Data aderarii la zona euro, 1 ianuarie 2019 - ministrul pentru Buget, Liviu Voinea

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 mai 2014, 20:27 Economie | Finanţe


Guvernul a stabilit ca data tinta pentru aderarea Romaniei la zona euro 1 ianuarie 2019, a anuntat marti ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, in cadrul reuniunii consiliului EcoFin de la Bruxelles.

"In contextul discutiei ministrilor referitoare la situatia economica din UE si prognoza de primavara a Comisiei Europene, publicata in data de 5 mai a.c., ministrul Liviu Voinea a anuntat ca, pe baza progreselor realizate in privinta convergentei reale si nominale, a evolutiei reformelor structurale si a perspectivelor solide de crestere economica, Guvernul Romaniei a stabilit 1 ianuarie 2019 ca data tinta pentru aderarea Romaniei la zona euro", se arata intr-un comunicat publicat pe site-ul Ministerului Finantelor, in care se adauga ca "anuntul a fost primit pozitiv de participantii la reuniunea Ecofin".

La reuniunea ECOFIN s-au mai discutat propunerea de directiva privind taxa pe tranzactiile financiare (aflata in faza preliminara) si analiza realizata de catre Comisia Europeana privind dezechilibrele macroeconomice cu care se confrunta unele state membre ale Uniunii Europene.

Liviu Voinea a particiat marti, la Bruxelles, la reuniunea Consiliului ECOFIN si la reuniunea Consiliului Guvernatorilor Banci Europene de Investitii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4224 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    e mai bine (Marţi, 6 mai 2014, 20:32)

    zigot [utilizator]

    sa fie 2 sau chiar 3 ianuarie ca 1 este zi nelucratoare
  • +8 (8 voturi)    
    Tom Bugetel (Marţi, 6 mai 2014, 21:37)

    Koczka [utilizator]

    a stat el si s-a gandit , a calculat si asta a dat. Nu stiu ce algoritm a folosit dar pare a fi regula de trei simpla sau mai exact regula mainii drepte aplicata pe modelul economiei invizibile.
    • +1 (1 vot)    
      acelasi algoritm... (Miercuri, 7 mai 2014, 12:29)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      ... folosit de 20 ani de politicienii: se alege o data din viitor cand cel mai probabil nu vei mai fi la guvernare si daca cineva indrazneste sa te citeze la un moment dat (glumim bineinteles, toata lumea stie ca nu exista consecinte pt promisiuni nerealizate in Romania), ii poti spune ca se putea rezolva daca ramanei tu cu ai tai la putere.

      PS: Un mic exemplu ales aleatoriu, va rog nu sariti de pe scaun ca nu dau in Basescu ...

      "Traian Băsescu a declarat joi (12.09.2012) că România are şi obligaţia, dar şi interesul de a adera la Zona Euro. "2015 trebuie să rămână pentru noi o ţintă pentru că, repet, este un tren pe care riscăm să nu-l mai putem prinde în viitor", a spus şeful statului. "

      "În ceea ce privește termenul de aderare la euro, eu cred că va trebui să fie menționat ferm în documentele noastre oficiale, iar optim nu poate fi decât anul 2017”, a declarat Traian Băsescu" (9.5.2013)

      "Preşedintele Traian Băsescu a declarat, vineri, la Berlin, că obiectivul României este de a intra în zona euro în 2018 - 2019." (31.01.2014)
  • +7 (9 voturi)    
    asa-i cand nu ai scoala partidului (Marţi, 6 mai 2014, 22:14)

    arthur_l [utilizator]

    asa-i cand nu ai scoala partidului, saracu nu stie sa minta.

    pai nici o mincinuna sau promisiune nu se face pe un termen atat de lung. trebuia sa spuna si el 2015, sau 2016.

    sa nu ne facem iluzi ca nu vom intra nici in sengen si nici in zona euro prea curand.

    eu as popune asa. as lua comuna x cea mai saraca din tara si as merge voluntar si as ajuta sa le bage canalizarea si apoi as merge voluntar sa le faca la fiecare o toalta in casa si sursa de apa rece curenta si calda cu boiler cel mai ieftin.

    restul sunt povesti de adormit copiii.

    noi aderam la euro cu buda in curte, cu cei mai multi copii si adulti bolnavi de hepatita A etc.

    deco planul e simplu. se ia o couna, sau un judet si il aduci la standar, si apoi iei alt judet si faci si tot asa.

    nu alandala.
  • +9 (9 voturi)    
    Inconstientii va umbla la portofel dupa capul lor (Marţi, 6 mai 2014, 22:46)

    andreesanu [utilizator]

    Fiecare isi da cu parerea cind sa intre Romania in zona
    euro ,dar nici unul nu are habar ce-i aia competitivitate !
    Intri in zona euro nepregatit dai de dracul una doua.
    Agricultura necompetitiva,servicii =dezastru;industria o amintire si atunci cu ce-ti sustii pretentiile de a intra in zona euro ???.
    Impozite si taxe la foc automat au pus pe romani derbedeii care se fac ca guverneaza,azi viseaza ca-i prinde si 2019 tot la guvernare si flecaresc in loc sa taca.
    Trecerea la euro pe multi ii v-a lasa muritori de foame,iar asta nu intereseaza pe nimeni.
  • +5 (5 voturi)    
    Promisiuni electorale cu toptanul! (Miercuri, 7 mai 2014, 7:16)

    hotnewsfil [utilizator]

    Voinea : 'Data aderarii la zona euro, 1 Ianuarie 2019'.
    Daca ne lasam in grija carlanilor Ponta si Voinea, asa va fi. Pe hartie! Asa cum construeste Sova reteaua deasa de autostrazi, in mare graba, pe hartie, care sa treaca pe la poarta fiecarui alegator potential.
  • +6 (6 voturi)    
    Soimii patriei (Miercuri, 7 mai 2014, 8:00)

    rerenenegate [utilizator]

    Au amanat pentru cincinalul viitor.
    Parca auzisem o data ca era 2014?!
  • +5 (5 voturi)    
    Voinicelul deflationist, are vedenii electorale? (Miercuri, 7 mai 2014, 9:51)

    Plagarus [utilizator]

    Potrivit scenariului pesimist al Comisiei Europene, economia românească ar urma să înregistreze trei ani de recesiune (minus 1,4% în 2014, minus 1,8% în 2015 şi minus 0,7% în 2016), cumulată cu o creştere treptată a ratei şomajului de la 7,7% în 2014 la 8,6% în 2015 şi ajungând la 9,2% în 2016. Conform acestui scenariu, preţurile la locuinţe în România ar înregistra un declin accelerat de 12,2% în acest an, urmând o scădere de 11,1% în 2015 şi una de 7,2% în 2016.!!
    Ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, a declarat ca estimarile privind incasarile din impozitul pe constructiile speciale indica suma de 1,5 miliarde de lei, insa in bugetul pe 2014 s-au prevazut doar 488 de milioane de lei, din cauza riscului de necolectare a acestor bani.???
    Voinea asta imi face o impresie din ce in ce mai proasta pe masura ce vad ce scoate pe gura...unde or fi frate aia buni cu adevarat?...la Harvard?...la Oxford?...chiar toti sa fi plecat ?
  • +2 (2 voturi)    
    DEZASTRUL (Miercuri, 7 mai 2014, 10:58)

    jidanul [utilizator]

    Daca la 1 ianuarie 2019 trecem la euro la 30 ianuarie 2019 se va vedea dezastrul economico-financiar si social, in toata "splendoarea" lui.
  • +2 (2 voturi)    
    voinea asta... (Miercuri, 7 mai 2014, 13:40)

    K.V [utilizator]

    un marlan, m am lamurit cu el.nu merita atentie