Ministrul de finante german avertizeaza Cipru ca bancile risca sa nu mai poata fi deschise

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 20 martie 2013, 9:14 Economie | Finanţe


​Ministrul de finante german, Wolfgang Schauble, a avertizat ca bancile lovite de criza ar putea sa nu se mai deschida niciodata daca planul de salvare este respins. Schauble a declarat ca bancile cipriote principale vor fi "falimentare daca nu exista fonduri de urgenta", transmite BBC.

El a facut aceste declaratii dupa ce parlamentul cipriot a respins marti seara planul european de salvare cu 36 de voturi "impotriva", 19 abtineri si niciun vot "pentru".

Zona euro asteapta o "contraoferta" din partea Ciprului, a declarat un responsabil european. Si Banca Centrala Europeana a a reiterat ca va furniza necesarul de lichiditati sistemului bancar cipriot, informeaza AFP.

"Banca Centrala Europeana a spus foarte clar ca fara un program de reforma pentru Cipru ajutorul nu poate continua. Cineva trebuie sa explice acest lucru cipriotilor si cred ca exista pericolul sa nu mai poata deschida bancile deloc. Doua mari banci cipriote sunt falimentare in lipsa unor fonduri de urgenta de la BCE," a spus Schauble.

Cipru si-a inchis bancile pana cel mai devreme joi, precum si bursa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3555 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    precedent periculos (Miercuri, 20 martie 2013, 10:51)

    barbu007 [utilizator]

    deci, băncile nu mai au bani?! păi unde sunt aceştia? că, doar ruşii, chinetzii, românii şi alţii ca ei nu şi-au depus în conturi doar nasturi... :))
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 martie 2013, 11:01)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      iti recomand filmul... (Miercuri, 20 martie 2013, 12:25)

      be_real [utilizator] i-a raspuns lui

      Too big to fail.
      O sa iti raspunda la toate intrebarile. Pe scurt, daca sistemul bancar cade, se duce si societatea la vale cu el.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 martie 2013, 13:55)

        [anonim] i-a raspuns lui be_real

    • +1 (1 vot)    
      si noi am avut un precedent (Miercuri, 20 martie 2013, 12:53)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu ma refer la Caritas, ci la Bancorex:
      http://ro.wikipedia.org/wiki/Bancorex

      "După 1990, mii de muncitori care au lucrat în străinătate înainte de 1989 au încercat să-și retragă banii din conturile Bancorex dar au constatat că nu mai exista niciun cent în conturi"

      "Pierderile Bancorex datorate creditelor nerambursate sau ilegale, s-au ridicat la suma de 1,8 miliarde de dolari"
    • 0 (0 voturi)    
      Problema este (Miercuri, 20 martie 2013, 13:04)

      ciuc [utilizator] i-a raspuns lui

      probabil au o garantie de la stat conforma cu legislatia europeana? deci daca banca da faliment statul plateste o suma garantata 25, 50 de mii de euro. Asta este problema! In Europa ai garantii de la stat ca o parte din bani iti vor fi returnati. Deci bancile europene nu sunt 100% unitati private!
      • 0 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 martie 2013, 14:17)

        [anonim] i-a raspuns lui ciuc

        • 0 (0 voturi)    
          care logica tovarase? (Miercuri, 20 martie 2013, 18:22)

          ciuc [utilizator] i-a raspuns lui

          A d-tale probabil. Asa functioneaza sistemul european si asta este. Acum se fac schimbari sa speram ca vor reusi; orisicum nu la apelul d-tale ci cu ajutorul nemtilor.