Banca Centrala din Cipru: Se fac "eforturi supraomenesti" pentru a redeschide bancile

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2013, 23:31 Economie | Finanţe


Banca Centrala cipriota a anuntat marti ca depune "eforturi supraomenesti" pentru a permite redeschiderea bancilor joi, acestea fiind inchise inca din 16 martie pentru evitarea unor retrageri masive de numerar, relateaza AFP.

"Un efort supraomenesc este depus pentru ca bancile sa se deschida joi", a declarat guvernatorul Bancii Centrale a Ciprului, Panicos Demetriades, in cursul unei conferinte de presa la Nicosia.

Inaintea sa, purtatorul de cuvant al guvernului cipriot, Christos Stylianides, a dat si el asigurari ca Ministerul Finantelor si Banca Centrala depun "eforturi intense" pentru a permite reluarea activitatii cu publicul a bancilor.

"Deciziile dure ce trebuie luate in zilele urmatoare sunt, cum va puteti astepta, foarte dificile. Trebuie sa gestionam multiplele probleme care apar", a spus Stylianides jurnalistilor.

Presedintele cipriot Nicos Anastasiades va numi o comisie compusa din experti, parlamentari si ministri pentru a face fata crizei. O echipa de gestionare a crizei va fi de asemenea formata in cadrul fiecarui minister, a precizat purtatorul de cuvant.

Mai mult, o comisie va fi constituita si pentru a investiga responsabilii in aceasta criza, dupa cum a anuntat luni seara Nicos Anastasiades, presedintele conservator care i-a succedat in functie, in urma cu mai putin de o luna, comunistului Demetris Christofias.

"Guvernul isi reafirma angajamentul de a satisface nevoia de justitie sociala si va face tot posibilul pentru a identifica responsabilii acestei tragedii economice fara precedent", a avertizate Stylianides.

Presedintele Anastasiades trebuie de asemenea sa organizeze o reuniune miercuri, pentru a cauta solutii pentru reducerea pretului la electricitate, foarte ridicat in insula mediteraneana.

Toate bancile din Cipru vor ramane inchise pana joi, a anuntat Banca Centrala intr-un comunicat de presa publicat luni seara tarziu. Ministrul cipriot al Finantelor, Mihai Sarris, a luat aceasta decizie la sfatul de guvernatorului Bancii Centrale, in scopul de "a asigura buna functionare a intregului sistem bancar", se arata in comunicatul de presa.

Banca Centrala anuntase, cu cateva ore mai devreme, ca toate bancile, cu exceptia a doua dintre cele mai importante, Bank of Cyprus si Popular Bank (Laiki, in limba greaca), inchise din 16 martie, vor fi redeschise marti.

De 10 zile bancile din Cipru sunt inchise din cauza amenintarii retragerii masive de bani, iar la bancomate oamenii au voie sa faca retrageri doar intr-o limita zilnica stabilita de banca. Pe insula e o mare lipsa de lichiditate si multi comercianti nu accepta decat plata cash.

Bank of Cyprus si Laiki vor redeschide joi, pentru a permite functionarilor sa puna in aplicare masurile impuse de creditorii internationali pentru salvarea insulei, a anuntat agentia de stiri CNA, citand un oficial Banca Centrala a Ciprului.

Duminica noaptea, troica creditorilor internationali (UE, BCE si FMI)
a ajuns la un acord cu autoritatile de la Nicosia pentru a evita falimentul si o iesire din zona euro a Ciprului, cu pierderi grele pentru Bank of Cyprus si inchiderea pur si simplu a bancii Laiki, a doua cea mai mare banca a tarii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3403 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Zypern kaputt (Miercuri, 27 martie 2013, 5:34)

    alex1234 [utilizator]

    Zypern kaputt !

    Krisen-Manager Dijsselbloem: Fehlstart für den obersten Euro-Retter

    http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/kritik-an-zypern-zitaten-von-euro-gruppen-chef-jeroen-dijsselbloem-a-891054.html

    Dupa ce au comis-o:
    Germanii il scot acum pe Ministrul Olandez de Finante ca Tap Ispasitor...dupa ce tot ei l-au scos la inaintare

    Ce-i drept acesta a fost foarte zelos asa cum se descrie in articolul din Der Spiegel....

    The head of the Euro Group, the Dutch finance minister is also seen in the case of Cyprus, therefore both as a model for dealing with the threat of bank failures. Second, it is clear that other countries would have to reduce with an oversized banking sector this. Specifically, Dijsselbloem expressed at Luxembourg, Malta and Slovenia, "That means:. Clarifies that before you have problems Strengthens your banks repaired their balance sheets and are you aware if banks get into trouble, we do not automatically come to to solve them. "

    Dupa declaratiile lui se pare ca s-au retras masiv bani din Bancile din Malta, Luxemburg, si Slovenia dar si din Croatia si din Letonia
  • +3 (5 voturi)    
    Cine ce eforturi face? (Miercuri, 27 martie 2013, 8:23)

    BEDE [utilizator]

    Cum vine asta "eforturi supraomenesti"? Vine cumva Superman? Sau face eforturi Dumnezeu sa salveze bancile? Nu pre as crede. Corect ar spune: "facem tot ce este omeneste posibil". Dar cred ca nici asta nu ar fi adevarat, pt ca fiecare dintre conducatori isi are interesele lui, si, pt interesele lui face tot ce este omeneste posibil, iar daca interesele celor mari o cer, atunci bancile nu se deschid.
    • +1 (1 vot)    
      intradevar.... (Miercuri, 27 martie 2013, 10:56)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ....interesul poarta fesul.
      Cu lozinci de genul "Guvernul isi reafirma angajamentul de a satisface nevoia de justitie sociala....." si ca "...va face tot posibilul pentru a identifica responsabilii acestei tragedii economice fara precedent", nu mai incalzesc pe nimeni.

      O atenuare a panicii indreptatite a unei populatii mintite si furate zeci de ani, ar putea fi adusa de arestari, condamnari la ani grei de inchisoare si confiscarea averilor tuturor celor vinovati, in paralel cu apeluri catre aceiasi populatie, sa inteleaga ca deocamdata nu pot retrage din banci mai mult de, sa zicem, o mie de E pe saptamana.

      Stiu ca este imposibil caci daca s-ar recurge la arestari si confiscari, ar ramane Cipru fara politicieni si escroci, ori asa ceva nu este posibil in sistemul politic parlamentar, care se sprijina tocmai pe acest tip de oameni iar rezultatele se vad.
    • 0 (2 voturi)    
      explicatie (Miercuri, 27 martie 2013, 11:02)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Cyprus is on the verge of an unprecedented financial experiment: imposing controls on money transfers in an economy that doesn’t have its own currency.
  • +2 (6 voturi)    
    hehe (Miercuri, 27 martie 2013, 10:43)

    Mazeta [utilizator]

    Cine crede că banii nu mai au decât valoarea hârtiei pe care sunt imprimați se înșeală. Se dovedește acum că banii nu mai sunt acoperiți nici cu hârtie. Li s-ar da ciprioților euro să retragă, dar de unde să scoată ce nu există?
  • 0 (6 voturi)    
    Sa le lase inchise, (Miercuri, 27 martie 2013, 10:48)

    Con_stan_tin [utilizator]

    sa nu le mai deschida niciodata! E ca si cand vrei sa scapi de fumat, primele zile sunt mai grele, dupa ce te obisnuiesti iti poti trai traiul si fara banci.
    • +2 (6 voturi)    
      super idee! (Miercuri, 27 martie 2013, 11:12)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Transporturile de marfuri vor fi insotite de contabilul si casierul firmei (cate o pereche pentru fiecare transport) impreuna cu un seif pazit de o agentie de paza.

      Transferul de bani de la Georgica din Nicosia la mamica din Bucuresti va dura aproximativ 10 zile, cand e programata o cursa de avion sa care cash-ul.

      Posesorii de telefoane mobile isi vor putea adauga credit doar la agentiile specializate de pe insula, si asta doar luni-vineri 8-20 si sambata 8-14, duminica inchis.

      Pentru cumpararea unui autoturism, doritorii vor putea inchiria un Tico pentru transportul cash-ului de la domiciu pana la dealership.
  • 0 (2 voturi)    
    Popularii mai comunisti decat Comunistii (Miercuri, 27 martie 2013, 11:33)

    Emma Heart [utilizator]

    Cine este afiliat la PE dintre astia de pe la noi ?
  • -1 (1 vot)    
    Gogosi ,gogosi ,asta vindeti voi !!! (Miercuri, 27 martie 2013, 16:14)

    andreesanu [utilizator]

    Ce eforturi se fac intr-o banca ???,mai lasati gargara,in capul vostru este jumuleala ,cum sa ascundeti hotiile de ochii prostilor care au avut incredere in banci.
    V-a fost bine cit au bagat bani la voi toti hotii,cind au vazut ca nu le faceti si jocurile politice au retras banii,dar voi intre timp deja i-ati dat cu dobinzi majoritatea ,dupa retrageile masive nu aveti lichiditati
    pentru gugustiucii care v-au finantat ,pampalaii aia multi ,acum va e frica de scandal .De unde ati cerut imprumut nu v-a dat aici este chichirezul !!!.
    Greci derbedei hoti ,nesimtiti,asta-s cipriotii.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e normal (Miercuri, 27 martie 2013, 22:55)

    raduneagu [utilizator]

    In opinia mea, nu e normal (cat de legal, e alta discutie) sa impozitezi depozitul (atentie, nu dobanda, ci depozitul). Depozitul nu e profit, si nici venit (dobanda da). Suma depozitata, cand a fost obtinuta, a fost impozitata o data. In opinia mea, e luare cu japca din proprietatea privata. E ca si cum cineva face face economii din salariu, profit, etc, DEJA impozitat, le strange in casa in dulap, dupa care vine statul si vrea si el o parte. ?!? cel putin, putem vorbi pt viitoarele depozite care se vor constitui in banci, dar in niciun caz in cele deja existente (vorbim de neretroactivitatea legii). Mi nu mi se pare normal ce se intampla in Cipru. Astept contraargumente pertinente