Ministrul de finante german avertizeaza Cipru ca bancile risca sa nu mai poata fi deschise

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 20 martie 2013, 9:14 Economie | Finanţe


​Ministrul de finante german, Wolfgang Schauble, a avertizat ca bancile lovite de criza ar putea sa nu se mai deschida niciodata daca planul de salvare este respins. Schauble a declarat ca bancile cipriote principale vor fi "falimentare daca nu exista fonduri de urgenta", transmite BBC.

El a facut aceste declaratii dupa ce parlamentul cipriot a respins marti seara planul european de salvare cu 36 de voturi "impotriva", 19 abtineri si niciun vot "pentru".

Zona euro asteapta o "contraoferta" din partea Ciprului, a declarat un responsabil european. Si Banca Centrala Europeana a a reiterat ca va furniza necesarul de lichiditati sistemului bancar cipriot, informeaza AFP.

"Banca Centrala Europeana a spus foarte clar ca fara un program de reforma pentru Cipru ajutorul nu poate continua. Cineva trebuie sa explice acest lucru cipriotilor si cred ca exista pericolul sa nu mai poata deschida bancile deloc. Doua mari banci cipriote sunt falimentare in lipsa unor fonduri de urgenta de la BCE," a spus Schauble.

Cipru si-a inchis bancile pana cel mai devreme joi, precum si bursa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3554 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    precedent periculos (Miercuri, 20 martie 2013, 10:51)

    barbu007 [utilizator]

    deci, băncile nu mai au bani?! păi unde sunt aceştia? că, doar ruşii, chinetzii, românii şi alţii ca ei nu şi-au depus în conturi doar nasturi... :))
  • +1 (5 voturi)    
    Si CARE-i problema, frate? (Miercuri, 20 martie 2013, 11:01)

    Marionette [utilizator]

    Bancile, sunt unitati PRIVATE care isi asuma un risc atunci cand dau credite, sunt neprofesioniste, trebuie sa existe un mecanism de reglare, FALIMENTUL, nu inteleg de unde axioma ca "bancile nu trebuie sa dea faliment"??? Daca socul acestor falimente le darama si pe celelalte banci, din toata lumea inseamna ca situatia lor este atat de subreda si nenaturala incat trebuie sa dispara. Om vedea cum ne vom descurca fara ele mai departe! Poate niste unitati operate de state, care sa nu functioneze pentru profit si sa nu existe inflatie, sa nu fie tiparibili bani, nu stiu, dar nu inteleg de ce privatii nu pot da faliment?
    • 0 (2 voturi)    
      iti recomand filmul... (Miercuri, 20 martie 2013, 12:25)

      be_real [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Too big to fail.
      O sa iti raspunda la toate intrebarile. Pe scurt, daca sistemul bancar cade, se duce si societatea la vale cu el.
      • +1 (1 vot)    
        Oare? (Miercuri, 20 martie 2013, 13:55)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui be_real

        Tu crezi ca daca sistemul bancar nu mai are sustinere in material si noi il tinem impaiat pana-n panzele albe societatea NU SE DUCE LA VALE???
        Singurul lucru care conteaza este realitatea fizico-materiala, si daca asta spune ca 99% dintre banci sunt falimentare efectul social va fi la fel de amar ca si cand ar da faliment si s-ar reface, pe alte fundamente, de la 0! Numai ca daca esti pro-activ, poti sa scurtezi suferinta.
        Un sistem in care tot ce tine de banking ar fi facut si subventionat de stat, si gratis, nu ar exista inflatie, nu ar fi posibila "tiparirea" de bani, ar permite si fiscalizarea perfecta - s-ar putea face obligativitatea de a derula tot prin cont, fara evaziune, si ar fi si corect. Dar stii astia care fac filme de genul "too big to fail/fall" ce durere au? Ca n-ar mai exista paraziti care sa traiasca din "inflatie" si din invartirea banilor (repet, in sistemul meu aceasta activitate este gratis)
    • +1 (1 vot)    
      si noi am avut un precedent (Miercuri, 20 martie 2013, 12:53)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Nu ma refer la Caritas, ci la Bancorex:
      http://ro.wikipedia.org/wiki/Bancorex

      "După 1990, mii de muncitori care au lucrat în străinătate înainte de 1989 au încercat să-și retragă banii din conturile Bancorex dar au constatat că nu mai exista niciun cent în conturi"

      "Pierderile Bancorex datorate creditelor nerambursate sau ilegale, s-au ridicat la suma de 1,8 miliarde de dolari"
    • 0 (0 voturi)    
      Problema este (Miercuri, 20 martie 2013, 13:04)

      ciuc [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      probabil au o garantie de la stat conforma cu legislatia europeana? deci daca banca da faliment statul plateste o suma garantata 25, 50 de mii de euro. Asta este problema! In Europa ai garantii de la stat ca o parte din bani iti vor fi returnati. Deci bancile europene nu sunt 100% unitati private!
      • 0 (2 voturi)    
        Bruschezi logica! (Miercuri, 20 martie 2013, 14:17)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui ciuc

        Bancile nu au nici o interventie din partea statului la capitolul personal, strategie, statul nu participa cu UN procent, la castigurile bancilor, atunci poate statele n-ar mai trebui sa GARANTEZE conturile bancilor. De ce cel care carpeste cizme nu ii este garantat de catre stat ca daca se rup cizmele ii cumpara statul alte cizme? Deci asta nu inseamna ca bancile sunt "de stat" ci ca statul trebuie sa NU GARANTEZE NIMIC din banci, pentru ca aceasta garantie NU ARE BAZA LEGALA!
        • 0 (0 voturi)    
          care logica tovarase? (Miercuri, 20 martie 2013, 18:22)

          ciuc [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          A d-tale probabil. Asa functioneaza sistemul european si asta este. Acum se fac schimbari sa speram ca vor reusi; orisicum nu la apelul d-tale ci cu ajutorul nemtilor.