Eurostat: Romania - crestere economica sub media UE, in trimestrul I 2014 fata de precedentele 3 luni, dar cea mai mare crestere economica anuala din UE

de C.Z.     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2014, 13:28 Economie | Finanţe


Crestere economica T1-2014
Foto: Eurostat
​Cresterea economica procentuala inregistrata de Romania in primul trimestru al anului 2014 fata de precedentele 3 luni, de 0,1%, este sub media Uniunii Europene, care a fost de 0,3%, potrivit datelor anuntate joi de Biroul european de statistica Eurostat. In termeni anualizati, Romania a avut  cea mai mare crestere din Uniunea Europeana, de 3,8%.

In trimestrul I al anului 2014 fata de trimestrul IV al anului 2013, Ungaria a avut o crestere economica de 1,1%, iar Bulgaria a inregistrat 0,2%. Totusi, Romania se numara printre cele 12 tari cu crestere economica din intreaga Uniune Europeana, insa Eurostat nu dispune de date pentru toate statele membre.

Cele mai adanci scaderi in trimestrul I 2014 fata de trimestrul IV 2013 au inregistrat Olanda (-1,4%), Estonia (-1,2%) si Portugalia si Cipru (cate -0,7%).

documente
(15 Mai 2014) PDF, 203KB
Cele mai mari cresteri procentuale au cunoscut Ungaria si Polonia (cate 1,1%), Germania si Marea Britanie (0,8%) si Letonia (0,7%).

Cand vine insa vorba de raportarea anualizata, Romania a avut crestere economica de 3,8% in trimestrul I al anului 2014 fata de aceeasi perioada a anului trecut, cea mai mare crestere din Uniunea Europeana.

Media UE la acest indicator a fost de 1,4%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6375 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    WOW. Cata arta (Joi, 15 mai 2014, 13:55)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Le-ati imbarligat frumos. Nici nu mai conteaza daca e de bine sau de rau. Cine vrea rau citeste prima parte, desi sunt niste probleme acolo, ca daca n-ai toate datele n-ai cum sa faci o medie. Cine vrea de bine citeste ultima parte. Va specializati in pupat Piata Independentei acuma? Dar e mult mai putin amuzant decat atunci cand il pupati numai pe bas.
  • +8 (8 voturi)    
    Mitomanul... (Joi, 15 mai 2014, 13:56)

    hot news [utilizator]

    ... pontalau o sa spuna ca de fapt e o crestere de 10%, dar europenii astia rai au uitat sa inmulteasca cu 100, caci, nu-i asa, in procente mai trebuie sa inmultesti si cu 100. Si uite asa, iar ii da pe spate pe cei 40% (astia adevarati) de ticalosi, care ne vor duce tot cu 100 de ani inapoi.
  • -1 (7 voturi)    
    acest articol... (Joi, 15 mai 2014, 13:57)

    Anyhow [utilizator]

    Este ridicol :))) 0,1% este cresterea fata de q4. E minunat ca exista crestere Q1 fata de Q4, avand in vedere sezonabilitatea....Romania este pe primul loc in UE la cresterea economica fata de anul trecut... Singurul indicator care conteaza...
  • +8 (10 voturi)    
    Asta e adevarul! (Joi, 15 mai 2014, 13:58)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Romania o duce din ce in ce mai prost sub conducerea lui /// Ponta! Nu numai ca fura de rup pamantul, dar si o prabusesc economic.
    • +4 (4 voturi)    
      economie fara politica (Joi, 15 mai 2014, 14:27)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Din fericire, un guvern prost ca a lui Ponta, nu poate opri dezvoltarea economica ce decurge din economia de piata si apartenenta la piata libera europeana. Guvernarile proaste pot, cel mult, sa ingreuneze si sa incetineasca ritmul. Nici unl din guvernele de dupa 2005, si spun 2005 pentru ca momentul in care alianta DA a stabiit impozitul unic de 16%, a fost un moment 0, de la cre economia a crescut rapid. De la acea masura corecta, nimic din ce a venit de la politicieni, nu a mai influentat pozitiv economia noastra. Aceasta s-a dezvoltat doar gratie sistemului privat.
    • 0 (2 voturi)    
      Marmota invelea ciocolata... (Vineri, 16 mai 2014, 10:23)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Cu siguranta asa este, iar Romania o ducea din ce in ce mai bine sub conducerea lui Boc / Basescu / Udrea. Nu numai ca nu furau dar aducea si de acasa iar economia se dezvolta ... cu -7.9%.

      Urmeaza sa ni se spuna ca noaptea e lumina afara iar ziua este intuneric bezna.
  • +7 (9 voturi)    
    0.1% (Joi, 15 mai 2014, 13:58)

    DaniAndi [utilizator]

    Asta numesc ei crestere ? Pentru mine orice e sub 1% e stagnare curata. 0.1% "crestere" e o gluma proasta...
  • +8 (10 voturi)    
    carevasazica (Joi, 15 mai 2014, 14:05)

    Captain Obvious [utilizator]

    Nu umbla cainii cu covrigi in coada supt vv ponta? Cred ca a3 are alta parere:eurostat basist
  • +1 (1 vot)