Mugur Isarescu: Alcoolul si tutunul se vor ieftini anul viitor, dar se va scumpi benzina

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2014, 15:54 Economie | Finanţe


Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a anuntat joi ca preturile la tutun si alcool vor scadea anul viitor, intrucat a fost deja parcurs calendarul de aliniere a nivelurilor accizelor, iar BNR prognozeaza o ieftinire medie de 0,1%, in special din accize, in timp ce benzina se va scumpi cu 0,3%, potrivit Mediafax.

"La produsele din tutun si bauturi alcoolice avem cresteri in 2014 si scaderi in 2015. Sunt legate de faptul ca tot programul de accizare a fost indeplinit, deci nu mai vedem aici probleme deosebite", a spus Isarescu la prezentarea raportului trimestrial privind inflatia.

Pe de alta parte, Isarescu a precizat ca nu are indicatii de la Ministerul Finantelor privind constructia bugetara sau alte masuri fiscale, dar banca centrala incorporeaza in modele numai evolutiile certe care decurg din actele normative in vigoare.

Ulterior, reprezentantii BNR au precizat ca prognoza se bazeaza pe legislatia in vigoare, care prevede calculul accizei prin indexarea cursului de schimb de la 1 octombrie 2013 cu rata inflatei din ultimele 12 luni, la fel cum s-a procedat si in acest an.

Prognoza BNR indica insa o scumpire a combustibililor cu circa 0,3%, in ciuda reducerii accizei, cel ma probabil pe o estimare de crestere a pretului international al petrolului.

Pentru 2015, banca centrala a revizuit in scadere cu 0,8% prognoza de inflatie, de la 3% in august la 2,2%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2650 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Eu nu inteleg (Joi, 6 noiembrie 2014, 15:57)

    Mayhem [utilizator]

    Petrolul la nivel mondial s-a ieftinit cu peste 20%, iar benzina se scumpeste? Cum vine asta? Logic ar fi ca la anul benzina si motorina sa se ieftineasca, nu sa se scumpeasca.
    • +9 (9 voturi)    
      hm (Joi, 6 noiembrie 2014, 16:26)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

      Ce crezi ca este logic in capul psd? Iar apoi, daca benzina se scumpeste, atunci se scumpeste TOT, este efect in lant.
    • +5 (5 voturi)    
      ?? (Joi, 6 noiembrie 2014, 19:00)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

      Cum se face ca benzina si motorina s-a ieftinit peste tot in Europa doar in Romania nu? Cum se face ca motorina este mai ieftina in toate statele EU mai putin 2-3 (UK, Elvetia, tarile nordice) decat in Romania? Lasa, important e sa "nu mai votati cu Base" cum am auzit pe cineva de curand, restul ce mai conteaza?
    • +3 (3 voturi)    
      e simplu (Vineri, 7 noiembrie 2014, 8:34)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

      P$D nu pune pretul benzinei dupa cat costa petrolul, ci dupa cati bani au ei nevoie. Si foamea lor e mare, asa ca pretul va continua sa creasca. Simplu.
      Dar macar isi respecta alegatorii si ieftinesc bautura si tigarile. Pentru ca alegatorii P$D nu ard benzina ca sa mearga zilnic la lucru, ci zac in crasma din sat cu o mahoarca in gura si un pahar de bautura fermentata linistit Babanu in fata.
  • +11 (11 voturi)    
    si de la benzina (Joi, 6 noiembrie 2014, 15:59)

    cristi_an [utilizator]

    or sa se scumpeasca toate!
    dar e ok...ca o sa avem niste alcool si tigari sa ne tina de foame
  • +11 (11 voturi)    
    Iar se scumpeste benzina? (Joi, 6 noiembrie 2014, 16:01)

    Bwana [utilizator]

    Vad ca pretul barilului este la cel mai istoric prag de jos..dar la pompe...tot funebre!
    0,3% din ce? Din PIB?
  • +11 (11 voturi)    
    Hai cu Ponta!!! (Joi, 6 noiembrie 2014, 16:59)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Electoratul sau e oricum strain de masini... ei merg cu carutele si au nevoie de alcool si tutun. Benzina e pentru chiaburi... Sa plateasca firar ei sa fie...
  • +3 (3 voturi)    
    ... nu am intzeles... (Joi, 6 noiembrie 2014, 19:04)

    Observatore [utilizator]

    ... de ce il afecteaza ?
    Oricum e batut in scaun !
    ... ( din pacate nu la propriu ...) .
  • +2 (2 voturi)    
    Error... (Joi, 6 noiembrie 2014, 22:08)

    CorinaSoare [utilizator]

    Se vor ieftini tigarile si alcoolul cand o zbura porcul. Diferenta de acciza o vor primi ( cu bogdaproste) producatorii/importatorii de tigari si alcool.