Codrin Stefanescu (PSD): Declaratia de patrimoniu si venituri va fi depusa doar de persoanele fizice suspectate de evaziune fiscala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 1 septembrie 2013, 15:20 Economie | Finanţe


Declaratia de patrimoniu si venituri va fi depusa doar de persoanele fizice suspectate de evaziune fiscala, a explicat duminica, pentru Agerpres, secretarul general adjunct al PSD, Codrin Stefanescu.

"Intrucat in ultima perioada au aparut informatii sau interpretari total eronate in ceea ce priveste declaratia de patrimoniu si venituri, trebuie aduse cateva explicatii lamuritoare. Astfel de declaratii vor fi depuse doar de persoanele fizice suspectate de evaziune fiscala si care, in urma unor verificari prealabile ale Directiei Nationale de Antifrauda Fiscala, nu pot justifica discrepantele majore intre veniturile declarate si situatia fiscala personala", subliniaza Stefanescu.

Astfel, potrivit secretarului general adjunct al PSD, daca o persoana declara venituri anuale de 100.000 de lei, dar si-a achizitionat un produs de lux in valoare de un milion de euro, va intra sub incidenta controlului organelor fiscale si va depune o declaratie de patrimoniu si venituri tocmai pentru a explica sursa banilor care i-au permis aceasta achizitie.

Prin urmare, ordinul Ministerului Finantelor Publice care reglementeaza procedura de verificare fiscala existenta in Codul de Procedura Fiscala inca din 2011 "nu va viza nici macar toate persoanele fizice independente supuse unei inspectii fiscale obisnuite, cu atat mai putin pe toti cetatenii Romaniei", sustine Stefanescu.

"In concluzie, asa-zisa opozitie, cu amatorismul si ipocrizia caracteristice, doar mimeaza o interpretare eronata a acestei masuri. Si asta pentru ca, unii lideri PDL, in asociere cu firmele de casa ale partidului, au pur si simplu frisoane atunci cand aud despre combaterea marii evaziunii fiscale, actiune asumata de altfel de USL prin programul de guvernare", mai arata Codrin Stefanescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1988 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    O explicatie buna ... (Duminică, 1 septembrie 2013, 15:55)

    Gigell [utilizator]

    Acum stim: d'aia depun parlamentarii declaratia de avere.

    De fatarnic e fatarnic clar (doar e politician), intrebarea e daca e cretin sau rau intentionat (sa transformam legile tarii intr-o gluma). Sau si una si alta.
    Conform dobitociei sale DNA si ANI sunt niste institutii comuniste dar ideea de a incalca intimitatea unui om pe baza unei banuieli este perfect democratica.
    Ca sa nu mai vorbim ca hotul striga hotii...
  • +4 (4 voturi)    
    Suspectate de catre cine? (Duminică, 1 septembrie 2013, 16:00)

    denvarel [utilizator]

    Nu cumva de catre oamenii vostrii politici numiti in functii mai alaltaieri?

    Codrin Stefanescu nu stie ca legea trebuie sa fie egala?
  • +2 (2 voturi)    
    Vânare de vânt (Duminică, 1 septembrie 2013, 17:16)

    MVM [utilizator]

    Asta e vânare de vânt - oamenii au venituri în fiecare an, pot să facă economii și să cheltuiască apoi din ce au economisit.
    Asta este, practic, situația tuturor celor care s-au retras (la pensie sau după ce au vândut afacerea) și care trăiesc din ce au adunat. În mod firesc au venituri curente mai mici. Cum asta va fi situația tuturor persoanelor active de azi când vor ajunge la pensie, peste 15-20 ani (adică, trebuie să economisească, că pensiile lor vor fi mult mai mici decât ar trebui să se aștepte), înțeleg că toți aceștia vor fi suspectați din start de evaziune fiscală?
    Soluția cea mai simplă este tot acel impozit de averea aparentă, care trebuie aplicat doar dacă persoana respectivă nu justifică plata unui impozit pentru venitul din care a dobândit acele bunuri - desigur poate fi sancționată în continuare și pentru evaziune fiscală.
  • +4 (4 voturi)    
    "Amice, esti idiot" (Duminică, 1 septembrie 2013, 17:21)

    ac [utilizator]

    Ori e o declaratie, primesc, si atunci ea trebuie depusa de cei care se incadreaza legal in categoria alora de tre' s-o depuna, ori e ceva specific cercetarii fiscale/penale sau de alta natura juridica, caz in care nu mai e declaratie fiscala, ci declaratie de martor, suspect etc. - document produs in urma unei urmariri/anchete. Auzi, "suspectate". Respectivul care a zis asta e, sa ma scuzati, pe linga.
    Vad ca lege n-are cum sa fie, ca nu exista clasa de PFA Suspecte, ori SRL CareBateLaOchi, atunci e ceva ce poate sa ceara Directia Antifrauda, caz in care nu e declaratie fiscala.

    Eu nu mai inteleg nimic. Da domnul asta intelege? Sau aia de propun initiative din astea?
    Si asta, vorba lui Jaroslav Hasek, e o mica mostra de ce dobitoace se nasc sub soare.
  • +1 (3 voturi)    
    nu ar fi rau sa depuna toti, s-ar descoperi (Duminică, 1 septembrie 2013, 17:32)

    warchild [utilizator]

    evazionisti nebanuiti. pana intra statul la banuile matusa tamara se naste, moare si invie de cateva ori, fara sa stim... codrin si-a speriat colegii, ce nasol...
  • 0 (2 voturi)    
    SOLIDARITATEA !!! (Duminică, 1 septembrie 2013, 17:44)

    SRA [utilizator]

    Acest ins nu a inteles ce inseamna SOLIDARITATEA, in fata fiscului toata lumea este egala,

    Declaratia d'impozit trebuie depusa de toate familiile !!! Modelul www.getax.ch este modelul care trebuie implementat in ROMANIA, orice artificiu va intarzia SA TRAITI BINE !!!

    Aceasta declaratie corect intocmita stabileste VULNERABILI si MASURILE ce trebuie luate pentru COMBATEREA SARACIEI !!! Nu poti sa ai masina, casa teren agricol si pensie si sa spui ca esti sarac !!! Sa itinzi mâna si promovezi SARACIA produs de MARKETING in alegeri !!! ROMANIA traieste in MINCIUNA !!!
    • +3 (3 voturi)    
      dA (Luni, 2 septembrie 2013, 0:54)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Cum? In Ro nu depune fiecare persoana declaratia de venituri in fiecare an?
      Pai cum stie statul ce se intampla in Ro?
      Incredibil.....
    • 0 (0 voturi)    
      Ti-am dat minus doar pentru ca... (Luni, 2 septembrie 2013, 11:26)

      Sting [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      ...dai senzatia de scapat de la spitalul 9. Invata sa-ti exprimi indignarea prin continut nu prin caps lock si semnul exclamarii.

      In alta ordine de idei, sunt de acord cu egalitatea in fata legii, chestie ''umpic'' diferita de solidaritate.
  • +1 (1 vot)    
    , (Luni, 2 septembrie 2013, 9:16)

    nycman91 [utilizator]

    problema e ca cei care se incadreaza in aceasta categorie sunt chiar ei parlamentarii,dar ei nu trebuie sa justifice nimic,ca doar ei dau legile,iar aceste legi sunt doar pentru prostii care i-au votat pe ei.