unul care are 100.000 ( plateste 7%), ?

          2.De acord, poate ca exista aceste `cocini`.
          Problema este de ce li s-a permis pana acum sa existe?
          Eu inteleg ca, pana acum, au fost bune pentru germani, francezi, englezi... romani, si, dintr-odata, nu mai sunt bune.
          Si mai spun ceva. Pana acum, statul cipriot, a beneficiat de aceste capitaluri. Acum obtin 5 miliarde din taxare. Ce se va intampla de maine incolo?
          Vor pleca din bancile lor sute de miliarde, poate. Si atunci cum se vor descurca?
          3. Nu prea ma intereseaza direct ce vor face cipriotii.
          Problema mea este ca superstatele din suprastatul UE cauta sa impuna celorlalti niste solutii care sunt de-a dreptul impovaratoare si care au drept rezultat subjugarea celor mai slabi si mai mici.
          Cu stima.
  • +5 (11 voturi)    
    Ce aberatie! (Duminică, 17 martie 2013, 14:49)

    SoulRider [utilizator]

    Voi ati mai auzit de asa ceva??! Inteleg sa impozitezi veniturile obtinute din dobanzile bancare, dar sa impozitezi chiar depozitele??? Presupun ca cipriotii nu vor inghiti galusca asta.
  • -1 (11 voturi)    
    aceasta e adevarata fata a capitalismului!? (Duminică, 17 martie 2013, 15:32)

    sconcsu [utilizator]

    muncesti pana faci spume la gura ... si dupa aia ... iti arata urechile la elefant.
    • +3 (11 voturi)    
      Nu e a capitalismului ci a hotiei (Duminică, 17 martie 2013, 18:09)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui sconcsu

      In capitalismul adevarat bazat pe cerere/oferta si pe competitivitate daca muncesti traiesti bine. Problema e in conducatori. Europa vad ca o ia incetisor la vale.
      • -2 (6 voturi)    
        Si Mai exact: Capitalismul Hotiei (Duminică, 17 martie 2013, 22:17)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Si Mai exact:

        "Capitalismul Hotiei"

        sau "Hotia capitalismului"

        ambele se potrivesc...
    • +1 (1 vot)    
      nu capitalism (Luni, 18 martie 2013, 7:48)

      ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui sconcsu

      ....ci populism iresponsabil.

      In capitalism adevarat Ciprul ar fi trebuit sa falimenteze demult !
  • +8 (14 voturi)    
    Aveti grija! (Duminică, 17 martie 2013, 16:03)

    Vladynica [utilizator]

    Daca aveti iluzii ca banii sunt ok in banca, va inselati, orice euro care e in orice banca nu e al vostru, ci poate fi al statului sau al altcuiva fara sa va intrebe nimeni! Cipru e un precedent!
  • +3 (11 voturi)    
    E clar (Duminică, 17 martie 2013, 16:10)

    nick24 [utilizator]

    ca trebuie aplicate aceleasi legi pt toata CE. E absurd ca o tara care apartine CE, sa fie paradis fiscal si sa mai si traiasca chiar f bine din asta.
    • +1 (7 voturi)    
      Sunt sigur (Duminică, 17 martie 2013, 23:46)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      că v-ați referit la Marea Britanie ( tot un fel de paradis), Germania și Franța, cărora li se aplică doar ce „ vrea mușchii lor”.
      • +3 (3 voturi)    
        prostii (Luni, 18 martie 2013, 7:54)

        ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui Non.e

        Bati campii !

        Ciprul nu produce mai nimic si traieste doar atragand bani in special din alte tari europene. Prin aceasta tactica Ciprul nu e nimic mai mult decat o entitate parazita pentru toata Europa.

        Banii care ajung la ei, ajung pentru a ocoli impozitele legale din tarile in care ei sunt produsi. Hotia asta ar fi trebuit sa inceteze demult !

        Din Romania cam toti devalizatorii industriei si economiei sau taparii de teapa lui Vantu isi duceau banii in Cipru.
        • -1 (1 vot)    
          Si Marea Britanie (Luni, 18 martie 2013, 19:48)

          Non.e [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

          ce produce?
          Produse și servicii financiare toxice si generatoare de crize?
          Nu apăr paradisurile fiscale dar au fost extrem de tolerate de toți cei care acum le condamnă.
          Eu credeam că, în megastatul UE, suntem egali.
          Se vede treaba însă, că putem fi egali la obligații, contribuții, prețuri, etc, dar nu putem fi egali la drepturi ( de a munci, de a circula liber, de a ...).Aferim!
          Cu stimă.
  • +1 (7 voturi)    
    "Frumos" exemplu pt tarile din UE (Duminică, 17 martie 2013, 16:30)

    mnicku [utilizator]

    Sigur se vor mai gasi si alte guverne incompetente care vor implementa aceasta masure " mirifica " .

    E startul pentru jumulirea/furtul prin mijloace legale a banilor din conturile bancilor .
    • -3 (11 voturi)    
      Nu e masura Guvernului (Duminică, 17 martie 2013, 19:24)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      E un dictat al Berlinului

      Citez ce le-au spus Nemtii Cipriotilor la Bruxelles:

      "Ori luati banii din Conturile Oamenilor ori iesiti din Zona Euro si dati faliment cu Bancile"
      • +3 (3 voturi)    
        ba e masura guvernului (Luni, 18 martie 2013, 8:00)

        ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Ignorata ta e incredibila.

        Normal ar fi fost ca Bancile Cipriote sa dea faliment (la fel cum un mic intreprinzator care nu-si mai poate plati datoriile ar fi dat faliment).

        Normal ar fi fost ca Statul Cipriot sa dea faliment si el.

        Dar ciprioti vor sa fie dusi in spate de aceeasi europeni pe care ii paraziteaza de decenii.

        Nemtii pot doar sa faca recomandari, nu pot impune cu forta. Doar ca ei vor trebui sa plateasca banii care or sa va ajute pe voi sa nu dati faliment dupa cum ati merita. Si cum sunt banii lor in joc e FOARTE NORMAL SI CORECT sa puna si conditii.

        Cipriotii (si chiar si tu judecand dupa naivitatea cu care vorbesti) s-au invatat atat de mult:
        - sa li se dea doar pentru ca ei cer
        - sa fie dusi in spate de altii
        - sa cheltuiasca mai mult decat produc
        incat azi pana si masurile de bun simt li se par absurde.
  • -1 (11 voturi)    
    Suprastatul UE (Duminică, 17 martie 2013, 17:23)

    efz [utilizator]

    decide pe vietile si munca sclavilor cetateni. Ce vina au deponentii de greselile politico-economice.De ce nu se taxeaza proprietarii detinatori de actiuni ci deponetii? Aia scapa cu bine si deponentii pierd. De ce nu se conditioneaza ajutorul de tragerea la raspundere si schimbarea celor care au cauzat pierderi. Da cred ca si in UE au inceput sa plateasca doar fraierii contribuabili care sunt cinstiti si corecti.
    • 0 (18 voturi)    
      relax (Duminică, 17 martie 2013, 18:06)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui efz

      documenteaza-te inainte de a plange pe umerii "deponentzilor"

      asa-zisii deponenti nevinovati sunt gangsteri, oligarhi si mafia rusa!

      o masura indrazneata a BCE+Eurogroup care trebuie salutata
      • +1 (11 voturi)    
        30 miliarde sant economiile cipriotilor (Duminică, 17 martie 2013, 18:10)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        30 miliarde EU sant toate economiile cipriotilor

        care vor fi furati deci de 3 miliarde.....

        27 miliarde au rusii (multi insa si-au retras banii in ultima luna)

        grecii au si ei o pondere mare

        2 miliarde au englezii

        .....
        400 milioane sant ai romanilor
      • -1 (13 voturi)    
        si daca rus trebuie sa-i furi banii? (Duminică, 17 martie 2013, 18:13)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        si daca rus trebuie sa-i furi banii?

        da-l in judecata si prinde-i pe aia care au furat

        E bine sa furi de la toti?

        Ce logica ai!
      • -1 (9 voturi)    
        i-auzi! (Duminică, 17 martie 2013, 19:09)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        "asa-zisii deponenti nevinovati sunt gangsteri, oligarhi si mafia rusa!"

        De curiozitate - cât timp ai trăit în Cipru, de eşti aşa de bine informat?
  • +6 (10 voturi)    
    Fitilul a fost deja aprins. (Duminică, 17 martie 2013, 17:35)

    IancuJianu [utilizator]

    De ce sa plateasca iar oamenii de rind pentru cheltuielile nesabuite ale guvernnantilor???
    Sa vedem cum va reactiona lumea prin Europa.
    • +3 (11 voturi)    
      hmmm (Duminică, 17 martie 2013, 18:36)

      maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      care oameni de rand ? cati oameni de rand cunosti tu si au 100ooo de euro la banca ?? eu cunosc numai cu credite ... oameni de rand nu pot economisi la banca finca cheltuiesc tot de la un salariu la altul ... cei care pun deoparte sunt o minoritate ...
      • +1 (5 voturi)    
        Patura de mijloc (Duminică, 17 martie 2013, 22:59)

        a2t [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

        Si daca erau 50.000 si tot nu ti-ar fi convenit sa dai 3500 bancii, daca ar fi fost ai tai (sub 100.000 e 6.75%). Poate ti se pare greu de crezut, dar sunt oameni din patura de mijloc, ingineri de exemplu, care au un salar ce le-ar permite sa economiseasca suma asta. Cipru nu inseamna doar mafioti rusi.
    • +3 (7 voturi)    
      bancile nu statul, in CY (Duminică, 17 martie 2013, 18:38)

      Mortaro [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      nu e vorba de cheltuielile nesabuite are guvernantilor.
      in cipru bancile private (care sunt de 8 ori mai mari decat PIBul tarii) au intrat in faliment. banii sunt pt refinantarea sistemului bancar.
      citeste inca odata.

      asta e UE: ii salvam pe bancheri pe spatele populatiei
  • +1 (15 voturi)    
    Ce zice un francez ce traieste in Cipru (Duminică, 17 martie 2013, 18:12)

    alex1234 [utilizator]

    I am a French citizen living in Cyprus, and I can assure you the only topic of discussionbetween us, European expatriates living here for years, is : what time do we wake up on Tuesday morning to use internet banking and get our moneys not only outside of Cyprus, but outside of Eurozone. I am making arrangements now to close my company here, put my house for sale and get out of here, heading to non-Eurozone place.
    Germans are a problem and you are 100% right : Merkel has to be stopped. She conducts a financial war against the rest of Europe. She wants a war ? Yes, she will get it. As what is coming is no longer a predictable war with identified ennemies. The war that starts on Tuesday morning, when Cyprus banks are due to re-open – if they do…as it seems now they might be shut until Wednesday ! – is a legitimate war of robbed European citizens living in Cyprus against banks. And this should in theory spread to Sain, Italy, Portugal, France and announce teh end of Euro currency. But not the triumph of Deutshc Mark either…Europe, I will miss you but will make it without you…Auf wider sehen Frau Merkel
  • +3 (13 voturi)    
    hehe (Duminică, 17 martie 2013, 18:33)

    maryus999 [utilizator]

    mai oameni buni ... eu nu am reusit sa pun deoparte nici macar 10 lei de la un salariu la altul si ca mine cunosc foarte multa lume ... credeti ca imi fac griji pentru cipru ? sau populatia de rand a ciprului amaratii cu credite la banca credeti ca vor iesi in strada pentru bani milionarilor ?? din partea mea putea sa le ia si 50% orcum uni au bani pe care nu ii pot cheltui intr-o singura viata ... si de ce mi-as face eu griji pt bani lor ? eu imi fac griji ca s-a scumpit benzina ... ca factura la curent s-a cam marit si ca nu s-a marit salariu de vreo 4 ani de cand era benzina 2,9 lei si acum este 6 lei ... am ajuns sa dam jumate de salariu doar pe mancare ... uite asta ma intereseaza pe mine nu impozitarea bogatilor ...
    • -1 (9 voturi)    
      Pai tu ai fost deja furat ...Hehe! (Duminică, 17 martie 2013, 19:22)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

      Pai tu ai fost deja furat si nici nu ti-ai dat seama
      ,..
      Hehe!

      Stii ce a spus Presedintele Ciprului cetatenilor sai:

      "Am evitat astfel taierea salariilor in sectorul bugetar
      taierea pensiilor si cresterea TVA-ului"

      Hehe!
    • -4 (8 voturi)    
      tu nu contezi (Duminică, 17 martie 2013, 19:52)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

      pe bune. tu esti un nimeni, nu ai bani, nu contezi.
      mai bine stai in banca ta decat sa-ti dai cu parerea
      • +3 (7 voturi)    
        mai ala ... (Luni, 18 martie 2013, 1:00)

        maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui ala_

        noi astia fara bani stam in banca noastra si nu prea contam dar si cand ne saturam de dastia ca tine va punem pielea pe bat ... la cum aplicati voi capitalismul nu m-as mira sa revina "tribunalul poporului " si sa va vaneze lumea ca pe iepuri ... cred ca asa s-a nascut comunismul din aroganta capitalistilor ...
  • 0 (6 voturi)    
    Precedent periculos (Duminică, 17 martie 2013, 18:45)

    Andra99 [utilizator]

    Acesta este un precedent foarte periculos pentru toate tarile din UE. Sper ca aceasta masura sa duca la destabilizarea profunda a sistemului bancar si sa se faca cat mai mult scandal, pentru a evita pe viitor astfel de masuri aberante.
    • -1 (9 voturi)    
      Speri , dar speri degeaba (Duminică, 17 martie 2013, 19:20)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Andra99

      Speri , dar speri degeaba ...

      Decizia si ideea apartine Germaniei care conduce UE-ul

      Ei au impus-o in Cipru!
  • -6 (8 voturi)    
    V-au spus Calugarii sa va scoateti banii (Duminică, 17 martie 2013, 18:46)

    alex1234 [utilizator]

    V-au spus Calugarii sa va scoateti banii din Banci!

    Si nu i-ati crezut cand v-au spus ca li s-a trimis un semn prevestitor....legat de banii din Banci

    Credeti ca intamplator au demonstrat cu 2 zile
    ... inainte de a se intampla ce s-a intamplat in Cipru?

    Nestiute sunt Caile Domnului!
  • -3 (9 voturi)    
    Cipru e in Schengen si in zona Euro (Duminică, 17 martie 2013, 19:06)

    alex1234 [utilizator]

    Cipru e in Schengen si in zona Euro...
    practic a ajuns in Paradis dupa cum ne spun unii comentatori de pe la noi....Paradis la care noi putem dooar visa....
    caci visul nostru de veacuri este sa intram in Schengen si in zona Euro iar cand vom intra ...

    "vom trai fericiti pana la adanci batraneti..."

    Iata insa ca Cipru care este deja in Paradisul UE, se trezeste ca "Partenerii lui Selecti" din Paradis decid peste noapte sa-i fie furata populatia de 7 miliarde de euro...

    Asta mi-aduce aminte de lozinca analistilor de pe la noi care se inchina la Bruxelles ca la Mecca:
    Citez:
    "daca intram intr-un club select trebuie sa respectam regulile acelui club"

    Foarte frumos spus! Frumoasa lozinca care indeamna la buna purtare si care s-ar traduce cam asa:

    "In Clubul asta Select,

    Apala-te pe maini!" (nespalatule - asta nu se spune)

    "Sterge-te pe picioare!" (murdarule - asta nu se spune),

    "Nu-ti sufla nasul la masa!" (mucosule - asta nu se spune)

    "Nu ridica tonul la mai marii clubului!" (taranule - asta nu se spune)

    "Asculta vorba lor inteleapta cand te dojeneste!" (dobitocule - asta nu se spune) etc...etc...

    Numai ca dupa cum se pare acum:
    exact ca intr-o Piesa de Ibsen (as cita doar "Stâlpii Societăţii")

    "Clubul select" este select doar in aparenta:
    in realitate se pare ca am intrat
    intr-un "Club de Hoti"...
    ...Club care decid sa-i fure pe cei mai mici si mai slabi din club....dupa cum vor muschii lor.


    Cat despre Paradis....
  • +4 (10 voturi)    
    IMPOZIT PE MARILE AVERI « ISF »… (Duminică, 17 martie 2013, 19:28)

    dincannes [utilizator]

    ...Existà si in Franta, de mult. In 2013, se aplicà incepind de la 1,3 milioane, avere (casa, masina, bijuteriile, tablourile, banii in bancà,...) Incepe cu 0,5% si in functie de transà, ajunge la 1,5%.
    Este un impozit de "justitie socialà".
    In 2010, cca. 600000 de familii, au fost taxate "ISF", statul incasind 4,4 miliarde, din asta.
    Bine inteles cà este un impozit "dublu"; veniturile au mai fost impozitate o datà. Cum este anual, acelasi venit, poate ajunge a fi taxat si de 20 de ori.
    Este la fel de "drept" ca si taxa de mostenire, de donatie sau de vinzare - cumpàrare.
    Este un indemn spre a-ti trài viata ta si a nu incuraja "copiii de bani gata".
  • +2 (8 voturi)    
    Ce agitatie!!!! (Duminică, 17 martie 2013, 19:28)

    hiwelcomeinmyworld1320415200172 [utilizator]

    Pentru 6% piedere. Chiar credeti ca milionarii sufera cu adevarat vre-o pierdere??? Scopul banilor in Cipru este evitarea pierderilor de 30%. Pentru localnici este ca si cum n-ar lua dobanda bancara pe un an. Ce atita galagie bugetarul sa traiasca!!!!
    • -4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 martie 2013, 22:04)

      [anonim] i-a raspuns lui hiwelcomeinmyworld1320415200172

    • -1 (5 voturi)    
      30 de miliade sunt banii cipriotilor.... (Duminică, 17 martie 2013, 22:06)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui hiwelcomeinmyworld1320415200172

      30 de miliarde din Total sunt banii cipriotilor...

      Pe site-ul UE e un document cu structura deponentilor...(de care tu habar n-ai)

      Informeaza-te inainte sa vorbesti...

      Si daca furi de la un Milionar ...Tot Furt Se Cheama!

      Nu conteaza de la cine ai furat

      Conteaza ca ai furat.
  • -3 (9 voturi)    
    ha!... nasol (Duminică, 17 martie 2013, 19:38)

    Tsompi [utilizator]

    Asta este un fel de aperitiv – Ca urmeaza in toata UE confiscarea depozitelor bancare cum s a facut in Argentina 2001. Pentru “binele” Europei nu i asa? Capitalism is doomed baby.
  • +2 (6 voturi)    
    Un semnal - paradisurile fiscale trebe sa dispara (Duminică, 17 martie 2013, 20:59)

    dadan [utilizator]

    Multi sufera dar se poate si mai rau - asta e rezultatul transformarii unei tari in paradis fiscal : e plina tara de oameni bogati dar tara e saraca.... la fel e si in grecia - toti oamenii sunt bogati dar tara e pe butuci... de ce? pentru ca oamenii se duc acaolo exact ca sa nu plateasca impozit si cat mai putine taxe.... e poate razbunarea europei si a tarilor care duc in spate uniunea... toti bogatii din tarile dezvoltate isi refugiaza averile prin paradisuri fiscale... dar cum de o tara cu oameni asa de bogati e asa de saraca de cere bani in genunchi de la FMI? pai se pare ca fara taxe un stat nu prea poate supravietui...daca ne gandim la Anglia,Germania si aruncam o privire la fiscalitatea din aceste tari vedem ca statul ia aproape jumatate din castigul oamenilor dar ofera in schimb un trai civilizat, protectie sociala, educatie...ceea ce nu-i rau daca ne gandim.... in Gemania daca nu ma insel si acum se plateste taxa de solidaritate pentru ajutarea economica a estului - in conditii grele solidaritatea e un lucru mare, iar o populatie dezbinata si demotivata de coruptie nu prea accepta solutii de genul asta.
  • -2 (8 voturi)    
    Cand Germania va fi la anaghie (Duminică, 17 martie 2013, 22:08)

    alex1234 [utilizator]

    Cand Germania va fi la anaghie...

    atunci sa vezi masuri Germane....

    va fi jale la Periferia UE-ul......

    Asta-i numai inceputrul ...
  • -2 (8 voturi)    
    Ce a spus Presedintele Ciprului cetatenilor sai: (Duminică, 17 martie 2013, 22:27)

    alex1234 [utilizator]

    Ce a spus Presedintele Ciprului cetatenilor sai:

    "Am evitat astfel taierea salariilor in sectorul bugetar
    taierea pensiilor si cresterea TVA-ului"

    Deci desi cetatenii Ciprului sunt furati de 7 miliarde.....Presedintele Ciprului
    se bucura ca n-au patit ca noi....

    Adica se bucura ca au putut evita ceea ce s-a intamplat la noi...

    Asta inseamna ca o masura mai dura decat cea care s-a implementat la noi Nu poate exista

    ( - taieri de salarii cu 25%
    - marire de TVA cu 5%
    - inchiderea a mii de scoli si a zeci de spitale
    - 200 000 de bugetari trimis in somaj
    - imprumut de stat de 20 de miliarde pentru banci
    - vanzarea pe nimic a companiilor statului (Posta, Hidrocentrale, Tarom, Electrica, Romagazt)
    )

    Zic, ca Nu poate exista.....din moment ce Presedintele Ciprului ...spune ca a reusit s-o evite...cu pretul a 7 Miliarde de Euro Furati din conturile oamenilor, bani care vor fi dati Gratuit Bancilor....

    Tot ultimii fraieri am ramas....
  • +1 (15 voturi)    
    NewYorkTimes - "Cipru- Hotie Legalizata" (Duminică, 17 martie 2013, 23:05)

    alex1234 [utilizator]

    New York Times - "Cipru- Hotie Legalizata"

    (dati minusuri si lui New York Times
    si spuneti-i si lui New York Times ca tine cu Rusia
    daca arata Hotia Legalizata decisa de Germani in UE)

    New York Times:

    " Propunerea Ciprului de a lua bani din depozite este un precedent foarte grav

    Desigur, a fost nevoie sa se gaseasca bani, pentru a preveni prabusirea sistemului financiar.

    Dar a impune si a lua 6.7% dintr-un depozit bancar asigurat si garantat [de stat] este un tip de Hotie Legalizata."


    http://www.nytimes.com/2013/03/18/business/global/18iht-dixon18.html?BU-D-E-AD-OB-TXT-BUS-ROS-0512-NA&_r=0

    "Cyprus’s proposed deposit grab is a bad precedent. Money had to be found to prevent its financial system from collapsing. But imposing a 6.75 percent tax on insured deposits is a type of legalized robbery. "

    ....restul articolului pe new york times....
    • +1 (13 voturi)    
      Total de acord (Luni, 18 martie 2013, 1:32)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Aia de dau minusuri nu au avut creca depozite in banci in viata lor.
      Oameni buni, cand faci depozitul...il faci in anumite conditii. Nu se poate ca peste noapte sa TI SE IA 10%, o zecime din BANII TAI asa peste noapte. Ma anunti care-s noile conditii si eu decid daca mai las sau retrag banii. Sa-si vanda mijloace fixe, etc....nu-s eu vinovat ca bancherii cu politicienii au papat bine.
      Se impoziteaza profitul, din dobanzi, OK, dar sa ti se bage mana in buzunar, e penibil.
    • +2 (10 voturi)    
      Totusi Nu va-nteleg (Luni, 18 martie 2013, 4:21)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Totusi Nu va-nteleg
      =========================
      Vi se explica in New York Times
      cum a fost incalcata Legea de mai marii UE prin deciziile lor de la Bruxelles

      Si ca ce se-ntampla e o
      "Hotie Legalizata"
      chiar "Talharie Legalizata" (legalized robbery)
      - daca ma straduiesc sa traduc cat mai exact....

      Si voi continuati sa spuneti ca nu e nimic grav si
      sa dati minusuri....

      Aici nu mai e vorba de interpretari
      E o Lege in Vigoare in UE si in Cipru etc...prin care depozitele Bancare de pana la 100 000 EU sunt Garantate de Fiecare Stat UE."

      Repet: Garantate de Stat Prin Lege!
      Pentru cei care nu-nteleg termenii
      "Depozit bancar Garantat de Stat Prin Lege inseamna"
      =
      "Nu Poti Pierde 1 cent din banii de acolo
      caci Chiar daca Banca da Faliment Banii in acel caz ii vei lua de la Stat."

      Iar ministrii de finante din zona Euro se-ntalnesc la Bruxelles si Impun Ciprului sa se fure din depozitele garantate de Stat ale oamenilor si banii furati sa fie dati gratuit Bancilor

      Ma da chiar asa? Negati Evidenta si faptele?

      Ati fi in stare sa ziceti ca New York Times e infiltrat de Agenti Rusi care vor sa denigreze UE-ul?
  • -4 (6 voturi)    
    Esenta Germaniei (Luni, 18 martie 2013, 3:49)

    alex1234 [utilizator]

    Esenta Germaniei
    ===============
    1. Neamtu Pana se poate folosi de Lege...o face si o foloseste in folosul sau cum vrea el.....Neamtu e cel mai mare invartitor de legi din lume:
    - Standarde Europene,
    - Directive Europene,
    - Recomandari Europene,
    - Comisii Europene
    - Consilii Europene
    - Aqui-ui Comunitar,
    - Monitorizarile Europene pe Pisici si pe Furnici,
    - Certificarile de mediu,
    - Certificatele de Co-generare ,
    - certificatele de Regenerare ,
    - certificate de gaze, de aer etc..etc..
    - Regulile de Intrare in Schengen,
    - Regulile de Intrare in Euro,
    - Reguli de Preaderare
    - Reguli de Aderare
    - Regulile de Iesire din Schengen
    - Pact de Stabilitate,
    - Pact de Instabilitate,
    - Mecanism de Cooperare
    - Mecanism de Verificare,
    - Standardul Laptelui,
    - Standardul marimii Bobului de grau,
    - Reguli de tranzitare a Spatiului Pisicilor
    - Standardul dupa care se dau gauri in pereti
    etc....etc..etc...

    Mai vreti? Sant mii pe site-ul UE .,....

    2. Neamtu le face pe toate ,...caci el din asta traieste:
    - El pe toate le genereaza nu pentru a le respecta...ci pentru a-si propaga Prin Ele propriile sale interesele...interese imbracate in Aura Legii...

    3. Dar cand pe Neamt Legea il impiedeca sa-si satisfaca interesul...cum e acuma cu "depozitele garantate pana la 100 000 EU"

    lege care candva i-a fost de foarte mare folos
    caci se folosea de ea pentru bancile lui Nemtesti sau pentru a recupera datoriile catre Bancile lui nemtesti, de la Statele Europene, care platesc pierderile bancilor sale.

    Dar acuma Legea tot de el facuta il incurca: caci nu mai era vorba de Bancile Lui sau de datorii catre Bancile lui....
    Acum Neamtu N-a mai dat Doi bani pe Legea lui..si a calcat-o in Picioare....Dupa cum ati putut vedea....in cazul Ciprului
    Solutia: Hai sa furam din banii oamenilor care au acolo conturi , ce daca-s garantate prin Lege in Cipru si in UE? Ce daca chiar Noi Nemtii am impus legea asta in UE? Da-o dracului de lege..furati banii si Gata!
    • +5 (5 voturi)    
      opreste-te din delirat (Luni, 18 martie 2013, 8:09)

      ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Solutia la problema cipriota e simpla:
      Cirpul sa nu ia BANII NEMTILOR si sa se descurce singuri cum or putea..

      Daca se salveaza e OK. Daca dau faliment e iarasi OK. Sa le zica nemtilor ca refuza si banii lor si conditiile lor. Simplu !

      PS: aia care sunt adevaratii hoti sunt cipriotii. Prin sistemul pe care l-au creat si l-au incurajat ei nu faceau nimic altceva decat sa fure bani de la restul europenilor (bani care ar fi trebuit impozitati, altfel, in tarile respective)
      • -2 (2 voturi)    
        Germania a incalcat si acordurile Europene (Luni, 18 martie 2013, 14:54)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

        Germania a incalcat si acordurile Europene
        ===============================

        3. "Ministru de Finante German a respins Posibilitatea ca Cipru sa foloseasca Mecanismul European de Stabilitate
        [infiintat tocmai in acest scop] spunand ca se teme ca Cipru nu va fi in stare sa plateasca inapoi banii care-i va lua prin acest mecanism."
        (sursa: theguardian.co.uk)

        Extraordinar: decizia asta e mai tare ca furtul in sine...
        adica Mecanismul European de Stabilitate [infiintat tocmai in acest scop de a ajuta Tarile Membre cu Probleme]

        Mecanismul European de Stabilitate la care contribuie Toti Membrii,

        poate fi folosit doar de unii, si-anume de cei pe care-i aproba Germania

        Extraordinar: decizia asta e mai tare ca furtul in sine...

        Nu-mi vine sa cred, ca asa ceva este posibil la nivelul relatiilor unor state partenere intr-o uniune....

        Si nemaivrand Germania sa se dea Bani de la "Mecanism", atunci i s-a impus Ciprului sa fie furati oamenii si firmele care au conturi bancare in Cipru....


        Jenant sa lauzi Hotia si Hotii
        • +2 (2 voturi)    
          vai de capul tau (Luni, 18 martie 2013, 15:54)

          ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          In mod normal n-ar fi trebuit sa existe niciun Mecanism de Stabilitate la nivel European.

          Mecanismele astea incurajeaza nemunca unora care stiu ca pot trai pe spinarea altora.

          Aia care dau banii au dreptul sa puna si conditii. Iti convine: bine, nu-ti convine: descurca-te singur. Simplu !

          Nemtii au toate drepturile sa puna ce conditii vor pe banii lor. Asa ca mai usor cu milogeala agresiva. Asta e tipica cersetorilor care vin si urla la tine daca nu vrei sa le dai cati bani iti cer ei.
          • 0 (0 voturi)    
            Mecanism de Stabilitate (Luni, 18 martie 2013, 23:26)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

            1. Mecanismul de Stabilitate a fost propus de Germani (personal de Schauble)
            deci spune-i lui "vai de capul lui"

            Germanii l-au facut, Geramnii il folosesc discretionar

            2. Nu erau toti banii ai Germanilor: banii ar fi provenit de la acest Mecanism de Stabilitate
            un fel de FMI European....
            Germania s-a opus ...

            Ea a Impus sa se fure 7 miliarde de la oameni si doar 10 miliarde sa se dea de la Mecanism

            Din care doar 3 miliarde ar fi Bani Germani....

            Cu 3 miliarde e bine sa poti impune sa se fura inca 7 miliarde Nu?

            Cu 3 miliarde e bine sa poti impune si sa reusesti sa-nchizi definitiv Sistemul Bancar de 100 de miliarde al Ciprului
            iar banii aia sa se scurga de-acuma spre Bancile Germane din UE....
  • -1 (5 voturi)    
    Parte din dezastru cauzat anterior tot de UE (Luni, 18 martie 2013, 4:54)

    alex1234 [utilizator]

    "Pierderi de 4.5 miliarde pentru Bancile Cipriote
    egale cu 25% din PIB-ul Ciprului,
    au fost decise tot de Germania(=UE) cand a decis
    anul trecut sa scuteasca Grecia de o parte din
    datoriile sale"

    Politica Bancara din UE:
    Pentru Unii Muma, Pentru altii Ciuma!

    sursa:
    http://news.sky.com/story/1066004/cyprus-bailout-savings-tax-could-be-cut

    "Cypriot banks lost 4.5bn euros (£3.8bn) - equal to a quarter of the island's gross domestic product - when eurozone leaders decided to write off Greek debt last year."
  • -1 (5 voturi)    
    Propun sa ne intarim relatiile cu Marea Britanie (Luni, 18 martie 2013, 5:05)

    alex1234 [utilizator]

    Vazand ce hotii sunt puse la cale prin zona Euro...

    Propun ca Romania sa-si intareasca relatiile de Cooperare cu Marea Britanie....in interiorul UE

    O fi Marea Britanie....Perfidul Albion...dar Marea Britanie pare singura tara care si-a pastrat echilibrul si rationalitatea in masurile pe care le-a luat in toata aceasta perioada de criza

    Inteleg acuma si scepticismul Marii Britanii fata de hey-rupismul din zona euro
  • -1 (5 voturi)    
    furt pe fata (Luni, 18 martie 2013, 7:45)

    cldtoma [utilizator]

    problema este ca asa zisa taxa se va aplica nu doar depozitelor bancare ci si pentru conturile curente. multi oameni primesc salariile pe card, iar in cazul in care s-au facut ceva economii, acestea vor fi supuse asa zisei " taxari " adica un furt legal
    • +2 (6 voturi)    
      furt? (Luni, 18 martie 2013, 10:05)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui cldtoma

      de ce furt?
      cine fura de la cine?
      Toti banii care sint depusi de o persoana la banca se prresupune ca sint deja impozitati. In cipru nu e tocmai asa.
      Acum se ia impozitul care nu s-a luat cind trebuia.
      Daca traiesti bine ascunzand hoti si corupti s-ar putea sa-i superi pe cei care sint furati cu adevarat. Si daca apoi te duci la ei sa le mai ceri si favoruri s-ar putea sa vina nota de plata.

      Oare UE va arata acelasi curaj si cu Elvetia, Insulele Virgine, Gibraltar si restul? probabil ca nu , dulaii sar, cateii trec pe dedesubt si doar fraierii raman.
      • 0 (4 voturi)    
        furt (Luni, 18 martie 2013, 12:20)

        cldtoma [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

        de unde stii tu ca banii nu sunt impozitati ? iti spun sigur ca salariile sun impozitate, se platesc asigurari sociale , etc
      • 0 (4 voturi)    
        FURT ORDINAR (Luni, 18 martie 2013, 14:50)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

        Statul le cereare UE...fura de la toti Cipriotii care au conturi

        Cipriotii (doar Cetatenii Ciprului, nu rusi nu englezi nu altii) au aprox. 30 de miliarde in conturi

        Statul fura 3 miliarde de la ei....
  • 0 (0 voturi)    
    Consternare (Marţi, 19 martie 2013, 0:12)

    KostasP [utilizator]

    Si in randul oligarhilor rusi. Insusi tarul putin (nu purtatorul de cuvant) s-a adresat direct parlamentului cipriot astazi, avertizand ca punerea in aplicare a planului este "periculoasa". Sint sigur ca o mare parte a parlamentarilor aveau pantalonii uzi dupa ce putin si-a incheiat cuvantarea. Mesajul a fost f clar in stilul de acum bine cunoscut al tov ex-kgb putin.